Hem Forums I Sverige med Thailändsk anknytning Byråkrati & Myndigheter Skilsmässointyg vs Singelintyg

Viewing 7 reply threads
  • Author
    Posts
    • #390719

      Hej,

      Tjejen har ett skilmässointyg från den dagen hon skilde sig. Var några år sen förstås.

      Behöver hon ändå fixa ett Singelintyg från amphur vid UT ansökan?

      /

    • #458912
      Thaisambo
      Participant

        Det handlar om inskrivningen i det svenska systemet, dvs folkbokföring i Sverige, och då registreras även civilståndet.

        Vad skilsmässointyg är för handling går naturligtvis inte att se härifrån, se till att det som finns med ansökan är ordentliga dokument från Amphur office, som jag fattat det får ni då dokumenten som regel både på thai och engelska, vederbörligen certifierade och stämplade. Det är helt enkelt vanliga folkbokföringsdokument vid flyttning utomlands för att hon ska kunna korrekt registreras i det nya landet. De vet på Amphur hur dessa dokument ska se ut.

        Det här motsvarar i stort sett vårt eget system med personbevis för olika ändamål, ta dokumentationen från den officiella och erkända instansen för det, dvs Amphur office, i första hand.

        Ta en kopia för eget bruk, handlingarna som lämnas med ansökan hamnar så småningom i Migrationsverkets arkiv och det är lite bökigt att få ut kopia på dokumenten om civilståndet därifrån när hon sen skrivs in på Skatteverket. Det är i det sammanhanget ni behöver kunna visa upp den egna extrakopian av hennes folkbokföringspapper från Thailand.

        Annars registreras hon som gift.

      • #458913

        Tack så mycket. Våran plan är att gifta oss i vilket fall i thailand så innan hon kommer hit kommer hon att vara gift. Tänkte mest på själva processen på mig om skilsmässopapprena räcker som hennes civilstatus.

      • #458914
        Thaisambo
        Participant

          Okej, men är det så att ni gifter er i Thailand innan flytten till Sverige så innebär ju det att det här skilsmässointyget kommer att visa fel information.
          Sen undrar jag om det inte är för gammalt dessutom då när inskrivningen i det svenska systemet ska ske. Sådana här dokument bör som huvudregel vara så färska som möjligt så att de visar aktuell och korrekt information.

          Att bli inskriven som “gift” när man inte kan visa något annat är en schablon som i regel innebär att civilståndet blockeras mot ändringar. Skulle de då underkänna ett gammalt skilsmässointyg vid inskrivningen i Sverige blir hon registrerad som “gift”, men i det här fallet kommer ni ju att ha färska papper med Er från Amphur när ni skriver in er i samband med det planerade giftermålet.

          Oavsett om det sker före eller efter det att ansökan om UT lämnas in. Tänk dock på att om en namnändring görs efter det att ansökan om UT gjorts men innan flytten så kan det kosta er en massa extrajobb, ID-kort och pass ska bytas, namn ändras i ansökan om UT, ev nytt uppehållstillståndskort ska utfärdas etc.

          Sånt krånglar bara till det och orsakar naturligtvis tidsutdräkter.

        • #458915

          Du har en del oänger här. Tack för det.

          Om man då ser det såhär.

          Om hon får UT beviljat med bara skilsmässobeviset och vi sedan ordnar ett Singelintyg och tar med till Sverige. ställer det till något, alltså att UT är beviljat på skild. Men våra papper vi lämnar vid registrering i Sverige är Singel.

          Eventuellt giftemål får nog vänta så länge :p

          Ansökningen kommer att göras snart och det är frågan om hon får tag på detta singelintyg. Annars får vi skjuta på det lite så att allt blir rätt.

        • #458916
          Thaikonsult
          Participant

            Tjejerna ska visa upp ett singelintyg som ogifta när de ansöker om uppehållstillstånd. Skilsmässointyg ska även bifogas ansökan.

            Om nu skilsmässointyget är något år gammalt kan ju tjejen ha gift sig igen efter skilsmässan, vilket händer och av det skälet vill Migrationsverket ha ett färskt singelintyg som visar att tjejen är ogift när hon söker uppehållstillstånd.

            Singelintyg för ansökan om hindersprövning för giftermål i Sverige får vara högst 4 månader gammalt vid ansökningstillfället.

            Mvh Thaikonsult

          • #458917
            Thaisambo
            Participant

              För Migrationsverket räcker det nog med det gamla skilsmässointyget, de ställer inga speciella krav på det vad jag vet…. Det är likadant med t ex faderskapsbevis m m för ev medföljande barn – Migrationsverket bryr sej inte om det.

              Det är först vid kontakterna med svenska myndigheter inne i Sverige som det blir problem, när det gäller barn så kan man få t ex underhållsstöd i Sverige, men FK vill ha dokumentation på vem som är underhållsskyldig, som regel är det barnafadern. Att reda ut det i efterskott är besvärligt och därför är det numera inskrivet att detta ska vara utrett innan UT medges. Det ska finnas dokumentation om fastställt faderskap för medföljande barn numera, men Migrationsverket gör ingen närmare kontroll av riktigheten av dessa dokument – vilket däremot Försäkringskassan gör och det kan därför leda till att det tar tid innan man får ut underhållsstöd och ev barnbidrag.

              Det är likadant med Skatteverket vid inskrivning i det svenska systemet, de vill ha klara papper på civilståndet, detta är en detalj som Migrationsverket inte heller bryr sej om nämnvärt. Är detta då undermåligt dokumenterat, t ex ett flera år gammalt skilsmässointyg, kan det komma att underkännas vid inskrivningen i Sverige och hon registreras som gift (schablonen). Det gör att ni får problem med att ingå eller registrera ett framtida äktenskap i Sverige, det ska visas att uppgiften i folkbokföringen är felaktig för att den ska rättas.

              Så slarva inte med detta, se till att alla papper är i god ordning och färska, absolut inte något luddigt som är flera år gammalt. Det straffar sej om de inte godtas sen vid de här registreringarna i det svenska systemet.

              Ta Thaikonsults kompletteringar på allvar också!

            • #458918

              Tack så mycket.

              Nu är jag på det klara med att vi måste fixa detta papper. Problem i Sverige är det sista man vill ha efter alla dessa turer fram och tillbaka med papper osv.

              🙂

          Viewing 7 reply threads
          • You must be logged in to reply to this topic.