Hem › Forums › Att bo i Thailand › Hälsa, Fritid & Sjukvård › Hur försäkrad är man EGENTLIGEN?
- This topic has 29 replies, 11 voices, and was last updated 11 years, 4 months ago by
Sikaset.
-
AuthorPosts
-
-
2 June, 2013 at 9:41 am #392257
Jag tittade på reklamfilmen/serien om Bangkok Hospital “SOS-Thailand” och började fundera.
Ponera att du har hyrt en mc i Thailand och smäller med en thailändares pickup med en dubbel Wollbergare utan skruv rätt i vindrutan. Ambulansen slänger av dig på sjukhuset- Renovering.
Du har givetvis reseförsäkring. DINA skador regleras av försäkringsbolaget. Men ponera att även thailändaren skadas? Naturligtvis är du vållande oavsett rätt eller fel.
1. Vem betalar thailändarens personskador och fordonsskada? Mitt försäkringsbolag?
2. Vem betalar mitt fordon, den hyrda MC:n?I Sverige är sådant här inte så svårt då det är klart reglerat, men vad gäller i Thailand? Många fokuserar självklart på sina personskador/kostnader i första hand. Men att betala en ny Pick-up och mc garvar man inte åt.
Du kanske inte ens får lämna landet innan det är reglerat!?Någon som har någon koll?
-
2 June, 2013 at 4:37 pm #475040wrote:Som ägare kan man även teckna försäkring mot “3:e ” part, det ger ett bra skydd om något händer, den är dessutom ganska billig per år.
Ja det verkar riktigt bra med en sådan försäkring, men den gäller väl inte för hyrd mc?
Jag tog upp det här exemplet för att det (troligen) är ett vanligt olycks-scenario;
Turist hyr mc och smäller med annat thaiägt fordon. Polisen ser till att du blir vållande.Som jag förstått det här nu så kan man ruinera sig genom en “vanlig” trafikolycka i Thailand…
Varför finns inte mer information om detta?
-
4 June, 2013 at 6:41 pm #475041
Vad händer om man inte har försäkring och 2000 baht kvar av semesterkassan… Fängelse?
-
4 June, 2013 at 11:53 pm #475042
@Thailändaren wrote:
Vad händer om man inte har försäkring och 2000 baht kvar av semesterkassan… Fängelse?
Vet inte, men den som hyr mc i Thailand och är oförsäkrad handlar mot bättre vetande. Det är ett stort risktagande med för mycket att förlora och för litet att vinna. Som med allt här i livet får man ta ansvar för sina handlingar och om man har otur kan konsekvenserna bli stora.
Göran
-
5 June, 2013 at 6:43 am #475043
Re: Försäkring i Thailand
Inläggav Marten_G » tor jun 11, 2009 3:10 pm
Fördel med en svensk/europeisk försäkring är att det finns en ansvars del
i dessa, vilket saknas i de thailändska.Ifall du skulle råka vara närvarande vid någon olycka där du
anses vara den skyldige.Fördel med Gouda är att man kan teckna den efter att man lämnat Swedala.
förutsatt att man är folkbokförd i Swedala. Man får 14 dagars karens innan
den träder i kraft. Man behöver inte ha någon hemförsäkring.
Fick hjälp av Gouda när jag missade att förlänga min försäkring i Folksam med 1 dag.Ett av mina gamla inlägg angående försäkring. Under den tid jag vistades där (2005-2007) så var det bara de som ägde hus i Thailand och hade hus o familje försäkring som fick med ansvarsbiten. Hur det ser ut idag vet jag inte. Ansvarsbiten var anledningen till att jag hade en svensk/europeisk försäkring.
Om jag inte minns fel var jag försäkrad upp till 5milj kr.****************************
-
11 June, 2013 at 6:40 am #475044
@Sikaset wrote:
wrote:Som ägare kan man även teckna försäkring mot “3:e ” part, det ger ett bra skydd om något händer, den är dessutom ganska billig per år.Ja det verkar riktigt bra med en sådan försäkring, men den gäller väl inte för hyrd mc?
Jag tog upp det här exemplet för att det (troligen) är ett vanligt olycks-scenario;
Turist hyr mc och smäller med annat thaiägt fordon. Polisen ser till att du blir vållande.Som jag förstått det här nu så kan man ruinera sig genom en “vanlig” trafikolycka i Thailand…
Varför finns inte mer information om detta?
Det finns mycket information om trafik, olyckor, följder av dessa, utlänning i trafik i Thailand etc, på nätet. Men den kommer inte automatiskt, man får söka aktivt. Man kan också söka på websidor som Thaivisa.com, Teakdoor.com etc.
