Hem Forums Resa i Thailand Praktiska Prylar & Finurliga Råd Allt om flyg och flygplatser VARNING!!! Tax free shop scam BKK flygplats

Viewing 19 reply threads
  • Author
    Posts
    • #387393
      Bulten
      Participant

        Jag bidrar inte så mycket till detta forum men läser flitigt vad Ni andra skriver, men detta ville jag dela med mig av om det inte redan är disskuterat på forumet. (hittade inget med search funktionen iofs)

        En av Tax free shopparna på BKK flygplatsen skall man tydligen hålla sig långt borta från.

        http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/asia/article6590584.ece

        Du plockar 2 saker från affären som du tar med till kassan, sedan tar de bara betalt för den ena men lägger båda i en påse/ger till dig. sedan tar en vakt dig för att du försöker snatta den vara som “du inte betalat för” ……..

        http://www.andrew-drummond.com/tag/stephen-ingram/

        Det finns ingen Forum rubrik som passade direkt för denna tråds ämne, (tex varning, se upp med, el liknande) så om en moderator vill lägga posten i en annan mer passande grupp så ok.

      • #428151

        Vist är det sött då dom vill få lite extra fickpengar…..
        @Stephen Ingram wrote:

        “I Thailand alla vet det är på det viset, säger han. “De kan gå i fängelse eller så kan de bara betala böter och åka hem. Det är korruption, du vet? “

      • #428152

        Men vad TRÖTT man blir….
        Vissa skyr då inga medel. *suck*

      • #428153

        Jaha, det gäller tydligen att granska kvittot noga innan man lämnar affären. Man kan förstås tänka sig att en del granskar och ser att det fattas en vara, men säger inget eftersom man gärna tar med sig denna vara gratis… dessa personer har jag inte mycket sympati för.

        Men det är ändå en väldigt ful scam. Vad blir nästa trick? Att ge kunden för mycket i växel, och sedan anklaga kunden för stöld ur kassan? Inget är omöjligt i Thailand!

        Herr Chang har talat.

      • #428154
        Thaisambo
        Participant

          Jag har bara positiva erfarenheter av säkerhetstjänsten på Suvarnabhumi…. Sånt här ska man rapportera direkt till dom, i och med att det är inne i taxfree zonen så är det inte enbart en angelägenhet mellan kunden och affären utan även en säkerhetsfråga för flygplatsen, både butiker och kunder ska kunna känna sej trygga.

          Det kanske inte gör vare sej till eller från i det enskilda fallet, men blir det en anhopning av sådana anmälningar på någon enskild butik så får de ögonen på sej och flygplatsen undersöker det hela närmare och åtgärdar det för att få ned anmälningsfrekvensen. Alla seriösa säkerhetstjänster arbetar på det viset, det brukar räcka långt med ett samtal med butiksägaren för att självsanering ska ske. Naturligtvis handlar det om flygplatsens rykte och anseende på längre sikt, det är effektiva påtryckningsmedel.

          EDIT: Det är britter det gäller ser jag nu…. Vidare kommentarer är nog överflödiga. Men jag tror inte att thailändarna bluffat.

        • #428155

          @Thaisambo wrote:

          Jag har bara positiva erfarenheter av säkerhetstjänsten på Suvarnabhumi…. Sånt här ska man rapportera direkt till dom, i och med att det är inne i taxfree zonen så är det inte enbart en angelägenhet mellan kunden och affären utan även en säkerhetsfråga för flygplatsen, både butiker och kunder ska kunna känna sej trygga.

          Det kanske inte gör vare sej till eller från i det enskilda fallet, men blir det en anhopning av sådana anmälningar på någon enskild butik så får de ögonen på sej och flygplatsen undersöker det hela närmare och åtgärdar det för att få ned anmälningsfrekvensen. Alla seriösa säkerhetstjänster arbetar på det viset, det brukar räcka långt med ett samtal med butiksägaren för att självsanering ska ske. Naturligtvis handlar det om flygplatsens rykte och anseende på längre sikt, det är effektiva påtryckningsmedel.

