Forum Replies Created
-
AuthorPosts
-
efter ett års väntan äntligen beslut : beviljat!
Så här blev det tillslut då:webbansökan: 27:e november 2012
Fick mail för att boka intervju: 15:e januar 2013
Fick intervju: 20 februar 2013
Beslut: 20:e november 2013
Totalt 11 månader och 3 veckor@Zafirah wrote:
Ett litet ljus i tunneln i alla fall. Nu efter 164 dagar, ca 5 1/2 månad har vi ÄNTLIGEN fått ett mail om att boka intervjuvtid.. :thumbright: Får hoppas det inte tar lika lång tid till beslut sen bara.
hej, jag väntar nu ca.9 månader.vi ansökte 27 november 2012 och hon var på intervju 20.februari 2013 sedan dess är det DÖDSTYST. men nu börjar det hända något på migrationsverket hoppas jag i alla fall !
http://www.migrationsverket.se/download/18.5901f10c13ed5185f534a65/Migrationsverkets+prognos+4(13).pdf
Prognos anknytningsärenden
Situationen för bland annat anknytningsärenden visar på problem med växande balanser och allt längre väntetider. Vid månadsskiftet juni/juli fanns till exempel 20 600 öppna förstagångsansökningar avseende anknytning. Till följd av det snabbt ökade antalet asylsökande under hösten 2012 ställde Migrationsverket om resurser från tillståndsprövning till asylprövningen vilket påverkat balansutvecklingen. Läget inom asylprövningen har förbättrats och verket förbereder nu en tillfällig resursförstärkning genom att drygt 50 tjänstemän i sju asylprövningsteam kommer att utreda och fatta beslut i tillståndsärenden under hösten.
Antalet inkomna anknytningsärenden (förstagångsansökningar) beräknas bli cirka 50 000 år 2013 och cirka 44 000 år 2014. Minskningen mellan åren beror till största delen på minskat antal ansökningar från somalier. Hänsyn har också tagits till en förväntad ökning av antalet ansökningar från Syrien.
Avgjorda anknytningsärenden (förstagångsärenden) beräknas till cirka 49 000 år 2013 med en utgående balans på cirka 17 100 ärenden. För år 2014 beräknas antalet avgjorda till 51 100 och den utgående balansen blir cirka 10 000 ärenden.
I prognosen har hänsyn tagits till det ovan nämnda resurstillskottet av sju asylprövningsteam under fyra månader hösten 2013 under förutsättning att ingen dramatisk ökning av antalet asylansökningar sker. Resurstillskottet kommer att i huvudsak hantera anknytningsärenden och beräknas kunna avgöra cirka 3 000 förstagångsärenden och cirka 1 000 förlängningsärenden.
Utgående balans år 2013 kommer ändå att vara cirka 1 000 ärenden högre än vid utgången av 2012.hej,
idag ringde jag igen till vår handläggare i örebro men han svarade inte(han svarar aldrig och det är bara telefonsvararen som är på)
så ringde jag hans chef men hon svarade inte heller(hon svarar vanligen och är mycket trevligt)
därefter ringde jag till migrationsverkets kundtjänst och veta att min handläggare är sjukskriven och
hans chef har är tjänstledig .
och för min del är det bara vänta …vänta …vänta…
det känns helt sjuk att ingen bryr sig om vår situation på migrationsverket .@Nimbus26 wrote:
Idag kom brevet UT beviljat för Mor och dotter 4 år. :sunny:
Fakta: Webansökan för UT registrerad 23/1 -13 på MIG.
väntan nästan exakt 5månader innan intervju på Svenska ambassaden i Bangkok
Intervju 29/6 som tog ca. 1timme även barnet tillfrågades.
Brev om beslut kom idag 11/7 med ett godkännande av UT i 2 år.
Nu återstår bara att vänta på UT-kortet eller EES legget för resa och arbete i hela EU,
väntetid på det ca. 3-4 veckor sedan går flyget till Sverige för dem
Total väntetid alltså ca. 6 månader vid webansökan inlämnad Januari -13
Det känns lite konstigt att vänta så länge och många tankar far runt i huvudet.
Men när vi ses på Arlanda igen så
:cheers: 🙂 :sunny:Gratis!
Du har väntat länge för att få tid för intervju Men elfter
Intervjun det har gått rätt snabbt.
Vi sökte 27 november 2012 på web och hon var
20 februari 2013 på intervju på ambassaden
Och jag vet att vår handläggare är i örebro
Men sedan intevjun är det dödtyst jag har väntat
Nu mer än 7och1/2 månader och jag Känner mig
Total maktlös och hjälplös och vet inte vad Ska jag
gjöra när de säger hela tiden att de har mycket
Att gjöra och jag måste vääääääääntaHej, Nu det har gått mer än 7 månader (7 månader och 10 dagar) sedan ansökan men har inte fått något svar och är fortfarande helt still.jag pratade flera gånger med handläggarens chef (för att handläggare aldrig svarar) men hon säger att väntetider är mellan 7-8 månader och kanske lite mer…:scratch:
när vi ansökte(27.november 2012) var väntetiden 3 månader…(
det känns helt enkelt som tortyr när man blir så behandlat från en myndighet och måste vänta på sin käraste…hej,
Vi fixade min frus webbansökan i slutet av november ( 27 .november 2012).
Hon gjorde intervju 20. februari och har inte hört ett knyst sedan dess.
Kundsupport är ett skämt man får aldrig några bra svar.
Hennes handläggare är i örebro men man kan aldrig nå honom fast han har en telefontid mellan 8:30 och 9:30 (det är bara telefonsvarare som är på).
Jag fick hans chef`s tel.nummer och som tur hon svarade och sa att de har mycket att göra och bara hänvisar att väntetiden är ca. 7 månader.
(Men när vi ansökte var väntetider ca.3 månader).när jag läser här att några har fått besked bara i 39 dagar undrar hur det egentligen är med det där de tar ansökningarna i tur och ordning. -
AuthorPosts