Resetips: Solrosfälten i Saraburi

Saraburi är ett litet okänt samhälle utanför Bangkok, men på senaste tiden har området blivit mer uppmärksammat av både utländska och inhemska turister.

Det som drar alla besökare är de enorma solrosfälten som breder ut sig längst med vägarna. Det är en underbar och romantisk känsla att gå runt i fälten, ta bilder, eller ha en picknick.

Bakgrunden till fälten är att under månaderna november, december, och januari så odlas inget ris, under den perioden är det mer lukrativt att odla solrosor, speciellt med de extra turism intäkterna.

Att besöka fälten är i de flesta fall gratis men det uppskattas om man köper produkter ifrån bonden. På många fält så har det satts upp små marknader där bönderna säljer sina varor, även färsk honung från närliggande biodlingar säljs.

På vissa av fälten erbjuds det även att åka traktorvagn eller att rida runt på en elefant.

Bästa sättet att ta sig runt bland fälten är med egen bil. Men har man inte tillgång till det så går det ett speciellt solroståg. På helgerna och på röda dagar så går tåget kl 6:30 på morgonen ifrån stationen Hualampong. Sedan stannar tåget vid ett solrosfält med berg i bakgrunden, man har gott om tid att ta bilder och njuta bland alla solrosor. Därefter åker tåget vidare till dammen Pasak Jolasid som också är en turistattraktion.

Tåget är tillbaka i Bangkok på eftermiddagen, resan tar ungefär 12 timmar och kostar 300-700 baht.
Bild: Thaitravelblogs.com
Källa: 10best.com
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

Mest populära trådar

Senaste svar

Träffat en tjej på ThaiCupid – Senaste svar: 2025-02-26 19:25:51
hur tar man sig till thailand – Senaste svar: 2024-12-03 16:51:02
Vilka ska till thailand nästa år och när – Senaste svar: 2024-12-08 23:35:46
Svenskt medborgarskap – Senaste svar: 2024-12-29 20:40:48
On-ear-hörlurar för resor – Senaste svar: 2023-03-07 17:55:47
VARNING!!..Nu är "Madelene Nilsson" på gång igen – Senaste svar: 2023-10-07 17:26:27