Hem › Forums › I Sverige med Thailändsk anknytning › Byråkrati & Myndigheter › Hur många vänta nu på ut ???
- This topic has 198 replies, 37 voices, and was last updated 14 years, 2 months ago by
Dudde.
-
AuthorPosts
-
-
5 March, 2010 at 2:38 pm #388317
denna ovisshet förtär en, som gör varje minut till en plåga när man är kär och inte kan vara nära den man älskar
väntan er et helvete.21 dec: min tjej lämnar in ansökan på ambassaden i Bangkok.
18 jan: Min tjej intervjuas på ambassaden.
24 febr: Frågeformuläret från Migrationsverket i Malmö anländer till mig.
29 febr: Frågeformuläret från mig ankommer till Migrationsverket i Malmöundra om der er flere der ventar. eller er det bare mig.
Mhv fasthihi….
-
5 March, 2010 at 2:57 pm #437932
JAG VÄNTAR. Precis skickat in mitt fråge formulär i dagarna. Få se få se, när dom reagerar.
//Micke
-
5 March, 2010 at 3:25 pm #437933
Även jag väntar.
Men det vi väntar på är att vårt nuvarande UT ska gå ut så att handläggaren kan ta beslut om PUT, vilket inte får ske tidigare än en vecka före det att nuvarande går ut. Det datumet inträffar den 25:e mars. Så vi har en klar tidsplan.
-
5 March, 2010 at 8:22 pm #437934
Jaa- a frugan fick sitt UT 15 år sedan så behöver nog inte fundera på den saken.
-
5 March, 2010 at 8:31 pm #437935
@Lung To wrote:
Jaa- a frugan fick sitt UT 15 år sedan så behöver nog inte fundera på den saken.
var det let at få for 15 siden ????
-
5 March, 2010 at 8:38 pm #437936
@fasthihi wrote:
@Lung To wrote:
Jaa- a frugan fick sitt UT 15 år sedan så behöver nog inte fundera på den saken.
var det let at få for 15 siden ????
Jag tycker nog att det är lätt nu också, åtminstone i nära anknytningsärenden (närmaste familjen, parförhållanden).
Det som krävs är i stort sett ordnade förhållanden och normal skötsamhet samt seriös relation. Det kan inte sägas vara hårda krav.Det som är lite besvärligt är att det är en sån massa ärenden och att det på grund av det lätt blir långa väntetider på beslut. Men det är praktiska omständigheter, inte formella problem.
-
5 March, 2010 at 9:09 pm #437938
-
5 March, 2010 at 10:16 pm #437939
Jag vet inte vad Danmark har för krav men i Sverige behövs ingen bankgaranti, vid UT förutsätts den sökande kunna försörja sej själv. Den roll som partnern till den sökande har är att fungera som anknytning, vara den som den sökande lever tillsammans med. Det är bosättningen man beaktar, medborgarskapet spelar ingen roll.
-
5 March, 2010 at 10:50 pm #437940
ja min flickvän har varit på intervjuv på ambasaden och jag väntar nu på frågeformulär från migrationsverket.
-
8 March, 2010 at 8:45 pm #437941
-
12 March, 2010 at 3:14 pm #437942
21 dec: min tjej lämnar in ansökan på ambassaden i Bangkok.
18 jan: Min tjej intervjuas på ambassaden.
24 febr: Frågeformuläret från Migrationsverket i Malmö anländer till mig.
29 febr: Frågeformuläret från mig ankommer till Migrationsverket i Malmö
11 marts har fådet visa fron i dag :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:bra jobb from MIG malmö og tak :thumbright: :thumbleft: :thumbright: :thumbleft: :thumbright: :thumbleft:
Mhv fasthihi………..
-
12 March, 2010 at 3:25 pm #437943
Man får gratulera och önska er båda all lycka till! :cheers: :cheers: :flower: :flower:
Härligt att det är klart – inte ser vi några som fått några avslag här inte. Det är väldigt lite och jag kan inte placera att vi sett någon på forumet som råkat ut för det….
Såklart att man ska räkna bort jul/nyårshelgen – “alla” är ju lediga då fram till Trettondedag jul. Då blir det en total genomloppstid på ganska precis två månader. Det är en mycket bra siffra! :sunny:
-
12 March, 2010 at 5:13 pm #437944
Grattis hihi! nu är det bara jag kvar då, med migv västerås.
//Micke
-
13 March, 2010 at 2:48 pm #437945
Min pojkvan var pa intervju den 7 oktober 09.
Fick frageformularet hemskickat tva veckor senare.
Skickade in mina papper i sverige tigg MİG den 2 nov.
Fick en handlaggare den 9 nov.
Sedan dess har vi vantat 🙁
Ringde handlaggaren igar han sa att dom som sökt i augusti kallar vi pa intervju i aprıl ?? Alltsa skulle jag bli
kallad pa en extra intervju i sverige innan sommaren sa han? Har inte hört nagon som blivit kallat pa intervju i sverige??
Trodde det rackte med vara papper mın pojkvan ıntervjuades ju i bangkok!!
Vı har vart tillsammans i tva ar . Skıckade med bilder telefonrakningar och allt möjligt. Ar jatte orolig varför dom drar ut pa det sa nar vi haft samma handlaggare i över FEM MANADER NU=( Vı ar ınte gıfta ınga barn. 🙁 -
13 March, 2010 at 2:49 pm #437946
Vill tillagga att jag rest fram och tillbaka till thailand massa ganger. Ar har i tre manader nu och vi vantar tillsammans i hopp om att fa aka hem ıhop men icke!! sammanlagt har jagbesökt honom i 8 manader =(
-
13 March, 2010 at 2:59 pm #437947
Vilket migrationsverk?
//Micke
-
13 March, 2010 at 4:02 pm #437948
Hej!
Här har ni en till som går i “väntans tider” 🙂
Vår historik:19 jan – lämnade in UT-ansökan på ambasaden i BKK
29 jan – intervju på ambassaden (erbjöds intervju redan 22 jan, men sköt på den lite av praktiska skäl)
23 feb – formulär från Mig (“Försäkran om samlevnad”)
28 feb – skickar in formulär till Mig i NorrköpingSedan dess har vi inte hört något. Egentligen har det väl inte gått så lång tid, men en del andra här verkar ju ha fått det jättesnabbt så man blir lätt otålig och lite nervös.
/ Lobin
-
15 March, 2010 at 10:37 am #437949
Göteborg kallered =(
Haft varan handlaggare i över fem manader nu ju. Blir ju jatte orolig nar jag ocksa ska pa intervju. Da tror dom sakert vi har ett skenförhallande ??
Kan man byta handlaggare? -
15 March, 2010 at 11:40 am #437950
Du har ju redan fått kallelse till intervju… Börjar Du strula i det läget ger Du såklart sken av att nåt är skumt och det leder garanterat till avslag. Det blir inte sämre för att Du fullföljer intervjun när de nu vill ha det. Avstår Du kommer de inte att lägga ner mer tid på ärendet, det är jag rätt säker på, och då blir det inget UT.
Du får väl gå dit och höra efter vad det är som är tveksamt, det finns inget annat att välja på.
-
15 March, 2010 at 12:45 pm #437951
Jag har ju inte blivit kallad till intervju.Har inte fatt datum eller manad. Pratade med handlaggaren och han drar ut pa det varje gang jag ringer sa ska jag vanta ytterligare tva manader. İnnan sommaren ska jag pa intervju sa han. Nar jag ringde i januari var det intervju i mars.
Nu blir det förmodligen i juni.
Hur ska dom ha det egentligen?
Jag hade tankt ringa enhetschefen och fraga hur det blir bara? För dom har val koll? -
15 March, 2010 at 1:10 pm #437952
Okej, jag trodde att Du var kallad förstås.
Du skriver inte när ansökan om UT lämnades in, men med tanke på att intervjun av sökanden gjordes 7 oktober så är ni intte på sjätte månaden nu. Och en handläggare har tilldelats ärendet redan i november skriver Du. Jag vet inte om Göteborg tillämpar systemet med samordnare som bereder ärendena innan de går vidare till handläggare, men gör man det är det en anmärkningsvärd liggetid hos handläggaren. Det här handlar emellertid om arbetsordningen på lokalkontoret och det kan ju vara så att handläggarna sköter alltihopa själva och inte har något understöd av samordnare.
Men ni är snart uppe i sex månader och Migrationsverkets allmänna målsättning är att sökanden ska få besked inom sex månader i det här ärendena.
Med det som Du berättar och så det senaste beskedet om att Du skulle bli kallad på intervju i juni efter ett tidigare besked om mars (inom sexmånaders ramen) så finns anledning att kontakta chefen för kontoret och höra efter vad som egentligen står på – ni hamnar ju en bra bit bortom sexmånadersutfästelsen som det ser ut nu. Men det kan ju finnas goda skäl till det, t ex oklarheter eller motiverade tvivelsmål, vilket även antydningarna om personlig intervju för referenten pekar på – sånt ska de kunna svara på.
Man kan berätta sin historia och fråga lite försiktigt vad det är fråga om med tanke på tidsutdräkten …
-
19 March, 2010 at 3:02 pm #437953
Väntan är slut, ungefär 6 veckor totalt. Dom ställer inga frågor till en om man är gift mer än att man ska garantera att man kommer bo på samma ställe :alien:
//Micke
-
19 March, 2010 at 3:08 pm #437954
Man får gratulera!! :cheers: :cheers: :cheers:
En intressant detalj är att den svenska statsförvaltningen under hösten 2009 avskaffade sina rökrum på arbetsplatserna. Numera är alla statliga arbetsplatser rökfri miljö.
Det är onekligen intressant att se att handläggningstiderna på Mig tydligen har en sjunkande tendens……. Vi får en rökfri och effektivare statsförvaltning!! :sunny:
-
19 March, 2010 at 3:13 pm #437955
Tackar! ja man kan ju undra, jag tycker det gick förvånansvärt fort. Det roliga är att vi ansökte för sonen på en gång istället för att dra ut på det, nu kommer vi bli en familj på en gång och svärföräldrarna i Thailand får lugn och ro.
//Micke
-
10 April, 2010 at 9:54 am #437956
Fick ett e-mail utav min handläggare där det stod att jag kommer bli kallad på “muntlig utredning i Maj månad, därefter fattar vi vårt beslut” stod det .=( Känns inte alls bra detta. Vad är det som dom vill veta ? jag skickade ju in en hel drös med papper om oss ..Jag vet att jag och min sambo inte har svarat samma på en fråga om oss .
Min sambo tycker vi vart tillsammans i 2 år nu och jag skrev 2.5 . Han utgår ifrån första gången jag kom till honom och inte första gången jag var på semester i thailand med min familj och träffade på honom där. Kanske därför dom kallar mig på utredning nudå. Men vi har ju inte direkt diskuterat hur länge vi varit tillsammans ,vi vet ju vad vi känner för varandra och behöver inte diskutera om våra känslor och sånt där hela tiden. Känns som MIG har en norm för hur ett förhållande ska se ut . Vad tror ni?? Just nu känns allt bara så stressande och oroligt 🙁 Kan intevara annat än negativ när jag inte hittat någon annan på denna sidan som vart på muntligt förhör för UT och sen fått beviljat :;( :pale: 🙁 🙁 -
10 April, 2010 at 10:09 am #437957
Jag tror en intervju hör till rutinerna så den saken skall du inte oroa dig för.
-
10 April, 2010 at 10:55 am #437958
Men om det ska höra till rutinerna borde väl dom flesta bli kallade på intervju,vilket jag inte hört här inne alls. Antagligen misstänker dom väl att det är ett skenförhållande vilket sänker mitt hopp om att få ut beviljat totalt. Blir ju helt förstörd. Kan tilägga att jag rest till honom 9 gånger och att vi bott ihop sammanlagt 8 månader.. i slutet av april har vi väntat 7 månader totalt. 🙁 kan det bli värre ?
-
10 April, 2010 at 2:00 pm #437959
Jag tycker inte du ska oroa dig så mycket. Det är väl något löjligt missförstånd som behöver redas ut. Ni har ju inget att dölja, så det är väl bara att försöka ha is i magen även om det är påfrestande med ovisshet.
Herr Chang har talat.
-
20 April, 2010 at 3:32 pm #437960
För mig tog det knappt 2 månader inlämnat 5/2 och beviljat den 30/3. MIV i Solna. Igen intervju för mig och vi är inte gifta (än).
Läst detta forum och tog del av all tips jag kunde och försökte lämna in en så perfekt ansökan som möjligt, samt att jag förberedde damen på typen av frågor hon skulle tänkas kunna få, hon grillades i nästan 2 timmar.
Får passa på att tacka för alla bra tips som hjälps oss att fixa detta så smärtfritt. :cheers:
Nu återstår nästa problem bara, hitta en flygstol genom askmolnen.
-
21 October, 2010 at 4:18 pm #437961
Hvem venter nu på ut og hvorlangtid har i vänta nu ????? undra hvorlang kö der er nu ????…
Mhv fasthihi….
-
24 October, 2010 at 7:36 pm #437962
Jag väntar.. intervju 17/9.
Frågeformulär från Mig 21/10.Migrationsverket har sedan i september gått ut med att väntetiderna kommer bli längre, runt 7-9 månader.
-
10 November, 2010 at 9:22 pm #437963
Precis fått beviljat UT idag , jippi !!!!!!
Våran snabba process…
Intervju för henne i bkk 5/10
papper till mig den 25/10 som jag skickade tillbaka efter 3 dagar.
Brev till mig idag 10/11 från mig-solna om att det beviljats from den 4/11
om oss:
ingen förtur, Inte gifta , inga barn, inte gravid,
varit ihop i 1år, jag varit där 2 ggr och hon har varit här på 3-månaders schengen-visum i somras.Tackar för all information på denna site, har varit en bra hjälp.
-
15 November, 2010 at 10:49 am #437964
Fick även vi reda på att UT blivit beviljat idag! :cheers: Snabbt jobbat av mig i Malmö!!!
intervju 17/9 -10
Frågeformulär inne på mig 26/10 -10
Beviljat UT 11/11 -10🙂 🙂 🙂 🙂
-
17 November, 2010 at 7:31 pm #437965
PUT beviljat idag :cheers: :cheers: :cheers:
2008-10-28 blev UT beviljat, skickade in UT förlängning den 6 sept 2010 och idag fick vi PUT!!!
Satan i gatan vad skönt! Tack till MIG i Malmö
-
21 December, 2010 at 8:01 pm #437966
Jag följde till ambassaden (min 9:e resa under 3 år) i Bangkok den 25 nov. Fick intervjuvtid 5 januari. Sedan får vi se hur länge det tar innan migrationsverket lämnar besked. Kan det gå fortare i Norrland måntro..jämfört Sth…
-
9 January, 2011 at 4:25 pm #437967
Väntar…………..
Intervju i BKK 12/1-11Är det någon som vet om de är snabba i Malmö?
/Robban
-
12 January, 2011 at 5:26 pm #437968
@robban73 wrote:
Väntar…………..
Intervju i BKK 12/1-11Är det någon som vet om de är snabba i Malmö?
/Robban
Det är ju idag, hoppas det gick bra!
Jag tillhör också Malmö, min tjej var på intervju 29/12-2010 (2 veckor sedan idag) och jag väntar med spänning på att MIG ska registrera ärendet… Jag har läst tidigare att dom brukar vara snabba i Malmö, men tror nog dom är lika överbelastade som andra enheter – iaf nu efter helgerna. Ack, usch denna väntan 🙁
-
12 January, 2011 at 9:33 pm #437969
@Clash wrote:
@robban73 wrote:
Väntar…………..
Intervju i BKK 12/1-11Är det någon som vet om de är snabba i Malmö?
/Robban
Det är ju idag, hoppas det gick bra!
Jag tillhör också Malmö, min tjej var på intervju 29/12-2010 (2 veckor sedan idag) och jag väntar med spänning på att MIG ska registrera ärendet… Jag har läst tidigare att dom brukar vara snabba i Malmö, men tror nog dom är lika överbelastade som andra enheter – iaf nu efter helgerna. Ack, usch denna väntan 🙁
Tack för svaret.
Jo de gick bra. Tog bara 30 min.
Väntan är jobbig som fasen. Men det lindras lite då vi kan tala i telefon flera gånger om dagen och chatta på nätet.Men vi får ju hoppas vi inte behöver vänta allt för länge.
-
14 January, 2011 at 8:27 am #437970
Skrev nedanstående på MPR, men postar det här också då det kan vara bra info för andra med UT-ansökningar på gång…
Det rör på sig, men ibland blir man lite fundersam…
När tjejen lämnade in ansökan på ambassaden fick hon ett dossiernummer på formatet 11-xxxxxx. Detta har jag antagit är samma som MIG kallar ärendenummer och använt för att kontrollera på MIGs hemsida om ärendet blivit registrerat (har klickat på den tjänsten ett antal gånger i veckan kan jag säga), men får bara negativt svar.
Med två veckor sedan intervjun börjar det ju klia i både fingrar och tår efter status, så jag ringde MIG imorse (bara 6 min i telefonkö faktiskt), angav ärendenummer och fick svaret från deras kundtjänst att ärendet är registrerat, ankommit till MIG i Malmö och fick en handläggare igår. Så nu var det bara för mig att vänta på uppmaning att fylla i T77.
Trodde iofs inte att man blev tilldelad handläggare förrän frågeformuläret var inskickat. Men, men, kul att något händer iaf!
-
14 January, 2011 at 8:48 am #437971
Beslut om vilket frågeformulär som ska skickas till referenten kan tas såväl av samordnare som handläggare vad jag vet, det finns ingen formell beslutsordning för det.
