Hem › Forums › Att bo i Thailand › Kultur, Samhälle & Politik, › Information om thailändskt projekt rörande folkbokföring
- This topic has 2 replies, 2 voices, and was last updated 15 years, 7 months ago by
Alsun.
-
AuthorPosts
-
-
24 September, 2010 at 4:06 am #389236
Ambassaden i Bangkok skickar information med jämna mellanrum och vill att vi på listan för vidare informationen, det här senaste berör oss fast boende.
Folkbokföring av samtliga boende i Thailand
Ambassaden har blivit ombedd att informera om att under september och oktober 2010 avser NSO (National Statistical Office) att genomföra en folkbokföring i syfte att tydligen säkerställa samtliga som är bosatta mer en 3 månader per år, i Thailand.
Syftet uppges vara att kunna utveckla samhällsstrukturen både nationellt men också i närområden.
70,000 medarbetare på NSO kommer att personligen uppsöka samtliga bostäder i Thailand, enligt NSO. Dessa kan legitimera sig.
För dig som vill veta mer:
Dokumentet jag har är i word men det går inte att bifoga filer doc i forumet? Jag sparade det därför som jpg och hoppas att ni kan läsa.
-
24 September, 2010 at 7:45 am #447234
Om man klickar på dokumentet så får man upp jpg filen – det är nätt och jämnt läsligt.
Men det ser ju ut som ett original (namnteckningen) och det är försett med en diarieföringsstämpel av ett slag som vanligen förekommer hos svenska myndigheter, det enda som inte syns är namnet på myndigheten.
Det låter annars som en tillståndsansökan enligt Personuppgiftslagen (PUL) för att få föra ett datorbaserat personregister och på texten i övrigt förefaller skrivelsen vara ställd till den svenska ambassaden i Bangkok, kanske för vidarebefordran till UD och därifrån till övriga berörda svenska myndigheter.
Naturligtvis är Skatteverket en intressent för att kunna skriva ut svenskar (och thailändare) ur det svenska systemet!
-
24 September, 2010 at 8:45 am #447235
Det här har nog inte alls med svenska myndigheter att göra men ambassaden har alltså blivit ombedd om att informera om detta till sina landsmän boendes (mer än 3 månader/år) i Thailand för att alla ska veta vad det är frågan om när NSO kommer och knackar på dörren.
Det har även skrivits i tidningarna om detta
http://www.phuketgazette.net/news/detail.asp?id=9258&Search=popcensus
Att göra sådana här folkräkningar är inget nytt. Thailändska myndigheter vill veta var folk bor och budgetpengar som fördelas ut till distrikten baseras på hur många som lever där. Problemet i Thailand är att väldigt många står skrivna på sin födelseadress trots att de lever i ett helt annat distrikt. För Phuket är detta ett stort problem då registrerade personer inte till närmelsevis stämmer med verkligheten, kanske bara 50% och då förstår man att pengarna fördelas ogynnsamt.
Phuket har också väldigt många utlänningar som lever här under vinterhalvåret.För övrigt så har jag fått information från Per Kågeby på ambassaden i Bangkok.
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.