Hem Forums Att bo i Thailand Driva företag, Investera & Arbeta Hus, Lägenheter & Mark Elkostnader, vad är det som drar mest?

Viewing 32 reply threads
  • Author
    Posts
    • #389814
      Nille
      Keymaster

        Har länge undrat varför mina elkostanader skjutit i höjden. Låg på ca 1800/mån i Bangkok och ligger nu på ca 4,000/mån här i Hua Hin. Efter att jag släck ner hela huset och konstaterat att mätaren då stod stilla försökte jag mäta de olika “maskinerna”. Mätningen jag gjorde var att se hur lång tid det tog för mätaren att snurra ett helt varv. För att göra det mer lättöverskådligt skulle man behöva räkna om till månadskostnaden men det orkar jag inte just nu.

        11.2 sek när alla lampor med dimmers var på
        8.7 sek när både air con var på, gissar att de drar mindre efter en stund
        25 sek för vattenpumpen
        60 sek för kylen

        Vad som förvånade mig mest var 2 saker:
        1. att inte air con var en överlägsen elförbrukare
        2. att lamporna drog så jävla mycket

        Någon som gjort några egna iakttagelser?

      • #451046

        Hej,

        Det brukade ligga på runt 1500 THB/månad i radhuset där jag bodde i Sriracha, men det var bara en AC där iofs.

        Du skulle kunna köpa en av de lite dyrare strömmätarna med sensor klämma så att du kan lokalisera mer exakt var strömen går. Har de inte watt-mätare så kan du mäta ampere i stället och sedan multiplicera amperetalet med nätspänningen. Mätare hittar du säkert på t. ex. Amorn.

        MvH,
        Hans

      • #451047
        Nille
        Keymaster

          Intressant, tror du jag kan hitta dessa i Thailand?

        • #451048

          @Nille wrote:

          Intressant, tror du jag kan hitta dessa i Thailand?

          Ja, på Amorn, som jag skrev tidigare, men de verkar inte ha någon avdelning i Hua Hin konstigt nog. Finns mer än massor av dem i Baan More i Bangkok också.

          MvH,
          Hans

        • #451049
          Hemska Sven
          Participant

            Då klarar jag mig bra, 11-1200 baht/per månad med två AC som går varje natt plus en massa takfläktar en kylfrys, två varmvattenberedare, dator och en platt-TV.
            4000 tusen låter extremt mycket, någon som stoppar Nilles farangpengar i egen ficka??? :flower:

          • #451050

            En annan sak är att du kan få ned förbrukningen för AC genom att se till att kompressoragregat står i skuggan (t.ex. genom att bygga ett litet tak över) samt se till att anläggningarna är välservade och har tillräckligt med kylmedium.

            MvH,
            Hans

          • #451051
            maprao
            Participant

              Ett kylskåp drar för 200 bath utan att det öppnas på en hel månad. Drar avsevärt mer om det öppnas alltför ofta.

              Tvättmaskinen en annan strömslukare om man tvättar ofta och tvättar i 40 grader.

              Många smålampor i datorer och elektronik blir en del.

              Elmätaren kan vara defekt.

              A/C drar mindre än man tror om den servas ofta.

              Det är mina erfarenheter.

              Det gäller ju också att få elräkningen själv så ingen mellanhand fördubblar priset.

              Kj

            • #451052
              Thaisambo
              Participant

                Här körs det utan mellanhand, AC och dylikt. Vad elen går på per månad har jag ingen aning om!

              • #451054

                Hej !

                Jag fick igår min elräkning i handen från elbolagsavläsaren och konstaterar att vi betalar 3.66B/Kwh inkl alla avgifter.
                Detta är i Lamai på Koh Samui.

                Hälsningar

                Soppköket

              • #451055
                Nille
                Keymaster

                  När rummet är nedkylt drar aircon MYCKET mindre än vid uppstart. Var det ingen som reagerade på att mina dimmers drog nästan lika mycket som mina nystartade aircon?

