Risodlare från 26 provinser har hotat att stänga av motorvägar i sina områden om regeringen inte snabbar på utbetalningar till odlare som har sålt ris genom regeringens risprogram.
[img2:kty7w4nf]http://img4.coconuts.co/cdn/farfuture/Ue4LPPbIwcvVJXCpGiO5CfXS0wWeTiW-iwHDU7PZlAM/mtime:1378369322/sites/default/files/styles/article_header/public/field/image/rice-farming_2.jpg?itok=Zz4UmWmW[/img2:kty7w4nf]
Prasit Boonchoey, chef för Thailändska Föreningen för Risodlare, sade att odlarna kräver att den tillfälliga regeringen ska fortsätta med utbetalningarna till odlare som redan har sålt sitt ris från 2013/2014´s skördesäsong under programmet.
Enligt Prasit så har ett stort antal odlare ännu inte fått betalt och har nu finansiella problem, vilket gör att de inte kan investera i nästa säsongs skörd. Niwatthamrong Bunsongphaisan, tillfällig handelsminister, försäkrar dock att regeringen har tillräckligt med pengar för att betala alla odlare, och att förseningen bland annat beror på en flaskhals i registreringsprocessen.
Källa: National News Bureau of Thailand
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand