Hem Forums Gemensamt, för alla Övrigt Bara kvinnor Tjejer med thailändsk pojkvän!

Viewing 36 reply threads
  • Author
    Posts
    • #385700

      Tjejer med thailändsk- pojkvän/man!
      Tycker ni att vi ska få ett eget forum?
      Personligen tycker jag det vore en toppen idè!
      Det verkar inte finnas några likanade forum før oss så som det finns før killar med thailändska flickvänner.
      Svara och tyck till! Ge førslag så admins ser att vi är intresserade!
      :sunny:

    • #413275
      Nille
      Keymaster

        Absolut. Lite respons i denna tråd och saken är biff. :cheers:

      • #413276

        Jag är med! Som sagt i en annan tråd har jag inte hittat något liknande.

      • #413277

        Ja!! Jättebra att ha någonstans att ventilera sina tankar och funderingar!

      • #413278
        jjonsson
        Participant

          Absolut tycker jag att det skall finnas detta!!
          TOPPEN IDE!!!

        • #413279

          Menade i något annat forum… inte tråd som jag skrev innan.
          Jag har funderat på att be dej starta detta ett tag Nille, men ville kolla läget. Bra gjort nilsdotter!
          Du har ju redan en moderator i gänget Nille!

        • #413280

          Låter som en jättebra ide!
          Har inte heller sett något annat forum som har en sån avdelning.
          Min man är också asiat, ej thai men dock uppfostrad av en asiatisk (japansk) mamma..:

          Det här är ju givet för dig Mango, om du vill.:)

          Det här kommer att bli jättebra tror jag, ännu en möjlighet för vårt forum att bli unika! (eller MER unika än tidigare…*fniss*)

        • #413281
          Lung Lennart
          Participant

            Jag antar att ni menar Svenska (farang) tjejer med Thailänsk pojkvän. I de flesta fall är det väl frågan om killar som kom hit i unga år tillsammans med mamma, när hon träffat farang och fick PUT tilsammans med mindreåriga barn.
            Men då skall ni väl vara könsneutrala, det finns ju en och annan homosexuell bland Thaipojkarna som kommer hit.
            Det bör väl heta: Personer med thailänsk pojkvän.

          • #413274

            Förlåt men jag ser faktiskt inte någon anledning till att det skulle heta “Personer med thailändsk pojkvän”, för det här riktade sig väl till oss tjejer? En homosexuell som har ett förhållande med en thailändsk kille har förmodligen inte alls samma svårigheter, funderingar osv som en “farangtjej” har i ett förhållande med en thailändsk kille. Och om efterfrågan är så stor på det området kanske de också kan ha en egen tråd?
            Och jag tror även att det här riktar sig framförallt till tjejer som har pojkvänner som de träffat i Thailand, alternativt flyttat till Sverige MEN växt upp i Thailand, med thailändska värderingar osv.

            //Sara

          • #413282

            Jag är def med på det! Skulle vara kul o ha nånstans o snacka:)

          • #413283

            googoo:

            Du har en poäng där.
            Varför skulle inte även honosexuella få en chans att diskutera sina relationer där?

            Ser inga problem alls i detta. Tror inte att någon på vårt forum skulle ha något emot att även honosexuella får en chans att lätta sina hjärtan ang. deras relationer.
            Det finns säkert saker att ventilera även i en homosexuell relation.
            Vissa föredrar ju farangmän, andra thaimän och det finns säkert anledningar till detta också. inget märvärdigt i mina ögon, så varför inte ha en öppen dialog för alla med thailändsk pojkvän, oavsett kön?
            Homosexualitet är ju väldigt vanligt i thailand, särskilt bland män. De har väl drömmar och tankar om relationer som alla vi andra.
            Vad säger ni andra om det, skulle inte det vara ok för er?

          • #413284
            Lung Lennart
            Participant

              Hanna!
              Jag tänkte så att har men en manlig thailänsk partner oavsett man är tjej eller kille så finns ju kulturkrockar som kan behöva disskuteras. Kanske finns det behov av flera forum.
              Farangtjej med thailänds kille,
              Farngkille med thaikille i homosexuellt förhållande.
              Farngtjej med thaitjej i lesbiskt förhållande.

            • #413285

              Jag utgår ifrån att det var till mig du vände dig med det svaret och inte till Hanna, men oavsett vilket, borde inte en sådan sak diskuteras i en annan tråd? Eftersom den här, som titeln antyder, tar upp frågan tjejer med thailänds pojkvän? Om nu det behovet finns kanske man kan ta upp det när det blir aktuellt? Som det är nu har jag aldrig sett något som pekat åt det hållet, men lämnar det såklart öppet..

