Thailand planerar att införa en turistskatt under den kommande högsäsongen

 

Thailand inför turistskatt på 300 baht under den kommande högsäsongen

Thailands regering har bekräftat att en turistskatt på 300 baht per person kommer att införas för utländska besökare innan årets slut. Enligt Turism- och idrottsminister Sorawong Thienthong planeras skatten att börja gälla under landets högsäsong, förutsatt att den godkänns och publiceras i Royal Gazette i mars.

Den exakta utformningen av skatten är ännu inte helt fastställd, men regeringen arbetar med att integrera den i Thailand Digital Arrival Card (TDAC), vilket kommer att träda i kraft den 1 maj 2025. Enligt de nuvarande planerna kommer turister som anländer med flyg att betala 300 baht per resa, medan de som reser in via land- eller vattenvägar också kommer att debiteras 300 baht, men med möjlighet att göra flera inresor inom en 30–60-dagarsperiod.

Ministern betonade att turistskatten inte förväntas ha en negativ inverkan på antalet utländska besökare, då avgiften är relativt låg. Han tillade att flera ambassader redan har gett sitt stöd till skatten, särskilt eftersom den möjliggör tillgång till livs- och olycksfallsförsäkring för resenärer.

För att undvika krångel vid skatteinsamlingen siktar regeringen på att skapa ett enkel och smidigt system där resenärer inte behöver genomgå en komplicerad betalningsprocess.

Turistskatten var tidigare planerad att införas av den förra regeringen men sköts upp i hopp om att landets turismintäkter skulle nå 3 biljoner baht per år utan extra avgifter.

Mest populära trådar

Senaste svar

hur tar man sig till thailand – Senaste svar: 2025-05-22 09:53:02
Philipine Airlines vs. Cebu Pacific Air – Senaste svar: 2025-05-28 16:02:07
Träffat en tjej på ThaiCupid – Senaste svar: 2025-05-28 17:58:04
Resa från arlanda-bangkok-krabi transfer – Senaste svar: 2025-05-28 16:13:39
Skicka pengar? – Senaste svar: 2025-05-28 16:26:47
Extra Kilo Nok Air – Senaste svar: 2025-05-28 16:18:38
VARNING!!..Nu är "Madelene Nilsson" på gång igen – Senaste svar: 2025-08-20 13:35:04