Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Medier om Thailand › Nyheter › Svensk död i Hua Hin – brottsmisstanke men ingen obduktion
- This topic has 3 replies, 3 voices, and was last updated 11 years, 5 months ago by
kee.
-
AuthorPosts
-
-
4 December, 2014 at 12:57 pm #394173
En 72-årig man, från södra Sverige, har dött under oklara omständigheter i den kungliga badorten Hua Hin i Thailand. Kroppen skulle först obduceras på polissjukhuset i Bangkok, vilket tydde på att det fanns en brottsmisstanke, men polisen avskrev sen fallet snabbt och om de anhöriga vill ha en obduktion får de betala den själva.
[img2:10dqozfk]http://www.wannarahotel.com/images-new/b0001.jpg[/img2:10dqozfk]
Bloggen har sett bilder på den avlidne mannen – och de är otäcka. Bloggen är ingen läkare men det liknar inte en olyckshändelse. Om man exempelvis ramlar blir knappast ögonen totalsvullna och blå? Det hade runnit blod från huvudet ner på halsen och dessutom ur munnen. Jag tycker det ser ut som om han blivit grovt misshandlad.
Källa: Jan Källmans blogg
Följ länken för att läsa hela inlägget -
5 December, 2014 at 12:03 pm #485779
Åkte han tillbaks till samma ställe efter att ha varit på sjukhuset, det verkar ju helt snurrigt? Eller har AB blandat fel kort igen…
@aftonbladet wrote:
– Han ramlade baklänges och en ambulans tillkallades för att hämta honom, säger vännen Jan Karlsson, 50, som är på plats i Hua Hin.
Men några timmar senare ska mannen ha varit tillbaka på restaurangen.
– De skrev ut honom från sjukhuset och han satte sig på samma ställe. Då var det alldeles mörkt där och ingen människa fanns på platsen. Ett antal timmar senare hittade de honom livlös, säger Jan Karlsson.
Han uppger att mannen då saknade ett smycke och sin plånbok.Länk till hela artikeln på aftonbladet här
-
5 December, 2014 at 11:24 pm #485780
Slog han i bakhuvudet vid fallet? Kan vara farligare än man tror, då han kan ha fått blödningar i hjärnan som visar sig lite senare. Kan han ha blivit akut sjuk när han satt där (epileptiskt anfall?) och åsamkat sig skadorna själv?
Obduktion är väl standard vid “suspecious death” när ingen naturlig död kan uppvisas och det kan man väl verkligen kalla det här…. Att dessutom värdesaker är borta är försvårande. Någon omtänksam själ kan ju ha norpat när han låg livlös där ensam i mörkret.
Jag har faktiskt förtroende för thailändsk polis när det kommer till utredning av svåra brott mot turister.
Vi får hoppas det ändå inte var ett brott.
I Koh Chang.
-
6 December, 2014 at 9:06 am #485781
dod farang i tha kp normala komantar ar farang mapenra mmp kommer bara omm nagon utlannin har skadat eler haft i jal nagon thaare om det luktar pengar
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.