Hem › Forums › Att bo i Thailand › Visum och Uppehållstillstånd › Ang förlängning av visum i Thailand
- This topic has 10 replies, 6 voices, and was last updated 11 years ago by
Marten_G.
-
AuthorPosts
-
-
10 May, 2015 at 2:05 pm #394707
Hej,
Vi har double-entry visa där de första 60 dagarna snart har passerat. Vi ska då förlänga visumet med ytterligare 30 dagar här på Immigration Burea här i Hua Hin. Min fundering är då om man går till Immigration kontoret exakt på dagen då de första 60 dagarna går ut och får sin stämpel vid besöket eller ska man vara ute i god tid typ en vecka innan? Vi undrar liksom om de förlängda 30 dagarna börjat gälla från och med dagen man besöker immigration eller om de räknar +30 dagar från och med att visumet gått ut?
Tack på förhand!//MsL
-
11 May, 2015 at 11:11 am #489107
Så vitt jag vet kan du göra förlängningen när som helst under de första 60 dagarna, och de extra 30 kommer alltid börja gälla när de första 60 är slut.
Själv brukar jag precis som du säger dra dit runt en vecka i förväg ifall nått skulle strula. Att gå dit sista dagen är inte att rekommendera. -
11 May, 2015 at 12:40 pm #489108
Det har vid flera tillfällen visat sej att det kan uppstå missförstånd på Immigration Office när man gör det här.
Först och främst så är det inget “visum” som man “förlänger”.
Det är det uppehållstillstånd (Permit To Stay) man fick instämplat i passet vid inresan och det man söker är en utökning (Extension Of Stay) med ytterligare dagar utöver de dagar man redan fått vid inresan.
Det är helt korrekt att man vid inresa till Thailand får ett uppehållstillstånd på 60 dagar vid inresekontrollen och detta uppehållstillstånd kan sedan utökas med ytterligare 30 dagar (Extension Of Stay).
Det är viktigt att veta vad de olika sakerna heter på engelska eftersom engelska genomgående används som bryggspråk på Immigration Office eftersom det gör att man kan hitta, läsa och förstå det regelverk och de blanketter som ska användas och fyllas i, se vilka bilagor som ska vara med m m. För ansökan om en Extension Of Stay tas en avgift på THB 1,900 ut vid inlämningen.
Det är som en medlem här påpekade för en tid sen påpekade; A och O är att lära sig hur det fungerar. Och även förstå vad det är man gör. Och vad det heter.
Det kan verka självklart, men vi har sett exempel på svåra konflikter som uppstått mellan tjänsteman och utlänning på just Immigration Office vid de här ansökningarna helt enkelt för att main inte förstått varandra. Att använda rätt termer är extremt viktigt när man använder ett bryggspråk som engelska och någon av parterna (eller båda) inte behärskar bryggspråket bra nog för att lyckas förklara för den andre vad det egentligen är man vill.
Det är väl värt att vara noggrann med den språkliga detaljen så kommunikationen fungerar. Det handlar inte om hur bra man själv kan engelska – man måste hjälpa varandra att förstå vad det är fråga om.
-
11 May, 2015 at 6:37 pm #489109
I och för sig torde det framgå av sammanhanget för övrigt, men det borde stått i min text också att det där med 60 dagars uppehållstillstånd får man när man reser in med ett turistvisum. Andra regler för uppehållstillståndet och den vistelsetid man medges vid inresan gäller för andra visumtyper inklusive visumfri inresa och det thailändska systemet är relativt komplext med en hel del konkret detaljreglering på förhållandevis låg nivå med mängder av visumvarianter och olika regler för var och en.
Jag ber om ursäkt för missen, det var inte avsikten att generalisera, vilket för övrigt är felaktigt när det gäller Thailand. Resultatet är ett system som kan förefalla komplicerat och svårt att förstå i början innan man fått klart för sig hur det fungerar.
-
12 May, 2015 at 3:42 pm #489110
Att veta exakt vad man skall göra och vad det heter tycker jag är lite överkurs.
Finns inte så många ärenden för oss falanger att gå till immigration office för.
Upplever dem alltid som väldigt hjälpsamma och tillmötesgående.90 dagars rapport eller förlängning brukar frågan vara. Olika köer med egna nummerlappar och separata kassor. Får rätt blankett av damen vid infodisken. Har man gjort hemläxan har man med sig ett foto och en kopia på passet. Då är det bara att fylla i och sätta sig ner och vänta på din tur. Har man inte gjort hemläxan går man ut genom dörren och bort på hörnet till tanten i lilla kiosken (Rayong). Hon tar foto, kopierar passet och fyller i blanketten för 200B.
Finns en fråga hur länge man vill förlänga, senast skrev jag 10 dagar för jag behövde inte mer innan jag skulle ur landet tillfälligt. Det ändrade tjänstemannen till 30 dagar när han fick blanketten.
Men nu till min huvudsakliga inlaga i diskussionen. Datumet för att göra det.
Jag har vid samtliga tillfällen fått 30 dagar extra från den dagen jag var hos immigration, alltså inte 30 dagar från sista dagen på mina 60 dagar.[attachment=0:2vwhc5n1]WP_20150127_11_14_17_Pro.jpg[/attachment:2vwhc5n1]
-
12 May, 2015 at 7:46 pm #489111
Konstaterandet att man skulle få 30 dagars utökning räknat från utfärdandedagen för utökningen är anmärkningsvärt…. Men för att kunna bedöma det behöver man kunna se inresestämpeln också.
