Hem Forums Gemensamt, för alla Medier om Thailand Nyheter Lyxbilsåterförsäljare åtalad, körde ihjäl två studenter

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #395325
      Thailandsforum
      Participant

        Ägaren till ett företag som säljer lyxiga bilar har nu åtalats efter att han dödat två studenter när han kraschade sin Mercedes in i deras bil i söndags.

        Jenphop Weeraporn, 37 år, åtalades för vårdslös körning fyra dagar efter olyckan. Han körde i cirka 200km/h när han tappade kontrollen och kraschade in i studenternas bil. Kritsana Thaworn, 32 år, och Thanthapat Horssaeng, 34 år, som nyligen tagit deras masterexamen från universitetet Mahaculalongkornrajavidyalaya, dog i kraschen.

        Thailändare har under de senaste dagarna kritiserat polisen på sociala medier över att det tagit så lång tid för att åtala Jenphop, de tror att hans sociala status kommer skydda honom från lagen.

        [img2:5cn5h9gd]http://bangkok.coconuts.co/sites/bangkok.coconuts.co/files/styles/article_header/public/field/image/mercedes_0.jpg[/img2:5cn5h9gd]

        Jenhops klarade sig med enbart en knäskada. Hans familj flyttade honom från det lokala sjukhuset så fort som möjligt och därför genomfördes aldrig några tester för alkohol eller droger.

        Och för att lugna thailändarnas ilska över olyckan så gick en av utredarna ut med att Jenphop inte luktade som om han druckit alkohol efter olyckan.

        Räddningsarbetare hittade en påse med antidepressiva piller i Jenhops bil, så polisen ska nu utreda om han tagit medicinen innan olyckan.

        Jenphops far har berättat att hans son inte minns olyckan och att de inte vill kommentera eftersom dom försöker hanterar sorgen. Fadern har pratat med offrens familjer och genomfört en traditionell ceremoni där han bett om ursäkt för sin sons handlingar.

        Källa: BangkokCoconuts
        Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

    Viewing 0 reply threads
    • You must be logged in to reply to this topic.