Hem › Forums › Att bo i Thailand › Kultur, Samhälle & Politik, › Vilka 13 leende finns…
- This topic has 7 replies, 5 voices, and was last updated 16 years, 3 months ago by
ragson.
-
AuthorPosts
-
-
23 August, 2008 at 8:01 pm #385648
Jag läste att thailändare har 13 leende.
Det fanns dock ingen definition på dessa…Någon som vet definitionen på dom 13….
-
23 August, 2008 at 8:04 pm #412874
13???
Jag trodde de hade dem i tusental?
-
23 August, 2008 at 8:14 pm #412875
Trodde jag med….
Anledningen till att jag sökte på nätet om detta var att jag farsinerades av en sak…
Jupa flög första gången i sitt liv… inte en min…
Jag visade henne en fantastisk utsikt på en av öarna i skärgården… inte en min
Vi var på liseberg, åkte karusell inte en min….Hur ler dom egentligen och när…
-
23 August, 2008 at 8:20 pm #412876
Leendet är ju inte ett leende av det vi är vana vid. Inte när vi pratar om Thaländare och leenden i alla fall. Visst älskar de skoj.
Skulle du konfronterat henne vid de tillfällen du beskrev så skulle du fått leenden tillbaks. Kanske olika leenden. Mest för att göra dig till lags och framför allt för att INTE skapa osämja.
-
11 October, 2008 at 8:54 am #412877
Jag har läst mig till att ingen farang kan tolka ett thaileendes rätta innebörd. Ofta har leendet en buddhistisk bakgrund: att le är en god gärning som förbättrar oddsen att få ett drägligt nästa liv. “Loving kindness” är en av buddhismens principer (= kärleksfull vänlighet). Det ÄR ju en god gärning också; vi mår bättre av vänlighet, egen och andras.
Ibland döljer thailändaren sin olust inför dig eller något du säger eller gör bakom ett leende. Ibland mår thailändaren, som vi alla, dåligt men visar det inte -som vi ofta gör- utan håller masken med ett leende.
Jag hade också lite svårt i början när golfbanans thailändska caddies gapskrattade när man slog en boll riktigt åt fanders. Det berodde inte alls på illvilja, utan de skrattade för att rädda ansiktet på MIG; visa att sånt kan hända vem som helst.
(Vackra, vita tänder, på båda könen, är f ö en jätteviktig skönhetsmarkör i Thailand.) -
11 October, 2008 at 7:08 pm #412878
Tror du har rätt i det för jag tror inte ens Thailändarna kan tolka i närheten av alla leendena – därav alla missförstånd dem emellan
-
5 June, 2010 at 8:19 pm #412879
hittade denna lista som kanske e vad du hört om JJ
möjliga favoriter
“I know I owe you the money but I don’t have it” smile
eller “I disagree with you” smile, also known as the “You can go ahead and propose it but your idea’s no goo” smile.The 13 Thai Smiles
Check out the following list of smiles, and see if you can remember the last time you saw them, or even used them yourself!
Yim thang nam taa: The “I’m so happy I’m crying” smile.
Yim thak thaai: The polite smile for someone you barely know.
Yim cheun chom: The “I admire you” smile.
Fuen Yim: The stiff smile, also known as the “I should laugh at the joke though it’s not funny” smile.
Yim mee lessanai: The smile which masks something wicked in your mind.
Yim yaw: The teasing, or “I told you so” smile.
Yim yaw: The “I know things look pretty bad but there’s no point in crying over spilt milk” smile.
Yim sao: The sad smile.
Yim haeng: The dry smile, also known as the “I know I owe you the money but I don’t have it” smile.
Yim haeng: The “I disagree with you” smile, also known as the “You can go ahead and propose it but your idea’s no goo” smile.
Yim cheua-cheuan: The “I am the winner” smile, the smile given to a losing competitor.
Yim soo: The “smile in the face of an impossible struggle” smile.
Yim mai awk: The “I’m trying to smile but I can’t” smile.
List taken from the great book “Working with the Thais” by Henry Holmes and Suchada Tangtongtavy (White Lotus)
Länk –> http://www.24phuket.com/index.php/24phuket-stories/218-the-13-thai-smiles.html
-
5 June, 2010 at 11:04 pm #412880
Klart som 17 att alla leenden inte är äkta men jag föredrar deras sätt framför vår svenska stela stil ändå.
När jag kom med speedboat från Langkawi till Koh Lipe var det underbart att sätta foten på thailändsk mark. Ett par veckor i Indonesien plus Malaysia gjorde att jag verkligen längtade dit. Och såklart möttes jag av ett par härligt leende thaitjejer som sa “sawasdee kaaa” innan jag ens hann hämta ut väskan och fixa passet. Det värmde gott! Just då så fanns inte ett uns av tvivel att dom menade det dom sa och att jag var så hjärtligt välkommen till Thailand! 🙂
Heja Thailand!! :cheers:
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.