I praktiken – man kollar igenom ansökan lite snabbt, bl a vilka grunder den i första hand bygger på, och får då en uppfattning om vilket frågeformulär som är mest relevant att skicka.
Det behöver inte vara samma rutin på alla kontoren och systemet med att förstärka handläggningskapaciteten genom att införa samordnare för de enklare sakerna i ett ärende förekommer på kontoret i Solna vad jag vet. Om någon annan också har det systemet vet jag inte. Kanske behövdes inte en sådan förstärkning i Malmö?
-
17 January, 2011 at 8:54 am #437972
Flickvännen hade intervju idag. Hoppas på UT, så vi kan gifta oss framöver. 🙂
Intervjudatum: 17-01-2011
En sak som gjorde mig förbannad var att hon först fick en tid för intervju fredagen den 14 jan, kl 14:00. Väl där så sa dom “kom tillbaks på måndag, vi brukar sluta tidigt på fredagar”… vilket innebar en extra resa till bkk. Intervjun innehöll en massa frågor och tog cirka 90 minuter.
// mvh
-
17 January, 2011 at 12:10 pm #437973
@landbier wrote:
Flickvännen hade intervju idag. Hoppas på UT, så vi kan gifta oss framöver. 🙂
Intervjudatum: 17-01-2011
En sak som gjorde mig förbannad var att hon först fick en tid för intervju fredagen den 14 jan, kl 14:00. Väl där så sa dom “kom tillbaks på måndag, vi brukar sluta tidigt på fredagar”… vilket innebar en extra resa till bkk. Intervjun innehöll en massa frågor och tog cirka 90 minuter.
// mvh
Grattis och lycka till!
Min fru ska på intervju nu på fredag, fast på förmiddagen som tur är. Har du någon rapport på vilken typ av frågor som ställdes? Tycker 90 min låter som lång tid… vi har inget att oroa oss för när det gäller intervjun, mer som rent allmänintresse.
När hon lämnade in alla papper förra veckan (jag var med henne) stod det på lappen hon fick att marriage licence saknades. Mycket märkligt tycker jag, eftersom vi verkligen tyckte att vi varit noggranna med alla papper. Det enda jag kan komma på som vi missat är den äktenskapslicens vi fick hos kommunen när vi gifte oss i Sverige, ett papper som mest ser som något hemmagjort tjafs, visserligen med en namnteckning längst ned, men inga stämplar o dyl som gör den mer “officiell”. Borde verkligen inte Familjebeviset utgöra en viktigare bevis på att vi är gifta i Sverige?
Den thailändska registereringen av äktenskapet kan jag inte tänka mig att dom kan klaga på, gjord efter alla konstens regler, beviset från ambassaden översatt och legaliserat hos UD, registrerat hos Amphur och det papperet i sin tur översatt och legaliserat hos UD. -
17 January, 2011 at 12:55 pm #437974
Det låter onekligen konstigt eftersom det är en svensk beskickning. Familjebeviset, som man tar ut hos Skatteverket, går visserligen att fejka – det är ju bara en maskinskriven lapp från en vanlig laserskrivare (kolpulvret bränns in i papperet och rinner inte om det kommer vatten på så det är lätt att se om bläckstråleskrivare använts med vattenlösligt bläck).
Men vitsen är att dokumentet är enkelt att kolla mot de svenska folkbokföringsdatabaserna. Det fungerar inte att mixtra med uppgifterna i det om handläggaren bara gör normala kontroller – just äktenskapsstatus är förresten offentligt och kan tas ut av vem som helst utan avgift på t ex Ratsit och liknande gratistjänster.
Fråga dem vad de menar egentligen, om t ex den thailändska äktenskapslicensen ramlat bort eller något. Men nog tycker jag att det räcker bra om äktenskapet framgår av den svenska folkbokföringen – tror inte att det är ett formellt krav på att det ska vara registrerat i båda länderna (fast rent praktiskt är det förstås lämpligt).
-
17 January, 2011 at 7:29 pm #437975
@landbier wrote:
Flickvännen hade intervju idag. Hoppas på UT, så vi kan gifta oss framöver. 🙂
Intervjudatum: 17-01-2011
En sak som gjorde mig förbannad var att hon först fick en tid för intervju fredagen den 14 jan, kl 14:00. Väl där så sa dom “kom tillbaks på måndag, vi brukar sluta tidigt på fredagar”… vilket innebar en extra resa till bkk. Intervjun innehöll en massa frågor och tog cirka 90 minuter.
// mvh
hmm.. min tös var där med idag… men skumt en sak.. hennes intervju tog 20 minuter. inte en fråga om mina släktingar eller något.. beror det på att vi gifte oss i december 2010?? dom frågade i pricip bara vad vi gjort efter giftemålet..??!! hon har vart i sverige tidigare 2010.. men inte ett ord om något :scratch:
//Rolle
-
18 January, 2011 at 4:52 am #437976
@Thaisambo wrote:
Det låter onekligen konstigt eftersom det är en svensk beskickning. Familjebeviset, som man tar ut hos Skatteverket, går visserligen att fejka – det är ju bara en maskinskriven lapp från en vanlig laserskrivare (kolpulvret bränns in i papperet och rinner inte om det kommer vatten på så det är lätt att se om bläckstråleskrivare använts med vattenlösligt bläck).
Men vitsen är att dokumentet är enkelt att kolla mot de svenska folkbokföringsdatabaserna. Det fungerar inte att mixtra med uppgifterna i det om handläggaren bara gör normala kontroller – just äktenskapsstatus är förresten offentligt och kan tas ut av vem som helst utan avgift på t ex Ratsit och liknande gratistjänster.
Fråga dem vad de menar egentligen, om t ex den thailändska äktenskapslicensen ramlat bort eller något. Men nog tycker jag att det räcker bra om äktenskapet framgår av den svenska folkbokföringen – tror inte att det är ett formellt krav på att det ska vara registrerat i båda länderna (fast rent praktiskt är det förstås lämpligt).
Håller med om att det är märkligt, lika märkligt som att inte all personal på ambassaden talar svenska… kvinnan som tog emot handlingarna gjorde i alla fall inget intryck av att kunna svenska. Hon såg heller inte speciellt thai ut, möjligen 50/50.
Jag ska prova att maila dem och se om jag hinner få svar till fredag.
-
19 January, 2011 at 12:37 pm #437977
@realdexter wrote:
Jag ska prova att maila dem och se om jag hinner få svar till fredag.
Fick snabbt svar från Lukas på ambassaden, han bad om ursäkt för deras misstag, allt är i sin ordning.
-
20 January, 2011 at 5:44 pm #437978
@phazer wrote:
@landbier wrote:
Flickvännen hade intervju idag. Hoppas på UT, så vi kan gifta oss framöver. 🙂
Intervjudatum: 17-01-2011
En sak som gjorde mig förbannad var att hon först fick en tid för intervju fredagen den 14 jan, kl 14:00. Väl där så sa dom “kom tillbaks på måndag, vi brukar sluta tidigt på fredagar”… vilket innebar en extra resa till bkk. Intervjun innehöll en massa frågor och tog cirka 90 minuter.
// mvh
hmm.. min tös var där med idag… men skumt en sak.. hennes intervju tog 20 minuter. inte en fråga om mina släktingar eller något.. beror det på att vi gifte oss i december 2010?? dom frågade i pricip bara vad vi gjort efter giftemålet..??!! hon har vart i sverige tidigare 2010.. men inte ett ord om något :scratch:
//Rolle
Det var förmodligen för ni redan är gifta.
// mvh
-
4 February, 2011 at 4:16 pm #437979
Hej!
Har också en flickvän från Thailand som nyligen ansökt om UT. Första besöket gjordes 17 dec och återbesöket för intervju ägde rum den 21 januari. Sitter nu i väntans tider och väntar på att MV ska få papprena från Ambassaden i Thailand. Då vi verkar vara flera som väntar så kan det vara kul att se hur snabbt det går och kanske ge lite tips sinsemellan.Lite bakgrunds info:
Vi är inte gifta och träffades första gången under ett par veckor 2009 i juli. :sunny: Andra gången vi sågs var i somras under 17 dagars semester på Koh Samui. Hon var sedan här i Sverige från oktober till december och därefter spenderade vi 3 veckor tillsammans i Thailand. Under tiden vi väntar nu så är hon hemma med familjen och sin son på 7 år och jag sänder henne pengar varje månad motsvarande det hon förlorar på att inte jobba. Planen är att han ska komma med när hon lärt sig svenska :study: och kommit in i den svenska lunken, kanske redan till hösten beroende på när (om) hon får UT. Hon är fn gift men ligger i skilsmässa och alla papper på detta har skickats med och översatts. Har förstått att mina förutsättningar också kan påverka beslutet, min ekonomi är god och jag jobbar för ett stort väletablerat företag. :thumbright:Hon är självklart osäker och orolig :scratch: om hon får UT eller inte, då en flytt förändrar hennes liv betydligt mer än mitt, men försöker lugna henne med att vi inte har något att dölja. Är det någon här som blivit nekad UT eller hört om någon annan som blivit det? Kan förstå att myndigheterna vill förhindra trafficking och svartarbete, men om allt går rätt till, finns det någon risk för att de nekar till UT?
-
4 February, 2011 at 6:44 pm #437980
Min fru var på intervju 4 dagar efter din tjej, så det kan bli intressant att se hur fort det går. Har en kompis som tydligen känner många som är i vår situation och han brukar meddela när någon av dem får besked. Om han pratar sanning, så tar det ungefär 3 månader, eller rättare, dom som får UT nu lämnade in för ungefär 3 månader sedan. Vad jag förstår verkar det inte spela någon roll om man är gift eller inte. Det brukar ta ca 3 veckor innan ansökan landar hos Mig, sen har du några veckor på dig att skicka in de papper Mig vill ha från dig. Sen är det bara att vänta…
Får man fråga hur ni håller kontakten under tiden? Vi är uppkopplade på skype 24/7, hon jobbar i samma hus som hon bor i, så det trådlösa nätverket funkar både på jobbet och i lägenheten. Hon bara flyttar med sin laptop till sin shop under dagen. Jag har alltid min egen laptop bredvid mig när jag jobbar… och på en stol bredvid sängen när jag sover, så vi ser varandra hela dygnet… låter kanske fånigt, men det känns bra att kunna slänga ett ord någon gång ibland… ungefär som att bo på samma ställe.
-
4 February, 2011 at 7:09 pm #437981
@Birdstone wrote:
Hon är självklart osäker och orolig :scratch: om hon får UT eller inte
Ni har ju bott ihop tre månader, så det är normalt inga problem alls, tänk bara på att hon måste ha ensam vårdnad eller speciellt tillstånd från fadern om hon ska ta hit barnet..
-
4 February, 2011 at 7:31 pm #437982
Tack för snabb respons.
Stämmer det dina vänner säger, så låter det riktigt bra… ringde till MIG och fick till svar att man ska räkna med 7 månader, men att det kan gå snabbare. Hoppas på det senare alternativet. Vi får se vem som får svar först.
Bor i Stockholm och geografi är också en faktor som kan påverka väntetiden för besked. Lite trist att tiden är så godtycklig, men man får hoppas på lite tur.Låter bra att kunna ha kontakt dygnet runt. 🙂 Min flickvän bor ute på landet så inte ens mobilmottagningen fungerar som den ska. :shaking: får i bland ringa 20-30 ggr innan det fungerar. Ringer dock varje morgon, dvs lunchtid för henne och varje em vid 3 = läggdags i Thailand. Så tar hon moppen till internetcafeet i grannbyn ett par dagar i veckan. Känns som 50-talet, men det har sin charm det också. Ringer via operatorone.eu som räddat min ekonomi.
-
4 February, 2011 at 8:20 pm #437983
Jag är bara lite fundersam över omständigheten att hon fortfarande är gift, tycker nog att det är rimligt att skilsmässan är klar innan UT beviljas.
Men vilken praxis Migrationsverket har beträffande den omständigheten vet jag inte, om skilsmässan blir klar under behandlingstiden så skicka in dokumentation om det (och även om vårdnaden om barnet) till Migrationsverket som komplettering. Annars vet jag naturligtvis inte vilka omständigheter ni har för att betrakta henne som ogift och alltså oförhindrad att ingå en ny relation.
-
4 February, 2011 at 11:46 pm #437984
Vet inte hur MIG ser på att hon är gift, men om din teori stämmer så betyder det att om någon inte beviljas skilsmässa från sin partner så går det inte att få UT i Sverige? (Vilket inte är fallet här, då hennes make/ex efter 29 månader utan umgänge nu går med på skilsmässa). Jag vet alls inte hur de ser på när en sökande är gift, men det låter lite långsökt att bli nekad pga av det 2010. Kanske finns någon tidsaspekt och bedömning beroende på omständigheter?
Jag hoppas du har fel, 🙂 men det får vi snart reda på…Gällande hennes son så tackar jag för info, har läst något liknande i annan forum.
Kommer söka turistvisa för honom först… hoppas det inte är samma regler som gäller då,
men det kan vara läge att kolla upp snarast vad som gäller då såna saker kan ta tiiiiiiiiiiiid. -
4 February, 2011 at 11:53 pm #437985
@Thaisambo wrote:
Jag är bara lite fundersam över omständigheten att hon fortfarande är gift, tycker nog att det är rimligt att skilsmässan är klar innan UT beviljas.
Jag har för mig att jag läst om det på thaikonsult.se och det inte ska vara nåt hinder, skilsmässan är ju dessutom påbörjad.
Det borde ju inte vara något problem när det gäller UT, bara man ordnat upp det tills det är dags att få PUT…
-
5 February, 2011 at 12:05 am #437986
@Birdstone wrote:
Kommer söka turistvisa för honom först… hoppas det inte är samma regler som gäller då,
men det kan vara läge att kolla upp snarast vad som gäller då såna saker kan ta tiiiiiiiiiiiid.Vad jag förstått är det samma krav och papper (vårdnad mm) som krävs oavsett om barnen söker eller inte, det kanske är ett större problem än skilsmässan..
Hade ni kunnat söka för barnet samtidigt hade ni hamnat i snabbfilen då det alltid ska gå snabbt när det är små barn inblandade…
Migrationsverket är inte speciellt glada när inte barnen är med i ansökan från början, risken finns väl att det hamnar långt ner i högen istället…
-
5 February, 2011 at 12:33 am #437987
Tack för svar.
Anledningen till att vi väntar med söka för honom är ju för att han ska få bästa möjliga start när han väl kommer och för att inte rycka upp honom från familjehemmet och skola innan allt känns riktigt förberett för honom. Men frågan är hur MIG ser på det hela. Min flickvän ska gå till deras domstol på måndag för att se hur hon ska gå tillväga för få pappret.
Pappan har på eget initiativ inte varit med sen sonen var 3 månader och hon vet inte alls var han befinner sig i dag.Det ska inte vara för lätt, får hoppas att detta inte blir något hinder för att få UT. De borde väl sagt något vid besöken på ambassaden om detta om det är ett problem??
-
5 February, 2011 at 1:14 am #437988
@Birdstone wrote:
Det ska inte vara för lätt, får hoppas att detta inte blir något hinder för att få UT. De borde väl sagt något vid besöken på ambassaden om detta om det är ett problem??
Bara faderskapet är fastställt så är det nog inga problem.
Har läst en del om detta med faderskap/vårdnad i thaikonsult veckobrev du kan ju kolla på hans sida, han brukar även svara här ibland..
Eftersom pappan är helt ute ur bilden blir det nog faktiskt lättare, i allafall till skillnad på om han skulle vara motsträvig..
Vårdnaden kan även fastställas senare i Sverige om det skulle bli nödvändigt…
-
5 February, 2011 at 3:35 pm #437989
Hoppas du har rätt. Var in och kollade på ambassadens sida igen och det bekräftar att det bör ligga till på det sättet. Men man kan bara hoppas…
-
9 February, 2011 at 12:46 am #437990
@realdexter wrote:
Min fru var på intervju 4 dagar efter din tjej, så det kan bli intressant att se hur fort det går. Har en kompis som tydligen känner många som är i vår situation och han brukar meddela när någon av dem får besked. Om han pratar sanning, så tar det ungefär 3 månader, eller rättare, dom som får UT nu lämnade in för ungefär 3 månader sedan. Vad jag förstår verkar det inte spela någon roll om man är gift eller inte. Det brukar ta ca 3 veckor innan ansökan landar hos Mig, sen har du några veckor på dig att skicka in de papper Mig vill ha från dig. Sen är det bara att vänta…
Får man fråga hur ni håller kontakten under tiden? Vi är uppkopplade på skype 24/7, hon jobbar i samma hus som hon bor i, så det trådlösa nätverket funkar både på jobbet och i lägenheten. Hon bara flyttar med sin laptop till sin shop under dagen. Jag har alltid min egen laptop bredvid mig när jag jobbar… och på en stol bredvid sängen när jag sover, så vi ser varandra hela dygnet… låter kanske fånigt, men det känns bra att kunna slänga ett ord någon gång ibland… ungefär som att bo på samma ställe.