                  Mig veterligen betalar jag självkostnad för elen. Oavsett verkar elpriset skilja vart man befinner sig i Thailand (läge för ny tråd).

                • #451056

                  @Nille wrote:

                  När rummet är nedkylt drar aircon MYCKET mindre än vid uppstart. Var det ingen som reagerade på att mina dimmers drog nästan lika mycket som mina nystartade aircon?

                  Jag har erfarenhet av ett system med dimmer där alla ingående lampor med transformator blev väldigt heta; det kan vara ett tecken på att sådana system kan dra mycket ström.

                  MvH,
                  Hans

                • #451058
                  stgrhe
                  Participant

                    Betalar omkring 5,000 baht per manad baserat pa de tva manader vi bott i huset. Vi har tvattmaskin (60 grader), torktumlare, diskmaskin, tva vattenpumpar, poolpump, fem ac-aggregat, elektrisk grind och stromslukande HiFi-utrustning samt mangder med lampor, men lamporna ar alla av lagenergityp eller LED och ac-aggregaten ar av invertertyp och inga stromslukande dimmers.

                  • #451059
                    hasseigoteborg
                    Participant

                      Jag har under en tid tyck att jag haft så hög elkostnad på vårt hus i Hua Hin. Och nu fick jag svaret.

                      När huset var klart i feb 2010 flyttade vi in. Och började då betala el. Men då huset då inte hade någon blå bok än blev det en temp/bygg el.

                      När nu frugan kom ner i Januari så fixade vi den blå boken och var på elverket. Dom ringde vår elektriker som åkte ut och bytte elmätare. Och nu senaste var kostnaden ca hälften per kwh.
                      Kan dessutom nämna ett elverket då betalade tillbaks ca 10 000 thb från dom gamla räkningarna. Å andra sidan kostade det 12500 thb att anslutas riktigt inkl mätarbytet.

                      Nu är kostnaden ca 3.8 thb per kwh. Och jag hade använt ca 500 senaste månaden. Kör en AC på natten, Poolanläggningen. Kylskåp i hus och annex. En massa lampor , Datorn på hela dagen, TV osv.

                      hf

                    • #451060
                      Caveman
                      Participant

                        @hasseigöteborg wrote:

                        Å andra sidan kostade det 12500 thb att anslutas riktigt inkl mätarbytet.

                        hf

                        Det var väldigt dyrt.
                        Elbolaget kom och skruvade upp mätare och kopplade in el i den + att de kopplade in kablarna som vår elektriker fördragit fram till stolpen. summa 927B 🙂

                      • #451061
                        Hemska Sven
                        Participant

                          Eftersom de flesta är överens om att AC är en stor elförbrukare, så bör man fundera på vad som är en rimlig sovrumstemperatur. Har vant mig att sova i 27 grader, kan vara lite varmt ibland, men vi slipper troligen en del förkylningar, vilket är lätt att få om det blir för kallt. Har en bekant som sover i 23 grader och hans elförbrukning är klart högre. Sovrummens storlek=volym ska nog inte heller underskattas. Alltså: sov i minsta rummet med lite kyla och serva AC:en ofta så blir förbrukningen lägre. :flower:

                        • #451062
                          Nille
                          Keymaster

                            Undrar vad ett par grader gör för skillnad egentlig när uppstarten av en aircon drar lika mycket som att sedan köra den i 10 timmar.. Mätte lite snabbt igår och det kan mycket väl vara fallet. Isf drar mina dimmers mer än mina aircon… 🙁

                            Mörkt hemma hos oss nu. Får åka och köpa några golvlampor.

                          • #451063
                            hasseigoteborg
                            Participant

                              @Caveman wrote:

                              @hasseigöteborg wrote:

                              Å andra sidan kostade det 12500 thb att anslutas riktigt inkl mätarbytet.

