Hem Forums I Sverige med Thailändsk anknytning Byråkrati & Myndigheter Läkemedel, införsel till Thailand?

Viewing 2 reply threads
  • Author
    Posts
    • #395155

      På ålderns höst avser jag och min hustru att resa till Thailand för en kortare vistelse. Vi båda är diabetiker, vilket medför, att hustrun måste injisera insulin flera gånger dagligen. Jag med min diabetes2, behandlas med tabletter. För oss båda behandlas vi, utöver detta med diabetes, med allehanda piller för allt man drabbas av på ålderns höst. Inte nog med ovanstående. Som ett tack till sjukvården för all hjälp jag fått deltager jag i ett läkemedelsförsök. Vad dessa dessa läkemedel innehåller vet varken jag eller min läkare. Det kan vara äkta eller placebo. (Någon form av salisylsyra är det).
      Vi har intyg/beskivningar/recept på alla läkemedel.
      Utöver detta. Som diabetiker finns alltid en oro över att inte för tag på mat/kolhydrater. Vi medför alltid choklad/mackor/sötsaker.

      Fråga: Vad gör vi vid ankomst till Thailand? Passera tullen “på grönt” eller gå “på rött” och deklarera rubbet?

      🙂 🙂

    • #491613

      Är själv typ2 diabetiker och behandlas med tabletter dessutom äter min fru också en del mediciner. Vi har bott i Thailand de senaste 8 åren ca 3-4 mån. Har alltid gått på grönt. Det har hänt en gång att man frågat om våra mediciner och när vi svarat att vi skall stanna 4 mån. har man släppt oss. När det gäller din frus insulin är det en annan sak. Hon måste deklarera detta vid incheckningen eftersom hon inte får föra ombord kanylerna. Flygbolaget tar hand om dessa och de sprutor hon behöver på flyget förvarar flygvärdinnorna i kylskåp och delar ut vid behov. Vid ankomst får hon tillbaka sina sprutor.(detta har jag fått veta av en god vän som också tar insulin)

    • #491614

      Tack för upplysningen. :salute:

Viewing 2 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.