Det verkar som det skiljer mycket på väntetiden beroende vart man bor i landet.. Har en vän som fick vänta ifrån mitten av december tills förra veckan då flickvännen kom hit. Han hade dock ringt till västerås och fått byta handledare då den tidigare var sjuk mest hela tiden.. sen gick det i ett nafs..det verkar som dom kan om dom vill..!!?? men jag har också hört att det skall ta 3 mån (minst) eller mer. Har skickat alla papper till migrationsverket idag med medföljande läkarintyg om stora ryggproblem och att hon underlättar mycket för mig i det vardagliga livet.. får väl se om det hjälper eller inte.
hur som tråkigt o vänta.. o kallt o jävligt med den vita skiten utanför..brr
//Rolle
-
12 February, 2011 at 11:58 pm #437991
@phazer wrote:
@realdexter wrote:
Min fru var på intervju 4 dagar efter din tjej, så det kan bli intressant att se hur fort det går. Har en kompis som tydligen känner många som är i vår situation och han brukar meddela när någon av dem får besked. Om han pratar sanning, så tar det ungefär 3 månader, eller rättare, dom som får UT nu lämnade in för ungefär 3 månader sedan. Vad jag förstår verkar det inte spela någon roll om man är gift eller inte. Det brukar ta ca 3 veckor innan ansökan landar hos Mig, sen har du några veckor på dig att skicka in de papper Mig vill ha från dig. Sen är det bara att vänta…
Får man fråga hur ni håller kontakten under tiden? Vi är uppkopplade på skype 24/7, hon jobbar i samma hus som hon bor i, så det trådlösa nätverket funkar både på jobbet och i lägenheten. Hon bara flyttar med sin laptop till sin shop under dagen. Jag har alltid min egen laptop bredvid mig när jag jobbar… och på en stol bredvid sängen när jag sover, så vi ser varandra hela dygnet… låter kanske fånigt, men det känns bra att kunna slänga ett ord någon gång ibland… ungefär som att bo på samma ställe.
Det verkar som det skiljer mycket på väntetiden beroende vart man bor i landet.. Har en vän som fick vänta ifrån mitten av december tills förra veckan då flickvännen kom hit. Han hade dock ringt till västerås och fått byta handledare då den tidigare var sjuk mest hela tiden.. sen gick det i ett nafs..det verkar som dom kan om dom vill..!!?? men jag har också hört att det skall ta 3 mån (minst) eller mer. Har skickat alla papper till migrationsverket idag med medföljande läkarintyg om stora ryggproblem och att hon underlättar mycket för mig i det vardagliga livet.. får väl se om det hjälper eller inte.
hur som tråkigt o vänta.. o kallt o jävligt med den vita skiten utanför..brr
//Rolle
Helt otroligt men sant!
Skickade in mina papper i tisdags till migrationsverket i Västerås, ringde dit i fredags och frågade snällt hur man skall göra nu då vi saknar varandra och sitsen är jobbig. Hon jag pratade med sa att hon kunde kolla akten trots att hon inte var min handläggare men att hon först kunde göra detta på måndag då hon hade mycket att göra. senare på em ringer telefon (1530 ca) och en glad röst sa att hon kollar vårt ärende och det var så enkelt att hon godkännde det direkt..!!?? 2-3 dagar istället för 3-9 månader.. wow wow… no words…//Rolle
-
12 February, 2011 at 11:58 pm #437992
@phazer wrote:
@realdexter wrote:
Min fru var på intervju 4 dagar efter din tjej, så det kan bli intressant att se hur fort det går. Har en kompis som tydligen känner många som är i vår situation och han brukar meddela när någon av dem får besked. Om han pratar sanning, så tar det ungefär 3 månader, eller rättare, dom som får UT nu lämnade in för ungefär 3 månader sedan. Vad jag förstår verkar det inte spela någon roll om man är gift eller inte. Det brukar ta ca 3 veckor innan ansökan landar hos Mig, sen har du några veckor på dig att skicka in de papper Mig vill ha från dig. Sen är det bara att vänta…
Får man fråga hur ni håller kontakten under tiden? Vi är uppkopplade på skype 24/7, hon jobbar i samma hus som hon bor i, så det trådlösa nätverket funkar både på jobbet och i lägenheten. Hon bara flyttar med sin laptop till sin shop under dagen. Jag har alltid min egen laptop bredvid mig när jag jobbar… och på en stol bredvid sängen när jag sover, så vi ser varandra hela dygnet… låter kanske fånigt, men det känns bra att kunna slänga ett ord någon gång ibland… ungefär som att bo på samma ställe.
Det verkar som det skiljer mycket på väntetiden beroende vart man bor i landet.. Har en vän som fick vänta ifrån mitten av december tills förra veckan då flickvännen kom hit. Han hade dock ringt till västerås och fått byta handledare då den tidigare var sjuk mest hela tiden.. sen gick det i ett nafs..det verkar som dom kan om dom vill..!!?? men jag har också hört att det skall ta 3 mån (minst) eller mer. Har skickat alla papper till migrationsverket idag med medföljande läkarintyg om stora ryggproblem och att hon underlättar mycket för mig i det vardagliga livet.. får väl se om det hjälper eller inte.
hur som tråkigt o vänta.. o kallt o jävligt med den vita skiten utanför..brr
//Rolle
Helt otroligt men sant!
Skickade in mina papper i tisdags till migrationsverket i Västerås, ringde dit i fredags och frågade snällt hur man skall göra nu då vi saknar varandra och sitsen är jobbig. Hon jag pratade med sa att hon kunde kolla akten trots att hon inte var min handläggare men att hon först kunde göra detta på måndag då hon hade mycket att göra. senare på em ringer telefon (1530 ca) och en glad röst sa att hon kollar vårt ärende och det var så enkelt att hon godkännde det direkt..!!?? 2-3 dagar istället för 3-9 månader.. wow wow… no words…//Rolle
-
14 February, 2011 at 8:44 pm #437993
Man får säga GRATTIS :thumbright: även om avundsjukan sprudlar ( ;
Liten uppdatering i UT djungeln:
Fick brevet som bekräftar att ansökan anlänt från ambassaden, hem i brevlådan idag. :cheers:
Lycklig tills man skrollade ner, ner och ner på MIG:s hemsida för att hitta: T77 “Frågeformulär om nyetablerade förhållanden”. Känns inte som man kommer högst upp i priolistan :scratch: , men skönt att det rullar på i alla fall.Men nu smattrar tangentbordet för fullt för att fylla i formuläret och hoppet lever vidare.
Fortsättning följer… -
14 February, 2011 at 8:52 pm #437994
@Birdstone wrote:
Man får säga GRATTIS :thumbright: även om avundsjukan sprudlar ( ;
Liten uppdatering i UT djungeln:
Fick brevet som bekräftar att ansökan anlänt från ambassaden, hem i brevlådan idag. :cheers:
Lycklig tills man skrollade ner, ner och ner på MIG:s hemsida för att hitta: T77 “Frågeformulär om nyetablerade förhållanden”. Känns inte som man kommer högst upp i priolistan :scratch: , men skönt att det rullar på i alla fall.Men nu smattrar tangentbordet för fullt för att fylla i formuläret och hoppet lever vidare.
Fortsättning följer…Fick ju min den vägen med.. försäkran om samlevnad för gifta och sambo (migr 228011)
tog 2 min att fylla i…är inte avensjuk på dig o din t77.. fy fan.
hur som.. hon fick sitt visum idag. biljett köpt på finnair för 6610kr.. kommer på torsdag…herre jösses då blir det bollibompa..:)när du skickat in dina papper… ring o fråga.. vad gör jag nu.. be dem kolla om du gjort nått fel och om dom undrar över något… så gjorde jag… tog en dag.. sen hade vi vårat klart
-
15 February, 2011 at 4:53 pm #437995
:cheers: :cheers: :cheers: :drunken: :alien: 🙂 :bounce: :flower: :compress: 💡 :thumbleft: :thumbright:
1 day left.. then i go to arlanda to pick my Jeab up…:) -
15 February, 2011 at 8:04 pm #437996
@phazer wrote:
:cheers: :cheers: :cheers: :drunken: :alien: 🙂 :bounce: :flower: :compress: 💡 :thumbleft: :thumbright:
1 day left.. then i go to arlanda to pick my Jeab up…:)Grattis och ha en trevlig resa!! Imorgon ska jag skicka iväg min 228011, sen får vi se hur lång tid det tar…
-
15 February, 2011 at 9:39 pm #437997
@realdexter wrote:
@phazer wrote:
:cheers: :cheers: :cheers: :drunken: :alien: 🙂 :bounce: :flower: :compress: 💡 :thumbleft: :thumbright:
1 day left.. then i go to arlanda to pick my Jeab up…:)Grattis och ha en trevlig resa!! Imorgon ska jag skicka iväg min 228011, sen får vi se hur lång tid det tar…
ring o va trevlig och försök få dem att titta på papperna.. är dom klockrena kan de gå som för mig
-
15 February, 2011 at 10:17 pm #437998
@phazer wrote:
:cheers: :cheers: :cheers: :drunken: :alien: 🙂 :bounce: :flower: :compress: 💡 :thumbleft: :thumbright:
1 day left.. then i go to arlanda to pick my Jeab up…:)Grattis. :thumbright: :thumbleft:
Längtar till jag med bara har en dag kvar att vänta…….
De mest jobbiga är att man inte vet når de blir klart.
Väntar på papper till mig från migrationsverket. hoppas det blir den enkla. vi är gifta och hon har redan varit i sverige i 6 månader. hoppas hoppas…. -
16 February, 2011 at 9:26 am #437999
@robban73 wrote:
@phazer wrote:
:cheers: :cheers: :cheers: :drunken: :alien: 🙂 :bounce: :flower: :compress: 💡 :thumbleft: :thumbright:
1 day left.. then i go to arlanda to pick my Jeab up…:)Grattis. :thumbright: :thumbleft:
Längtar till jag med bara har en dag kvar att vänta…….
De mest jobbiga är att man inte vet når de blir klart.
Väntar på papper till mig från migrationsverket. hoppas det blir den enkla. vi är gifta och hon har redan varit i sverige i 6 månader. hoppas hoppas….det är hemskt o behöva vänta.. och just ovissheten.. men ring o stöt på hela tiden.. fråga massor..:) ge dig inte
-
16 February, 2011 at 10:07 am #438000
@phazer wrote:
.. men ring o stöt på hela tiden.. fråga massor..:) ge dig inte
För min del så var jag försiktig med “onödiga” kontakter.
Det beror på att dessa naturligtvis stjäl tid från det egentliga arbetet, att bli klar med ansökningarna och få ut beslutet – alla sökanden drabbas ju av ökade handläggningstider om några ägnar sig åt att ringa i ett kör bara för att “stöta på” och “fråga massor”.
Det är inte sökanden som har anledning att ställa frågor i det här skedet, det är handläggaren om något är oklart, annars har sökanden redan i ansökan lämnat de uppgifter som ska ligga till grund för beslut. Man kan visserligen som sökanden ha anledning till frågor men att svar på dessa hamnar hos sökanden tillför ju inte ärendet någonting eftersom det inte är sökanden som ska ta beslut.
Det bästa man kan göra för att få snabbare behandling hos Migrationsverket är att låta dem vara ifred med sina egentliga uppgifter så de blir klara med hanteringen. Men givetvis kan man klaga om man upplever brister eller en enskild hantering tar orimligt lång tid i förhållande till alla andra. Sånt ska emellertid cheferna upptäcka i god tid – det är deras jobb och det är dessa man ska vända sej till om man är missnöjd.
Det handlar om att ta rimliga hänsyn så att handläggarna får vettiga arbetsvillkor för att klara sitt jobb!
-
16 February, 2011 at 3:25 pm #438001
@Thaisambo wrote:
@phazer wrote:
.. men ring o stöt på hela tiden.. fråga massor..:) ge dig inte
För min del så var jag försiktig med “onödiga” kontakter.
Det beror på att dessa naturligtvis stjäl tid från det egentliga arbetet, att bli klar med ansökningarna och få ut beslutet – alla sökanden drabbas ju av ökade handläggningstider om några ägnar sig åt att ringa i ett kör bara för att “stöta på” och “fråga massor”.
Det är inte sökanden som har anledning att ställa frågor i det här skedet, det är handläggaren om något är oklart, annars har sökanden redan i ansökan lämnat de uppgifter som ska ligga till grund för beslut. Man kan visserligen som sökanden ha anledning till frågor men att svar på dessa hamnar hos sökanden tillför ju inte ärendet någonting eftersom det inte är sökanden som ska ta beslut.
Det bästa man kan göra för att få snabbare behandling hos Migrationsverket är att låta dem vara ifred med sina egentliga uppgifter så de blir klara med hanteringen. Men givetvis kan man klaga om man upplever brister eller en enskild hantering tar orimligt lång tid i förhållande till alla andra. Sånt ska emellertid cheferna upptäcka i god tid – det är deras jobb och det är dessa man ska vända sej till om man är missnöjd.
Det handlar om att ta rimliga hänsyn så att handläggarna får vettiga arbetsvillkor för att klara sitt jobb!
Naturligtvis skall man ta hänsyn till handläggarna.. han dock aldrig få någon..då våra papper kom dagen innan till dem.
Pratade med en jättetrevlig tjej där och hon kollade bara mina papper om det skulle va nått som saknas.. men det var helt solklara papper så hon gjorde klart det direkt istället..kanske det är bra ändå om man är trevlig när man ringer vill säga… vet ju dem som väntat i 9 mån istället.. är det bättre tycker du??//Rolle
-
16 February, 2011 at 5:50 pm #438003Skalman™ wrote:phazer wrote:vet ju dem som väntat i 9 mån istället.. är det bättre tycker du??
Vi väntade i 15 månader (2002-2003) men gnällde inte för det.
// Skalis
Va,så lång tid utan att gnälla det var duktigt.
MVH Vän av thailand :bounce:
-
16 February, 2011 at 8:28 pm #438004
@phazer wrote:
… vet ju dem som väntat i 9 mån istället.. är det bättre tycker du??
//Rolle
Såna frågor har jag ingen möjlighet att säga något om. Det finns oklara och diffusa ärenden där man kanske slarvat med eller fyllt i ansökan ofullständigt. Det kan också finnas dunkla och tveksamma omständigheter och vad man har att välja på är idag antingen generositeten att ligga kvar på ärendet och fortsätta utreda det eller också lämna avslag för att klara sexmånaders gränsen (målsättningen är att sökanden ska ha fått besked inom sex månader numera).
Dvs ska sexmånaders limiten gälla strikt blir man tvungen att avslå ansökningar på grund av att man inte hunnit behandla dem, bara för att få ned köerna. Det är av mänskliga hänsyn som man ibland tillåter ett överskridande för att kunna reda ut oklarheter, det är det som det handlar om. Det kan vara ärenden som man misstänker egentligen handlar om trafficking och annat otrevligt, men som man är osäker på – det finns allt möjligt!
Det Skalis refererar till är från en tid då man inte hade den här sexmånaders limiten, dessutom var bemanningen på Migrationsverket med all säkerhet lägre och så hade man fullt upp med olika flyktingärenden också, flyktingarna kvoterades mellan FN:s medlemsländer för att ingen skulle behöva ta hela belastningen av dessa strömmar.
Det är senare som staten ökat Migrationsverkets anslag och infört det här med målsättningen att ingen ska behöva vänta mer än sex månader på beslut. Vad jag förstår är det numera en parameter som styr Migrationsverkets anslagsbehov så börjar handläggningstiderna dra iväg så ökar man anslaget så de kan anställa mer personal.
Så jag förstår Skalis, det är skillnad på att sitta i en hemtam miljö och vänta jämfört med att sitta mitt ute i ingenstans utan att ha en aning om var resten av familjen egentligen befinner sej. Man kan inte beklaga sej för att det egna ärendet får en lägre prioritet när det finns en massa andra som sitter i en mycket värre sits och inte vet vart de ska ta vägen.
Men förhållandena ändras ju, det är inte alltid det sitter militärjuntor och talibaner och andra av liknande slag här och var och jagar bort medborgare som inte passar in.
-
16 February, 2011 at 9:57 pm #438005
-
17 February, 2011 at 4:42 am #438006
Kan inte någon bara radera den helt onödiga dialogen som försigått senaste inläggen. Trodde det var en tråd för att ge råd och information för dem som väntar på UT.
-
17 February, 2011 at 9:49 am #438007
@Birdstone wrote:
Kan inte någon bara radera den helt onödiga dialogen som försigått senaste inläggen. Trodde det var en tråd för att ge råd och information för dem som väntar på UT.
Hur går det för dig??
-
17 February, 2011 at 10:55 am #438008
Väntar på att familjebeviset ska komma från skatteverket. :scratch:
Har tagit 3 dagar men känns som 3 veckor.Allt är klart med dokumentation över telefonkorrespondans, msn, foton, biljetter, överföringar med Western U mm.
Så det är bara famljebeviset som saknas nu. Ska hem om 15 minuter på lunchen för att se om det kommit så jag kan skicka in allt i dag.Vet inte hur stor roll det har om man är extremt noggrann, men jag hoppas att det inte ska försvåra för dem.
Har nog lagt ner minst 25 timmar för att få med allt.Ett tips för er som väntar på besked från migrationsverket är att ladda ner deras blanketter innan för att förbereda er lite, vilket jag inte gjorde. Skicka dock inte in något innan ni fått papper hem att de emottagit papprena från ambassaden och glöm inte beställa familjebeviset från skatteverket innan. (gäller en månad från beställning)
Skriver inte för att jag har något behov att skriva av mig, men det har inte varit så lätt att hitta info kring UT så jag hoppas att andra kan dra nytta av det.
-
17 February, 2011 at 12:09 pm #438009
Vad gäller familjebeviset så kan man ladda ned det direkt från Skatteverkets hemsida och skriva ut på egen skrivare direkt.
Förutsättningen är i stort sett (varianter finns) att man har Internetbank och kan ladda ned Bank-ID (certifikat och programvara) därifrån.
Bank-ID kan presenteras på Skatteverket för att få ladda ned och skriva ut familjebevis och andra utdrag ur folkbokföringen på egen skrivare.
Utan Bank-ID är man hänvisad till att beställa och det skickas till folkbokföringsadressen.