          EDIT: Det är britter det gäller ser jag nu…. Vidare kommentarer är nog överflödiga. Men jag tror inte att thailändarna bluffat.

          Hej Thaisambo,

          Du har uppenbarligen en stark tro på thailändskt rättsväsende… flygplatsens säkerhetstjänst är väl lika mutbar som övriga myndighetspersoner i Thailand?

          Givetvis agerar man när dessa fall får för stor uppmärksamhet i farangmedia. En liten smäll på fingrarna för dom inblandade, men får de som drabbats någon upprättelse? Ens pengarna tillbaka? Tillåt mig tvivla…

          Och varför skulle britter inte vara trovärdiga?

          Herr Chang har talat.

        • #428156
          Thaisambo
          Participant

            @Herr Chang wrote:

            flygplatsens säkerhetstjänst är väl lika mutbar som övriga myndighetspersoner i Thailand?

            Jag vill nog inte kalla det för mutor, det är fråga om tjänster och gentjänster. En annan samhällssyn än vad vi är vana vid. Men det här sköter de, känslan för vad som är rätt och orätt är stark.
            @Herr Chang wrote:

            Och varför skulle britter inte vara trovärdiga?

            Just britterna har väldigt mycket på sitt samvete, både utplundring av Sydeuropa, t ex Grekland, och sina kolonier på den tiden det begav sej, slaveriet med hänsynslös import från Afrika, ett samhällssystem som ser översitteri m m som en naturlig del och inte minst våra dagars fotbollshuliganer. En självpåtagen rätt över alla andra människor och även deras liv och egendom som fortfarande färgar den brittiska synen på omvärlden, det är därför vi ser sådana här affärer, livligt påhejad av den brittiska pressen. Det nedärvda blodet sitter djupt i den brittiska folksjälen, tro inget annat.
            Naturligtvis gäller det inte alla, men dessvärre alldeles för många och det är därför det är rimligt att vara lite försiktig i såna här saker där tendenser från det gamla brittiska herrefolket sticker fram.

          • #428157

            Dessa “flygplats-säljare” kommer bli torsk, helt klart.

            Här handlar det inte om 100-200 Bath, utan om årslöner!! :bounce:

          • #428159

            Detta är mycket allvarligt och har hänt inte bara engelsmän utan australiensare, indier, finländare och många fler nationaliteter.

            Det är fråga om mycket stora pengar, 4000 – 8000 GBP, dvs uppemot 500 000 baht! De som blivit drabbade är oftast turister som är på väg från Thailand.

            Expediten lägger ned en extra vara i kassan som altså inte står på kvittot. Ett par säkerhetsvakter utanför butiken “haffar” turisten, tar dem till polisen. Turisten missar planet och får sitta i finkan till dess han/hon betalar. Det kan dröja

            En person som är någon typ av tolk på Sri Lankas ambasad har varit inblandad ett flertal ggr och försäker “hjälpa” turisten.

            Så det är en hel del folk inblandade, butikspersonal, säkerhetsvakter, polis m fl och det är stora pengar.

            Detta borde tas upp av svenska tidningar för att varna turister på väg till Thailand.

            “Thaisambos” kommentarer om britter lämnar jag därhän men de är minst av allt intelligenta!

            mvh

          • #428160
            Marten_G
            Participant

              Med tanke på oroligheterna i höstas, så ger jag säkerhetstjänsten inga högre poäng.
              Då lät man folk härja runt som de ville t.o.m inne i flygledartornet. Detta var ju ett
              totalt vansinne.

              Att sedan detta kommer till kännedom förvånar inte
              Jävligt ruttet är det.

              ***********************************

            • #428161

              Går det inte lämna fördomarna utanför diskussionen??? Jag har själv några om tjuvar och hur dom fungerar, men det räcker med att vi kan varna för dom och vad man bör tänka på, det hjälper inte oss hur andra fungerar intellektuellt.

