Hem Forums Att bo i Thailand Kultur, Samhälle & Politik, Om att ta körkort i Thailand

Viewing 3 reply threads
  • Author
    Posts
    • #389231

      Många skrattar åt detta med att ta körkort i Thailand, vilket man kan förstå. Det är ju faktiskt en hel del kors och tvärs och fram och tillbaka.

      En sak som jag dock tycker är bra är det där reaktionstestet man får göra när man tar thai körkort. Kan verka fjompigt när man sitter där och ska trycka ner en låtsaspedal när lamporna byter färg men det är jättebra!

      Det är inte så lätt att köra i Bkk när folk ligger med 1-2 m avstånd emellan bilarna i 70-80 km/h över en bro eller viadukt eller nåt sånt. Plötsligt tvärnitar jeppen framför och då jäklar gäller det att vara med, med bromsen.

      Vi har varit i Thailand i 4 år nu. Bodde först på Samui men bor numera i Bkk. Mannen trodde aldrig att han skulle kunna köra i Bkk men efter ett par månader och en GPS som visar nivåskillnader, så kör han i Bkk nu utan problem varje dag.
      Vår GPS har programmet Speed Navi och det funkar jättebra tycker vi.

      Den som har sån där bil med pip-ljud när något kommer för nära kan stänga av den funktionen på en gång ifall ni ska köra i Bkk. Ni kommer bara att bli irriterade på det eviga pipandet hela tiden.

      Förutom en GPS så skulle jag gäääääääääääääärna vilja ha en sån där back-kamera, som visar föraren hur det ser ut bakåt på när man backar. Vi har ingen back-kamera ännu men jag ska gå och titta vad de kostar här i veckan.

      Ska kanske tillägga att vi har en pick up som är öv er 5 meter lång så det är inte så lätt att se bakåt alltid.

    • #447189

      Spinner vidare på det här med körkort. Jag hittar mkt info om körkort i Thailand för de som redan har svenskt körkort. Men jag som är svensk och varken har bil- eller motorcykelkort, kan jag ta körkort i thailand? Hemma i Sverige har jag ingen nytta av körkort då cykeln är min bästa vän, men i Thailand känns det åtminstone angeläget med ett motorcykelkort.
      Har precis (efter mkt om och men) blivit beviljad ett års non immigrant ED så då kanske det hjälper lite på traven om man vill börja från grunden och ta ett Thaikörkort på riktigt?

    • #447188

      Flyttar snart till Thailand. Och jag undrar hur och vart jag skaffar thailändskt körkort. Har svenskt o internationellt kk men vill inte förnya det varje år. Är det teoretisk o praktiskt prov? Vi kommer att bosätta oss i Bangkok. Hoppas nån kan ge ett svar eller länkar.

    • #447190

      @Pajen wrote:

      Flyttar snart till Thailand. Och jag undrar hur och vart jag skaffar thailändskt körkort. Har svenskt o internationellt kk men vill inte förnya det varje år. Är det teoretisk o praktiskt prov? Vi kommer att bosätta oss i Bangkok. Hoppas nån kan ge ett svar eller länkar.

      Hej,

      Om jag minns rätt så finns det ett ställe på Sukhumwit 62, men jag tror att det ska finnas vid Mo Chit också. Det är i alla fall Office of Land Transportation du ska till. Åker du till stället vid Sukhumwit 62 så tror jag att de kommer att säga åt dig att skaffa en översättning av ditt svenska körkort från svenska ambassaden (trots att du har internationellt körkort), och så tror jag att de kommer att be dig att skaffa ett läkarintyg också. Vidare så vill de säkert också att du har intyg om din adress (du kan få hjälp med det på immigrationskontoret eller ambassaden). Har du de sakerna så vill de nog göra ett reaktionstest på dig innan du får ditt thailändska körkort.

      Kom ihåg att du bara får ett 1-årigt kort första gången, men om du uppehåller dig i Thailand på något annat än turistvisum nästa år så kan du nog få ett femårskort då.

      MvH,
      Hans

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.