                              hf

                              Det var väldigt dyrt.
                              Elbolaget kom och skruvade upp mätare och kopplade in el i den + att de kopplade in kablarna som vår elektriker fördragit fram till stolpen. summa 927B 🙂

                              Helt klart kostade det. Men för Hua Hin är det standardpris för den säkringsklassen. Dom har en stor tavla på kontoret med alla nytecknadspriser
                              hf

                            • #451064
                              maprao
                              Participant

                                @hasseigöteborg wrote:

                                När huset var klart i feb 2010 flyttade vi in. Och började då betala el. Men då huset då inte hade någon blå bok än blev det en temp/bygg el.
                                Å andra sidan kostade det 12500 thb att anslutas riktigt inkl mätarbytet.
                                hf

                                Ännu ett exempel på hur olika det kan vara i Thailand.
                                I vår bungalow vid havet kostade skiftet från byggel till ordinarie strax under 1000 bath. Byggströmmen var inte dyrare än den ordinarie. Enda nackdelen var att vi inte var avgiftsbefriade de månader när vi förbrukade under 90 KWh.

                                Men HuaHin är ju dyrare än “ute på landet”, man får betala för att leva i mer moderna områden.

                                Kj

                              • #451065
                                scherloff
                                Participant

                                  Själv har jag, för att dra ner på elkostnaden, bytt ut alla dimmrar i huset mot vanliga strömbrytare och därefter ersatt glödlamporna med energisnåla “lysrörslampor” med varmvit färg. I trädgården har vi belysning i marknivå med de sedvanliga stora “trattformade” glödlamporna som är på hela 120 watt. Dessa har jag bytt ut mot lampor som ser likadana ut men som inuti har lysrörslampor i varmvit färg. De nya lamporna är på 23 watt men lyser motsvarande den tidigare 120 watts traditionella lampan.

                                  I lyktorna vid entrén till huset har jag bytt ut glödlamporna mot LED-lampor som endast drar 2 watt men lyser som motsvarande en 15 watts vanlig glödlampa.

                                  För er som har egen pool kan jag nämna att det nu har kommit poolbelysning som bygger på LED-teknik. Dessa armaturer drar bara någon enstaka watt men lyser lika starkt som en sedvanlig lampa.

                                  Förutom att man sparar rejält med energi genom att byta till lågenergilampor så slipper man ju onödig uppvärmning av rummen också, eftersom en vanlig glödlampa producerar en hel del värme.

                                  Jag bor ju permanent i Thailand och det har inte varit så lätt att få tag i LED-lampor men det börjar komma här också vartefter, åtminstone här på Phuket.

                                  http://www.ledlampa.se/

                                • #451066
                                  jjonsson
                                  Participant

                                    4.300 baht landade jag på.
                                    Har lite dålig koll på vilken tidsrymd men antar att det är en månad.

                                    3 ac aggregat, 3 kylskåp.
                                    Jag har varit grymt oförsiktig dock, stationär dator som snurrar dygnet runt, ac som går dygnet runt, tv som inte slås av, dags att ta krafttag här.

                                    Till tesco och köpa fläktar. Stänga av saker som inte används.
                                    Får se vad vi landar på efter det…

                                  • #451067
                                    Thaisambo
                                    Participant

                                      Efter att ha följt tråden ett tag börjar jag tro att vi inte betalar nånting för elen här, antagligen beroende på låg årsförbrukning vad den nu kan hamna på. Matlagning kör vi inte på el utan på gas, köps på flaska.

                                      Frågan om att hjälpa till med elkostnaden har varit uppe en gång för omkring tre år sen, en liten räkning på motsvarande ca 200 kr. Jag hade aldrig skickat pengar till Thailand då och det fanns bara ett kontonummer och ett banknamn (ett “lånat” konto från en bekant förresten). Ingen SWIFT-kod. Jag gick till banken och fick hjälp att skica pengarna i baht för övrigt, men det var dyrt, ca 250 kr tror jag det gick på i expeditionskostnader för att skicka 200 kr till Thailand. Naturligtvis inte vettigt, men det var ett akut behov just då och det fanns inga pengar alls.