            • #413286

              Kænns som det blev en konstig vændning i tråden hær.
              Kan man inte ta ett problem i taget. Om det saknas forum før homosexuella så kan man væll ta upp det efter efterfrågan. Precis som denna tråden?

              Men i detta nu undrade jag om det var några kvinnor med thai- pojkvæn/sambo/man som var intresserade av att ha ett eget forum att diskutera tanka åsikter osv.
              I ett forum ær alla vælkomna att vædra sina åsikter, eller har jag fel?
              Men kan vi inte diskutera efterfrågan som var i denna tråden?

              Det var inte meningen att trampa nån på tårna nær jag la ut frågan. Det var mera såhær:
              Jag ønskar det fanns ett forum dær jag kunde fråga andra kvinnor i liknande situation som mig om råd.
              Jag vill fortfarande veta om fler kvinnor finner det intressant?

            • #413287

              Jaja….
              Tyckte bara att man kunde ha ett öppet sinne för alla alternativ av relationer med thailändsk pojkvän.
              Det handlade inte om att starta någon särskilt avdelning för homosexuella, det finns ju redan på andra forum.

              Men det verkar ju onekligen finnas efterfrågan efter en forumdel för “kvinnor med thailändska pojkvänner” så jag hoppas den forumdelen kommer igång snart. 🙂

            • #413288

              Jag håller med om att allt borde kunna diskuteras, men att det skulle bli en annan topic.

            • #413289
              Nille
              Keymaster

                Homosexuella är lika välkomna som alla andra men som jag förstått är denna forumsektion avsedd för svenska kvinnor. Det är ju faktiskt som så att 90% av forumets medlemmar är män och därav de flesta inläggen av den karaktären. “Våra” kvinnor har skapat dimension i debatten. Och det tackar vi dem för! Jag hoppas innerligen att vi kan göra samma sak för dem.

                Med denna nya sektion skulle man kunna isolera diskussioner som domineras av kvinnor och handlar om deras möte med Thailand. Mao tycker jag inte kvinnan behöver ha en thailändsk man för att vara med, hon behöver inte heller vara heterosexuell. Om en Svensk homosexuell man lättare identifierar sig med en kvinna och gärna vill vara med i diskussionen kan jag inte se något hinder men låt oss lösa dessa frågeställningar som de uppstår.

                Frågan är: behöver sektionen vara stängd för resten av forumets medlemmar eller inte? Det kanske räcker med att vi killar låter bli att lägga onödigt trams i trådarna? Kommentarer?

              • #413290

                Nej, jag tycker den kan vara öppen. Kan ju vara intressant för er karlar att lära er något om Thai männen och där igenom kanske förstå era kvinnor bättre…. hur det nu skulle hänga ihop. Med rubriken så förstår väl männen att det är riktat för oss kvinnor, men kan också komma med svar som kanske kan hjälpa ibland. Om någon spårar ur och går in på andra ämnen så är det väl bara att leda tillbaks till vad vi egentligen diskuterar.

              • #413291

                Bra både Nille och Mango!

                Gillar era tankar och delar dem.
                Jag ser gärna att den här delen är öppen, men med en “anonym-funkton”.

                Ska förklara nämre:
                Nille, på forumet “Familjeliv” finns det ju en anonym-funktion som man kan använda då man skriver i den forumdelen som kallas “känsliga rummet”.
                Skulle detta kunna vara något för denna forumdel eller blir det för avancerat kanske?

                Min tanke är bara att alla ska kunna skriva där och inte känna sig tvugna att lämna ut sig helt om de inte vill.
                Iofs kan man ju skaffa ett annat konto och skriva med det.

              • #413292

                Jag tycker Rosarin, Mango och Nille kommer med helt underbara idèer.
                Jag tycker inte forumet ska vara låst bara før kvinnor. Ett forum ær till før alla som ær intresserade.
                Och detdær med anonym-knapp (eller vad det nu kallades) ær en bra idè det med!
                Ser fram emot vad som hænder hær næst!

              • #413293

                Jag är med på det här! Det kan bli kul!

              • #413294

                Hej!

                Ja, tycker absolut att det borde skapas.. Så man kan dela med sig om sina tankar och funderingar!