Och du har förstått rätt. Om du skulle bli inblandad i en olycka i Thailand utan att ha full försäkring eller stort kapital, kan det bli mycket besvärligt. Även om du inte skulle vara direkt vållande. Att hyra mc i Thailand är att spela rysk roulette med tre skott i magasinet i stället för ett. Idiotiskt. Likaså att hyra bil utan att vara säker på att den har Klass 1 försäkring. -
5 November, 2014 at 6:24 am #475045
Tack för ett bra och viktigt svar som tar upp en aspekt vi faktiskt missat helt! Storebror hade förkylningsastma som liten, vilket vi aldrig tänkte på i aspekten reseförsäkringar, utan åkte “som vanligt”. Dock bara till resmål med bra sjukvård nära. Behövde aldrig läggas in och därmed så blev frågan aldrig ställd på sin spets.
Med vänlig hälsning Anna -
5 November, 2014 at 12:35 pm #475046
Jag har missat den här tråden tidigare av någon anledning, men ser att det diskuteras kring ansvars- och rättsskydd i Thailabd, bl a med koppling till den obligatoriska trafikförsäkringen, som i princip är en enkel, lagstadgad, trafikförsäkring, som täcker motpartens skador, samt försäkring rörande tredjepart.
Utlänningar är, som påpekas, mycket utsatta och kan bli skuldbelagda lite hur som helst i vissa fall. Att ha en så kallad “drulleförsäkring” torde vara lämpligt, flera försäkringsbolag erbjuder en sådan och det kan gå att hitta en variant som fungerar för en thailandsresenär, då det handlar om ett utvidgat skydd utöver vad vanliga hem- eller reseförsäkringar täcker.
Mer information (allmän):
NU SKA VI REDA UT VAD EN DRULLEFÖRSÄKRING EGENTLIGEN TÄCKER[/url:29u65ef9]
Prata med hemförsäkringsbolaget – det kan visa sig vara ett värdefullt komplement när man är i främmande land och inte har kläm på hur man ska hantera en oväntad situation – man kan missa viktiga detaljer av betydelse och får kanske ingen hjälp alls på platsen.
-
6 November, 2014 at 5:04 pm #475050
Kruxet är väl för turister som hyr en vecka typ.
-
7 November, 2014 at 2:33 pm #475052
Ang försäkring vid resa.
En annan aspekt när det gäller resedelen av hemförsäkringen. Den gäller 30 eller 45 dagar beroende på bolag och kan i vissa fall förlängas något.
MEN många bolag har undantag i försäkringen där den inte gäller vid färd med mc. Varken för personliga skador eller maskinskador.
Kontroller också vid hyra av bil. Inte alla företag är ärliga. Vissa har endast den obligatoriska delen, som krävs för att få försäkringskvittot, som polisen kollar efter vägarna. Om det händer något med hyrbilen då, krävs du på alla kostnader av uthyraren, oavsett om du är vållande eller inte. -
19 November, 2014 at 3:15 am #475054
Ska själv ner nu två månader och förlängde reseförsäkringen med 17 dagar. Kostade 1700:- extra… Men med murphys lag så är det ett måste. Drulle täcker inte i mitt fall hyrbil eller mc-skador måste lägga till ” resklar” då betalar f.bolaget 10000:- av fordonets skador… Bra va! 🙁
-
19 November, 2014 at 3:29 am #475055
Jag hade resklar och fick inte ut en krona för moppen jag vällte med, läste det finstilta och gäller bara bil.
-
19 November, 2014 at 3:43 pm #475056
“Resklar” verkar som sagt ovan endast gälla hyrbil. Observera att man endast får högst 10 000 betalt av uthyrarens självrisk. Försäkringen hos moppeuthyraren är nog mer tveksamt att den täcker fullvärde…
Nej, jag har tagit Mats ur skolan och kommer cykla istället (ej motorfordon o då gäller alla försäkringar :salute: ). Annars tuc-tuc eller taxi.
-
19 November, 2014 at 5:09 pm #475057
Ingen moppe uthyrare som har försäkring, vad ska dom ha det till?….
-
20 November, 2014 at 12:10 am #475058
Har själv bara hyrt privat, men trodde att det fanns någon slags försäkring vid uthyrning. Riktigt spännande att gasa omkring i shorts o linne med några Chang och utan hjälm. Höjer “frihetskänslan” på något sätt…
Så, som trådskapare är det dags att svara på sin egen fråga:
Inte alls!