                                      Efter det har elverkets indrivare tydligen inte visat sej igen, i varje fall har det varit helt tyst i frågan om pengar till el.

                                      Hemma i Sverige brukar jag hålla koll på elförbrukningen, kör två hushåll med gemensam mätare, dubbla disk- och tvättmaskiner, dubbla torktumlare, tre stycken rejäla kyl/frys, TV-apparater, DVD-spelare, datorer igång dygnet runt m m.
                                      Tidigare uppvärmning med el (vattenburen distribution) utväxlad till fjärrvärme (kostar bara hälften i drift). Ett par direktverkande elelement finns kvar. Totalyta är 213 kvm.

                                      Nu landar elförbrukningen för alltihopa på ca 600 KwH/mån sommartid, uppemot 1500 KwH/mån vintertid om det är ordentligt kallt, årsförbrukning ca 13200 KwH/år. Det är svenska förhållanden.

                                      Vad jag förstår i tråden så är ett normalpris för el i Thailand ca 3,6-3,8 baht/KwH och en månadskostnad på 4000 baht innebär då en förbrukning på drygt 1000 KwH/mån. Det låter fruktansvärt mycket för detta gäller väl för enstaka hushåll – och man beaktar förstås att klimatet är varmt. Man borde klara sej på hälften eller mindre utan vidare, 300-400 KwH/mån beroende på hur man klarar matlagningen, gas eller el.

                                      Kan förklaringen till de här elkostnaderna i Thailand vara så enkel som dåliga kablar för distribution (bostadsnätet)? Jag är inte helt hemma på det här, men efter vad jag vet är det viktigt att kablarna är korrekt dimensionerade för den förväntade belastningen annars kan det bli en rejäl källa till strömförluster. Och vi vet ju hur thailändska elkablar kan se ut – det är vanligt med svagströmskabel med svenska ögon sett. Att distribuera el i nät är inte så lätt, det blir både effektförluster och spänningsfall och det bör inte vara alltför långt avstånd till transformatorstation för god elkvalitet.

                                      För den delen har vi också i Thailand skräpkabel i huset, men vi kör ingen AC eller liknande energislukare, det enda är en kyl/frys i högsta energiklass. Och en enkel genomströmningsberedare för varmvatten till dusch.

                                    • #451069

                                      När ni pratar om avgift/kWh ingår då även ev nätavgift ?

                                      Vi var på besök i en nybyggd “farang”stad utanför Phuket Town i januari och jag såg med stor förvåning att den lille kåken var avsäkrad med hela 50 A !! Hur är det rent allmänt med säkringsstorlek ? Det är ju en gigantisk säkringsstorlek som räcker för ett flerfamiljshus i Sverige ! Nya hus har oftast 16 A huvudsäkring och då är det ofta uppvärming med värmepumpar som rimligen borde motsvara AC’n ?

                                    • #451070

                                      jag låg på 1700 bath i månaden jag fick göra service på aircon occ lade lite mer isolering i taket bytte till lågenergi lampor

                                    • #451071

                                      glömde skriva nu har jag 800

                                    • #451072
                                      Hemska Sven
                                      Participant

                                        Den höga avsäkringen beror på att varmvattenberedarna typ genomströmning kräver 16 ampere och har man då tre-fyra stycken så krävs hög avsäkring . Att det sen oftast bara är en-fas i Thailand för bostäder, gör att det krävs rejäla säkringar. I Sverige har vi ju numera alltid tre-fas och 16-20 ampere i normala villor. :flower:

                                      • #451073
                                        hasseigoteborg
                                        Participant

                                          Sedan är det väl så att många hus bara har en fas fram. Så 50 amp 1 fas eller 3×16 är ju i princip det samma.

