Hem › Forums › Resa i Thailand › Provinser och platser i Thailand › Centrala › Köpa mobiltelefon i BKK
- This topic has 8 replies, 6 voices, and was last updated 15 years, 4 months ago by
Hemska Sven.
-
AuthorPosts
-
-
1 January, 2011 at 9:49 am #389531
Jag åker till BKK 10 janauri och funderar på att köpa mobiltelefon där.
Jag har ju varit i BKK många gånger men aldrig varit på jakt efter elektronikprylar eller telefoner.
Var köper jag lämpligast en iPhone 4 eller Androidtelefon?
Någon som har länk till butik/kedja eller thailändsk webshop så att jag kan kolla priser?GOTT NYTT ÅR ÖNSKAR JAG ER ALLA!
-
1 January, 2011 at 9:55 am #449174
Finns överallt i varena shoppingcentrum, prismässigt typ som hemma, iphone4an liite billigare tycker jag folk har sagt. Dock är utbudet större en hemma vilket kan va lite kul
Sent from my X10i using Tapatalk
-
1 January, 2011 at 10:17 am #449175
Vinsten är minimal och hur är det med garantin när om något strular. Smartphones är ju kända som inte krångelfria? Senaste priset jag såg för nya Iphone var 26000 Baht =strax under 6000 SEK med dagens kurs. Det priset går väl att hitta i Sverige också? Det finns billiga Androidmobiler för Asiatiska marknaden, utan språkstöd för svenska. Mobiler är ju mer färskvara än limpa idag. Verkar komma ut nya flera ggr i veckan??? :flower:
-
1 January, 2011 at 11:16 am #449176
Ett tips på Internetshop för mobilt är Mobile (på thailändska, går att översätta och läsa hjälpligt genom Google Chrome, som innehåller automatisk översättning).
Vad gäller Apple iPhone4 har jag uppfattningen att den är lite billigare i Thailand, ca THB 23-26.000, än i Sverige, ca SEK 7-8.000. Det lägre priset gäller iPhone4 16GB och det högre iPhone4 32GB.
Vill man ha fungerande garantiåtaganden så köp mobilen där den ska användas i första hand, prisskillnaden mellan länderna är så liten att det inte är värt besväret att ha problem med att infria garantin vid problem om mobilen är köpt i “fel” land.
Jag hoppas själv på att priset på Apple iPhone4 ska sjunka, tycker att den är väl dyr för närvarande. Men har inte sett tecken i den riktningen ännu.
Tillägg:
Ett par länkar:
Official Prices for iPhone4 in Thailand
Lägsta pris i Sverige från Prisjakt
Noterbart är att lägstapriset i Sverige sjunkit ca 5% sedan i oktober. Jag har inga uppgifter om några prisförändringar i Thailand, men man kan ju försöka leta.
-
1 January, 2011 at 12:21 pm #449177
18,000 thb kostade min HTC Desire med Android. Finns som sagt var nästan överallt. Fortune Tower och Pantip Plaza är 2 IT varuhus i Bkk. Jag var tvungen att lämna in min telefon och de fixade den medan jag väntade – händer ju inte i Sverige.
Är det möjligt köper du till internationell garanti – fungerar på datorer iaf
-
1 January, 2011 at 10:06 pm #449178
Tackar för responsen och tipsen!
Jag tar mig en funderare… 5-6000:- för en mobiltelefon är mycket pengar, oavsett var man köper den.
Men jag skall i alla fall kolla runt lite. -
5 January, 2011 at 12:55 pm #449179
@Hultman wrote:
Jag tar mig en funderare… 5-6000:- för en mobiltelefon är mycket pengar, oavsett var man köper den.
Men jag skall i alla fall kolla runt lite.Det börjar ju komma lite mindre modeller, som HTC wildfire ca 10000 bath, men kostar samma i Sverige, det beror ju lite på vad man ska ha mobilen till…
-
5 January, 2011 at 1:51 pm #449180
Min egen erfarenhet är att elektronikprylar (TV, stereo, dator, mobiltelefon, kameror m m) är billigare i Sverige än i Thailand, särskilt importerade märken. Det finns ett utbud av produkter tillverkade i Thailand som kan vara prisvärda alternativ.
Förklaringen är att Thailand har höga skyddstullar som gör att det blir så här trots att momsen är lägre i Thailand (7%) än i Sverige (25%).
Prisvariationen är stor även på taxfree på internationella flygplatser, jag upplever Sverige som ett lågprisland på elektronik, står sej gott även i jämförelse med taxfree, men tidigare fanns det flygplatser med rykte om sig att ha riktigt låga priser på taxfree, t ex Schiphol. Om det är så fortfarande vet jag inte.
-
6 January, 2011 at 7:48 am #449181
En kompis köpte en ny skitsnygg Iphonekopia i Pattaya igår för bara 2500 Baht. Verkade fungera även om det bara är en GSM lur, men den hade två simkortsplatser. Inte lätt för en oinvigd att se skillnad på den och en äkta, hade en fejkad simkortslucka istället för en riktig. Det och en mycket billig bruksanvisning avslöjade genast att det var en kopia.
Men om någon vill byta ut din egen äkta en kväll på krogen eller i baren, då är du troligen torsk?? :flower:
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.