Hem › Forums › Att bo i Thailand › Visum och Uppehållstillstånd › Turistvisa thailand och kort besök i Laos
- This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 11 years, 9 months ago by
Thaisambo.
-
AuthorPosts
-
-
18 July, 2014 at 9:08 pm #393652
Hej alla glada
Nu i oktober åker jag till thailand för en vanlig 30 dagars semester och tanken är att jag bara skaffar det där 30 dagars turist visat man får vid ankomst till thailand.
Dock någon gång under resans tid tänkte jag besöka laos, 3-5 dagar. (Via friendship bridge) Efter det återvända till Thailand men tanken är fortfarande att åka hem enligt det planerade datumet. Dvs jag gör ingen sk visa run för att förlänga min vistelse.
Behöver jag ett visum då, double entry?
-
18 July, 2014 at 9:58 pm #483562
Det Du får vid inresa med flyg är inte ett visum utan det är ett 30 dagars uppehållstillstånd på ett undantag från kravet på visum, “Visa Exemption”.
Vid utresan till Laos förfaller det uppehållstillståndet, Du kan ansöka om ett tillstånd att få återvända till Thailand och fortsätta använda det uppehållstillstånd som Du fick vid den första inresan, “Reentry permit” kallas det tillståndet och söks på närmaste Immigration Office innan Du reser ut ur Thailand.
Som alternativ kan Du också resa in i Thailand landvägen på visumfri inresa och får då vid gränspasseringen ett nytt uppehållstillstånd, nu på 15 dagar eftersom inresan sker landvägen.
Det är naturligtvis också möjligt att göra inresan från Laos med flyg och Du får då ett nytt uppehållstillstånd i Thailand vid denna inresa på 30 dagar eftersom inresan sker med flyg, precis som vid den första inresan.
Till slut så finns naturligtvis också möjligheten att före utresan från Sverige söka ett double entry turistvisum för Din resa, men det är lite bökigare eftersom Du måste ha bokade biljetter för alla planerade in- och utresor vid ansökningstillfället. Med turistvisum får Du 60 dagars uppehållstillständ per inresa plus möjlighet att utöka uppehållstillståndet med ytterligare 30 dagar på närmaste Immigration Office i Thailand.
Mer information finns på hemsidan för Thailands Stockholmsambassad, sektionen om de visumtyper som erbjuds.
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.