Hem Forums Gemensamt, för alla Medier om Thailand Nyheter Tåg i Chiang Mai och Korat spårade ur under torsdagen

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #393405
      Thailandsforum
      Participant

        Två tåg, ett i Nakhon Ratchasima och ett Chiang Mai, spårade ur under gårdagen.

        [img2:1qm2nify]http://englishnews.thaipbs.or.th/wp-content/uploads/2014/05/trains-derailed-wpcf_728x413.jpg[/img2:1qm2nify]

        Den första incidenten inträffade vid Chiang Mais tågstation när tåget mot Bangkok var på väg att avgå. Två vagnar hoppade av spåret när tåget backade för att byta linje. En kran var tvungen att spendera flera timmar med att lyfta tillbaka de två vagnarna på spåret.

        Den andra urspårningen inträffade i Nakhon Ratchasima när ett godståg körde av spåret nära stationen Thung Salaeng. Olyckan orsakade stora skador på tågets hjul. Lyckligtvis så kom ingen till skada i båda urspårningarna.

        Källa: Thai PBS
        Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

    Viewing 0 reply threads
    • You must be logged in to reply to this topic.