                                          Sedan något som tar en hel del ström är väl poolen. Punpen tar ju en del. Min är ex på 1100 watt. Sedan lamporna. Jag har 3 st som är 200 watt st. (Får nog bli led framöver).

                                          hf

                                        • #451074
                                          scherloff
                                          Participant

                                            @BaBoo wrote:

                                            @scherloff wrote:

                                            Själv har jag, för att dra ner på elkostnaden, bytt ut alla dimmrar i huset mot vanliga strömbrytare och därefter ersatt glödlamporna med energisnåla “lysrörslampor” med varmvit färg. I trädgården har vi belysning i marknivå med de sedvanliga stora “trattformade” glödlamporna som är på hela 120 watt. Dessa har jag bytt ut mot lampor som ser likadana ut men som inuti har lysrörslampor i varmvit färg. De nya lamporna är på 23 watt men lyser motsvarande den tidigare 120 watts traditionella lampan.

                                            I lyktorna vid entrén till huset har jag bytt ut glödlamporna mot LED-lampor som endast drar 2 watt men lyser som motsvarande en 15 watts vanlig glödlampa.

                                            För er som har egen pool kan jag nämna att det nu har kommit poolbelysning som bygger på LED-teknik. Dessa armaturer drar bara någon enstaka watt men lyser lika starkt som en sedvanlig lampa.

                                            Förutom att man sparar rejält med energi genom att byta till lågenergilampor så slipper man ju onödig uppvärmning av rummen också, eftersom en vanlig glödlampa producerar en hel del värme.

                                            Jag bor ju permanent i Thailand och det har inte varit så lätt att få tag i LED-lampor men det börjar komma här också vartefter, åtminstone här på Phuket.

                                            http://www.ledlampa.se/

                                            Var på Phuket kan jag hitta LED-lampor?

                                            Home Works har ett begränsat sortiment. Vad gäller poolbelysning så finns det flera varianter i LED på Phuketswimmingpool i Phuket Town, men de är sjukt dyra än så länge. Även den vanliga LED-belysning på Home Works är dyr, ungefär lika dyr som i Sverige. Men man får hoppas på att priserna sjunker vartefter denna typ av belysning börjar bli vanligare. Jag har köpt mina LED-lampor på Bauhaus i Stockholm.

                                          • #451075
                                            scherloff
                                            Participant

                                              @BaBoo wrote:

                                              @scherloff wrote:

                                              Själv har jag, för att dra ner på elkostnaden, bytt ut alla dimmrar i huset mot vanliga strömbrytare och därefter ersatt glödlamporna med energisnåla “lysrörslampor” med varmvit färg. I trädgården har vi belysning i marknivå med de sedvanliga stora “trattformade” glödlamporna som är på hela 120 watt. Dessa har jag bytt ut mot lampor som ser likadana ut men som inuti har lysrörslampor i varmvit färg. De nya lamporna är på 23 watt men lyser motsvarande den tidigare 120 watts traditionella lampan.

                                              I lyktorna vid entrén till huset har jag bytt ut glödlamporna mot LED-lampor som endast drar 2 watt men lyser som motsvarande en 15 watts vanlig glödlampa.

                                              För er som har egen pool kan jag nämna att det nu har kommit poolbelysning som bygger på LED-teknik. Dessa armaturer drar bara någon enstaka watt men lyser lika starkt som en sedvanlig lampa.

                                              Förutom att man sparar rejält med energi genom att byta till lågenergilampor så slipper man ju onödig uppvärmning av rummen också, eftersom en vanlig glödlampa producerar en hel del värme.

                                              Jag bor ju permanent i Thailand och det har inte varit så lätt att få tag i LED-lampor men det börjar komma här också vartefter, åtminstone här på Phuket.

                                              http://www.ledlampa.se/

                                              Var på Phuket kan jag hitta LED-lampor?