-
17 February, 2011 at 12:20 pm #438010
Vill inte vara en besserwisser, men allt går att ladda ner utom familjebeviset som MÅSTE beställas med personnummer precis som tidigare. Annars hade jag skrivit ut det för länge sedan. :salute:
Kom tyvärr inget med posten i dag heller. Vet inte om det är posten eller skatteverket som är seeeeeeega.
Men det är ett gott skäl till att tipsa andra att förbereda sig innan man får brevet från MIG. -
17 February, 2011 at 12:23 pm #438011
Ovanstående hann svara före mig – precis just familjebevis kan inte skrivas ut.
Ett tips till er som ska beställa detta personbevis är att beställ BÅDE via webbtjänsten på Skatteverkets hemsida OCH via deras servicetelefon för att vara på säkra sidan. Jag har nämligen varit med om att ena gången kom det inget bevis vid beställning via webben och andra gången kom det inget vid beställning via servicetelefonen.
Ska tillägga att peronbeviset för vara högst en månad gammalt. Jag beställde mitt för tidigt och väntar fortfarande på första brevet från MIG, så jag behöver beställa nytt.
-
17 February, 2011 at 12:29 pm #438012
Tack för tipset och att du också delar med dig av erfarehheter.
Jag har beställt ett om dagen, så det kommer nog en drös inom kort.
Har inte heller någon bra erfarenhet sedan tidigare. I bland kommer det dagen efter, i bland 3 dagar senare och
i bland inte alls. -
17 February, 2011 at 2:30 pm #438013
Okej…
Jag visste inte om den begränsningen. I själva verket är det så att jag normalt alltid tar ut engelsk version av personbeviset. Det är en variant som täcker alla ändamål och i de sammanhang jag haft anledning att ta ut någon form av personbevis så har det varje gång varit relevant att ta ut med just engelsk text eftersom behovet gällt internationella ändamål.
Jag förnyade passet häromåret hos polisen, tror inte jag behövde ha med mig någon annan handling än det gamla (fortfarande gällande) passet. Det makulerades förresten i sammanhanget när jag hämtade det nya.
Personligen sätter jag ett frågetecken inför den här floran av personbevis på svenska som Skatteverket har för olika ändamål – det är länge sen jag behövde prestera något personbevis överhuvudtaget i Sverige – de jag haft anledning att kontakta har ju redan haft tillgång till de uppgifterna online från Skatteverket. Det känns som om det är ett rätt onödigt jobb skatteverkets programmerare gjort när man programmerat upp alla varianterna – det gör det bara bökigt för kunden att försöka hitta “det rätta” personbeviset i gröten av olika rubriker.
Detta är något jag framfört också till Skatteverket i de kundundersökningar de har ibland om sin webbtjänst, men det har inte haft någon effekt.
Ärligt talat är det lite knasigt att inte erbjuda Familjebevis online om man nu kan producera ett personbevis på engelska för “alla ändamål”. Dumheter helt enkelt, men de kan kanske rätta till det så småningom. Och städa i den där brokiga floran – det är en förenklings- och rationaliseringsgrej – så man slipper leta och fundera på vad som är “det rätta” personbeviset.
-
19 February, 2011 at 10:51 am #438014
Nu är T77 skickat till MIG, personbeviset kom i går.
Det är utskrivet hos skatteverket den 15:e så jag undrar om inte posten tagit ledigt nu när det varit 15 minusgrader ute.Kommer ringa nästa vecka för att få bekräftat att frågeformuläret kommit fram.
Sen är det bara att vänta obestämd tid… -
19 February, 2011 at 11:49 am #438015
skickat som b-post = framme på tredje dagen.. skatteverket är sparsamma.
. @Birdstone wrote:Nu är T77 skickat till MIG, personbeviset kom i går.
Det är utskrivet hos skatteverket den 15:e så jag undrar om inte posten tagit ledigt nu när det varit 15 minusgrader ute.Kommer ringa nästa vecka för att få bekräftat att frågeformuläret kommit fram.
Sen är det bara att vänta obestämd tid…Sent from my E10i using Tapatalk
-
20 February, 2011 at 9:12 am #438016
Stå på grabbar.. Min tös var på intervju 17 jan 2011 och kom till bromma 17 feb. ej gravid eller något..
Så nog fan går det o få snurr på myndigheterna om man har lite tur med..:) Håller tummarna för er..
Iof vad det ju inte så kul för henne o komma när det är -25 grader ute men vi är iaf tillsammans o myser vid vedspisen mestadels.//Rolle
-
20 February, 2011 at 9:16 pm #438017
@phazer wrote:
Stå på grabbar.. Min tös var på intervju 17 jan 2011 och kom till bromma 17 feb. ej gravid eller något..
Så nog fan går det o få snurr på myndigheterna om man har lite tur med..:) Håller tummarna för er..
Iof vad det ju inte så kul för henne o komma när det är -25 grader ute men vi är iaf tillsammans o myser vid vedspisen mestadels.//Rolle
Bromma??? Nu hade du väl ändå lite fel på gps:en??? 🙂 men grattis i alla fall!! som jag sagt innan var min fru på intervju på fredagen samma vecka som din tjej. Jag fick brevet från MIG den 11 februari och skickade in mina papper onsdagen efter, den 16:e. I fredags kunde jag konstatera att mina papper var framme.
Nu är frågan om jag ska göra som du, ringa och kolla, eller lyssna på thaisambo:n som tycker att man inte ska störa MIG i onödan…
Nu har inte vi någon panik på något sätt, jag bokade resa ner för att hjälpa henne med flytt osv till den 28 maj, och hemresa 6 juni.En liten reflektion om hennes biljett från thailand. En enkel biljett från thailand kostar någonstans runt 7 lax. Min egen t o r kostar 4995, båda med thai airways. Vad är det som hindrar att jag bokar två t o r biljetter från sverige och inte utnyttjar utresan?? Egentligen en fråga att ställa till Nonki, som fixar biljetterna… men jag kanske kan få svar på den här istället?
-
21 February, 2011 at 3:04 pm #438018
@realdexter wrote:
@phazer wrote:
Stå på grabbar.. Min tös var på intervju 17 jan 2011 och kom till bromma 17 feb. ej gravid eller något..
Så nog fan går det o få snurr på myndigheterna om man har lite tur med..:) Håller tummarna för er..
Iof vad det ju inte så kul för henne o komma när det är -25 grader ute men vi är iaf tillsammans o myser vid vedspisen mestadels.//Rolle
Bromma??? Nu hade du väl ändå lite fel på gps:en??? 🙂 men grattis i alla fall!! som jag sagt innan var min fru på intervju på fredagen samma vecka som din tjej. Jag fick brevet från MIG den 11 februari och skickade in mina papper onsdagen efter, den 16:e. I fredags kunde jag konstatera att mina papper var framme.
Nu är frågan om jag ska göra som du, ringa och kolla, eller lyssna på thaisambo:n som tycker att man inte ska störa MIG i onödan…
Nu har inte vi någon panik på något sätt, jag bokade resa ner för att hjälpa henne med flytt osv till den 28 maj, och hemresa 6 juni.En liten reflektion om hennes biljett från thailand. En enkel biljett från thailand kostar någonstans runt 7 lax. Min egen t o r kostar 4995, båda med thai airways. Vad är det som hindrar att jag bokar två t o r biljetter från sverige och inte utnyttjar utresan?? Egentligen en fråga att ställa till Nonki, som fixar biljetterna… men jag kanske kan få svar på den här istället?
Jag har för mig att man inte kan använda biljetten på det sättet.. har man inte åkt ner med den kan man inte använda den åt andra hållet heller..är ganska säker på detta.
Tjejen kom via Helsingfors.. därav bromma..(finnair) :thumbright: -
21 February, 2011 at 5:30 pm #438019
@phazer wrote:
Jag har för mig att man inte kan använda biljetten på det sättet.. har man inte åkt ner med den kan man inte använda den åt andra hållet heller..är ganska säker på detta.
Tjejen kom via Helsingfors.. därav bromma..(finnair) :thumbright:Du har nog rätt, det är alla gånger spärrat, tyvärr.
Att finnair åker på bromma numera hade jag inte en aning om, trots att jag är på bromma nästan varje vecka, det måste vara nytt, eller hur?
-
21 February, 2011 at 6:39 pm #438020
@realdexter wrote:
@phazer wrote:
Jag har för mig att man inte kan använda biljetten på det sättet.. har man inte åkt ner med den kan man inte använda den åt andra hållet heller..är ganska säker på detta.
Tjejen kom via Helsingfors.. därav bromma..(finnair) :thumbright:Du har nog rätt, det är alla gånger spärrat, tyvärr.
Att finnair åker på bromma numera hade jag inte en aning om, trots att jag är på bromma nästan varje vecka, det måste vara nytt, eller hur?
asg.. det kan man nog säga.. stod väl på arlanda o väntade när hon ringde o frågade vad jag var…snacka om paff..skrattar
-
23 February, 2011 at 12:31 pm #438021
Frågeformulär inskickat i fredags och ansökan är nu vidarebefordrad till handläggare. Ringer inom kort för att få ett litet hum om tidsaspekten.
(Vilket jag fått nu) :bounce:
-
24 February, 2011 at 9:08 pm #438022
hej o hå.. var till skattemyndigheten i måndags med tösen och bad om dessa 4 sista numren. skulle ta några veckor sa de.. i dag tordag fick vi dem. så nu bär det av till försäkringskassan i morgon osv till skolan för anmälan om sfi.. hej o hå vad det går…:) skit kul..jag och tjejen är supernöjda så långt..:)
//Rolle
:thumbright: :thumbleft: 💡 :cheers: -
27 February, 2011 at 8:32 am #438023
Nu är formuläret postat iallfall, hoppas beslutet går fort i göteborg. :drunken:
-
3 March, 2011 at 7:45 am #438024
Då var det klart!
Tackar för en bra tråd som varit till hjälp.
Önskar alla som väntar ett stort lycka till och hoppas att allt går bra.PS:
Jag ringde 3 dagar efter jag skickat in formuläret och frågade ödmjukt om det kommit fram,
tror inte det skadar att visa att man bryr sig.//Birdstone
-
3 March, 2011 at 8:31 am #438025
@Birdstone wrote:
Då var det klart!
Tackar för en bra tråd som varit till hjälp.
Önskar alla som väntar ett stort lycka till och hoppas att allt går bra.PS:
Jag ringde 3 dagar efter jag skickat in formuläret och frågade ödmjukt om det kommit fram,
tror inte det skadar att visa att man bryr sig.//Birdstone
STORT GRATTIS och LYCKA TILL! :cheers:
Måste av nyfikenhet fråga… När du ringde efter att du skickat in papperna, vad fick du för besked/tid då?
-
3 March, 2011 at 8:50 am #438026
Tack!
Skickade in papper på fredagen och ringde tillbaka onsdag till handläggaren för att kolla om papprena kommit fram, kolla om fullmakt gällande besked och för att ge min flickväns nya mobilnummer (för ambassaden).
Handläggaren hade då redan snabbt tittat igenom caset och sa att det förmodligen skulle komma ett besked inom 10 dagar, såvida hon inte skulle bli sjuk. Det tog 7 dagar…Jag var extremt noggrann med alla papper, kopior, foton och svarade utförligt på alla frågor i frågeformuläret. Ju mer information de har ju lättare är det nog för dem att ta beslut. :salute:
-
4 March, 2011 at 7:39 pm #438027
perfa!!!! :cheers: :thumbright: :thumbleft: bara o gratta..:)
-
4 March, 2011 at 7:42 pm #438028
@Birdstone wrote:
Tack!
Skickade in papper på fredagen och ringde tillbaka onsdag till handläggaren för att kolla om papprena kommit fram, kolla om fullmakt gällande besked och för att ge min flickväns nya mobilnummer (för ambassaden).
Handläggaren hade då redan snabbt tittat igenom caset och sa att det förmodligen skulle komma ett besked inom 10 dagar, såvida hon inte skulle bli sjuk. Det tog 7 dagar…Jag var extremt noggrann med alla papper, kopior, foton och svarade utförligt på alla frågor i frågeformuläret. Ju mer information de har ju lättare är det nog för dem att ta beslut. :salute:
samma med mig… kanon noga med det jag gjorde.. sen gick det som en dans…damen ifråga sitter o kikar på tv med en gin & tonic o bara myser…kan inte ha det bättre..
//Rolle
-
7 March, 2011 at 4:23 am #438029
Birdstone och Phazer, får man vara nyfiken och fråga vilket Migrationsverk som handlade era ärenden? Det gick ju väldigt snabbt för er bägge.
I mitten på den här veckan är det 3 veckor sen mina papper kom in till Mig i Växjö, har jag inte hört något då tänkte jag ringa och höra om allt verkar vara i sin ordning.
-
7 March, 2011 at 9:11 am #438030
Solna, Stockholm
-
7 March, 2011 at 10:42 pm #438031
Sådärja!
Idag var frun inne på ambassaden med ansökan om UT.
Fick tid för intervju redan den 16/3.
Nu är det bara att hålla tummarna för en snabb handläggning, eftersom jag har för avsikt att åka ner och besöka släkten andra halvan av Maj, och det skulle ju vara extremt trevligt att ha sällskap på hemresan!Vill också tacka för tipset att “ödmjukt” ringa och fråga om handlingarna kommit fram efter att de sänts av mig till MIG. Man vill ju försäkra sig om att så är fallet, men en positiv sidoeffekt verkar ju vara att det kan bli snabba ryck i handläggningen!
Min bättre hälft åkte ner för att söka UT den 26/2, men behövde ett nytt pass innan hon kunde ansöka. Det känns fruktansvärt tomt här hemma just nu, eftersom vi spenderat nära fem månader i sträck tillsammans (1 månad i Thailand + 4 månader här hemma).
/Mabuse
-
7 March, 2011 at 11:20 pm #438032
MIG verkar ha ångan uppe i 08-området :thumbright:
Men det är inte kul att vara skåning nu. Snart 4 mån och ännu ingen handläggare. Så här ligger vi till (inte gifta, inga barn):
Ansökan på ambassaden 17/11
Intervju på ambassaden 29/12
Ansökan registreras hos MIG Malmö 13/1
Jag får brev från MIG 2/3 (efter en del påtryckningar, annars hade det nog inte kommit än)
Frågeformulär etc inne hos MIG 3/3 -
8 March, 2011 at 11:22 am #438033
Hade jag väntat tills idag med ovanstående inlägg jag skrev inatt, hade jag kunnat lägga till
Beslut om beviljat UT för 2 år 7/3! :cheers:
Ringde MIG igår för att kolla, men då hade vi inte fått någon handläggare och när jag ringde idag var beskedet att beslut var taget igår! Hej o hopp!
Summa summarum: När man väl skickat in sina papper går det snabbt.
Lycka till alla andra som väntar!
-
8 March, 2011 at 2:06 pm #438034
@Clash wrote:
Summa summarum: När man väl skickat in sina papper går det snabbt.
Lycka till alla andra som väntar!
Grattis Clash!
MIG verkar inte lika snabba i Växjö… det är 3 veckor sen dom registrerade mina papper på torsdag och ännu inget beslut fattat… Visserligen ska inte min fru komma hit förrän i början av juni, enligt planerna, men det skulle kännas bättre om alla papper vore klara redan nu. -
9 March, 2011 at 7:43 am #438035
@realdexter wrote:
Grattis Clash!
MIG verkar inte lika snabba i Växjö… det är 3 veckor sen dom registrerade mina papper på torsdag och ännu inget beslut fattat… Visserligen ska inte min fru komma hit förrän i början av juni, enligt planerna, men det skulle kännas bättre om alla papper vore klara redan nu.Korrigerar mitt inlägg ovan, det blir 4 veckor imorgon… Försöker ringa MIG i Växjö, men det är upptaget hela tiden…
-
10 March, 2011 at 2:53 am #438036
@realdexter wrote:
Birdstone och Phazer, får man vara nyfiken och fråga vilket Migrationsverk som handlade era ärenden? Det gick ju väldigt snabbt för er bägge.
I mitten på den här veckan är det 3 veckor sen mina papper kom in till Mig i Växjö, har jag inte hört något då tänkte jag ringa och höra om allt verkar vara i sin ordning.
västerås hade mina..:)
//Phazer
-
10 March, 2011 at 2:55 am #438037
@Clash wrote:
Hade jag väntat tills idag med ovanstående inlägg jag skrev inatt, hade jag kunnat lägga till
Beslut om beviljat UT för 2 år 7/3! :cheers:
Ringde MIG igår för att kolla, men då hade vi inte fått någon handläggare och när jag ringde idag var beskedet att beslut var taget igår! Hej o hopp!
Summa summarum: När man väl skickat in sina papper går det snabbt.
Lycka till alla andra som väntar!
Stort Grattis till er..!!!!
-
22 March, 2011 at 8:21 am #438038
Idag har beslut fattas i vårt ärende. Tar för givet att det blev grönt ljus (annars borde dom hört av sig, tycker jag?). Flickan var på intervju 17 januari i bkk, idag 22 mars har beslut fattats. Är förbannat glad nu!!! :cheers:
-
22 March, 2011 at 8:37 am #438039
Man grattar och Din känsla är säkert riktig!
Migrationsverket hanterar relationsärendena generöst, man vet själv med sej när det kan bli problem med avslag – trasslig ekonomi, skatteproblem, arbetslöshet, noteringar i belastningsregistret, påfallande många ärenden med kvinnoimport osv – kort sagt, registrerade noteringar som man helst slipper, men som myndigheterna kan kika på. Samt förstås orimligt kort bekantskap kan påverka negativt förstås – men det inser man själv.