                Jag träffade en Thailänsk kille för två år sen när jag var där, Vi hade ögonkontakt hela tiden.. Och vi blev förtjusta i varandra.. Men han kunde ingen Engelska då..
                Sen åkte jag tillbaka dit igen nu (kom hem för en vecka sen) Och då hade vi förtfarande känslor för varandra, fast två år har gått.. Och han berättade saker som han kom ihåg, som vilket rum jag bott i m.m (han jobbar på ett hotell/resturang) Sen “bjöd” han ut mig, eller han ringde på min hotelltelefon och frågade om jag inte kunde kunde komma ut på stranden (klockan var halv 3 på morgonen) Men jag gick ut iaf och sen träffades vi varje kväll/natt efter han slutat jobbet tills jag åkte hem.. Båda vi grät när vi sa “hejdå”.. Grät hela vägen hem i flygplanet, och saknar honom mer än någonsin, Men vi pratar i telefon varje dag.. Och jag planerar att åka tillbaka dit nu redan i April!! 🙂
                Vi är båda föda år 90, och blir då 19 år detta år.. Vi säger varje gång genom telefon/sms hur mycket vi saknar/tycker om varandra, Sen är det ett stort plus att han har rolig humor och flammsar mycket precis som jag gör!. 😀

                Hoppas, hoppas att jag kan resa bara!
                Behöver bara sällskap, då det inte är säkert att resa ensam tjej..

                Mvh, Amanda!

              • #413295

                Välkommen till forumet!
                Den här sektionen har redan skapats, så här under “bara kvinnor” kan du läsa om oss andra med Thai killar och får gärna komma med egna inlägg.

              • #413296

                Hej och hallå!

                Hur går det med denna tråd? Vart är alla flickor med thaiändsk pojkvän?
                Trodde knappt att ni fanns, vill gärna ha lite snack, tips och support!
                För visst är det något speciellt med den thailändska mannen…
                något man aldrig hittar någon annastans. ?

                Kärlek till alla farlanger med faen khon thai

              • #413297

                Hej

                Är ny här, ville inte skapa en ny tråd men finns det en tråd ang Thaigrabbar med Svenska tjejer ?

                Mvh Wang

              • #413298
                jjonsson
                Participant

                  Hej Garwin82, Wang!

                  Välkommen till forumet.

                  Vi har en egen sektion här som vi kallar för “Bara kvinnor” den här tråden ligger bla där.
                  Men kategorin hittar du här:
                  viewforum.php?f=48

                  Var inte rädd för att skapa en ny tråd.
                  Svenska tjejer med thailändska pojkvänner är inte överrepresenterade så vi behöver dig
                  för att väga upp våran sida lite.

                  Ser fram emot att läsa vad du skriver!

                • #413299

                  Förstår frågan och önskemålet, men inte syftet.

                  Varför dela upp forumet i två forum när alla diskussioner ända, oavsett partner, handlar om Thailand.
                  Det finns ju en undersektion bara för kvinnor, kan väl ha en för homosexuella också, om det finns behov av det.

                  Det är väl bättre att försöka leda in all trafik till ett forum.
                  Finns det behov av låsta avdelningar så kan säkert admin fixa det också.

                  Bara en tanke, är inte motståndare till det, tycker dock att det finns risk att splittra sammanhållningen.

                • #413307

                  Hej såg att det var längesen någon skrev här inne, vore kul om denna tråd kom upp igen 🙂
                  Jag själv är förlovad med en thai kille och vi har varit tillsammans snart ett år och bor ihop. Vi ska dra ner till thailand nu i maj, är det några fler som har planer på thailand i år? 🙂

                • #413306

                  Hej Linn!!

                  Bra initiativ att få igång tråden igen :thumbright:

                  Jag har varit tillsammans med min thaikille i ett år och två månader nu och vi träffades i Chiang Mai när han tävlade i thaiboxing!!
                  Var och hur träffades ni? Ska ni på semester eller ska ni flytta ner till Thailand?
                  Själv ska jag till Thailand i slutet av februari och ska stanna 4-6 månader :sunny:

                  Kram Magdalena

                • #413304

                  Hej 🙂 Okej va roligt! Bor han kvar i thailand?
                  Vi träffades här i Sverige för han flyttade hit med sin mamma för 5-6 år sedan 🙂
                  Okej va roligt! Vi ska vara där nere i 3-4 månader för min pojkvän tränar också muay thai så han vill ner och träna 🙂 tränar din pojkvän på lanna gym i chiang mai?

                  Kram Linn :flower:

                • #413305

                  Japp, han bor i Thailand…vi träffades hösten 2008 i och med att jag hade praktik i Bangkok. Jag och min kompis hade semester i Chiang Mai och jag ville kolla på thaiboxing, vi köpte då biljetter till Thaphae Boxing Stadium!! En av boxarna utmärkte sig mer än de andra och den kvällen skulle förändra mitt liv 🙂 Jag träffade min kärlek Aneek och vår flört blev till ett förhållande!!!

