Hem Forums Resa i Thailand Praktiska Prylar & Finurliga Råd Köpa kamera i thailand

Viewing 8 reply threads
  • Author
    Posts
    • #392790

      Då min gamla kameran precis gått sönder skall jag göra slag isaken och köpa en riktig kvalitetskamer en Nikon d800 e frågan är kolla upp priset i malaysia precis 9500 RM ca 19500 sv kr för bodyn utan objektiv.

      Åker hem till thailand imorgon och stannar ytterligare en månad, någon som vet om priserna för en d800 e.

      Sägs att man skall undvika panthip och gå till de mindre fotobutikerna för bättre priser.

      Tacksam för bra tips o råd :salute:

    • #478522
      Dudde
      Participant
      • #478523
        Thaisambo
        Participant

          Bara kamerahuset kostar ju runt SEK 20,000, det är mycket pengar och den tekniska livslängden på kameror är kort numera på grund av all avancerad elektronik som de innehåller.

          Jag har själv haft systemkamera sen 1965, men då var den mekanisk och hade lång teknisk livslängd (numera står den på hyllan, filmen blev för dyr så numera gäller digital kompaktkamera).

          Tror man kan räkna med en teknisk livslängd på den på kanske 2-3 år…… Det beror helt på vad Du använder den till om man ska ge sej på att råda till något.

        • #478524

          Men kronan har blivit starkare sedan den insändaren skickades in nu får du 10000 bath för ca 2100svkr

        • #478525
          Thaisambo
          Participant

            Värt att tänka på …..

            Will Nikon honor D800 warranty?

          • #478527
            Dudde
            Participant

              Beror lite på vilket märke ang garantin också.
              Tex Samsung har ju en global garanti så köper man en pryl i Asien gäller garantin här i Sverige också.
              Ingen aning om hur det ligger till med Nikon dock

            • #478529
              Dudde
              Participant

                Våran Galaxy Tab 10.1 köpt i Thailand gick på garantin här hemma. Och tjejens laptop likaså.

                Jag har tillräckligt mycket kunskap för att enkelt kunna sortera ut kopior så det är inget jag oroar mig för 🙂

              • #478530

                Inhandlade nyligen en Canon EOS 60D med lite olika objektiv, och försäkringen (som du registrerar online) gäller över hela världen, både för kamerahuset och de separata objektiven (man får registrera varje del för sig).

                Hur det fungerar i praktiken är dock en annan fråga, lyckligtvis inte behövt reparera något ännu 🙂

                Nikon borde ha liknande villkår, men är ju bara att fråga i butiken, och inte minst -att själv läsa på warranty manualen så att det stämmer som de säger i butiken.

              • #478531

                Tyvärr är priserna jag sett i Thailand inte speciellt lägre än i Sverige på dyrare kameror.
                Kontrollera noga så du inte betalar för mycket. Själv har jag en Canon 5D köpt i Sverige trots att jag bor halva året i Thailand.

            Viewing 8 reply threads
            • You must be logged in to reply to this topic.