Hem Forums I Sverige med Thailändsk anknytning Byråkrati & Myndigheter Permanent uppehållstillstånd för fru & dotter

Viewing 1 reply thread
  • Author
    Posts
    • #390553

      Hej

      Troligtvis finns denna information jag efterfrågar i någon/några befintliga trådar som redan finns på forumet, dock hittade jag ej. Därför skapar jag denna, hoppas på hjälp!
      Min fru & dotter befinner sig i Thailand, jag står som pappa till min dotter i “familjeboken” i thailand, jag är även gift på pappret i thailand.
      Vad behöver jag för blanketter/intyg med mig ifrån svedala för att kunna skaffa permanent uppehållstillstånd till båda?
      underlättar det visumansökan om jag gifter mig “svenskt” på ambassaden i Bangkok?
      Jag planerar åka ner 1v för att lösa alla ansökningar på plats i Bangkok, enligt din/er erfarenhet räcker den tiden för mig i landet?

      Tacksam för alla svar, gärna om någon kan göra en punktlista som jag kan utgå ifrån, våre oerhört tacksamt.

      /Robban

    • #457546
      Thaikonsult
      Participant

        Enklaste och snabbaste vägen för er att söka uppehållstillstånd är via E-ansökan som görs på webben.

        Läs om E-ansökan här: http://www.migrationsverket.se/info/4386.html

        Om din fru och son får ett permanent uppehållstillstånd bestämmer beslutsfattaren när han/hon tar beslutet om uppehållstillstånd.

        Om du är gift i Thailand så registrera även ert äktenskap hos Skatteverket i Sverige.

        Mvh Thaikonsult

    Viewing 1 reply thread
    • You must be logged in to reply to this topic.