Hem Forums Resa i Thailand Praktiska Prylar & Finurliga Råd Allt om flyg och flygplatser Inrikesflyg Bangkok – Koh Samui??

Viewing 5 reply threads
  • Author
    Posts
    • #386674

      Hej!
      Vi ska åka ett gäng kompisar med barn 2-22 mars till Koh Samui och Koh Panjang. Vi flyger först till Bangkok och sen är planen att direkt ta flyget till Koh Samui.
      Hur ofta går inrikesflygen?
      Vad är bäst: att boka flyget i förväg eller att boka på plats? MIn tanke är att det måste vara bäst att boka på plats när vi är nere, eftersom flyget från Sverige ju kan vara försenat?
      Vad kostar det? Är det billigare att boka på plats än hemifrån?

      Tacksam för svar!!

    • #421715

      Jag bokade på internet och det var inga problem. Skriv ut alla biljetter i sverige och ha i handbagaget.

      Bara sitta och häcka på flygplatsen i bangkok som var astråkigt.

      Bokar ni tidigt så kan ni spara ca 1500 bath per biljett, så var det iaf när jag flög med http://www.bangkokair.com

    • #421716

      Hej.

      Thai Air flyger 2 gånger per dag. Bangkok Air ca 10 ggr per dag. Om ni bokar en ombokningsbar biljett på bangkok Air så kan ni ju byta tid om ni blir försenad. tex Buisiness är ombokningsbar och bara nån hunding dyrare än ekonomi.
      Priserna på Bangkok Air är billigare om man bokar 21 resp 42 dagar innan avresa./mvh

    • #421717

      Jag tror att de flesta biljetter med bangkokair ombokningsbara.
      Vi åkte med dom till chiang mai och vi hade en helt vanlig biljett ingen business och
      den kunde vi boka om utan problem om vi ville.

      Boka i förväg mycket billigare!!

    • #421718
      Thaisambo
      Participant

        Vi gjorde en utflykt för ett par år sen till Chiang Mai från Bangkok med sällskap som var planerad ett bra tag i förväg.

        Samtliga biljetter bokades och betalades från Sverige över Internet hos svensk nätbyrå.

        En av deltagarna i sällskapet ville åka hem i förtid och således boka om flygbiljetten till Bangkok, men det gick inte, tydligen därför att biljetterna var bokade och betalda från Sverige och inte lokalt i Thailand. Vi fick antagligen lägre pris också på det genom att boka icke ombokningsbara biljetter, även nationellt i Thailand.

      • #421719

        Tack för svaren! Jag bokar idag 🙂

    Viewing 5 reply threads
    • You must be logged in to reply to this topic.