Hälsomyndigheten på Phuket varnar nu att rök och dimma som kommit in från skogsbränder i Indonesien är ett allvarligt problem för turister och boende på Phuket.
I Indonesien pågår nu skogsbränder som kan se som de värsta i modern historia. Doktor Buncha Kakhawng på Phuket säger att röken och dimman nu täcker många delar av ön, och detta medför stora hälsorisker för speciellt äldre, unga och de med andnings- eller hjärtproblem.
[img2:3l1e0j13]http://www.thephuketnews.com/image-1.4.1/image.php?width=540&full=1&image=http://www.thephuketnews.com/photo/listing/2015/1443956184_1.jpg[/img2:3l1e0j13]
“Personer borde låta bli att vistas utomhus i områden med mycket rök eller dimma, om man måste vara utomhus så bör man bära en andningsmask,” sade Buncha.
“Om någon känner andningssvårigheter på grund utav luftföroreningarna så ska de söka sjukvård direkt. Även de med hosta, ont i bröstet, oregelbundna hjärtslag, illamående eller huvudvärk bör besöka läkare,” fortsatte Buncha.
Källa: PhuketNews
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand