Hem › Forums › Att bo i Thailand › Visum och Uppehållstillstånd › Hur länge kan man egentligen stanna i Thailand?!
- This topic has 4 replies, 3 voices, and was last updated 17 years, 8 months ago by
andre.
-
AuthorPosts
-
-
23 July, 2008 at 11:19 pm #385535
Tjena!
Jag har nu löst mitt lilla studieproblem och kommer nu om det går enligt planerna åka till thailand i slutet på augusti/September.
Jag har läst runt lite på forumen och jag fattar ingenting! Vissa säger att man bara får stanna 180 dagar och sen inte kunna återkomma på 180 dagar igen..
Mitt syfte med resan är att träna och tävla i MMA/BJJ/Thaiboxning (kampsporter), Samtidigt som jag försörjer mig på att studera till hälsocoach på distans genom högskola här i Sverige (inkomsten är 37 000 baht/månad)
En annan svensk vars syfte är precis som mitt fast han hyr ut sin lägenhet här i Sverige istället har redan stannat i ett år och planerar att stanna ett till…Han bor på träningscampet Tigers Muay thai i Phuket och är varken gift eller har något speciellt som gör att han får stanna?!Så hur länge kan man egentligen stanna i Thailand?
Jag vill stanna helst sålänge jag bara kan (kursen är på 2 år)!Kan jag stanna sålänge? Och hur går jag tillväga?
MVH Jonte
-
26 July, 2008 at 6:49 pm #411421
Du kan stanna 180 dagar på ett dubbelt turistvisum. Om du förlänger bägge inresorna och dessutom måste du ut ur landet en gång. DVS 60+30 (förlängning) utresa 60 + 30 igen. Varje förlängning kostar 1900 bath. Sedan kan du ju göra tre visarun med en maxtid att stanna 30 dagar = 90 dagar till. Sedan måste du ut ur landet för att söka nytt visum från ngt grannland. Du kan bara få ett dubbelt visum från ditt hemland, det är alltså max 60 dagar (plus ev förlängning, om du beviljas det) du kan få varje gång. Jobbigt och dyrt, alltså.
-
15 August, 2008 at 4:56 pm #411422
@Jonte89 wrote:
En annan svensk vars syfte är precis som mitt fast han hyr ut sin lägenhet här i Sverige istället har redan stannat i ett år och planerar att stanna ett till…Han bor på träningscampet Tigers Muay thai i Phuket och är varken gift eller har något speciellt som gör att han får stanna?!
Haha, ursäkta om jag bumpar tråden, men måste bara svara….då det är mig du pratar om! :cheers: Har skrivit hur jag gjort här!
@hille wrote:
Du kan stanna 180 dagar på ett dubbelt turistvisum. Om du förlänger bägge inresorna och dessutom måste du ut ur landet en gång. DVS 60+30 (förlängning) utresa 60 + 30 igen. Varje förlängning kostar 1900 bath. Sedan kan du ju göra tre visarun med en maxtid att stanna 30 dagar = 90 dagar till. Sedan måste du ut ur landet för att söka nytt visum från ngt grannland. Du kan bara få ett dubbelt visum från ditt hemland, det är alltså max 60 dagar (plus ev förlängning, om du beviljas det) du kan få varje gång. Jobbigt och dyrt, alltså.
Exakt så jag gjort! :toothy5: Men inte SÅ jobbigt och dyrt som det låter! När mitt senaste sökta visum går ut har jag varit i Thailand i 13 månader på turistvisum och 30-dagars stämplar. Det har kostat mig totalt ungefär 14.200baht …dvs ca 3500kr + nån 500 hundring i käk under visaresorna.
Sen delar den Thailändska ambassaden i Vientiane, Laos faktiskt ut dubbla turistvisum utan varken frågor eller problem! :thumbleft: …men det är också den enda närliggande som gör det!
-
15 August, 2008 at 6:50 pm #411423
Tja…jag tycker det är lite jobbigt att vara bunden till vissa datum då man måste åka ut och in. Själva kostnaden har varit miniumal för min del, då jag bor nära Burmesiska gränsen.
-
15 August, 2008 at 6:56 pm #411424
Jovisst, självklart skulle jag slippa, men alternativen är få och om inte både dyrare och krångligare!
Tycker faktiskt det har funkat bra hittills. Får en trevlig liten åktur med jämna mellanrum, en bok, en står påse godis, laptopen och mp3 spelaren och du har dig en mysig liten utflykt! :thumbleft:
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.