Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Medier om Thailand › 10 tecken på att du fortfarande är turist
- This topic has 29 replies, 22 voices, and was last updated 11 years ago by
goodolle.
-
AuthorPosts
-
-
14 February, 2015 at 5:45 am #394429
För många som flyttar till Thailand så handlar det om en förlängning av sin förra semester, kanske inte så mycket vardag utan mest mera semesterlunk. Livet i Thailand vet man lite om. Långt ifrån alla gillar vardagen när den infinner sig. Inget fel på att vara turist men de flesta av oss kommer förr eller senare in i den thailändska vardagen. Inte alla dock.

Så hur vet man att man kommit ur turismen och in i vardagen? Känner du igen dig i fler än 5 av dessa kan du titulerade dig turist.
1. Du dyrkar fortfarande solen. Jobbar ständigt på en pepparkakssolbrännan.
– Detta även fast du vet att hudcancer inte är en skröna och thailändare och utlänningar som bott länge i Thailand bara garvar åt dig. Troligtvis är dina bekanta turister.2. Du älskar värmen. Tar gärna en promenad i eftermiddagssolen i April.
– Du svettas ymnigt, känner hur det hettar men i tankarna ser du alternativet glasklart – snålblåst en novemberdag i Sverige. Oj vad du gillar värmen.3. Var du än går känner du dofter, ser människor vimla, och hör nya ljud.
– Du är helt fascinerade av allt detta nya. Överallt står det leende vänliga människor och härliga matvagnar. Folk pratar, rör sig, och luktar så annorlunda. Du reagerar på det hela tiden.4. När du kommer in i en specialbutik och skall köpa något tekniskt, och du vet MYCKET mer än expediten tycker du det bara är charmigt.
– Detta även om expeditören springer fram och tillbaks till sin chef för att svara på frågar han inte riktigt förstått ändå. Svaren förstår du definitivt inte men vad charmigt.5. När du går på enklare thairestaurang och får ett handskrivet kvitto kontrollräknar du aldrig.
– Dessa är ju alltid felsummerade. Det är en del av affärsplanen. Oh solli mitter me change.6. Det är lördag veckan lång. Efter en hård dag längtar du efter den kalla drycken i gott sällskap.
– Det var ju de kallare dryckerna, restaurangerna, kärleken, och nattlivet som drog dig hit. Du hänger gärna på ställen som frekventeras av andra utlänningar, framför allt 2-veckorsturister.7. Bartjejerna är de trevligaste, vackraste och mest intressanta kvinnorna.
– De mest spännande livsöden har du fått förtroendet att dela. Oerhört lyckliga människor, trots brokiga bakgrunden. Intelligenta människor som förstår allt även din dåliga engelska. Det vet du eftersom de nickar, noddar och ler till allt du säger.8. Du föredrar svenska nyheter framför de internationella.
– Du vet inte varför men tristessen slår du ihjäl med att läsa ointressant svenskt nyhetsflöde och kolla på svensk tv. Speciellt på sena eftermiddagen när du bara väntar på att klockan skall bli grogg.9. I kylskåpet har du massor av klassiskt svenska matvaror, inklusive smågodis
– Inget fel på det men du har fortfarande inte ställt om till thailändskt kök och thailändska matvanor.10. Efter en vecka på thaimat gör du vad som helst för något internationellt
– Du älskar thaimat men inte hela tiden och inte varje dag. När det tar stopp tar det stopp ordentligt.Ta inte detta personligt, ta det för vad det är, lite skoj!
-
14 February, 2015 at 6:54 am #487581
Mycket roligt och skrämmande träffande Nille !! 🙂
Jag skäms ju över att så många punkter faktiskt stämde in på mig under det första halvåret i Thailand.
:cyclopsani:
-
14 February, 2015 at 7:45 am #487582
Mina första 2 år i Bangkok när jag pluggade, gjorde jag mycket pluggade vid poolen. Gaaalet. Ändå hade jag bott i Pattaya 2 år innan det. Har redan skurit bort 2 hudcancer… Åka till Thailand och sola och dricka – snacka om att inte vila upp sig…
-
14 February, 2015 at 8:25 am #487583
@Nille wrote:
Mina första 2 år i Bangkok när jag pluggade, gjorde jag mycket pluggade vid poolen. Gaaalet. Ändå hade jag bott i Pattaya 2 år innan det. Har redan skurit bort 2 hudcancer… Åka till Thailand och sola och dricka – snacka om att inte vila upp sig…
Själv har jag ju en märklig förmåga att inte kunna bli brun av sol. Jag blir röd,rödare,rödast sedan blir jag likblek igen. (många brända och smärtfulla dagar senare så insåg jag att det kanske inte var så bra att exponera sig för solen i Singha linne )
Frasar obehagligt när man “ömsar” skinn 🙂Fick ju i och för sig upp ögonen för “cooling powder” snake brand. Klockrent om man bränt sig.