            • #428162
              Spiritfish
              Participant

                För mig är det allifall uppenbart att i fall ett så tar han själv och stoppar ner cigaren i påsen. Det var ju den andra kunden som kom med varan. Iofs kan det vara ett lätt misstag att göra om man är lite tankspridd. I fall två så ser man att tjejen snattar plånboken. Sedan att istället för att följa lagen och sitta i fängelse i 6 månader/ett år så får dom möjlighet att betala sig ur situationen. Ingen rök utan eld.

                http://www.kingpower.com/2009/popup/pop_case1.html
                http://www.kingpower.com/2009/popup/pop_case2.html

                Känns ungefär som kvinnan från Australien som tog en barmatta här i Phuket. Först skrev alla engelspråkiga tidningar om att det var så synd om henne, yadda, yadda, yadda, yadda, snyft, snyft, snyft.. Men det visade sig ganska snart att hon verkligen hade försökt stulit mattan och dessutom försökte komma undan från polisen.

              • #428163
                Thaisambo
                Participant

                  Det finns ett ordspråk att tänka på….. “Kaka söker maka” eller för den delen “Lika barn leka bäst”.

                  Att svenskar är kända för en “besserwisserattityd” mot andra folk och gärna ställer upp på att vara “världens samvete” är ingen hemlighet. Amerikansk “världspolis” eller brittisk imperialism är liknande saker.

                  Det är i sådana här perspektiv man får en aha upplevelse av de engelskspråkiga tidningarnas snyftande i matthistorien.

                  Och svenska pedofiler som döms i Thailand och sedan flyttas till svenskt fängelse för att slippa sitta av straffet i ett otäckt, ohälsosamt, otrevligt thailändskt fängelse …..

                  Detta stämplar hela nationer och folk med de dåliga egenskaper och gärningar som enskilda individer ger uttryck för – det blir en enorm smitta av detta.

                • #428164

                  @Thaisambo wrote:

                  @Herr Chang wrote:

                  flygplatsens säkerhetstjänst är väl lika mutbar som övriga myndighetspersoner i Thailand?

                  Jag vill nog inte kalla det för mutor, det är fråga om tjänster och gentjänster. En annan samhällssyn än vad vi är vana vid. Men det här sköter de, känslan för vad som är rätt och orätt är stark.
                  @Herr Chang wrote:

                  Och varför skulle britter inte vara trovärdiga?

                  Just britterna har väldigt mycket på sitt samvete, både utplundring av Sydeuropa, t ex Grekland, och sina kolonier på den tiden det begav sej, slaveriet med hänsynslös import från Afrika, ett samhällssystem som ser översitteri m m som en naturlig del och inte minst våra dagars fotbollshuliganer. En självpåtagen rätt över alla andra människor och även deras liv och egendom som fortfarande färgar den brittiska synen på omvärlden, det är därför vi ser sådana här affärer, livligt påhejad av den brittiska pressen. Det nedärvda blodet sitter djupt i den brittiska folksjälen, tro inget annat.
                  Naturligtvis gäller det inte alla, men dessvärre alldeles för många och det är därför det är rimligt att vara lite försiktig i såna här saker där tendenser från det gamla brittiska herrefolket sticker fram.

                  Oj oj oj! Mycket ska man höra innan öronen trillar av!!
                  Jag är gift med en engelsmän, bodde i England i 10 år och har hört många kommentarer om “swedish girls” men trodde faktiskt inte att jag skulle höra sådana kommetarar om andra folkgrupper från en SVENSK!!
                  Menar du att vi svenskar har alltid varit ett förträde för jämlikhet, rättvisa och säkerhet???? Har du inte läst någon svensk historia i ditt liv?
                  Menar inte att dra in politik i denna tråd men kunde inte hålla mig. Ursäkta!!!
                  Om man studerar de video filmer från affären så ser det lite misstänktsamt ut faktiskt. Läste på Thai forum att danskarna och britterna behandlades väldigt illa. Undrar hur många andra råkat ut för samma sak?

                • #428165
                  Thaisambo
                  Participant

                    @Polemi wrote:

                    Menar du att vi svenskar har alltid varit ett förträde för jämlikhet, rättvisa och säkerhet???? Har du inte läst någon svensk historia i ditt liv?

                    Jovisst har jag läst svensk historia, men nu var det inte det som vi kommenterade.