Lycka till nu, ni båda!
-
23 March, 2011 at 4:11 pm #438040
-
23 March, 2011 at 6:21 pm #438041
Hej alla! det var ett tag sen jag var inne sist och många turer har det blivit till Thailand och mycket har hänt. men det bästa som hänt är att min tjej sedan 3-5 år har blivit gravid 🙂 Nu till allt det som jag undrar över(och det är mycket) för det första så ska hon komma till sve nu i vår(hennes första besök i sverige) som jag förstår så är det inte några problem för henne att ordna turistvisa själv?? eller kan det bli det när dom ser att hon är gravid?? jag tror ju inte det men man vet aldrig..vad behöver dom på ambasaden ha för papper/intyg för att visa”t ska gå igenom?? (ahh jag blir galen av all byråkrati) kopia på mitt pass?? kopia på personbevis?? lönespec?? vet att hon behöver en försäkring!!vilken rekomenderar ni?? och vart hittar jag den??? och andra frågor som jag funderar över är..min tanke är att hon ska komma tillbaka innan graviditetens slut och föda barnet i sverige..vad innebär detta för barnet?? automatiskt svenskt medborgarskap?? rätt till barnbidrag och andra förmåner vi svenskar åtnjuter?? blir det lättare för henne att få ut? vi har inte tänkt att bo hela tiden i sverige oavsett så put är inte aktuellt!!eller är det det??som sagt…så mycket frågor nu och om någon kan hjälpa mej att besvara dom alla så vore jag tacksam..om ni tycker att detta forum inte räcker till för att svara mig..så maila mig gärna och om du/ni har svaren jag söker så kanske även en telefon kontakt kan hjälpa mej bättre.. min emai är petteroil@hotmail.com
-
24 March, 2011 at 12:39 am #438042
Det är ingen mening med ett besöksvisum i det läge ni är i nu och ni planerar alltså bosättning i Sverige.
Ni har ju levt tillsammans på något sätt i 3-5 år efter vad Du skriver och hon är dessutom gravid. Det vettigaste är då att söka UT direkt och dessutom begära förtur på grund av graviditeten så hon kan föda barnet i Sverige.
Faderskapsintyg kan du nog inte få förrän barnet är fött.
Att hålla på med besöksvisum nu innebär bara att det kostar er mer pengar (upprepade ansökningar plus flera resor fram och tillbaka) plus allt annat praktiskt trassel, det blir dessutom utdraget i tiden. Sök UT så kommer ni igenom den här prövningen på lindrigaste sätt och kan fokusera på att ta hand om barnet på bästa sätt!
-
24 March, 2011 at 3:56 pm #438043
Tack Thaisambo..ja vi har levt ihop i ..3.5 år skulle det stått..UT jag kom nyligen hem från Thailand och novis som jag är vad det gäller allt med Ut och visa,så måste jag fråga hur går det till? måste jag åka ner till BKK igen eller är det något som kan göras från Sverige? ett annat problem är ju att jag är skriven i sverige men jobbar och bor större delen i Norge! en rejäl soppa det här..tacksam för alla svar jag kan få för att lösa det här så smidigt som möjligt mvh petter
-
24 March, 2011 at 4:52 pm #438044
Det är hon som söker UT på ambassaden i Bangkok, men självklart kan Du hjälpa henne med ifyllandet av ansökan. Däremot behöver Du inte vara närvarande personligen i Thailand, det går bra även om Du finns i Sverige/Norge.
Du får ett frågeformulär normalt efter en tid från Migrationsverket att fylla i, det är fråga om att bekräfta er relation och förhållandet, besvaras och skickas in med de bilagor som är relevanta för er (foton, passkopior, person/familjebevis etc) och vilka styrker relationen.
Det finns flera här på forumet som gjort samma sak, det finns berättelser från dem om hur de gjort på forumet.
Att Du jobbar och tidvis vistas i Norge spelar ingen roll, eftersom Du är skriven i Sverige så är det Sverige som ska hantera ansökan.
i och med att hon är gravid borde er ansökan ha goda förutsättningar att snabbt bli avklarad, ni får prioritet när det är på det viset, men påpeka för säkerhets skull med en särskild förtursansökan att ni vill bli klara så fort det går!
Läs på ambassadens hemsida om ansökan om UT – det finns en bra punktlista där. Gör precis som det står där och lägg med alla bilagor de räknar upp så ska det ordna sej. Och när det gäller ansökan om UT behövs ingen tidsbeställning, det är bara att gå dit och lämna in ansökan!
Hon får inte flyga efter 28-32:a graviditetsveckan (varierar mellan olika flygbolag) – därför är det bråttom även om graviditeten inte gått så långt ännu.
-
24 March, 2011 at 6:36 pm #438045
OK Tack så hemskt mycket..jag ska genast kika på Mig”s hemsida och försöka reda ut det här,Jag återkommer med resultaten! 🙂
-
24 March, 2011 at 6:39 pm #438046
Tack Tack..bara en sista fråga! vad behöver hon för intyg/dokument från Thailand? jag menar..Thailändskt personbevis och annat dylikt..och vet du vart hon ska vända sig? Tack på förhand från en virrig petter 🙂
-
24 March, 2011 at 7:17 pm #438047
Hej! det här hittade jag på Migrationsverkets sida.. vad innebär det? att min gravida flickvän kan komma på turist visa och sen ansöka om ut? eller??
Om du redan är i Sverige och har eller väntar barn
Om du vill ha uppehållstillstånd för att bo med en familjemedlem i Sverige så ska du ansöka om tillstånd via svensk ambassad eller konsulat i ditt hemland eller det land där du bor permanent. Du ska ha ditt tillstånd klart innan du reser in i Sverige.
Men om du har barn eller väntar barn med en person bosatt i Sverige, kan du i vissa fall få uppehållstillstånd utan att behöva lämna Sverige. Du kan berätta för Migrationsverket om din familjemedlem vid vilken tidpunkt som helst när du är i Sverige och oavsett om du har en ansökan hos Migrationsverket eller migrationsdomstol.
-
25 March, 2011 at 2:11 am #438048
Migrationsverkets hemsida innehåller information i första hand för den som redan finns i Sverige och blandar dessutom alla möjliga kategorier och nationaliteter. Det är svårt att hitta och tolka informationen, som är både rudimentär (generaliserad) och dessutom fragmentarisk, man hittar helt enkelt inte all relevant information samlat för just sin egen situation.
Gå istället till den svenska thaiambassadens hemsida och läs följande dokument:
Ansökan om uppehålls- och arbetstillstånd
Där finns hela listan, punkt för punkt, som beskriver hur ni ska göra samt länkar till alla blanketter. Följ den listan, steg för steg, och ta med alla bilagor som är tillämpliga för er (t ex graviditetsintyg).
Ta detta rakt av, gå inte in i något underligt snurrande via besöksvisum etc i onödan utan var rak. Ni kommer bara att bli ifrågasatta och man kommer att undra varför ni inte sökte UT från början – det krånglar till ärendet och gör att processen drar ut på tiden.
Tänk på att har hon fått UT kan kon skrivas in i det svenska systemet direkt vid ankomst – att försena det med en besöksvisering har ni inga som helst fördelar av i er situation, ni riskerar bara att få bära kostnaderna för graviditet (MVC-besöken m m) samt förlossningen själva!
-
25 March, 2011 at 2:42 pm #438049
Tack Thaisambo! nu har jag börjat få ordning på trådarna och vet i vilken ände som jag ska börja i..info följer om utvecklingen! åter igen ett stort tack för all info petter
-
25 March, 2011 at 2:50 pm #438050
Vad roligt!
Det ska bli väldigt intressant att få höra mer om hur det går för Er, jag är övertygad om att det kommer att gå bra – Sverige är generöst och överseende i dessa frågor!
-
25 March, 2011 at 9:18 pm #438052
@Thaisambo wrote:
Man grattar och Din känsla är säkert riktig!
Migrationsverket hanterar relationsärendena generöst, man vet själv med sej när det kan bli problem med avslag – trasslig ekonomi, skatteproblem, arbetslöshet, noteringar i belastningsregistret, påfallande många ärenden med kvinnoimport osv – kort sagt, registrerade noteringar som man helst slipper, men som myndigheterna kan kika på. Samt förstås orimligt kort bekantskap kan påverka negativt förstås – men det inser man själv.Lycka till nu, ni båda!
Nej, dom hanterar ärendena enligt gällande lag.
Under förutsättning att referenspersonen inte omfattas av försörjningskravet så lär inte MIG bry sig om att referenspersonen har skatteproblem, dålig ekonomi, är arbetslös eller haft tidigare brutna förhållanden med en person som fått UT pga relation med referenspersonen. Vad gäller brott så är det heller inte alltid det kollas och MIG kan heller inte kolla alla typer av brott i belastningsregistret, följande gäller enligt MIG:Migrationsverket kontrollerar inte alla referenspersoner i polisens register. Om det däremot finns misstankar mot en referensperson har Migrationsverket möjlighet och rätt att hämta uppgifter i misstanke- och belastningsregistren (MR/BR). Migrationsverket skall alltid upplysa referenspersonen om att uppgifter ur MR/BR kommer att hämtas in. För att minska risken för otillbörliga kränkningar av den personliga integriteten ska de uppgifter som tas in från MR/BR begränsas till uppgifter som avser brott mot 3, 4 eller 6 kap. brottsbalken, det vill säga brott mot liv och hälsa, brott mot frihet och frid, sexualbrott samt barnpornografibrott enligt 16 kap. 10 a § brottsbalken. Dessutom kan uppgifter om besöksförbud tas in.
-
26 March, 2011 at 1:01 am #438051
Det jag syftade på är givetvis att det inte är en ren lagprövning som görs utan en rimlighets- och skälighetsbedömning och där är min uppfattning att de har varit lätta och trevliga att göra med.
Ansökningarna – både visum och UT – görs på ambassaden och det är rimligt att man gör en historisk kontroll, om en eller båda parterna i ett relationsärende är kända sen tidigare och man tittar förstås på passhistoriken (stämplarna) – sånt ger vägledning om rimligheten i de anförda grunderna. Sen har man ju utrymme för en intervju också, där man kan fråga om tveksamma detaljer.
Det handlar om att identifiera omständigheter som kan innebära att det verkliga syftet med ansökan är något annat än det uppgivna. Såväl ambassaden som Migrationsverket har behörighet att avslå en ansökan om denna är tveksam, oklar eller ofullständig enligt handläggarens uppfattning.
Att jag betraktar Sverige som generöst i de här frågorna beror dels på att Sverige är ett öppet land och dessutom att besökare i normalfallet är välkomna. Man får i regel visum eller UT om det inte kommer fram några omständigheter som talar emot det – personalen på Migrationsverket sitter ju inte och överlagt letar idogt efter minsta möjlighet att avslå en ansökan i relations- och turismärendena – utan det räcker i regel att grundläggande förutsättningar är uppfyllda.
Det är en lite annorlunda hantering när det gäller flyktingar, asylsökande och liknande.
-
3 April, 2011 at 7:58 pm #438053
Hej
Träffade min flickvän aug-09 precis innan hon skulle åka tillbaka till Thailand, efter att ha besökt sin syster ,
åkte ner 3,5 vecka i feb-10, hon kom till Sverige och bodde hos mig juli-aug.-10 och
vi åkte ner tillsammans till Thailand i sept. där jag stannade 1 månad.
Åkte då ner i feb-11 igen 3 veckor, då vi samtidigt passade på att lämna in ansökan.
Vi var på Ambassaden i Bkk den 10 feb-11 och lämnade in UT-ansökan för min flickvän och dotter.
Dom fick tid för intervjuv 14 mars, som flyttades till 17 mars.
Intervjuv tog ca: 1,5 tim för min flickvän och ca: 20 min för dottern.
Nu väntar jag på besked om att ansökan nått MV i Sverige, Göteborg.:bounce: håller alla tummar jag har på en snabb behandling.
-
4 April, 2011 at 12:39 pm #438054
Hej!
nån som har erfarenhet av Mig i Uppsala? Tjejen har varit här under okt-januari, lämnade ansökan i BKK den 26 januari, intervju den 28 februari, till Mig i Uppsala den 25 mars, 1 april väntan på ledig handläggare, hoppas också att det går fort nu
-
6 April, 2011 at 8:34 am #438055
I morgon blir det 7 veckor sedan mig i Växjö fick in mina papper. Igår skickade jag ett mail till den som var utsedd som handläggare av vårt ärende och nu på morgonen kom svaret:
Hej *****.
Tyvärr handlägger jag inte den ärendekategorin för tillfället. Antagligen ligger ärendet hos E****** R*********. Handläggningstiderna för den ärendekategorin är åtta månader sedan Tillståndsenheten i Jönköping blev nerlagd. Detta är naturligtvis individuellt. Ibland kan beslut tas på skriftligt material. Ibland blir det en så kallad utredning och det förhållandet om paret har gemensamma barn eller inte kan också vara avgörande för handläggningstiden.
Jag är ledsen att jag inte kan vara mer specifik än så.
Hälsar
H**** F********
Jag tyckte att namnet på den person hon antar handlägger mitt ärende lät bekant, så jag gjorde en koll på nätet och det visar sig att jag hade rätt – det är en gammal klasskamrat från gymnasiet.!! Minns att hon och jag hade lite trevligt tillsammans i fyllan på avslutningsfesten… 🙂 Har inte träffat henne på säkert 30 år.
Nu är frågan hur jag hanterar detta och om det kan vara till hjälp för mig i det här fallet… Några tips?
-
7 April, 2011 at 4:53 pm #438056
Idag 7:e April lämnade min tjej in UT-Ansökan på Ambassaden,
Tid för intervju fick hon spikat till den 27:e April
Fortsättning följer. :bounce: -
7 April, 2011 at 5:33 pm #438057
@realdexter wrote:
Jag tyckte att namnet på den person hon antar handlägger mitt ärende lät bekant, så jag gjorde en koll på nätet och det visar sig att jag hade rätt – det är en gammal klasskamrat från gymnasiet.!! Minns att hon och jag hade lite trevligt tillsammans i fyllan på avslutningsfesten… 🙂 Har inte träffat henne på säkert 30 år.
Nu är frågan hur jag hanterar detta och om det kan vara till hjälp för mig i det här fallet… Några tips?
Fasen oxå, fel person när jag väl fick tag på henne på telefon. Kvinnan jag pratade med lovade dock att titta på ansökan, men kunde givetvis inte ge några garantier för att det skulle gå snabbare än de åtta månader som man använder som standard… 🙁
Lycka till 67:an!! Hoppas er ansökan hamnar på ett kontor där man inte har dubbel arbetsbelastning pga nedlagt kontor i närheten!!
-
11 April, 2011 at 4:24 pm #438058
@buddhisten wrote:
Hej!
nån som har erfarenhet av Mig i Uppsala? Tjejen har varit här under okt-januari, lämnade ansökan i BKK den 26 januari, intervju den 28 februari, till Mig i Uppsala den 25 mars, 1 april väntan på ledig handläggare, hoppas också att det går fort nu
Hej igen, det gick fort, beslut fattades 7 april, snabb handläggning i Uppsala alltså
skål!
-
11 April, 2011 at 4:52 pm #438059
@buddhisten wrote:
@buddhisten wrote:
Hej!
nån som har erfarenhet av Mig i Uppsala? Tjejen har varit här under okt-januari, lämnade ansökan i BKK den 26 januari, intervju den 28 februari, till Mig i Uppsala den 25 mars, 1 april väntan på ledig handläggare, hoppas också att det går fort nu
Hej igen, det gick fort, beslut fattades 7 april, snabb handläggning i Uppsala alltså
skål!
Oj! Stort Grattis till er 🙂 Hoppas Göteborg är lika snabba :pale:
-
11 April, 2011 at 6:03 pm #438060
Och idag fattade mig i Växjö beslut i vårt ärende.. :bounce: :cheers:
Nu dröjer det dock fortfarande nästan 7 veckor innan hon kommer hit, men det känns ändå skönt att allt är klart!!
-
12 April, 2011 at 7:56 pm #438061
@realdexter wrote:
Och idag fattade mig i Växjö beslut i vårt ärende.. :bounce: :cheers:
Nu dröjer det dock fortfarande nästan 7 veckor innan hon kommer hit, men det känns ändå skönt att allt är klart!!
Grattis till er :sunny: Men varför dra ut på lidandet i ytterligare 7 veckor?
-
13 April, 2011 at 4:35 pm #438062
@67:an wrote:
Grattis till er :sunny: Men varför dra ut på lidandet i ytterligare 7 veckor?
Tackar!!
Hon är på sluttampen av en tandbehandling och har tandställning… den ska vara avslutad i slutet av maj… därav dröjsmålet. Men vi lever tillsammans över skype ändå.. dygnet runt… 🙂 Känns bra att alla papper är klara, det gör väntan lättare, men gud vad vi längtar båda två!
-
14 April, 2011 at 8:50 pm #438063
Grattis realdexter!
Själv fick jag papprena från MV idag, fick fjärilar i magen när jag såg brevet.
Drygt en månad efter flickvännens intervjuv i Bkk.
Nu är det att fylla i, komplettera och skicka in.:colors:
-
15 April, 2011 at 5:29 am #438064
@tekå wrote:
Grattis realdexter!
Själv fick jag papprena från MV idag, fick fjärilar i magen när jag såg brevet.
Drygt en månad efter flickvännens intervjuv i Bkk.
Nu är det att fylla i, komplettera och skicka in.:colors:
Jag önskar lycka till!
