Hem › Forums › Resa i Thailand › Provinser och platser i Thailand › Nordöstra › Isarn medlemmar vi behöver era tips och smultronställen
- This topic has 4 replies, 4 voices, and was last updated 18 years, 3 months ago by
Mojay.
-
AuthorPosts
-
-
30 May, 2007 at 3:54 pm #384107
Jag vet att vi här på forumet har medlemmar som bor i denna spännande och vänliga del av Thailand. Resedelen går trögt på forumet, delvis beror det på att vi medlemmar har behov av att diskutera andra saker rörande familjer och husköp odyl
Hursomhelst så gör det inget om man lägger upp rubriker med tips, det behöver inte alltid komma en miljon svar. Som Jobisen var inne på, finns tipsen redan behöver man ju inte fråga.
Så snälla alla ni Isarn och även i nordthailand, tipsa oss om restauranger,pubar och nattliv, okända naturparker, trevliga resorts och hotell och allt annat ni kan komma på.
Isarn-Ishtana, ett land av rikedom och välstånd
:cheers: -
16 January, 2008 at 2:35 pm #400519
Fortsatt inget drag i den tråden? Varför är det så blygsamt med bidrag från Isan undrar jag?
-
23 February, 2008 at 11:22 am #400520
Jag kan tipsa om trevligt rese mål nära Khon Kean ca 1 tim.



Dom har resturanger vid stranden.

Det kan vara skönt komma ifrån byn ibland tycker frugan.

-
23 February, 2008 at 2:46 pm #400521
Missa absolut inte raketfestivalen i Yasothon, 9-11 Maj.
Det är en färgsprakande och storslagen fest med karneval och uppträdande längst hela huvudgatan som pågår i tre dagar, innan den avslutas med en grym raketuppskjutning sista dagen.
Hemmagjorda rakter stora som missiler, kan dock vara skrämmande första gången man ser och hör raketerna, med det är en oerhörd känsla att få uppleva denna festival.
En riktigt angenäm och behaglig tillställning som startar med full fart på fredagen för att sedan bara öka under helgen.
Skälet för fyrverkeriet är att öppna upp himlen för att skapa regn, vilket är livsviktigt för risskörden här i Nordöstra Thailand. Om raketerna går rakt upp, blir det en bra regnperiod.
Buss från Bankok tar 8 tim
Pris: Buss VIP 550 Bath per person, enkel resa.
Hotell i Yasothon, med aircon c:a 500-600:- per dygn för dubbelrum
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.