                                              Home Works har ett begränsat sortiment. Vad gäller poolbelysning så finns det flera varianter i LED på Phuketswimmingpool i Phuket Town, men de är sjukt dyra än så länge. Även den vanliga LED-belysningen på Home Works är dyr, ungefär lika dyr som i Sverige. Men man får hoppas på att priserna sjunker vartefter denna typ av belysning börjar bli vanligare. Jag har köpt mina LED-lampor på Bauhaus i Stockholm.

                                            • #451076
                                              Nille
                                              Keymaster

                                                Jag kan ju bara säga det att nu när jag bytt ut alla dimmers lampor mot lågenergilampor är det INGEN som helst skillnad på elförbrukningen när bara lamporna är på – jämfört mot tidigare. 25 lågenergilampor införskaffade. Muntert.

                                                Har det möjligtsvis att göra med kontakerna eller elledningarna?

                                                Lamporna flimrar lite skumt… systemet verkar inte vara gjort för att köra annat än dimmers…

                                              • #451077
                                                Thaisambo
                                                Participant

                                                  Hm, kolla alla kablar fr o m elmätaren så ingen tankar el på er bekostnad. Det kan förresten vara dåliga kablar med högt spill också.

                                                  Elkabel för starkström är inte så dyrt och huvudsäkringen är väl 1-fas (vi har själva 30A 1-fas huvudsäkring). Det kan vara en idé att kabla om till och med.

                                                • #451078

                                                  @Nille wrote:

                                                  Jag kan ju bara säga det att nu när jag bytt ut alla dimmers lampor mot lågenergilampor är det INGEN som helst skillnad på elförbrukningen när bara lamporna är på – jämfört mot tidigare. 25 lågenergilampor införskaffade. Muntert.

                                                  Har det möjligtsvis att göra med kontakerna eller elledningarna?

                                                  Lamporna flimrar lite skumt… systemet verkar inte vara gjort för att köra annat än dimmers…

                                                  Jag är inte säker på om jag förstår riktigt hur du menar. Ditt system med dimmers är antagligen inte gjort för att styra dina nya lågenergilampor. Jag tror att det finns speciella dimmers som kan styra lågenergilampor, och kanske är det så att det finns speciella lågenergilampor som kan styras av dina dimmers.

                                                  Iaf, om du alltid kör dem på full ljusstyrka så borde de fungara, och rimligen dra mindre ström än de gamla lamporna gör på full ljusstyrka.

                                                  Om ledningarna är dåliga så borde de bli varma, tycker jag, och om kontakterna är dåliga så borde de bli varma och missfärgade (de kan börja smälta också).

                                                  Mest troligt är du nog rökt efter att ha köpt lampor som inte passar ihop med dina dimmers. 🙁

                                                  MvH,
                                                  Hans

                                                • #451079
                                                  hasseigoteborg
                                                  Participant

                                                    Japp. Standard lågenergilampor får inte användas ihop med dimmer. Det finns dimmersäkra sådana men dom är mycket dyra.

                                                    hf

                                                  • #451080

                                                    Fast det viktiga i sammanhanget är ju att större del av energin som går in i lampan blir värme ju svagare den lyser.
                                                    Så, man sparar energi om man dimmar ner lamporna men man skulle sparat mer på att ha mindre lampor från början.
                                                    Mindre watt = mindre strömförbrukning med dimmer. Man kanske ändå inte körr dimmern på fullt så ofta.
                                                    Vi har installerat lysrör för “städbelysning” och kör lampor med låg effekt via dimmer.
                                                    Har även utebelysning runt hela gården på dimmer nattetid.

                                                    Elspis, elugn, två ac (en på natten/en på dagen), diskmaskin, tvättmaskin(nästan alla dagar), två datorer, Hifi,
                                                    två platt-Tv samt många dimmade lampor. Elräkningen är på 2500 – 4000 beroende på hur mycket ac måste jobba.
                                                    Den kalla årstiden körs inte ac på några veckor och i April körs 24-H.

                                                Viewing 32 reply threads
                                                • You must be logged in to reply to this topic.