                  Han kommer från byn Phayao utanför Chiang Mai, där hans familj fortfarande bor. Medan han nuförtiden “bor” lite överallt bl.a. Chiang Mai, Bangkok och Hong Kong. Men det är tänkt att vi ska hyra en lägenhet tillsammans i CM, då han tjänar bättre där än i Bangkok.
                  När han är i Bangkok undervisar/tränar han Muay Thai på Jitti Gym (12 Soi Chokchairuammit yak 29, Viphavadee Rangsit, Ratchadapisek Rd. Dindang, Bangkok, Thailand).
                  Det är ett välkänt gym för västerlänningar…känner du till det? Har själv tränat där och deras tränare är superduktiga och mycket trevliga :thumbright:
                  Vet faktiskt inte vilket gym han tränar på i CM, men kan ju fråga honom om han känner till Lanna Gym och vad gymmet heter där han tränar!!
                  Verkligen kul att din pojkvän också tränar Muay Thai, var hade ni tänkt bo när ni ska till Thailand?
                  Hur gamla är ni? Själv är jag 22 år och min kille 25, jag bor i Ängelholm i Skåne!! Var kommer ursprungligen din kille ifrån? Min kille kallas för Aneek, men heter egentligen Peeyaphong Fongin, kanske din kille känner igen?

                  Kram Magdalena

                • #413303

                  Okej 🙂 ja min pojkvän kände till jitty gym, men själv brukar han träna på windys i bangkok 🙂 men vi tänkte också åka upp till chiang mai, vi var där i september och tycker det är otroligt fint där uppe 🙂 Min pojkvän Chatchai kanske skulle kunna träna på Aneeks gym uppe i CM också 🙂 Vi tänkte bo i Bangkok, chiang mai och i Tak, det är ifrån Tak Chatchai kommer ifrån. Ni kanske vet några bra och billiga lägenhets områden i Chiang mai?
                  Jag fyller 21 i år och min pojkvän är 22. Om din pojkvän även tävlar då kanske han finns med på youtube eller något liknande? Chatchai blev väldigt nyfiken 🙂
                  Har du msn?

                  kram

                • #413302

                  Va kul att ni också ska till Chiang Mai :cheers: Jag har varit där två gånger innan och tycker också att CM är en trevlig, fridfull och vacker stad!!!
                  I nuläget vet jag inte riktig var vi ska bo, för att Aneek ska fixa en billig lägenhet till oss. Men kan höra med honom om bra och billiga områden! Han tävlar mest i CM och ibland i Hong Kong, vet faktiskt inte om han finns med på youtube??
                  När skulle ni åka till Thailand och hur länge ska ni stanna?
                  Var i Sverige bor ni? Pratar din kille thai?
                  Japp, jag har msn, men måste först installera en ny variant innan jag kan använda det igen…men har facebook!! Har du det också? (Har bilder på min kille och bilder från Jitti Gym och från CM m.m.)

                  Kram Magdalena

                • #413301

                  ja de är verkligen en jätte mysig stad 🙂
                  Vi ska åka i maj tror vi iaf kan bli tidigare 🙂 vi ska stannar i 4 månader har vi tänkt 🙂
                  Vi bor i Falun i dalarna 🙂 japp han pratar flytande thai!

                  Lägg till mig på facebook då Linn Lundin 🙂

                  kram

                • #413300

                  Då kanske vi ses i Chiang Mai :thumbright:

                  Fick fram 9 personer med samma namn, kanske lättare om du addar mig – Magdalena Blixt

                  Hur mycket tränar din kille och tävlar han med??
                  Min kille jobbar också som tränare, han är en väldigt duktig tränare!! Så det hade varit kul om din pojkvän också skulle träna där 🙂

                • #413308

                  Hej!

                  Blev riktigt glad när jag hittade denna sidan! Känns som om jag har letat rundor massor på nätet efter sidor där farang-tjejer med thai-pojkvänner kan utbyta erfaranheter m.m…
                  Min kille är från Bangkok men bor nu på Koh Tao. Vi träffades i feb 2009, och jag har precis kommit hem från en 6 månaders visit hos honom. Nu håller vi mest på att fixa så att han kan komma hit i sommar, vilket inte är det lättaste 😛
                  Hinner inte skriva mer just nu, men skulle gärna läsa mer om era relationer 🙂

                  /Li

                • #413309
                  Lung To
                  Participant

                    Skulle nog tro att homo- och transsexuella personer med thai-anknytning har sina egna webbsidor att skriva fast för min del de får skriva här också.

                Viewing 36 reply threads
                • You must be logged in to reply to this topic.