-
14 February, 2015 at 6:40 pm #487584
10:an lär jag aldrig komma ifrån, fn om man inte får falang käk ibland. Solar gör jag också ibland men max 30 min och faktor på näsan, kanske fel men har fått för mig att det är när man bränner sig som ev hudcancer utvecklas?
-
15 February, 2015 at 12:49 am #487585
Femman stämmer väl på mig, finns väl fan ingen som räknar igenom dom? 🙂
Men ska hela sanningen fram så är frugan alltid noga med att kolla igenom notan.Resten stämmer inte in på mig.
-
15 February, 2015 at 2:45 am #487586
Slänger alltid ett öga på notan om jag inte vad det ska kosta, har hänt att det funnits med grejer där som vi inte beställt. Ex servicecharge som inte framkommer av menyn 🙁
-
15 February, 2015 at 2:53 am #487587
Bara 8 stämmer på mig, kollar på Rapport varje morgon när jag njuter av min frukost. Den är också fortfarande mycket faranglik. Har svårt för Thaifood på morgonen.
-
15 February, 2015 at 9:32 am #487589
Inte mycket till turist enligt punkterna hos mej. Mitt enda problem: Var hittar jag kaviar? Fast det blir väl lite SVTplay ibland också.
-
15 February, 2015 at 10:04 am #487590
Träffad på flera punkter! Men så har jag inte ens gjort ett år här ännu så kanske blir jag av med några snart 😉
2:an vill jag dock inte riktigt bli av med, tvärtom ser jag till att hela tiden påminna mig själv om hur bra jag har det och hur jävligt det är i Sverige nu. Man ska inte glömma bort att man har det bra som får lov att bo här.
Sen undrar jag själv ganska ofta varför jag läser expressen och aftonbladet varje dag… Att man skummar igenom det ibland vore väl rimligt, men går inte en dag utan att jag plöjer igenom. Känns som slöseri med tid mest. -
17 February, 2015 at 12:03 pm #487591
Om man stryker sista meningen på 6:an så köper jag den. :drunken:
-
18 February, 2015 at 2:27 am #487592
Den var kul 🙂 Det är nog bara en punkt som stämmer in :sunny: kanske drinken på eftermiddagen också men man måste ju läska sig I värmen.
-
20 February, 2015 at 11:11 pm #487593
Efter 9 år är 9:an och 10:an fortfarande klockrena. Jag gör inte ens ett försök att bara äta stark, mycket stark eller vidrigt stark mat trots att strupen klarar det. Bor på vishan och där är den turistanpassade thaimaten svårfunnen. Vissa thairätter skall dock vara starka så det svider och svettpärlorna skall synas i pannan och det är ibland mycket gott men varje måltid, nej inget för mig.
Klarar en nudelsoppa till frukost men föredrar kaffe och en hembakad macka som morgonmål eller hemgjord fil och müsli, ris funkar inte före lunch. Lagar svensk mat cirka 2 ggr per vecka.
Kj
-
21 February, 2015 at 1:06 am #487594
@gnage wrote:
Träffad på flera punkter! Men så har jag inte ens gjort ett år här ännu så kanske blir jag av med några snart 😉
2:an vill jag dock inte riktigt bli av med, tvärtom ser jag till att hela tiden påminna mig själv om hur bra jag har det och hur jävligt det är i Sverige nu. Man ska inte glömma bort att man har det bra som får lov att bo här.
Sen undrar jag själv ganska ofta varför jag läser expressen och aftonbladet varje dag… Att man skummar igenom det ibland vore väl rimligt, men går inte en dag utan att jag plöjer igenom. Känns som slöseri med tid mest.Lugn, när tiden är inne kommer du förstå varför 2:an finns med så högt upp på listan 😉
-
21 February, 2015 at 9:50 am #487595
@Nikhaa wrote:
Inte mycket till turist enligt punkterna hos mej. Mitt enda problem: Var hittar jag kaviar? Fast det blir väl lite SVTplay ibland också.
Klart man kollar svenska TV. Måste ju ha lite koll när man pratar med de där hemma.
Kaviar hittar du på Internationella hyllorna på Makro. Dom har hårdost också!!
