Hem Forums I Sverige med Thailändsk anknytning Byråkrati & Myndigheter Någon som blivit intervjuad i Sverige?

Viewing 8 reply threads
  • Author
    Posts
    • #388398

      Nu är det så attj agu ndrar ifall någon utav er har blivit muntligt förhörd på nåt migrationsverk i sverige ? Jag har svarat på frågeformulären och skickat in dom. men nu vill dom ha en “MUNTLIG UTREDNING” av mig också”! Inte hört talats om någon som gått på intervju här i Sverige.. Man blir ju orolig som sagt. Glad för svar.

    • #439017

      Inte någon alls?

    • #439018
      Thaikonsult
      Participant

        Inte konstigt med muntlig intervju. Förekommer ibland när kvinnans och mannens intervjuer inte överensstämmer med varandra eller när man varit tillsammans mycket kort tid.

        Mvh Thaikonsult

      • #439019
        Rob

          I Sverige blir det Muntlig Utredning bara du vill ta ut eller sätta in 20 000 på banken.

        • #439020
          jjonsson
          Participant

            @subbisaddi wrote:

            Nu är det så attj agu ndrar ifall någon utav er har blivit muntligt förhörd på nåt migrationsverk i sverige ? Jag har svarat på frågeformulären och skickat in dom. men nu vill dom ha en “MUNTLIG UTREDNING” av mig också”! Inte hört talats om någon som gått på intervju här i Sverige.. Man blir ju orolig som sagt. Glad för svar.

            Med tanke på alla svaren man skall ge i frågeformuläret så är ju risken att det blir fel på någon punkt rätt hög…
            Det är väl bara att köra raka kort och säga som det är.
            Om inte migrationsverket har acceptans för ev språkförbistringar så vem skulle då ha det.
            Du kan säkert vara lugn, har du inget att dölja kommer det att gå vägen.

            Jag hamnade själv inte i intervju-svängen så jag kan inte hjälpa dig där.
            Men måla inte fan på väggen och oroa dig i onödan…det har man aldrig något för.
            Det kan ju vara allt från att du stavat morfars namn fel till att du sagt att du bor i Stockholm för att du tänkte att ingen vet vart Norrtälje är…

            När skall du vara på migrationsverket?
            Finns det något du redan nu vet kan ha tveksamheter kring sig?

          • #439021

            Jag har ju inga språksvårigheter så sätt så felstavat är det inte någonstans på frågeformuläret.
            Jag vet dock med mej att på frågan hur länge vi har varit tillsammans så svarade min sambo 1.5 år och jag svarade 2 år pga att han räknade första gången jag åkte ner till honom,men jag räknade från det att jag var på semester i thailand med min familj och träffade på honom där första gången ( detta var ett halvår tidigare innan jag åkte ner till honom igen.vi umgicks där nere och fick kontakt direkt) så det beror ju på hur man räknar så att säga. Så jag vet inte riktigt hur jag ska svara på MIG verket nudå när vi svarat olika där. Vi har känt varandra sedan dess jag såg honom första gången där (vi hade ju kontakt i flera månader dagligen när jag kom hem från semestern tills jag åkte ner till honom )
            Kanske är därför dom blir lite ossäkra på oss ? =( Men vi känner ju varandra ut och in så det borde ju itne vara några problem tycker jag ju.
            Tänkte ta med mig vårat fotoalbum med våra bilder och visa där borta på intervjun för att stärka förhållandet samt mitt pass med alla stämplar och flygbiljetter och så.

          • #439022

            Jag ska infinna mig på MIG verket i göteborg i maj månad, dock inte fått någon intervju tid . Endast ett mail utav handläggare där det stod att “vi vill träffa dig,och komemr därför att kalla dig på muntlig utredning i Maj månad,därefter fattar vi vårt beslut”.

          • #439023
            Thaikonsult
            Participant

              Det blir nog inga problem med den muntliga intervjun. Vanliga frågor brukar vara när man träffades första gången och när man anser sig vara ett par och ha ett förhållande. Vidare är språket en viktig fråga – att man har ett gemensamt språk så man kan prata med varandra. Samt hur länge ni bott tillsammans så handläggaren kan bedöma om ni ska räknas som sambos eller inte.

              Det brukar även vara några frågor kring respektives barn, föräldrar och syskon. Hur väl man känner till dem.

              Mvh Thaikonsult

            • #439024

              okej tack för era svar..Nu när jag ringde min handläggare förra veckan så sa han att “ärendet ligger hos en annan handläggare” och att han kommer kalla mig på intervju denna veckan(detta var förra veckan han sa så) så jag ringde min nya handläggare och han sa att ja vecka tjugo tidigast kommer vi kalla dig på intervju..förstår inte varför dom säger olika eller varför jag ens fått en ny handläggare ? Min förra handläggare var enhetschef tydligen ,kanske därför? Kan det vara så att min nya handläggare också är beslutsfattaren? Eller har jag missförstått allting?

              Har också läst på nätet att dom flesta ärenden som ligger längre period hos MIG verket är också dom ärenden som det blir avslag på ? Vi har väntat i 7 hela månader idag. 🙁

          Viewing 8 reply threads
          • You must be logged in to reply to this topic.