Vänta 2-3 veckor, sen kan du ringa till den person som står som kontaktperson på MIG och fråga vem som handlägger ärendet. Drar det ut för för långt på tiden kan du ju alltid kontakta handläggaren och fråga hur ditt ärende ligger till. Som skrivits innan i tråden har personalen på MIG hård arbetsbelastning och anknytningsärenden har inte högsta priorietet. Var återhållsam med kontakter (försök maila handläggaren förnamn.efternam@migrationsverket.se) och håll väldigt mjuk och trevlig ton om / när du ringer eller mailar.
-
15 April, 2011 at 6:44 am #438065
@realdexter wrote:
@tekå wrote:
Grattis realdexter!
Själv fick jag papprena från MV idag, fick fjärilar i magen när jag såg brevet.
Drygt en månad efter flickvännens intervjuv i Bkk.
Nu är det att fylla i, komplettera och skicka in.:colors:
Jag önskar lycka till!
Vänta 2-3 veckor, sen kan du ringa till den person som står som kontaktperson på MIG och fråga vem som handlägger ärendet. Drar det ut för för långt på tiden kan du ju alltid kontakta handläggaren och fråga hur ditt ärende ligger till. Som skrivits innan i tråden har personalen på MIG hård arbetsbelastning och anknytningsärenden har inte högsta priorietet. Var återhållsam med kontakter (försök maila handläggaren förnamn.efternam@migrationsverket.se) och håll väldigt mjuk och trevlig ton om / när du ringer eller mailar.
Tackar, för info/tips
Meddelar vidare vad som händer -
28 April, 2011 at 7:57 pm #438066
@67:an wrote:
Idag 7:e April lämnade min tjej in UT-Ansökan på Ambassaden,
Tid för intervju fick hon spikat till den 27:e April
Fortsättning följer. :bounce:Intervjuen den 27:e gick bra och tog ca 1 timme, Men denna väntan är omänsklig psykisk terror, Som tur är fick jag plocka ut två veckors semester så jag drar på Söndag :cheers: Isaan here i come!!
-
28 April, 2011 at 8:32 pm #438067
@67:an wrote:
@67:an wrote:
Idag 7:e April lämnade min tjej in UT-Ansökan på Ambassaden,
Tid för intervju fick hon spikat till den 27:e April
Fortsättning följer. :bounce:Intervjuen den 27:e gick bra och tog ca 1 timme, Men denna väntan är omänsklig psykisk terror, Som tur är fick jag plocka ut två veckors semester så jag drar på Söndag :cheers: Isaan here i come!!
Grattis och har det så trevligt i Isaan. Berätta gärna vad din tjej fick för frågor under intervjun. Min tjej kommer att söka UT senare i år och jag vill förbereda henne lite.
-
29 April, 2011 at 5:45 pm #438068
@Gray wrote:
@67:an wrote:
@67:an wrote:
Idag 7:e April lämnade min tjej in UT-Ansökan på Ambassaden,
Tid för intervju fick hon spikat till den 27:e April
Fortsättning följer. :bounce:Intervjuen den 27:e gick bra och tog ca 1 timme, Men denna väntan är omänsklig psykisk terror, Som tur är fick jag plocka ut två veckors semester så jag drar på Söndag :cheers: Isaan here i come!!
Grattis och har det så trevligt i Isaan. Berätta gärna vad din tjej fick för frågor under intervjun. Min tjej kommer att söka UT senare i år och jag vill förbereda henne lite.
Tack!
Vad jag fick förklarat av tjejen så är det en muntlig version av T77 Blanketten så läs den så ser du vad hon får för frågor,
Sen är det gemensamma språket viktigt och hon måste kunna skriva och uttrycka sig på Engelska eller något annat gemensamt språk.
Det var en kvinna som fick avslag under intervjuven då hon inte kunde skriva på Engelska.Lycka Till, Nu packar jag Choklad och Rödvin det är något som uppskattas :salute:
-
29 April, 2011 at 9:07 pm #438069
Grattis, Har inte läst igenom hela tråden igen.Rödvin och choko kan vara uppskattat från vissa regioner, min fru skulle smuttat lite på det bara för att det är “exklusivt” i Thailand sen skulle hon åkt på alkoholallergi i vanlig ordning, rött uppsvullnat ansikte mm.
//Micke
-
30 April, 2011 at 12:54 pm #438070
Min var på intervjuv Feb,dom frågade vilket språk vi använde,hon svarade Eng,inga mer frågor om hon kunde skriva eller läsa
Eng.Mest frågor om hennes familj.Mvh Kwan
-
5 May, 2011 at 6:17 am #438071
2 maj: Inlämnat blankett T77 till MV i Göteborg. :bounce:
Dom sa att det tar upp till 6-9 månader, från att ansökan lämnats in i Bangkok.
Det betyder i november för våran del. Hua mej, men kan ju aldrig tro detta.
En vän har ansökt ungefär samtidigt som oss, med ca: 2 v differens, och till honom sa dom att det troligen blir klart runt midsommar.
Hur kan dom ge så olika besked. :scratch: -
11 May, 2011 at 3:58 am #438072
tjaa…vi besökte ambassaden 19 nov i Bangkok…inget besked ännu från Migrationsverket…trots att jag kontaktade de och begjärde förtur 22 april…trodde Boden Migration hade mindre att göra så det skulle gå fortare..väntar…fick också besked om 6-9 mån vilket jag inte kan acceptera..
-
13 May, 2011 at 8:06 pm #438073
Kom hem från jobbet,BREVET låg i brevlådan,KLART UT 6/5 Tack Örebro,skickade in papperna den 19/3.
Kommer att sova gott i natt.Ha en bra kväll alla önskar Kwa
-
15 May, 2011 at 1:05 pm #438074
Fick veta förrra veckan att min vän som sökte ungefär samtidigt som oss, fått klart för flickvännen,
det tog ca: 3 1/2 månad från inl. i bangkok.Vi väntar vidare. I vårat fall är det ett barn också, som kanske förlänger tiden lite.
:cheese: -
15 May, 2011 at 1:11 pm #438075
-
16 May, 2011 at 1:23 pm #438076
Något att tänka på för er som lämnat in ansökan om UT och går i väntans tider. Fr o m fredag 20 maj får man uppehållskort istället för det gamla UT i passet. I samband med att man lämnar in ansökan kommer fingeravtryck att tas till uppehållskortet.
För de som inte lämnat fingeravtryck vid inlämnandet av ansökan, tas dessa när man kommer för att få sitt UT. Det skickas då en beställning av UT-kort till Sverige och det tar 3 veckor innan det kommer till ambassaden och man kan resa ut.
Vi höll precis på att missa detta. Det togs inga fingeravstryck när vi lämnade in ansökan i januari. Vi hade tänkt åka till ambassaden tillsammans 30 maj och fixa UT och sen åka tillbaks till Sverige 6 juni. Som tur var kollade jag detta med Mig idag och fick ovanstående besked. Hade jag inte kollat, hade jag fått åka ensam tillbaks till Sverige.
I morgon är det helgdag i Thailand, ambassaden stängd. Onsdag hanterar dom inga UT-ärenden. Så det är torsdag som gäller för hustrun… mellan kl 8-12. Snacka om sista chansen…
-
18 May, 2011 at 3:19 am #438077
Väntar o Väntar o Väntar och lite skitsur
ok..fick besked 19 nov i Bangkok att väntetid var 6-9 mån..men tycker i Boden på Mig skall det gå fortare
Mailade i fredags en förtursansökan och förklarade det omänskliga etc
har arbete och min fru skall åter feb 2012 för att sköta sockerträdsodlingen
tyvärr var beskedet – återkommer senast maj men vi har nya direktiv…hm..det lät inte bra för oss
vad göra… -
18 May, 2011 at 7:55 am #438078
@Wadee wrote:
Väntar o Väntar o Väntar och lite skitsur
ok..fick besked 19 nov i Bangkok att väntetid var 6-9 mån..men tycker i Boden på Mig skall det gå fortare
Mailade i fredags en förtursansökan och förklarade det omänskliga etc
har arbete och min fru skall åter feb 2012 för att sköta sockerträdsodlingen
tyvärr var beskedet – återkommer senast maj men vi har nya direktiv…hm..det lät inte bra för oss
vad göra…Vi är ju i slutet på maj redan nu och det gör att det är lite oklart vad de egentligen meddelat Dig. Antingen menar de att Du kan räkna med att de hör av sej under de närmaste två veckorna innan månadsskiftet eller också först om ett år, vilket jag inte riktigt tror på med tanke på beskedet i november 2010 om 6-9 månaders handläggningstid.
Fick Du ingen information om vad dessa “nya direktiv” egentligen innebär?
Tror att Du tolkat svaret väldigt negativt och lagt in innebörder som egentligen inte står där, läser man det positivt istället efter det Du skriver så kommer Du att få ett besked innan innevarande månad är slut – och som Du skriver så förefaller det ju som om ni är legalt gifta. I så fall är det ett enkelt ärende på grund av att familjers rätt att leva samman är klassat som en mänsklig rättighet (det finns internationella konventioner om det).
Tror att detta ärende kommer att vara klart innan månaden är slut och att Du inte behöver göra någonting – för ev frågeformulär har Du väl redan besvarat för länge sen!
Är det något som brister som gör att Du har anledning till Din pessimism?
-
18 May, 2011 at 6:48 pm #438079
du kan ha rätt…man får ju lite negativa vibbar i kroppen..jag mailade och frågade varför jag ej fann mitt ärende på migrationsverkets sida över överklagande (kanske ärendet inte skall finnas där så jag gjorde nog fel) fick besked att innan månadens slut så tas beslut – men på min önskan och hopp om ett positivt besked så fick jag ett formellt svar att nya direktiv är på väg att införas så ngn sådan garanti kunde ej lämnas….du har nog rätt – jag blir lite pessimistisk då vi hade planerat vissa aktiviteter redan under juni… (ritningarna hus CM / sälja och köpa ny tomt) (odlingen i Whichian Buri) åså jobb uppe i Luleå för min fru…jaja…jag får ta fram tålamodet och vänta…
-
18 May, 2011 at 10:10 pm #438080
Jag har märkt att underhandsbeskeden (förhandsbeskeden om man så vill) innan beslut från Migrationsverket så gott som alltid verkar utgå från sämsta tänkbara utveckling av ärendet.
Frågar man om handläggningstiden får man veta att “vårt mål är att lämna besked inom sex månader” – då ska man veta att det beskedet inte har nånting med vad som faktiskt händer där utan bygger på Migrationsverkets regleringsbrev från regeringen. Beskedet om “6-9 månader” som Du fått vet jag inte grunden för (läser inte regleringsbrevet regelbundet, men alla svenska myndigheter får ett nytt sådant varje år medan verksinstruktionen kan ändras när behov uppstår, alltså mer oregelbundet än regleringsbrevet).
De preciserar inte mer än så eftersom ärendet är pågående och då är alla detaljer inte klarlagda än – annars vore beslut ju taget.
Det är en strategi i kontakterna med allmänheten – naturligtvis för att ingen ska få anledning till falska förhoppningar och då blir det ju en glad överraskning när det blir klart tidigare än man sagt – man skapar glädje!
Egentligen är frågor om handläggningstider m m onödiga och såna svar kan man läsa sej till i regleringsbrev och verksinstruktion. Men dels hittar inte alla sådan dokumentation – och sen uppstår ett obehagligt tomrum, man sitter där och vet ingenting. Ett behov av att åtminstone få prata med någon uppstår för att lugna ner sej och få veta någonting om vad som egentligen pågår. Isolering och tystnad är väldigt obehagligt att uppleva – det är tortyr liknande den som det innebär att sitta i en isoleringscell en tid, en hemsk upplevelse.
Och detta vet man på Migrationsverket, man försöker ta sig tid att prata med folk när de ringer och förstår behoven. Det märks på bemötandet, det är alltid vänligt, trevligt och artigt och det är något att uppskatta. Säkert har alla upplevt situationen där någon bara slänger på luren och vägrar prata när man ringer och stör, men det beteendet är bannlyst hos Migrationsverket – de är fantastiska som klarar det med sina tusentals ärenden!
-
21 May, 2011 at 4:09 pm #438081
28 Mars: Tjejen på intervju i BKK.
18 April: Frågeformulär kommer till mig i Sverige.
26 April: Postar frågeformuläret t ill V-ås.
16 Maj: Brev från Migrationsverket. UT klartYippie. Tack Mig. i V-ås :cheers:
-
23 May, 2011 at 9:26 pm #438082
Då låg det där. På golvet. Innanför dörren. När jag kom hem.
Beslutet från Migrationsverket.
Beviljat, Jippii !!
3 månader och 9 dagar från att Vi lämnade in på ambassaden i Bangkok
Tack MV Göteborg, för snabb behandling.
Nu väntar en ny lägenhet och flygbiljett, för min flickvän och hennes dotter.
Fan vad skönt.
:cheers: :sunny: :thumbright: -
24 May, 2011 at 11:31 am #438083
Grattis till er som fått UT :cheers:
På MIG’s hemsida kan man kontrollera om en UT ansökan registrerats i Sverige, Nu undrar jag hur lång tid det tar mellan att ansökan blir synlig som registrerad tills man får brev om att fylla i frågeformuläret? Någon som vet?
-
24 May, 2011 at 12:16 pm #438084
@67:an wrote:
Grattis till er som fått UT :cheers:
På MIG’s hemsida kan man kontrollera om en UT ansökan registrerats i Sverige, Nu undrar jag hur lång tid det tar mellan att ansökan blir synlig som registrerad tills man får brev om att fylla i frågeformuläret? Någon som vet?
Vi har visserligen gjort det här själva, men på den tiden fanns ingen online registratur att följa ärendena i.
Förresten är min spontana reaktion att de här registreringarna gott kunde göras på ambassaderna i samband med inlämningen. Man kan jämföra med online försändelsespårning som finns tillgänglig för vissa försändelsetyper, t ex rek, paket m m tillsammans med kommentarer när nåt händer (finns på Postens hemsida). Logistiskt sett är det precis samma sak, ett paket som passerar någon form av distributionscentral eller ett ärende som genomgår något slags behandling i en kontrollstation (lämnas in på ambassad, vidaresänds med kurirpost, anländer till Mig, undersöks av samordnare, frågeformulär skickas, svar kommer in, handläggare utses, ärendet läggs i bunten på handläggarens bord etc).
Man ska alltså kunna följa ärendet ända från inlämnandet och det räcker med åsättande av ärendenummer samt streckkod för att kunna använda streckkodsläsare. Exvis butikssystemen funkar så – enkelt och etablerad teknik finns.
Hur utvecklat är Migs ärenderegistreringssystem egentligen? De kanske inte har råd med streckkodsläsare, men datorer och Internetanslutningar har de på ambassaderna! Och förtryckta klisterlappar med ärendenummer och streckkod borde gå att distribuera. Jag är nyfiken på hur de byggt upp det här egentligen!
-
29 May, 2011 at 2:35 pm #438085
@67:an wrote:
Grattis till er som fått UT :cheers:
På MIG’s hemsida kan man kontrollera om en UT ansökan registrerats i Sverige, Nu undrar jag hur lång tid det tar mellan att ansökan blir synlig som registrerad tills man får brev om att fylla i frågeformuläret? Någon som vet?
Det tog tre dagar, Nu har jag skickat in T77:an och kan fortsätta klättra på väggarna… :shaking:
-
29 May, 2011 at 7:14 pm #438086
I Boden har de troligen den segaste administartiva enheten…blivit lovad att nu står “etta” i ärendebehandlingen…Vi besökte Bankkok…19 nov…vi tror var dag….tyvärr så missade vi ett jobb p g a denna seghet…
-
30 May, 2011 at 7:39 pm #438087
Stå på Er gott folk.
Själv är biljetten bokad, och dom kommer 10 juli :compress:
Phuuu, kan ju ändå inte slappna av föränn dom är här. -
31 May, 2011 at 11:30 am #438088
@Wadee wrote:
I Boden har de troligen den segaste administartiva enheten…blivit lovad att nu står “etta” i ärendebehandlingen…Vi besökte Bankkok…19 nov…vi tror var dag….tyvärr så missade vi ett jobb p g a denna seghet…
Det är ju ett skämt! Hur mycket kan de har att göra i Boden?! Hoppas det går fort nu för er, ni har lidit tillräckligt.
Själv kommer min tjej hit i morgon bitti med TG960 för en 3 månaders Schengen visa visit. Hoppas jag är inte i samma sits som dig så här dags nästa år.
Grattis till dig Tekå. 🙂
-
2 June, 2011 at 12:34 pm #438089
nu är det riktigt åt helvete….tyvärr deprimerande läsning…..24 maj står jag först i ärendehandläggarens prioriteringslista….kollar måndag 30:e…konstaterar att även idag kan vi inte boka några gemensamma biljetter …kollar 31 maj…nej enligt Migrationsverkets hemsida…skriker den hånfulla texten när man kollar statusen på ärendet “DITT ÄRENDE ÄR INTE PÅBÖRJAT”…suck 19 november var vi på ambassaden i Bangkok…men när då 1:a juni kommer så känner jag att jag måste besvära min handläggare – på min mailförfrågan får jag ett mailretur där handdläggaren meddelar att hon åkt på 14 agars semester men hänvisar till ngn grupplåda……så var det med att stå först i den handläggarens ärendelista
faan…det känns som jag står i kö längst fram..plötsligt går tjänstemannen men säger trevligt …jag är åter om 14 dar…
-
2 June, 2011 at 3:18 pm #438090
Vi råkade ut för något liknande (exakt vad vet jag inte säkert, något av sjukdom/tjänstledighet/semester). Men då, vintern 2008, kunde vi inte kolla ärendestatus online.