                    Översitteri, dumhet och småpåveri är fortfarande alltför vanligt även om vi dragit ned på det gamla klassamhället.

                    Vad gäller britterna…. Tja, kolonialtiden var ju inte så smickrande, utplundring av allt de kom åt både här och var. Indien var utsatt och rensades rätt rejält på råvarutillgångar, särskilt mineraler. Grekerna vill ha tillbaka sina saker nu. Dressyr av infödda att bete sej så som de brittiska översåtarna befallt, “Massa”, “Sahib” etc trummades in. Britterna har förresten fortfarande kvar det där översåtesynsättet med sitt frälse, lorderna och “The House of Lords”, där platserna ärvs. Det är klart att det sätter sin prägel!

                    Deviser som Frihet, Jämlikhet och Broderskap är av sent datum. Franska revolutionen är inte riktigt i mål än.

                  • #428166
                    Nille
                    Keymaster

                      Jag trodde nog det var fransmännen som var de värsta bovarna under kolonialtiden. Engelsmännen lämnade åtminstone infrastruktur efter sig så vitt jag fått lära. Det var annorlunda förr helt enkelt.

                      Ok nog om detta sidospår, åter till den eventuella skandalen på flygplatsen.

                      Givestvis har de också fångat riktiga snattare på bild och givetsvis är det de filmerna de lättast gräver fram. De riktiga “casen” har säker tänt lågan som brinner nu. I Thailand kallas detta business as usual och inte korruption.
                      Jag tycker dock inte utpressning är ok oavsett.

                    • #428167
                      Bulten
                      Participant

                        Det verkar större än jag förstått från början.

                        http://www.destination.se/resmal/asien/thailand/bangkok/article5544727.ab

                        Svårt o veta vad som verkligen gäller, men tills vidare så tänker iaf jag vara ytterst försiktig och troligen undvika taxfree shopparna.

                        hmm kanske inte de som säljer vodkan iofs 🙂

                      • #428168
                        Thaisambo
                        Participant

                          Är det bekräftat det där om att danska ambassaden officiellt varnar sen den 20 juli?

                          Jag hittar inget sånt på hemsidan för danska Bangkokambassaden ….. De skulle undersöka det här och hur långt de kommit vet jag inte.

                          Men det är mer detaljinformation nu än i tidigare referat.

                        • #428169

                          @Thaisambo wrote:

                          Är det bekräftat det där om att danska ambassaden officiellt varnar sen den 20 juli?

                          Jag hittar inget sånt på hemsidan för danska Bangkokambassaden ….. De skulle undersöka det här och hur långt de kommit vet jag inte.

                          Men det är mer detaljinformation nu än i tidigare referat.

                          Danskarna kan nog inte lagga ut nagon officiell varning pa sin hemsida forran de for medhall av tex engelska ambassaden. Vilket inte verkar troligt.Tyvarr. :colors: Travaren

                        • #428170
                          Thaisambo
                          Participant

                            @Travaren wrote:

                            Danskarna kan nog inte lagga ut nagon officiell varning pa sin hemsida forran de for medhall av tex engelska ambassaden. Vilket inte verkar troligt.Tyvarr. :colors: Travaren

                            Jag håller helt med dej – sådana diplomatiska uttalanden är känsliga saker i relationerna mellan självständiga stater!

                            Men i den senast refererade tidningsartikeln stod det så här i första meningen brödtext:

                            Danska ambassaden i Thailand varnar sedan den 20 juli sina medborgare för att handla taxfree på Bangkoks flygplats.

                            Det var därför jag letade efter en bekräftelse på att de verkligen gått ut officiellt med en sådan varning – sådana varningar är extrema på ambassadnivå, men på utrikesdepartementsnivå förekommer ibland avrådanden från att resa till vissa länder eller områden av politiska eller antra skäl som rör tillståndet i sådana regioner. Tror inte svenska UD:s lista över avrådanden varit helt tom någon gång – utlänningar är inte alltid välkomna eller trygga på varje plats på jorden, vilket förstås vore idealsituationen!

                        Viewing 19 reply threads
                        • You must be logged in to reply to this topic.