Hem › Forums › Att bo i Thailand › Kultur, Samhälle & Politik, › Om husboken i thailand
- This topic has 6 replies, 5 voices, and was last updated 15 years, 5 months ago by
Phonthaisongthaisilk.
-
AuthorPosts
-
-
31 October, 2010 at 4:06 pm #389392
Hej jag har en fråga till er här på forumet.jag undrar om någon vet om dom har ändrat någon lag om att thailändare som inte bor i Thailand nu måste före nyår åka hem och skriva in sig i den där familjeboken(husboken) som dom har min fru undrar det för om det stämmer måste vi försöka åka till Thailand så fort vi kan om det stämmer.hoppas någon har ett svar att ge oss. 🙂
mvh jocke -
31 October, 2010 at 4:18 pm #448322
Jag har hört något om folkräkning, det har kanske nåt samband med det, men halva den thailändska befolkningen är väl skrivna på “fel” ställe, de är skrivna hemma i “byn” men jobbar nån helt annanstans…
Hon måste väl redan vara inskriven där, eller menar du att hon ska meddela dem att hon flyttat ur landet?
-
31 October, 2010 at 6:50 pm #448321
Du kan läsa här: http://www.swedenabroad.com/News____50290.aspx?slaveid=112678
och här: http://popcensus.nso.go.th/
Mvh Thaikonsult
-
31 October, 2010 at 8:18 pm #448323
Hej Tack så mycket för svaren.någon hade sagt till min fru om hon inte åkte tillbaka före nyår och skrev in sig igen i husboken så skulle hon klassas som falang när hon kom tillbaka till Thailand och hon skulle inte kunna köpa mark och hus.
tack så mycket till er här på forumet och för hjälpen jag tillhör inte dom som är så duktig på datorer.
mvh jocke 🙂 -
1 November, 2010 at 6:21 am #448324
@jocke66 wrote:
Hej Tack så mycket för svaren.någon hade sagt till min fru om hon inte åkte tillbaka före nyår och skrev in sig igen i husboken så skulle hon klassas som falang när hon kom tillbaka till Thailand och hon skulle inte kunna köpa mark och hus.tack så mycket till er här på forumet och för hjälpen jag tillhör inte dom som är så duktig på datorer.
mvh jocke 🙂Oj, Thai kan verkligen få till det, visserligen kan mycket hända i det landet ,men detta är väl lite magstarkt ändock 🙂
-
1 November, 2010 at 7:19 am #448325
Det är ju en folkräkning och jag håller med om att det är magstarkt att dra in medborgerliga rättigheter för att någon inte svarar i folkräkningen.
@jocke66 wrote:… någon hade sagt till min fru om hon inte åkte tillbaka före nyår och skrev in sig igen i husboken så skulle hon klassas som falang när hon kom tillbaka till Thailand och hon skulle inte kunna köpa mark och hus.
Det låter som en ren skröna eller någon form av missförstånd/vantolkning.
Det är en god idé att förvänta sej en ordentlig källhänvisning med officiella rötter för att ta sådana andra- och tredjehands utsagor på allvar.
Vi har själva vår husbok i tryggt förvar här i Sverige – inga problem!
-
1 November, 2010 at 5:23 pm #448326
jag har min här i Sverige , dock har min fru sin i sitt hus…………………. 🙁
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.