Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Medier om Thailand › Nyheter › Riskerar fängelse efter vännernas fylleskämt
- This topic has 19 replies, 10 voices, and was last updated 16 years, 11 months ago by
Hakan.
-
AuthorPosts
-
-
20 May, 2009 at 3:19 am #387181
-
20 May, 2009 at 7:03 am #425684
Jag hoppas och tror att den polischef som har ansvaret för detta kommer få problem
-
20 May, 2009 at 7:12 am #425685
Det där är ju helt flippat! något som gör mig fundersam är hur polisen aggerar när personen ifråga kommer in och erkänner, ber om ursäkt… samt berättar hur det låg till. hoppas det löser sig och inget knepigt händer… men man vet ju aldrig… :scratch:
-
20 May, 2009 at 7:20 am #425686
Måste vara en grymt bra trasa i alla fall:
“Men personalen på baren uppskattade inte skämtet. När de hittade trasan, som finns att köpa i baren för 60 dollar, ringde de polisen.” -
20 May, 2009 at 7:23 am #425687
Det är klart att det är språkförbistring och den stereotypa hanteringen beror helt säkert på att ingen vill “tappa ansiktet” – sånt ger absurda fastlåsningar när man satt ned foten och vägrar låta sej rubbas av vad skäl det vara må.
Att gå till chefen och informera honom är i vissa lägen att tappa ansiktet, en prestigeförlust – när de satt ned foten gäller det oavsett vad som sen kommer fram. Särskilt när språket brister – man förstår inte riktigt och vill inte visa det utan står fast vid vad som är bestämt. Ett beslut går inte att ifrågasätta så som vi kan göra ibland i väst – och som Nille hoppas och tror här med tanken att det ansvariga polisbefälet kommer att få problem.
En rigid kadaverdisciplin helt enkelt, som har rötter i det allmänt förhärskande hierarkiska systemet och synsättet att det är ett grovt klavertramp att ifrågasätta något från någon högre upp i hierarkin. Kulturkrock helt enkelt beroende på att man inte fört fram sina invändningar på ett rumsrent sätt.
Håkan: Det är barens pris på trasan det. De kanske har ett påslag på 1000% för turisterna – vem vet? Och våra system med parkeringsövervakning på privat mark funkar likadant – parkeringsbolagen tar ohemula avgifter för att inte anmäla en stackars felparkerare på privat mark till allmänt åtal för egenmäktigt förfarande…..
EDIT: De som försökt snacka med en parkeringsvakt eller ett parkeringsbolag – privat eller inte – känner säkert igen sej. Det är ett elände – Svinhugg går igen heter det!
-
20 May, 2009 at 9:49 am #425688
Polischefen kommenterar fallet: http://www.phuketgazette.net/news/index.asp?id=7386
-
20 May, 2009 at 10:59 am #425689
Tydligen var det något som gjorde att kvinnan eller hennes bekanta tog en matta från golvet… Mattan hade måtten 145×45 cm. Mattan var gjord i tjockt gummi och borde då väga i alla fall 2kg ( min uppskattning ). Vad som orsakade detta borde ha varit någon form av MISSNÖJE från kundens eller barägarens sida. Kvinnan tar helt enkelt mattan och försöker lämna baren med mattan i någon form av badväska eller liknande.
Barpersonalen ringer helt enkelt polisen.!?!? Polisen måste göra sitt jobb, det vet alla. Barpersonalen borde ha agerat på ett annat sätt.!! De borde helt enkelt tagit tillbaka mattan med våld istället så hade detta inte utvecklats till denna höna av en fjäder.
Tråkigt för Kvinnan och polisen :drunken: Travare
-
20 May, 2009 at 11:19 am #425690
Vad är det för synd om henne?
1. Stöld är alltid stöld, oavsett i Thailand eller i övriga världen
2. Hon hade kunnat vara smartare, hon kunde helt enkelt lämnat tillbaka mattan frivilligt och bett om ursäkt.
3. Polisen gör bara sitt jobb, vilket jag tycker dem skött rätt.Tycker inte heller barägarna skulle använda våld, de har ju bett om att få tillbaka mattan och sedan ringde dem polisen. Varför skulle dem acceptera att folk stjäl deras saker, oavsett priset.
Det är tydligt hur media, i detta fall Aftonbladet, får det att låta som att allt handlade om en trasa?? Det var ändå en specialdesignad matta.
Folk stjäl allt från knivar, handukar till morgonrockar med mera för att ha med sig minnessaker hem. Det är det enda skälet jag kan se i och med att det var en matta med resturangnamnet, vad skulle hon med den till annars.