Moo Lek
-
21 February, 2015 at 12:03 pm #487596
Jag är inte turist enligt 10 listan. Tycker det är Ok att någon gång kolla Metro, Aftonbladet, SVTplay, TV4play. Äta falang mat som KFC, Pizza eller på restaurang som serverar västerländsk mat. Lite julpynt inför julen. Ta lite semester från vardagen på något trevligt Resort. :cheese:
-
21 February, 2015 at 3:51 pm #487597
Själv är jag bara här två tre månader om året. Det passar mej perfekt för jag har ett så bra liv i Sverige. Har en gård på landet där jag håller på med mina veteranbilar.
Jag kan tycka att det är positivt att ha en del “turist” i sej när man är här. Är ju en del av spänningen att allt inte känns som vardag.
Jag är här mycket för att jag ogillar vintern hemma. Tog 5 år innan jag fick min hustru att följa med hit.
Hon sa att hon varit i Thailand så mycket så att det är ingen semester för henne, hon gillar snö och kallt.Är det bra väder här så lägger jag mej i solen typ var tredje dag kanske 20 minuter, inte för att bli brun utan bara för att jag tycker det är skönt, sedan en kall dusch på det. Blir lite som bastu.
Kollar vädret i Sverige gör jag och blir så där härligt skadeglad när det är för jäkla kallt och blåsigt
och man kan Facebooka hur varmt och skönt det är här.Åker in till vår “lilla stad” ett par gånger i veckan. Handlar, tar in dofter och ljud, kollar folk, köper en glass på seven/eleven.
Har nu på drygt en månad bara som hastigast sett en enda farang här, sådana träffar jag i Sverige så att det räcker.Kommer jag till en “riktig stad blir det Kfc eller McDonalds.
Här i Thailand blir det blandat farangmat och thaimat,I kylskåpet finns både stark hård ost och kaviar. Hemma i Sverige gör min hustru nästan alltid svensk mat till mej, får tjata på henne för att få thaimat.Kollar inga kvitton, beror kanske på att det är hustrun som betalar det mesta här (med egna intjänade pengar).
Gafflar om teknikprylar gör jag absolut inte.Om jag skulle komma i samspråk med en farang så vet jag naturligtvis allt om Thailand (man läser ju Thailandforum 🙂 )
Kan också tillägga att vi nu efter förra årets tillbyggnad har ett riktigt fint hus här. Detta har också min hustru finansierat med egna intjänade pengar.
Hustrun träffade jag i en bar på Soi Whitehouse i Jomtien.
Efter snart tio år har vi fortfarande ett fantastiskt bra förhållande.
Dåliga flickor är inte det sämsta.Så ja, jag är nog någon sorts turist, fast jag tappat räkningen på hur många gånger jag varit här.
Första resan hit var till Pattaya, mitten av sjuttiotalet, mycket ung och blev thailandfrälst. -
22 February, 2015 at 1:17 am #487598
Efter femton år här så känner jag mig inte som turist. Men… Thaifrukost går bort. Det skall vara kaffe, juice och rejäla mackor. Kollar även nyheterna på svenska, ja varför inte? Visst har jag solstol och njuter ibland av värmen men inte så att man bränner sig. Det var främst klimatet som avgjorde min flytt. Jag mår helt enkelt bättre i solen och ljuset. Blir också någon runda på barer ibland för att det är kul att spela pool och snacka skit med scandinaver. Några djupare samtal med bardamerna är jag inte intresserad av men ger dom en drink ibland för att hålla servicenivån alert[SMILING FACE WITH OPEN MOUTH]
Sent from my iPad using Tapatalk
-
22 February, 2015 at 4:35 am #487599
Kul lista!
Värme och sol går bort, jag har aldrig varit något fan av det så vad jag gjorde här i första läget vet jag inte ens (blir röd, rödare och likblek, ALDRIG brun). Aldrig ute på “krogen”, har inte kollat ett enda streamat nyhetsinslag men scrollar både svensk, thai och internationell press.
Älskar att gå på thairestaurang vilket sker ett par gånger i veckan, annars är det oftast billig mat från marknaden runt hörnet och den och det man får på “fin” restaurang och få likheter. Efter 35 år i Sverige, varför skulle jag lägga ned all den goda maten? Så mycket mer man uppskattar att slänga en bra Striploin på grillen och koka upp en Bea medans potatisen steks i pannan eller bara koka mackisar och köra en enkel krämig sås med lite stekt korv i efter några dagar på olika thaikäk.