Det står om våra turer nånstans på forumet, men det var i stora drag så här:
I slutet på nov 2007 lämnade vi in ansökan på Bangkokambassaden, intervju på ambassaden senare halvan av februari 2008 (18:e tror jag det var), frågeformuläret kom i början av mars och jag åkte in personligen på direkten till Mig i Solna med svaret, som var noggrannt förberett, 40 sidor med passtämplar, flygbiljetter, foton (ca 20 st) och en del annat, Lite onödigt att åka dit, kom inte längre än till att lämna in i en lucka, hade dubbla ex med mej men det ville de inte ha, “vi har inte plats i arkivet” hette det.
Då hade vi fått handläggarens namn också (rutinen är en annan nu och samordnare hade man inte infört än då). Jag ringde handläggaren ca en vecka senare för inte räknade jag med nåt problem med ett ambitiöst och grundligt väldokumenterat ärende, som skulle uppfylla alla upptänkliga kriterier (inga CD/DVD-skivor, inga telefonlistor som de beskrev vad de inte ville ha). Då fick jag veta att handläggaren gått på någon sorts långtids tjänstledighet – jag fick kontakt med en sekreterare på avdelningen. Det skulle fixas fram en annan handläggare och namnet fick jag på ca en vecka, fick mailkontakt och beslutet blev klart den 1 april (på riktigt, inget aprilskämt).
Då hade jag tröttnat på att vänta och hade köpt biljett med ThaiAir för ett besök i Thailand under väntetiden. En koll av aktuella priser visade att det skulle bli ca 2000:- billigare att köpa två enkla med Turkish Airways Bangkok-Stockholm än att komplettera den biljett jag redan hade med ThaiAir med en enkel Bangkok-Stockholm. Så min returbiljett fick gå i soptunnan, det var ju lägstapris med alla möjligheter att boka om, få återbetalning m m avslaget.
Och så var det bara att hämta hem henne. Det var mycket uppskattat att slippa åka ensam den långa vägen kan jag säga, thai är ingalunda vana vid utlandsresor och framförallt inte långresor. Det finns tankar om risk för överfall och liknande när de är ute i okända marker och de är mycket försiktiga. Kanske gäller det i första hand kvinnorna.
Men ni har alltså fått veta att handläggaren gått på semester utan förvarning. Säkerligen välförtjänt, men sånt kan ju inte få stoppa upp avbetningen av kön, särskilt inte när det är en ledighet som är planerad. Tänk om nåt sånt hände i kassan på snabbköpet – vem vill stå kvar i kön framför kassan i två veckor och vänta medan kassörskan åkt på semester?
Detta är naturligtvis en planeringsmiss av ansvarig chef på Mig och besvärar kunden i och med att kunden ju får information om sin position i kön online – en del telefonköer funkar ju så också. Att nå position nr 1 och så en stund senare få veta att nu stängs det för semester, stå kvar bara, vi är tillbaka om två veckor?
Det är orimligt och Migrationsverket bör informeras om detta så att en upprepning förebyggs.
I ert fall… Kanske kan ni få ärendet avklarat nu under de närmaste två veckorna av en annan handläggare – min begränsade erfarenhet tyder dock på att de inte har ledig kapacitet för att kunna växla så snabbt, då hade de haft en vikarie att sätta in och ni hade troligtvis inte märkt nånting. Man kan prata med dom, men det kan nog ta bortåt två veckor att växla handläggare och hamna överst i denna handläggares hög av ärenden på skrivbordet.
Men fråga kan man och även påpeka det inträffade så att inte kunden kommer ikläm på det här sättet bara för att en handläggare tar ut välbehövlig semester. Det måste finnas information till kunden på sidan med statusinformation om hur han ska göra när sånt här händer – egentligen en automatväxel så att procesströmmen inte stannar av, det ska vara omärkligt för kunden naturligtvis!
-
2 June, 2011 at 7:02 pm #438091
…imorgon har Migrationsverket i Boden öppet 0900-11.00…nu hänger jag på låset..inget lämnas åt slumpen…precis som du skriver Thaisambo så vet jag att om vi kan åka tillsammans, till Luleå, blir resan tryggare för henne och för oss båda tillsammans betydligt mer givande….
Under sin semester hänvisade handläggaren sin mailpost till en gemensam brevlåda GB-Boden-Respons@migrationsverket …tyvärr studsar min mail tillbaka….
då skrev jag till Migrationsverket i sth och begär deras hjälp att skicka mitt mail vidare…..jag har ödmjukt förklarat att jag känner mig förolämpad och mycket besviken över denna behandling. Jag har full förståelse och respekt för att om Boden är överbelastade av arbete. Så är det så. Därför vill jag träffa ansvarig vid enheten som får avge en förklaring. En förklaring som kanske rättfärdigar att jag har behandlats så här. Men nu vill jag ha den och då ger jag mig aldrig. Så är det. Jag vill veta.
Har jag gjort fel?
-
2 June, 2011 at 7:46 pm #438092
@Wadee wrote:
Under sin semester hänvisade handläggaren sin mailpost till en gemensam brevlåda GB-Boden-Respons@migrationsverket …tyvärr studsar min mail tillbaka….
Det är alltså så att de faktiskt har försökt etablera den automatväxel, som jag talade om, för att kunden inte skulle störas.
Något har blivit fel, kanske en felskrivning på den adress som skulle användas, vilken Du också nämner och då avvisas mailen därför att brevlådan ifråga inte finns. Du skriver inte vad det är för felorsak angiven så jag kan bara gissa. Som teknisk information kan jag hänvisa till RFC 2821, där felkoder för SMTP mail finns beskrivna om det nu är till någon hjälp.
Området med analys av detta försvåras på grund av att flera leverantörer av de här produkterna för mailtransport infört egna felbeskrivningar och inte alltid redovisar den generella felkoden i klartext. Men vi lämnar det därhän.Vidaresändningen är förmodligen inte ordentligt verifierad när Du får problem – det är slarv på myndigheten helt enkelt.
@Wadee wrote:Har jag gjort fel?
Absolut inte! Du har gjort allt man rimligtvis kan begära och såvitt jag kan se helt korrekt!
Tala med dem precis som Du säger så ska du se att det löser sig – det enda som är märkligt är att kontoret överhuvudtaget har öppet på Kristi Himmelfärdsdag, som är allmän helgdag i Sverige. Det förvånar, men det är bara att tacka och ta emot denna förnämliga service – rent fantastiskt!
-
3 June, 2011 at 5:44 pm #438093
det känns som jag “ältar mitt ärende” men jag tror möjligen någon kan dra ut egna slutsatser och erfarenheter efter detta…….OK i ödmjukhetens tecken och inte i skrikhalsens aggressiva beteende mötte jag Migrationsverket 9.00. Johan i receptionen. Lugn och fin. Omtänksam och beklagadde och tröstade. Fel har gjorts. Tyvärrr hade jag inte blivit reggad FÖRTUR 14 april enligt pargara 7. Jag förlåter. Inget som jag ser det kan förändra det som skett.
Men nu tar vi nya tag – kravet kvarstår att jag måste få en förklaring efter helgerna. Sedan står jag nog först i kön igen….idag är mitt yttersta mål att vi reser tillbaka tillsammans…imorgon chansbokar jag resorna…retur 29 juli så min käraste får uppleva Norrbotten ur ett vackert och någorlunda varmt perspektiv…för sen kommer vintern….
-
4 June, 2011 at 1:19 pm #438094
Hejsan,
Ett tips och en varning…
Varning: MIG Norrköping. Har enligt vår handläggare, som jag kontaktade för snart två veckor sedan, väldigt långa väntetider framöver. Vi lämnad in UT ansökan 7:e Mars, intervju 16:e Mars, mina papper registrerade 12:e April.
Vi skulle inte kunna räkna med något besked förrän tidigast September-Oktober.Tips: Jag trodde inte man kunde ha ett Visum samtidigt som man ansöker om UT, men jag hade fel. Både enligt MIG och ambassaden BKK så finns det inga hinder för detta. Så frun lämnar in Visum-ansökan nu på tisdag, och reser hit 18:e Juni för nästan 3 månaders vistelse här igen.
Vår ansökan kan inte behandlas medan hon vistas här, men däemot kan man “köa” och vi kan vänta ut Mig:arnas semestrar tillsammans!Grattis till alla som lyckats få en snabb hantering av sina respektive ärenden och jag känner väldigt mycket med er andra som tvingas vänta länge på beslut.
MVH
Mabuse
-
4 June, 2011 at 6:19 pm #438095
@Wadee wrote:
det känns som jag “ältar mitt ärende”
Det tycker inte jag är en rättvisande beskrivning, någon sådan känsla får jag överhuvudtaget inte av att läsa Dina inlägg.
Det ska nog gå bra på måndag – fortsätt med “den mjuka stilen”, det är ingen mening med att försöka “komma åt dom” nu -sånt kan kosta flera månader. De fixar detta med tanke på historiken och Er långa väntetid.
Kan berätta att vi åkte runt i övre Norrland 10 dagar för en månad sen, jag och sambon samt en släkting från Thailand. Nu är vi i Bangkok.
Men i Arvidsjaur fick vi förmånen att träffa Raewadee Sukloed från Jokkmokk – Thailands bästa skidåkare någonsin – och vi har besökt Storforsen i Älvsbyn, Boden, Luleå (där tyvärr de berömda isskulpturerna redan smält ned) Piteå (havsbadet) och Öjebyn (visste Du att de har wokad palt på Palterian – mycket uppskattat av thailändarna!). Och en avstickare till Rovaniemi och Santa Claus blev det också!
En även för mig fantastisk resa i gränslandet mellan vinter och vår i en natur som var oerhört fascinerande för thailändarna. Högst satte de nog att få passera Polcirkeln och att få sitta vid Jultomtens sida i Rovaniemi, det är sägenomspunna, mytiska saker för dem i en omfattning vi knappt kan föreställa oss och att få uppleva det var jättestort.
Vi sitter ju i söder och uppvägen tog vi via Ragunda och Kung Chualongkorns pagod, Döda Fallet samt thaitemplet i Fredrika, på återvägen tog vi en dag i Nordingrå, främst Skuleberget och dess nationalpark. Mer hann vi inte.
Och naturligtvis var det myggfritt – Norrland från sin allra bästa sida utan mygg! Och praktiskt taget tomt på andra turister – ingen trängsel nånstans, så som man egentligen vill ha det, och ljusa nätter bestods vi med förstås.
Detta eftersom Du nämner visning av Norrland nu under sommaren – kanske kan detta ge impulser och idéer att ta vara på.
Hoppas Ditt ärende går hem nu i veckan, rimligtvis är det snabbt avklarat bara det kommer igång med att titta på papprena!
-
4 June, 2011 at 11:23 pm #438096
@Wadee wrote:
det känns som jag “ältar mitt ärende” men jag tror möjligen någon kan dra ut egna slutsatser och erfarenheter efter detta…….OK i ödmjukhetens tecken och inte i skrikhalsens aggressiva beteende mötte jag Migrationsverket 9.00. Johan i receptionen. Lugn och fin. Omtänksam och beklagadde och tröstade. Fel har gjorts. Tyvärrr hade jag inte blivit reggad FÖRTUR 14 april enligt pargara 7. Jag förlåter. Inget som jag ser det kan förändra det som skett.
Men nu tar vi nya tag – kravet kvarstår att jag måste få en förklaring efter helgerna. Sedan står jag nog först i kön igen….idag är mitt yttersta mål att vi reser tillbaka tillsammans…imorgon chansbokar jag resorna…retur 29 juli så min käraste får uppleva Norrbotten ur ett vackert och någorlunda varmt perspektiv…för sen kommer vintern….
Jag får säga du verkligen haft otur milt sagt på deras hemsida står det nåt om att du skall ett beslut inom 6 månader om det lagstadgat eller ej vet jag inte.Hoppas det löser sig för dig snart :thumbleft:
-
4 June, 2011 at 11:53 pm #438097
Jag får väl säga att mitt gick bra min flickvän kom hit på 3 mån visa sep sen ordnade vi 3 mån till tillfälligt ut åkte til thai mars.Lämnade in pappren 17/3 intervju 29/3 tog 20 min pappren reggade 20/4 den 4 maj då dom ville ha samtliga dokument från mig b.l.a försäkran om samlevnad då vi gifte oss här i Oct.
Den 12/5 hade dom fått alla papper från mig den den3/6 hade brevet dimpt ner här beviljat UT från 30/5 det enda jag säga tack MIG i Göteborg för ett snabbt handläggande . :cheers: :cheers: :cheers:
Men eftersom brevet från dom att dom räknade med upp till 10 månader så bokade jag biljett 28/7för mig att åka till henne för att vara med henne 1 el 2 månad tänkte det kanske löser sig lagom till dess.
Men så kom lagen om ut kort som skall ta 2-3 veckor tror snarare att det kommer ta ev 3-5 v dom brukar aldrig vara snabba med sånt då det är nytt så det blir väl lagom att jag kommer ner slutet juli vi kan åka hem tilsammans slutet aug synd bara att hon missar sommaren här.Men det är hemskt att sitta och vänta bara dom borde ha streckoder så att man kunde se på deras hemsida det är så många före dig nu.Då man kollar varje dag om något blivit beslutat men nu känns allt bra vill bara dagarna skall gå fortare nu så jag kan flyga ner igen ……Önskar alla lycka till för ett snabbt handläggande speciellt Wadee som verkligen haft otur hela vägen. -
5 June, 2011 at 3:13 am #438098
@Pierre64 wrote:
Jag får säga du verkligen haft otur milt sagt på deras hemsida står det nåt om att du skall ett beslut inom 6 månader om det lagstadgat eller ej vet jag inte.Hoppas det löser sig för dig snart :thumbleft:
Inte lagstadgat men väl en målsättning som står i myndighetens regleringsbrev från regeringen. Det är en styrinstruktion som förnyas årligen och som kan förändras mellan åren, regeringen sätter av medel, som bedöms tillräckliga, i budgetarbetet.
Om budgeterade medel inte räcker för att nå målet kan myndigheten begära att extra medel avsätts.
Står detta i årets information så är det något som gäller för 2011, men jag är undrande för det talas om att de anger 6-9 månader nu när folk frågar, Du själv anger beskedet 10 månader. Det är inget som myndigheten hittar på själv, utan det är ett referat från regleringsbrevet som används som standardsvar, det är den aktuella för året gällande målsättningen. Personalen är instruerad att svara på sådana frågor på det viset, det spelar ingen roll hur arbetsläget är i verkligheten.
Så jag tror att de höjt från den tidigare målsättningen på 6 månader till 10 månader nu. Man kan kolla genom att leta rätt på Migrationsverkets regleringsbrev för 2011 på t ex regeringens hemsida. Thaikonsult jobbar med sånt här och brukar ha aktuell koll – jag har inte det och kan inte sitta och kolla på detta varje år när jag själv inte har anledning till den stenkollen.
Att detta inte går att skriva som lag beror på att det finns komplexa ärenden, bl a asyl- och flyktingärendena, som är mycket komplexa och svårutredda. Där fungerar det inte med en lagstadgad bortre tidsgräns, det skulle bara leda till att ärendena måste avslås för att man inte klarat av dem inom målsättningstiden och det är inget bra skäl för avslag.
-
8 June, 2011 at 6:26 am #438099
nu är jag glad…efter 2 st besök så beviljade MigBoden UT…snågra missar uppdagaddes men strunt i det nu ägnar vi oss åt den positiva energin och då förlåter vi…
..nu blir det Bangkok för henne idag och den procedur som krävs… sedan kommer väl tillståndet om ett par veckor….så nu åker jag midsommarveckan redan och returen åker vi tillsammans om si så där fyra veckor….vad skönt det känns..visst kan man lita på Mig när de muntligt bevijat och förklarat processen??? -
8 June, 2011 at 7:08 am #438100
@Wadee wrote:
nu är jag glad…efter 2 st besök så beviljade MigBoden UT…snågra missar uppdagaddes men strunt i det nu ägnar vi oss åt den positiva energin och då förlåter vi…
..nu blir det Bangkok för henne idag och den procedur som krävs… sedan kommer väl tillståndet om ett par veckor….så nu åker jag midsommarveckan redan och returen åker vi tillsammans om si så där fyra veckor….vad skönt det känns..visst kan man lita på Mig när de muntligt bevijat och förklarat processen???Stort Grattis till er :cheers:
-
8 June, 2011 at 12:21 pm #438104
Jag grattar också och visst blir det klart på kort tid bara de får upp ärendet på bordet!
En korrigering dock, så snart ett beslut är taget faxas det direkt från Migrationsverket till berörd ambassad innan de går ut med beslutet. Det ligger alltså redan på Bangkokambassaden och hon får sitt UT inklistrat i passet direkt, det är inget mer med proceduren än så nu, I och för sej så meddelas hon om beslutet via ambassaden och det kan ta ett tag, det skickas ju med posten.
Men inklistingen sker nog idag när hon nu ändå kommer före posten. Det skulle vara om de inte hunnit titta på inkommande fax då om det skulle vara en annan utveckling.
Kul med lyckliga slut! Jag önskar er varmt lycka till!
-
8 June, 2011 at 1:11 pm #438105
Tack Thaisambo, du svarar på min utstående fundering…hur vet de ? jag tyckte de talade om ngn ny process med bok och fingeravtryck…..sedan skulle det ta ca 2-3 veckor max så vi kunde lugnt beställa flyg tillsammans i mitten på juli till Sv. så nu åker jag nog midsommarveckan redan…hipp hipp hurra!
