Hem › Forums › Att bo i Thailand › Kultur, Samhälle & Politik, › Just idag var jag på så oerhört bra festhumör, men..

Viewing 5 reply threads
  • Author
    Posts
    • #384918

      icke sa Nicke,
      för då har staten bestämt att under just denna helg ska Thailands invånare vara nyktra.

      Och jag som jobbat så hårt i över en månads tid, utan en enda dags ledighet, såg verkligen fram emot just denna lördag för lite avkoppling med musik och några öl på puben.

      Har inte Thailand en ganska skön alkoholpolitik?

    • #407169

      hehe samma här..

      Försökte luska ut av tjejens moster här nu kl. 23:00 varför i *helvete* jag inte får köpa öl!!!
      Det är tydligen nåt val imorgon. Så vi får snällt vänta tills på Måndag med att köpa öl..
      Vi är juh inte ens Thai. Vem ska vi muta lixom.. 1!!!

    • #407170

      Fortsättningen på detta då, ja så höll man sig en vecka till för att idag ta igen förra helgens förlust.

      Gissa om besvikelsen infann sig fort, även denna helg helt alkoholfri, två helger i rad nu har Thailändarna, genom alkoholförbudet, fått lugn och harmoni inför det val som väntar på söndagen.

      Ja jisses

    • #407171

      phom mao mak mak deow nee

    • #407172
      dalahesten
      Participant

        Två helger på raken nu?? Hur är det på krogarna då, också dött? Det borde ju gå att köpa alkohol ändå av inte så seriösa butiker eller tar thailändarna väldigt seriöst på det här?

      • #407173

        Det går ju alltid att handla i småbutikerna , har aldrig blivit nekad nån gång .. gäller bangkok.

    Viewing 5 reply threads
    • You must be logged in to reply to this topic.