Frukost, vad är det? En kopp kaffe är en kopp kaffe världen över (förutom i Tyskland där det är blaskigare än te).
EDIT: Fast nu när jag läser igenom andras och mitt egna inlägg, skönt vilken “försvarsläge” de flesta intar inklusive mig själv, måste vara något svenskt 🙂
-
22 February, 2015 at 5:55 am #487600
Jag har aldrig bott i Thailand men är gift sen ett gäng år tillbaka i Sverige. Känner ändå att ingen av punkterna träffar mig längre förutom 10. Den blir nog svår att bli av med. Det händer att riset står mig upp i halsen. Älskar fortfarande thaimat och hatar mig själv när jag ätit för många chilis för magen kommer hämnas dagen efter.
I kontrast till punkt 8 försöker jag hänga med i thailändska nyheterna på 3HD till frukosten i Sverige. :scratch:
Har faktiskt aldrig gillat att sola ens i Sverige.
Vill prova på att bo i Thailand. Men det lär nog dröja.
//Micke
-
23 February, 2015 at 9:36 am #487601
Kan lugnt säga att inget av ovanstående stämmer in på mig efter nio års boende och tjugo års resande till Thailand. Bor på gränsen till Cambodia och här finns det knappt några “fast boende falanger”.
Mycket turister dock på gränsmarknaden och vid gränsövergången. Men jag kom inte till Thailand för att umgås med turister o barbrudar. Enda “nackdelen” är att du måste lära dig prata thai, för engelskan är kraftigt begränsad bland folk utanför turistorterna, men det blir så mycket roligare när du väl har gjort det. -
5 March, 2015 at 5:10 am #487602
Jag har bott 18 år utomlands, men bara 4 år i Thailand. Är jag turist då?
-
26 March, 2015 at 7:11 am #487603
Har bott här i 8 år, men äter fortfarande thaimat, hmm, kanske en gång i veckan? :king:
Annars har jag nog lyckats assimilerat mig rätt bra. :cheers:
-
29 April, 2015 at 2:14 pm #487604
Du har fortfarande kalsonger och strumpor på dig.
Du kan inte äta “pork belly chilli från foodland för den är för stark plus salami hungery style som är en god ölkorv -
30 April, 2015 at 5:47 am #487605
@goodolle wrote:
Du har fortfarande kalsonger och strumpor på dig.
Nu vet jag inte vart du bor men här i Bangkok är det rätt så vanligt med strumpor och kalsonger. Åtminstone kalsonger… 🙂
-
1 May, 2015 at 10:43 am #487606
Sluta med kalsonger??
Det är ju fn snuskigt äckligt och obekvämt, iaf om man är hängnd som en normal svensk.
Strumporna däremot åker av redan på planet. -
1 May, 2015 at 11:02 am #487607
Ja detta är ju ganska mycket på skoj så ta det inte så allvarligt.
Det handlar dock om att känna igen sig på 5 av punkterna för att man skulle bli klassad som turist enligt denna metod. Troligtvis skulle 3 vara rimligare men jag vill inte retas för mycket ;b
Så ni som stör er på att en av dem träffar er får nog ta och rycka upp er lite. Livet handlar om andra saker än att hitta vardagslivet även i Thailand.
-
2 May, 2015 at 9:05 am #487608
Jag bor i BKK. Men undrar om du tittar i Thaimännens byxor efter kalsonger? Hehehe.
Nja, varför använder Thai inte kalsonger i denna värmen. Någon farang som kan tänka ut det??????
Behöva byta ut svettiga kalsonger två tre gånger dagligen för att slippa svamp och sår i skrevet.
Bara pungsvetts narkomaner har kalsonger på sig när det är 40 grader ute. Stora byxor med luft mellan benen är nog valet för de flesta här i Thai ( utom för faranger). Jag vet att jag inte har fel. Sen kan ni titta på Thai som har skor på sig. “just det” inga strumpor på, men på faranger så är strumporna på..Sen går det faktiskt att tvätta byxor ofta också.
Sen som en Thai sade till mig när vi diskuterade farang och Thai. När man träffar tjejen så räcker det med att byxorna åker av i ett snabbt tempo. Då är bara kalsonger i vägen.
-
2 May, 2015 at 11:15 am #487609
Vi tar en till på “10 tecken på att du fortfarande är turist”
Du undrar vad det är för en konstig slang som hänger sidan om klosett skålen på toaletterna i Thai och varför toalett rullen ligger på matbordet. Då är du verkligen kvar i turist tänkandet.
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.