Viewing 5 reply threads
  • Author
    Posts
    • #390373

      Jag och tjejen har levt ihop i 3år, besökt Sverige 3 månader på turistvisa.
      Har nu lämnat in alla papper till migrationsverket om UT, nu fick jag ett samtal om att kan jag bevisa att vi bott ihop i 2 år så kan jag få ett permanent uppehållstillstånd till tjejen direkt.
      Frågade vad dom godkänner som bevis och bilder och sånt var bara att strunta i, men räkningar och sånt till en gemensam adress var tydligen bra.
      Men 2år gamla räkningar har jag tyvärr inte 🙁 .
      Skulle vilja ha tips av någon som är kunnig i detta på vilka bevis ja kan använda för handläggaren vill inte gå in på vilka bevis dom vill ha utan det är upp till mig att skicka in.
      Har en vecka på mig att få fram bevis, så tips uppskattas verkligen nu :salute: .

    • #455724

      Kom igen nu, någon måste ha tips på bevis åt mig :thumbleft:

    • #455726

      Har tyvärr inte kvar något kontrakt från 2 år tillbaka.
      Har kontrakt som skrevs för 1år och 6 månader sen 🙁 .

    • #455728

      Blev uppringd av ägaren till 1a stället vi bodde ihop på och tydligen hade dom kvar ett kontrakt 🙂 .
      Nu står ju hennes namn på thai, måste man få det översatt?

    • #455729
      Thaisambo
      Participant

        När det gäller kontakter med svenska myndigheter så kan Du lämna in handlingar på vilket språk Du vill – de ordnar översättningen själva, t o m även om Du har lämnat in en översättning eftersom de vill ha översättningen gjord av egna, godkända, översättare.

        Det är Thailand som ställer krav på att den enskilde ska göra översättningar till thailändska, vilka ska göras av auktoriserad översättare, certifieras och legaliseras.

      • #455730

        Tackar, då borde man klara sig 🙂 .

    Viewing 5 reply threads
    • You must be logged in to reply to this topic.