-
8 June, 2011 at 2:21 pm #438103
@Thaisambo wrote:
Det ligger alltså redan på Bangkokambassaden och hon får sitt UT inklistrat i passet direkt, det är inget mer med proceduren än så nu,
Det klistras inga UT längre, uppehållskort gäller sedan slutet på maj, jag beskrev proceduren i ett inlägg 16 maj:
Något att tänka på för er som lämnat in ansökan om UT och går i väntans tider. Fr o m fredag 20 maj får man uppehållskort istället för det gamla UT i passet. I samband med att man lämnar in ansökan kommer fingeravtryck att tas till uppehållskortet.
För de som inte lämnat fingeravtryck vid inlämnandet av ansökan, tas dessa när man kommer för att få sitt UT. Det skickas då en beställning av UT-kort till Sverige och det tar 3 veckor innan det kommer till ambassaden och man kan resa ut.
Vi höll precis på att missa detta. Det togs inga fingeravstryck när vi lämnade in ansökan i januari. Vi hade tänkt åka till ambassaden tillsammans 30 maj och fixa UT och sen åka tillbaks till Sverige 6 juni. Som tur var kollade jag detta med Mig idag och fick ovanstående besked. Hade jag inte kollat, hade jag fått åka ensam tillbaks till Sverige
-
8 June, 2011 at 7:47 pm #438102
OK reealdexter – det är UT-kort som gäller – min fru åker i veckan till ambassaden – hinner vi fixa detta så jag kan exempelvis beställa retur för oss båda 14 juli..jag åker dit den 20-25 juni och som sagt returen hem 14 juli – alltså kan man trycka på beställar knappen resa tillsammans/beställa biljett…?
..eller skall all otur ramla över oss…
-
9 June, 2011 at 3:35 am #438101
Jag har naturligtvis sett Realdexters information om uppehållskort istället för uppehållstillstånd.
Möjligheten att söka och få ett uppehållskort har funnits ett tag som alternativ till uppehållstillstånd i vissa fall med en något annorlunda innebörd, det framgår också av den ändrade terminologin från uppehållskort till uppehållstillståndskort. Ordet är för långt för att terminologibytet ska vara lyckat, vi får förmodligen säga uppehållskort med förändrad innebörd kanske i dagligt tal så småningom.
Nu ersätts tillståndsmärkena, som tidigare klistrades in i passen, detaljerad myndighetsinformation finns på
Införande av uppehållstillståndskort. Märk att informationsbladet ligger på på UD:s hemsida, Sweden Abroad, och inte hos Migrationsverket, där jag tycker att det är svårt att hitta sakinformation.Det är gällande inom EU och i faktabladet står det så här:
Fingeravtryck och fotografier tas när ansökan
lämnas in, i samband med att ett beslut om uppehållstillstånd meddelas eller när en person
behöver ett nytt tillståndsbevis. Biometri sparas
endast i kortets chip och raderas när tillståndet är
utlämnat. UT-korten kommer att ha samma storlek som bankkort och ha rubriken
UPPEHÅLLSTILLSTÅND på det utfärdande
landets språk. UT-korten är bara bevis om uppehållstillstånd, de kan inte användas som id-kort
eller resehandling.Jag tycker att det låter bökigt för den enskilde, ett separat kort som har som enda funktion att fungera som bevis om att UT finns. Mycket enklare för den enskilda med ett tillståndsmärke inklistrat i passet – det är till att hålla tungan rätt i mun och se till att man har det här kortet med sej när man reser till tredjeland och tänkt sej komma in i EU igen.
Faran är att man helt enkelt glömmer kortet ifråga i någon låda hemma med tanke på efterfrågefrekvensen på att visa upp det lär vara låg inom EU och än lägre om man fixat ID-kort (passet är ju inte en giltig ID-handling annat än vid gränspassage).
Jag är därför mycket betänksam inför det här med att lyfta ut UT ur passet, att man delar på handlingarna så här, men nu är det gjort och det är bara att hålla sej till det som ett faktum trots de uppenbara praktiska olägenheterna för den enskilde.
Vi får hoppas att det inte blir bestående, tanken med programmerbart chip på plastkorten var från början att man skulle kunna lägga allt möjligt där, bensin, bank, identifikation, div koder etc så att medborgarna bara hade ett enda kort att hålla reda på. Men det har inte blivit så i Sverige och packen med plastkort i plånboken växer.
Själv har jag någon enstaka gång under många år glömt mitt eget passerkort till jobbet hemma – dock inte ofta. Men då ändå kunnat komma in genom någon arbetskamrats hjälp. Men den nödlösningen lär inte vara tillgänglig när man står i en inresekontroll på t ex Arlanda.
Det kan nog stämma det där med att de behöver lite tid på sig för att samla upp biometrisk information för att kunna tillverka uppehållstillståndskortet – de har säkerligen inte apparaturen bredvid sig som en printer eller kortstans. Men rutinen ska ju vara att dessa data samlas upp redan vid inlämningstillfället och det är nog inte gjort i det här fallet. Hoppas de kommit så långt att det kan fixa det relativt snabbt!
Det finns en framtid för sådan utrustning på ambassaderna eftersom folk naturligtvis måste kunna förnya sina uppehållstillståndskort (eller få ett nytt vid ev förlorat kort under resa) så det är ingen tillfällighetsgrej.
-
9 June, 2011 at 5:28 am #438106
@Thaisambo wrote:
Jag tycker att det låter bökigt för den enskilde, ett separat kort som har som enda funktion att fungera som bevis om att UT finns. Mycket enklare för den enskilda med ett tillståndsmärke inklistrat i passet – det är till att hålla tungan rätt i mun och se till att man har det här kortet med sej när man reser till tredjeland och tänkt sej komma in i EU igen.
I just fallet med uppehållskortet anser jag att nyttan av dessa överstiger det för den enskilde bökiga att behöva ha med kortet. Det handlar givetvis om att säkert kunna identifiera alla asylsökande från t ex länder där passen idag inte utställs på en identifierad person, utan snarare köps för att passa situationen. Ta Somalia som exempel, deras pass saknar t o m giltighet i Sverige…
För den intressade finns mer info här:
-
9 June, 2011 at 5:57 am #438107
Det är inte ens godtagbar identifikation utan bara ett verifikat att den person som överensstämmer med det biometriska avtrycket beviljats ett uppehållstillstånd. Som ID ska det ju vara värdelöst och det ger utrymme för att åsätta ID på annat sätt.
Biometriskt avtryck ska ju finnas även på pass och andra ID-handlingar, vilket förstås kopplar ihop informationen. Jag vet att Thailand redan har biometrisk information införd på sina pass och medborgarkort, det är inte så gammalt och utbytet görs successivt i takt med att befintliga handlingar går ut.
-
10 June, 2011 at 12:20 pm #438108
Ringde MIG för att se så att min T-77 med bifogade dokument kommit fram, Jodå den hade anlänt och i dag så var 2 års UT också beviljat!!!
Många Tack till MIG i Gbg för snabb behandling!
Så här såg resan ut…
7 April Lämnades ansökan på Ambassaden
27 April Intervju
27 Maj fick jag meddelande att skicka in T-77
10 Juni beslut fattatSå hela processen tog 64 dagar fy fan vad glad man är nu! :cheers:
Nu kommer ambassaden i BKK att höra av sig när UT-kortet finns för avhämtning så bokning av flygbiljett får vänta någon vecka tyvärr.
-
23 June, 2011 at 10:46 am #438109
Grattis 67:an. Nu börjar vardagen snart tillsammans då, det är mycket att ta tag i hemma här i sverige också men inget man får avslag på direkt. En hel del gråa hår kommer nog växa ut på ditt huvud iaf. men det hade man ju med i beräkningen eller hur?
//Micke
-
29 June, 2011 at 10:03 am #438110
Tankte bara avsluta min UTprocess med att meddela att den 2 juni sa Mig Boden – UTkortet klart ca 2 till 3 veckor.
Idag hamtade vi det pa ambassaden. Det tog lite langre. Sa var beredda pa det. Jag bestallde anda flyget hem tillsammans, lite chansning, sa allt lost sig.Sitter nu och planerar, infor livet tillsammans i Whichian Buri……Chiang Mai och Lulea.
-
5 September, 2011 at 3:23 pm #438111
Min tjej ska på intervju den 27 sept. Är det någon som vet hur lång väntetid Migg har i Umeå?
Någon som kan tipsa om vilka typ av frågor som hon kan få på ambassaden? -
5 September, 2011 at 4:25 pm #438112
@jobos wrote:
Min tjej ska på intervju den 27 sept. Är det någon som vet hur lång väntetid Migg har i Umeå?
Någon som kan tipsa om vilka typ av frågor som hon kan få på ambassaden?Frågade någon själv samma sak nyligen och fick till svar att frågorna rör allt som finns på Mig blankett T77 det är just denna blankett du bli uppmanad att fylla i när Mig har fått hennes papper från ambassaden. Värt att kolla upp redan nu om du inte redan har gjort det.
Själv ska vi testa (inom dagarna)den nya e-ansökan som laserandas i förrgår om hon klarar av att scanna diverse papper och bifoga ditten och datten dvs.
-
18 September, 2011 at 7:59 pm #438113
Hur gick det Gray?
Min fru och jag håller också på att förbereda en ansökan online. Jag sitter i Sverige och försöker hjälpa till så gott det går men frun gör ju det tyngsta jobbet. Hon skall dessutom söka för sina tvillingdöttrar.
Mycket papper blir det som skall scannas och fyllas i.Har ni lyckats med ansökan?
-
19 September, 2011 at 7:14 am #438114
@H Linkan wrote:
Hur gick det Gray?
Min fru och jag håller också på att förbereda en ansökan online. Jag sitter i Sverige och försöker hjälpa till så gott det går men frun gör ju det tyngsta jobbet. Hon skall dessutom söka för sina tvillingdöttrar.
Mycket papper blir det som skall scannas och fyllas i.Har ni lyckats med ansökan?
Hej Linkan,
Tyvärr gick det inget vidare. Vi var otillräckligt förberedd. Vi trodde att allt papper som skulle översättas kunde visas upp och kontrolleras av ambassaden vid intervju tillfällen. Dessvärre kommer frågan om att börjar bifoga dokument ganska långt in i ansökningsprocessen då hade tjejen suttit ett antal timmer framför datorn. Jag var inte så populärt denna dag när hon fick avbryta.
Jag skulle ändå när till Thailand i November så tills dess ska tjejen fixar fram alla papper och översättningar redo för att prova igen. Tänkte även tar med mig alla mina dokument för att fixa mitt del av ansökan om den skulle dyker upp innan jag är hemma. Undra nu om jag kan låna eller blir tvungen att har med mig en Svensk tangentbord till detta ändamål, kanske Engelskan går bra också (jag är ju engelsman från början iaf)?
Även vi kommer att göra ett barn ansökan samtidigt. Undra också om en scannad kopior av sista sidan av Uppehållstillstånd för bosättning för barn under 18 år (Blankett 162011) räcker för medgivande att dottern får åka till Sverige? Nån som vet?
Jag önskar er lycka till! 🙂
Gray
-
19 September, 2011 at 6:09 pm #438115
Det var tråkigt att höra.
Jag önskar att jag kunde öppna en ansökning här hemma i Sverige och läsa igenom den för att kunna vara behjälplig när frun ska fylla i den. Men det går ju inte.
Jag menar likadant som jag kan titta på dom traditionella ansökningsblanketterna. Hon ringer och frågar mig vad hon behöver ha för handlingar för e-ansökan och jag vet inte vad jag ska svara, för jag har inte sett hur det ser ut. Dom vanliga blanketterna har ju siffror och bokstäver som hänvisar till olika avsnitt och då kan man hjälpa till här hemifrån genom att kolla på på blanketten.Varför har dom gjort det så hemligt undrar jag?
Någon som gjort e-ansökan kanske kan förklara hur “blanketterna” ser ut. Vore väldigt snällt i sådant fall. Finns det någon likhet med dom gamla vanliga blanketterna?
Skulle gärna ge dig hjälp betr barnet men jag har ingen aning om hur det ser ut i ansökan. Normalt skall ju hela 162011 fyllas i. Dessutom tror jag det skall vara ett födelsebevis också.
Jag önskar er bättre lycka nästa gång, då är ni förberedda, vilket jag skulle vilja vara bättre NU :scratch:
-
19 September, 2011 at 6:46 pm #438116
Hej igen H Linkan,
http://www.migrationsverket.se/info/4387.html Läs noggrant Migs info sida. Jag har även länkat dig till sektionen om gift par och vilken papper som ska medfölja. Tyvärr såg jag inte denna sida innan vi provade. Det enda som du förlora om ni prova är tid i att betalningen kommer allra sist när Mig är nöjd att alla papper som behövs för en framgångsrik ansökan är med.
Du kan också får bra info från http://thaikonsult.se. Berätta gärna hur det går.
Gray 🙂
-
19 September, 2011 at 7:32 pm #438117
Tack för länkarna, särskilt den från Thaikonsult. Länken från Mig har jag läst säkert 15 gånger och blir mer och mer bekymrad över hur frun ska fixa allt detta. Det är ju inte enbart helt vanlig konversationsengelska som krävs.
Thaikonsult har ju tagit fram alla frågorna…Tack för det. Var ju bara 6 sidor med frågor 🙁 där svarande dessutom skall beskriva på ett för henne främmande språk hur, när och var man träffats o s v. Det känns som om det kommer att bli svårt när man inte kan sitta bredvid henne och hjälpa till med stavning mm.
Inte alla Thailändare som kan prata och skriva bra engelska tror jag…..
Usch vad jobbigt det blev nu med ens…..
-
19 September, 2011 at 9:12 pm #438118
@H Linkan wrote:
Tack för länkarna, särskilt den från Thaikonsult. Länken från Mig har jag läst säkert 15 gånger och blir mer och mer bekymrad över hur frun ska fixa allt detta. Det är ju inte enbart helt vanlig konversationsengelska som krävs.
Thaikonsult har ju tagit fram alla frågorna…Tack för det. Var ju bara 6 sidor med frågor 🙁 där svarande dessutom skall beskriva på ett för henne främmande språk hur, när och var man träffats o s v. Det känns som om det kommer att bli svårt när man inte kan sitta bredvid henne och hjälpa till med stavning mm.
Inte alla Thailändare som kan prata och skriva bra engelska tror jag…..
Usch vad jobbigt det blev nu med ens…..
Du har ett PM från mig med ett par förslag.
-
20 September, 2011 at 6:44 am #438119
Tack för det 🙂
-
25 September, 2011 at 8:57 pm #438122
Mitt ärende kommer väl att hamna i Västerås också. Puh…
Hoppas det ordnar sig för dig “boru”Vi kommer att göra den elektroniska ansökningen. Då får vi svart på vitt om det går fortare och smidigare.
Linkan
-
27 September, 2011 at 4:11 pm #438124
Grattis!
Jag önskare er Lycka Till! Du går väl i väntans tider nu antar jag. man har ju blivit rätt duktig på att just vänta sedan man träffade en Thaidam 🙂
Får man fråga hur gammalt barnet är som kommer till Sverige? Jag får hit två 4 åriga damer.Linkan
-
30 September, 2011 at 2:10 pm #438125
Tänkte dela med mig av tidslinjen för min och frugans ärende.
Intervju på ambassaden : 21/7
Ansökan registrerad hos MIG Solna : 2/8
Brev från MIG med begäran om familjebevis och blankett för försäkran om samlevnad (ingen T77) : 11/8
Mina dokument registrerade hos MIG Solna : 15/8
Beslut om beviljat UT : 30/9Totalt 71 dagar från intervju till beslut tycker jag är med beröm godkänt för migrationsverket!
Kämpa på alla ni som väntar på besked! :thumbright:
-
30 September, 2011 at 6:41 pm #438126
Då var det “pappersansökan” antar jag. Inte elektronisk. Det var bra jobbat 🙂 Gott och väl under tre månader:
Jag säger Lycka Till :cheers: -
12 January, 2012 at 6:33 am #438127
Hej
Efter att sökt i 37 minuter på forumet gav jag upp. Denna fråga kanske ligger i fel tråd.Innan vi åker över och hämtar våran 16 åriga grabb som sköter hushållet i Chiang Mai storstilat. Tänkte han skulle lära sig bättre Engelska i Luleå. Men söker vi därborta på Sv Amb. eller söker jag här i Sverige? Skall jag ta fram något papper?
UT finns för henne sedan sommaren två år. Vi måste o ta hand om lite jobb i tre månader. Jag är för trög för att hitta säkert färdig info. Solly.
-
4 February, 2012 at 2:13 pm #438128
Då var det dags med ansökan för PUT. :scratch: Suck! Dyrt och tråkigt pappers arbete. Glad att man slipper fjärilarna i magen och oroligheten när man ansökte om UT. 2 år gångna, vardag, förskola, SFI, och knutar på gardinerna.
//Micke
-
5 February, 2012 at 9:59 am #438129
Vi ansökte elektroniskt. Från att tjejen registrerade sig och skickat iväg sin ansökan (samma dag) och jag fyllt i min dagen efter blev vi ombedda att kontakta ambassaden i Bangkok för att boka en tid för intervju för tjejen och hennes dotter.
Vi fick en tid 10 dagar senare. Intervjun med hennes dotter tog cirka 3 minuter och intervjun för tjejen tog nog strax över 5 minuter.
Sen hann vi inte mer än äta på Mc Donalds och åka tillbaks till flygplatsen (1½ timme ungefär) så var deras UT beviljat.
Tror detta är något slags rekord men vi hade alla papper, ett förhållande där vi varit tillsammans dagligen i både Sverige och Thailand i 1½ år
Mindre än en vecka senare ringde Ambassaden och sa att vi kunde hämta ut UT korten.
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.