Hem › Forums › Att bo i Thailand › Driva företag, Investera & Arbeta › Hus, Lägenheter & Mark › Altantak i genomskinlig Uv-plast
- This topic has 10 replies, 4 voices, and was last updated 11 years, 12 months ago by
Hemska Sven.
-
AuthorPosts
-
-
26 July, 2014 at 2:46 am #393676
Jag tänker bygga utealtan i halvskuggigt läge.Två fönster kommer att hamna under detta tak så jag vill ha plasttak som släpper in ljus. Hade ett i Sverige som höll ungefär 25 år i soligt läge.
Finns liknande i Thailand och i så fall var? Blir det väldigt varmt under ett sådant tak? Alternativet är vanligt plåttak. -
26 July, 2014 at 5:16 am #483634
Sådana plasttak,i många nyanser, av typ kanalplast finns på Global house och Home pro för 6-800 baht skivan 244 x 122 cm. C:a 8 mm tjocka och med ena sidan UV-skyddad, men räkna inte med några 25 år här i Thailand, i bästa fall 5 år. Sedan har de betydligt starkare och längre soltimmarna tagit död på plasten Det finns skarvlister i aluminium som tillbehör, om man ska ha ett större tak. Går att kapa med elektrisk pendelsticksåg och enklast med sågblad för metall.
Har själv själv monterat några stycken och är nöjd med allt utom livslängden. :flower: -
26 July, 2014 at 6:55 am #483635
Skulle rekommendera dig att inte bygga med plast då klimatet inte är vänligt mot materialet.
Finns betydligt billigare takskivor med lång hållbarhet. -
26 July, 2014 at 12:09 pm #483637
Tack för hjälpen! Till Thailändaren: Kan Du ge några förslag på takskivor? Håller med dig om att 5 år är väldigt kort tid. Uteplatsen kommer inte att ha annan vägg än husets vägg, helöppet åt tre håll.
Sedan undrar jag om man kan räkna med lite längre tid än 5 år om middagssolen och eftermiddagssolen inte når taket? Huset skuggar då.
Min egen teori är att värmen också påverkar plastens livslängd så då hjälper skugga bara delvis.
Här är väldigt varmt även i skuggan under stora delar av året. ( Inga futtiga 25 grader som man gnäller över i Sverige.)
Kanske någon läsare som har haft plasttak i thailand längre än 5 år? Jag hade hoppats på 10 år men inser att det kanske är svårare än man tror. Lite utanför ämnet undrar jag hur länge plastfönstren håller?
Borde också ta slut snabbt! -
27 July, 2014 at 2:44 am #483639
Takskivor av asbest? De stora tillverkarna av cementbaserat material i Thailand använder inte asbest som armering, utan cellusafibrer av någon typ. Fabrikat Shera är nog den största. http://www.mahaphant.com/en/our-products/product-technology-fc-base.jsp.
Annars finns ju alltid galvaniserad stålplåt. Har själv åtskilliga kvadratmeter plåttak av bra kvalitet, finns fabrikslackerad eller med zinkytan fri. Sådan plåt kan även levereras med en tunn plastfoam som är täckt av aluminiumfolie på undersidan för att minimera ljud från störtregn och minska strålningsvärmen. Har fungerat i fem år för oss, har inte upptäckt några rostproblem ännu. Den kan fabriksbockas i olika radier för olika ändamål och design. Men det är inget för oss amatörer att pyssla med. :flower:
-
28 July, 2014 at 6:22 am #483640
Om man bor nära havet skall man undvika plåttak då saltvattnet gör att det rostar fort. Även fågelskit snabbar på rostangrepp.
Sen låter det mycket om ett plåttak under regnperioden men det finns förstås de som sover bättre av det ljudet också. -
28 July, 2014 at 12:42 pm #483641
Tackar för alla svar.Nu är jag bara intresserad av genomskinliga tak. Plåttak, eternit och tegel kan jag redan så hjälpen jag behöver gäller plasttak eller om det finns annat material som släpper genom ljus.
-
28 July, 2014 at 11:43 pm #483642
Det går säkert att beställa härdat glas monterat i t.ex aluminiumram.Kolla med den lokala glasfirman. Det är iaf garanterat UV-säkert. Kan också kompletteras med solskyddsfilm på undersidan. Men som alla vertikala ytor blir det nog snabbt smutsigt och behöver vara åtkomligt för rengöring. Men med hjälp av en högtrycksspruta och stege fixar du nog det problemet? :flower:
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.