-
20 May, 2009 at 11:28 am #425691
Tippar på att det är en sån här:
[img2:1ev5s5rg]http://img190.imageshack.us/img190/9848/capture1x.jpg[/img2:1ev5s5rg]
-
20 May, 2009 at 11:36 am #425692
-
20 May, 2009 at 12:17 pm #425693
@Håkan wrote:
Måste vara en grymt bra trasa i alla fall:
“Men personalen på baren uppskattade inte skämtet. När de hittade trasan, som finns att köpa i baren för 60 dollar, ringde de polisen.”Efter att ha läst nåt helt annat i Phuketgazette undrar man varifrån Aftonbladet fått uppgiften att “trasan/handduken/mattan” (stryk det som inte passar) skulle gå att köpa i baren?
Hopkoket om “fylleskämt” från vännerna verkar vara just hopkok. Möjligtvis fick hon hjälp att packa ner den.
Det förstås, böterna var väl låga, men å andra sidan är hon nu straffad i Thailand och kommer nog inte in i landet igen.
-
20 May, 2009 at 1:45 pm #425694
Jag tycker inte synd om denna kvinna. Jag var inte där, jag vet inte egentligen vad som hände. Om vi utgår från vad som troligen hänt, så tycker jag att personalen i baren borde ha agerat på ett annat sätt än att ringa polisen.
Jag utgår från att de som arbetade i baren var Thailändare och då också skulle veta vad denna berusade kvinna skulle drabbas av om polisen blev inblandad. Polisen måste ju följa lagen.
Det känns som om barpersonalen ville att det skulle svida rejält för denna ( klantiga ) turist. :alien: Travaren
-
14 June, 2009 at 8:05 am #425696
Det är inte helt ovanligt med småsnatterier på lokal…. Ett ofog som är mycket vanligare än man tror, det är många som har enstaka glas, bestick, askfat och annat med tveksamt ursprung och hotellen märker numera upp handdukar och lakan ordentligt så det ska synas varifrån det kommer och vem som är rättmätig ägare.
Hmmm… Det känns som om det här med svartlistning för visum internationellt skulle kunna vara ett effektivt sätt att få ordning på ofoget med småsnatterier i butiker och varuhus, snatteribrott ligger lågt på den svenska straffskalan.
Men jag misstänker att det har samband med att hon var utlänning i Thailand och hade kommit in på turistvisum (som alltså vanskötts) för den här påföljden med svartlistning. Tekniken med svartlistning internationellt kanske har begränsad praktisk effekt med andra ord eftersom inte alla rör sej mellan olika länder.Dessutom kan man ju notera att hon har ju berikat sej genom att som yrekesjournalist tota ihop en historia om sin snatteriaffär i Thailand och lyckats få den såld för en ansenlig penningsumma.
Nä det är absolut inte synd om henne, hon kan gott sitta hemma och skämmas medan resten av familjen rumlar om i Disneyland! Och det var väl avsikten också, ett skamstraff för vanhedrande handlingssätt. Och det begriper säkert australiensare också.
-
14 June, 2009 at 9:04 am #425697
Japp, hon framstår mer och mer som en psykopatisk, upplåst, idiot. Jag kan föreställa kmig scenerna som utspelades i Phuket. Hon får nog vara glad att hon kom så lindrigt undan. Någon med samma insikt som oss satte nog press på phukets borgmästare att få iväg henne henne till australien. Detta visade sig vara ett misstag…
Har en känsla av att det finns ett par historier om hennes övriga historier…
-
14 June, 2009 at 6:10 pm #425698
Hoppsan! Tänk om Sverige skulle förbjuda henne att besöka Gröna Lund.
-
14 June, 2009 at 6:39 pm #425699
Ingen dum idé faktiskt!
Man vet aldrig vad som kan försvinna från Grönan annars! :cheers:
-
14 June, 2009 at 10:25 pm #425700
Ja, kanske försvinner en flygande matta från lustiga huset :bounce:
-
14 June, 2009 at 11:58 pm #425701
Rätt åt na’! Denna kvinna tycker jag inte ett dugg synd om. Hon betedde sig som ett svin, var aggressiv mot personalen när de bad om att få tillbaka mattan, skrek otidigheter så de kände sig tvugna att tillkalla polis. Sen fortsatte hon att bete sig som ett svin på polisstationen. Sen har hennes make mage att påstå att thailändska poliser inte förstår sig på västerländska kvinnor och hon utmålas som en martyr i Australien!
Vad jag vet brukar inte normala västerländska kvinnor skrika h-rj-vel till barpersonal, rymma från polisen och sedan kalla dom för alla tillmälen du kan tänka dig med F-cking som första ord. Annie var full och aggressiv, kanske det är skoj i Australien(?) men faktum är att hon även i Sverige skulle satts i fyllecell med det beteendet hon visade upp.
OM det var ett pratical joke borde kvinnan som säger sig stoppat ner mattan i väskan gett sig tillkänna när poliserna kom, inte senare på polisstationen. Men… det finns vittnen på att hon stoppade ner mattan själv. Förutom personalen fanns en nykter australiensare på plats som inte kände sällskapet och bevittnade stölden.
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.