Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Medier om Thailand › Nyheter › Militärjuntan arresterar Facebook-kritiker
- This topic has 3 replies, 4 voices, and was last updated 9 years, 11 months ago by
haan.
-
AuthorPosts
-
-
2 May, 2016 at 5:38 am #395406
Under förra veckan så arresterades åtta thailändare som är administratörer för en Facebooksida som heter “We Love Gen Prayuth”. Dom åtalas för att ha brutit mot Thailands databrottslagstiftning, samt att ha uppmanat till revolt.
De åtta thailändarna arresterades i onsdags förra veckan och i fredags så blev de kallade inför militärdomstolen. Thailändska advokater för mänskliga rättigheter representerar de åtta åtalade och försökte övertala domaren att alla förhör redan är genomförda och att de misstänkta inte kommer att fly landet, advokaterna gick även i god för samtliga men domare valde ändå att neka borgen.
[img2:3npwn4u9]http://www.pictures.se/bilder/flXNv.jpg[/img2:3npwn4u9]
De misstänkta administrerade en Facebooksida med 70,000 likes som visar bilder och karikatyrer på juntaledaren. Två av de misstänkta är också åtalade för Lese Majeste för en privat konversation mellan varandra på Facebook.
Militärjuntan håller nu på med en kampanj att stoppa oliktänkande nu när omröstningen för den nya grundlagen snart äger rum. Myndigheter håller även på att samla in bevis som stöder åtal mot politiker inom rödskjortornas parti och deras allierade.
Flera av arresteringarna var illegala men godtogs av militärdomstolen då juntaledarens senaste lag som ger militärofficerare makt att genomför arresteringar utan arresteringsorder är i effekt.
Källa: BangkokPost
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand -
2 May, 2016 at 9:19 pm #492671
Fängelser kommer att vara en bristvara i LOS ett tag framöver. Ett tag alltså för någon längre tid handlar det inte om i juntan faller och frågan är då vad som tar vid. I synnerhet om upplivningsförsöken avslutas på den onämnbare.
-
2 May, 2016 at 11:55 pm #492672
Ytterligare ett steg i fel riktning. Svårare och svårare att tro att det skulle bli bättre ….
-
3 May, 2016 at 4:56 am #492673
Hellis jag undrar hur skall juntan falla?
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.