Hem Forums Gemensamt, för alla Medier om Thailand Nyheter Polisen på jakt efter ledare för människohandelsnätverk

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #394715
      Thailandsforum
      Participant

        Thailändska polisen har under veckan slagit till mot flera personer som tros vara iblandade i den stora människohandelshärvan som nu nystas upp.

        Patchuban Angchotipan, en före detta högt uppsatt provinstjänsteman, tros vara ledare för hela människohandelsnätverket. Men när polisen slog till mot hans hemma så var Patchuban inte där, hans städerskor berättade att han antagligen redan flytt landet.

        [img2:2w4rgyuh]http://cdn2.coconutsmedia.com/field/image/kotong.thaipbs.jpg[/img2:2w4rgyuh]

        Polisen håller nu på att undersöka om en liten ö vid Thailand-Malaysias gräns var den plats som Patchubans nätverk använde som bas. Sedan första maj när polisen fann flera gravar vid ett slavläger i thailändska djungeln, så har mycket information kommit fram angående nätverket. Hittills har 18 personer gripits och arresteringsorder finns på 32 personer till, många av dom är högt uppsatta tjänstemän. Inga poliser eller militärer har gripits, istället har mer än 50 poliser blivit förflyttade på grund utav att de inte har gjort tillräckligt för att stoppa människohandeln.

        Thailändska polisen kommer i veckan att ha ett möte med polisen i Malaysia för att komma överens om ett samarbete för att få helt stopp på människohandeln. 

        Källa: BangkokCoconuts
        Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

    Viewing 0 reply threads
    • You must be logged in to reply to this topic.