-
20 November, 2014 at 4:56 am #475059
Varför ska moppeuthyraren lägga pengar på en försäkring?
Han har ju dig… -
22 November, 2014 at 7:25 pm #475060
🙂 nix, det blir cykeluthyraren. Största problemet är beslutet om det blir cykelhjälm eller inte. Vågar man vara rebell…
-
29 November, 2014 at 5:04 pm #475061
:bigsmurf: en mycket bra fråga av Sikaset men konstiga svar kan någon svara?? vill ha raka svar bara dom som vet hur gör man om man hyr en moppe ca 4 veckor vill ha högsta försäkring klass 1 tror jag det är MVH Aake :cherry: :cherry:
-
4 January, 2015 at 11:24 am #475062
Hej igen har ej fått något svar på min fråga se ovan hoppas någon på detta utmärka forum kan svara på min fråga denna gång hur svårt kan det vara?? Tack på för h and :santa: :santa: nd
-
4 January, 2015 at 1:28 pm #475064
Det är knepigt med försäkring av motorcykel i Thailand och det fungerar väl mestadels som Nypan berättar om – en ev skadereglering görs på plats med pengar i handen i den mån någon av parterna nu kan betala nånting alls. Så är inte alltid fallet.
En farang som blir inblandad i nåt är med andra ord utsatt eftersom det kan finnas pengar att reglera skador, det vet man.
Visst vill man som utlänning ha en försäkring för att kunna få hjälp av bolaget om något händer.
Vi kikade lite på det här för fem-sex år sen och jag hittade en del information, men hur seriöst det var och hur det fungerade i praktiken vet jag inte. Man blir dock fundersam när man ser att de gamla källorna försvunnit så att leta efter gamla trådar på forumet är det inte stor mening med – de brister ju när länkar till försäkribfsgivare och annan information inte längre fungerar.
Men jag kikade lite och på http://www.gt-rider.com/motorcycles-in-thailand hittade jag lite grann:
Ganska kortfattad information som liknar det vi sett tidigare (dessa försäkringsförsäljare är frilansare och är väl egentligen att se som provisionsbaserade och ambulerande försäkringsmäklare som dyker upp här och var), men det finns i alla fall ett formulär där man kan ställa frågor och berätta om sitt försäkringsobjekt. T ex att man planerar att hyra.
Ni får helt enkelt börja gräva i det hela på nytt, gammal information på det här området är inte att lita på – det förändras hela tiden och aktörerna växlar. Och detta är en hygglig startpunkt.
Sen får man se om han lyckas prestera något förslag/offert. Det är i så fall hos något försäkringsbolag som har något passande i sitt produktutbud, man kan gå igenom försäkringsvillkoren, kontrollera det föreslagna bolagets soliditet m m och se om det är nåt att slå till på.
Det där med att man ska behöva krångla själv med skaderegleringen på plats om nåt händer är svårt i främmande land, speciellt när man varken kan språket eller lagstiftningen ordentligt och dessutom har status som utlänning med just inga rättigheter alls.
Se till att ha ordentliga papper med er under färd så saken kan lämnas över till – det förhoppningsvis solventa – försäkringsbolaget på en gång – det är viktigt.Själv kör jag varken bil eller motorbike i Thailand – det är alldeles för riskabelt och komplicerat (om nåt händer). Hyr hellre fordon med chaufför vid behov så slipper man det potentiella strulet.
Att uthyraren verkligen har en ordentlig försäkring är inte att lita på, det är bättre att man tar hand om den detaljen själv så att man har koll på bland annat att premien verkligen är betald m m.
-
4 January, 2015 at 3:22 pm #475065
du ar alldrig helt saker i thailand jag körde lungt ca60 på min nastan nya honda250 när efter en kurva mötte en äldre man med en oregistrerad motorcyckel o inget körkort o en promille på 1,50 det blev en kollision som tur var klarade min fru sig utanskador o jag mig med lite skrapsår o mannen helt utan skador polis kom jag ville ha 25000 for skadorna på min motorcykel men han har inga pengar mannen sitter nu hos poiisen o skall till rätten imorgon men förmodligen blir jag helt utan pengar
-
11 January, 2015 at 3:29 am #475066
Tack för dit svar Thaisambo. är undrande efter Nypans svar så kan vi lägga oss platt ner i alla läge!! om man nu är Farang då hoppas han sparar försäkrings pengarna till något bättre.. om man inte är här mer än 2-3 mån om året så är man inte Farang eller ?? trots allt en god dag till alla detta forum :study:
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.