Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Samlevnad & Relationer › Hur bemöts Er partner i hemlandet?
- This topic has 6 replies, 5 voices, and was last updated 12 years, 10 months ago by
Phonthaisongthaisilk.
-
AuthorPosts
-
-
16 July, 2013 at 8:08 pm #392370
Min sambo flyttade till mig i Sverige för drygt ett år sedan. Han fick ett UT på två år. Min sambo kommer från södra Thailand och hade aldrig varit utomlands innan han flyttade hit. I december ska vi åka tillbaka till Thailand på semester och hälsa på hans familj och vänner. Min sambo har då varit här i ett och ett halvt år, han jobbar tillsammans med både thai och svenskar men han har redan blivit väldigt “svensk” i både beteende och tankesätt. Vi funderar mycket kring hur han kommer att bli bemött när han kommer tillbaka. Självklart kan ni inte veta det, men det skulle vara intressant att höra vad andra med svensk-thai förhållande har för erfarenheter i detta ämne.
-
17 July, 2013 at 5:16 am #475965
Jag tror inte detta blir något som helst problem. Så kort tid och som Nypan slår han tillbaks blixtsnabbt. Värre blir det väl med alla som undrar hur många pengaträd det växer på hans tomt i Sverige.
-
17 July, 2013 at 12:17 pm #475966
Tror att ni kan förvänta er att somliga kommer att räkna med att han numera har ett pengaträd och räknar med att han skall stå för betalningen vid restaurang/bar besök mm.
-
20 July, 2013 at 1:53 pm #475967
@Nypan wrote:
Hej !!
Glöm hans Svenska sätt, han kommer att bli Thai igen, ända ut i fingerspetsarna, var beredd på hans olikheter.Det förbereder jag gärna mig på, med glädje 🙂 Det har aldrig varit min avsikt att försvenska honom. Jag är dock glad över att han av egen vilja försöker anpassa sig när vi nu lever här.
-
20 July, 2013 at 2:41 pm #475968
@nathon wrote:
Tror att ni kan förvänta er att somliga kommer att räkna med att han numera har ett pengaträd och räknar med att han skall stå för betalningen vid restaurang/bar besök mm.
@Nille wrote:
Jag tror inte detta blir något som helst problem. Så kort tid och som Nypan slår han tillbaks blixtsnabbt. Värre blir det väl med alla som undrar hur många pengaträd det växer på hans tomt i Sverige.
Vi hjälper både min sambos föräldrar och min pappa (som inte har det så fett med svenska mått mätt) en del och vi ser det som självklart att vi betalar om vi går ut. Men att smaka på frukten från pengaträden är det redan många andra som vill göra. Nu pratar jag om “vänner från förr” som tar kontakt med min sambo nu när de fått reda på att han är i Sverige. De undrar om han är rik nu, vill låna pengar och flytta till Sverige. Nej, jag är inte förvånad. Dock är det inte kul eftersom min sambo blir sårad när han inser att de inte är intresserade av något annat än pengar. Dock måste han gå livets hårda skola precis som alla vi andra. Men risken finns ju att dessa personer knackar på dörren den dagen vi är tillbaka i Thailand.
För länge sedan trodde jag att människorna i Thailand var annorlunda eftersom de var buddhister och jag trodde att alla buddhister hade kommit till insikt om att vägen till lycka inte ligger i det materiella och att alla buddhister uppfostrade sina barn med denna insikt och att alla i Thailand levde lyckliga för att de från barnsben lärt sig uppskatta de små sakerna i livet och leva i nuet. Japp, så generaliserade jag som 13-åring. Men som sagt jag var inte så gammal då och visste inte bättre, med åren uppdagades det att så var inte fallet och efter mitt första besök i landet började jag inse hur det verkligen var och jag lär mig fortfarande. Innerst inne är vi alla bara människor av samma skrot och korn. Svenska Avundsjukan i all ära, men det finns även en thailändsk…och antagligen en variant för varje land på världskartan 😉
-
21 July, 2013 at 2:12 pm #475969
Japp, och den Thailändska avundsjukan är grymt uttalad , inte alls något jag gillar …
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.