Så här ser det ut i mitt eget pass:
[attachment=0:3tievf13]Extension of stay – mini 2015-03-24.jpg[/attachment:3tievf13]
Det är i och för sig ett fortfarande gällande uppehållsttillstånd, utfärdat på Immigration Office i Rayong, så där är vi lika.
– Inresa den 19 mars 2015. uppehållstillstånd t o m 17 april 2015
– Extension of Stay utfärdad 24 mars 2015
– Utresa den 3 maj 2015
– Sista dag för Extension of Stay den 17 maj 2015Här är det prick 30 dagar som adderats, tidsperioden 18 april – 17 maj. Det har inget att göra med att utökningen beviljades den 24 mars.
Att detta råkar vara första och hittills enda gången på alla Thailandsbesök som jag överhuvudtaget sökt en Extension of Stay och att denna fortffarande är gällande när den här debatten nu kom upp är enbart en kuriös omständighet, en ren slump – absolut inget planerat. Jag reste ursprungligen in den 15 februari på ett single entry non-immigrant “O” men blev av personliga skäl tvungen att avbryta och åka hem efter de första två veckorna. Jag åkte tillbaka till Thailand igen som synes och valde då kombinationen visumfri inresa + Extension of Stay för att hålla den ursprungliga resplanen – hade ju redan hemresebiljett uttagen och betald i maj.
Annars hade jag sluppit ta ut nån Extension of Stay även denna gången.
Enda synbara skillnaden här är att jag reste in på visumfri inresa medan föregående talare var inrest på turistvisum.
-
14 May, 2015 at 6:33 am #489112
@Thaisambo wrote:
Konstaterandet att man skulle få 30 dagars utökning räknat från utfärdandedagen för utökningen är anmärkningsvärt….
Tycker också det är anmärkningsvärt. Jag har alltid fått de dagar jag sökt adderade från och med sista giltighetsdagen i det gamla uppehållstillståndet trots att jag alltid förlänger någon vecka innan det gamla går ut.
Visst är det också bra att vara påläst och veta vad man söker och veta vad det heter på engelska. Jag tycker att vissa officerare inte förstår, andra vill inte förstå och en del kan inte. Finns dock de som är klockrena, förstår och kan allt.
Kj
-
14 May, 2015 at 9:29 am #489113
@maprao wrote:
Finns dock de som är klockrena, förstår och kan allt.
Kan bara instämma.
Jag hade ju ett single entry non-immigrant type “O” i passet vid inresan, men det var ju “USED” förstås vilket immigrationsofficern i gränskontrollen påpekade. Jag förklarade hur jag tänkte lösa det frågetecknet med Extension of Stay på Immigration Office.
Han riktigt lyste upp, nickade och log, glädjen över det jag sa var i högsta grad påtaglig! Och jag fick tillbaka passet med ett 30 dagars uppehållstillstånd, precis som tänkt, utan knot.
Likadant på Immigration Rayong – en dryg timmas väntetid, men själva expedieringen av min ansökan om Extension of Stay gick blixtsnabbt – den var klar på två röda minuter. Och damen i luckan bara nickade och log. Och det för en “förstagångare” som aldrig varit på Immigration Office tidigare ens!
Sånt ser man sällan i Sverige, det bemötandet är inte så vanligt.
Allting var mycket väldokumenterat på engelska, massor med information om hur det går till fanns anslagen. Jag har inte sett något liknande tidigare, vartenda steg i de olika ansökningsprocesserna var noggrant listatde i punktform. Bara att läsa innantill och följa steg för steg. En informativitet i expeditionen som imponerar – personalens ambitionsnivå att stå till tjänst måste ses som väldigt hög.
Kanske är Immigration Rayong unikt i det avseendet – hur ser det egentligen ut på andra Immigration Offices?
Det enda var väl att avgiten för att lämna in ansökan om Extension of Stay kändes lite hög, THB 1,900 är rätt mycket, Nen så var detta väl också den enklaste varianten av att söka Extension of Stay på i och med att jag grundade det på visumfri inresa.
-
15 May, 2015 at 3:42 pm #489114
Tusen tack för alla svar och tips! Vi åkte till Immigration idag, våra visum går egentligen ut imorgon men då det är lördag var sista dagen för oss idag. Vi fick förlängt tom den 15/6 (idag är det den 15/5). Högst oklart om det berodde på att vi fick 16/5-15/6 = 30 dagar from imorgon eller om vi fick 15/5-15/6 pga att det blir en kalendermånad. Invilket fall är vi jätteglada att det blev just till den 15/6 eftersom vi har flygbiljett bokad sedan tidigare det datumet.
Jag bloggar om vår tid i Thailand och om man blir sugen på att läsa mer om hur det gick till på Immigration för oss idag kan man kolla på: http://resamedbebis.blogspot.se/2015/05/forlangning-av-visum-i-hua-hin-besok-pa.html .
Än en gång tack alla!
-
15 May, 2015 at 4:13 pm #489115
Första och sista dag räknas in i de 30 dagarna.
Er sista dag med den nuvarande uppehållstillståndet enligt det Du säger är den 16 maj. Ni har fått utökat med ytterligare 30 dagar vilket innebär från och med den 17 maj till och med den 15 juni – det är prick 30 dagar.
Inget av antagandena
@MsL wrote:vi fick 16/5-15/6 = 30 dagar from imorgon eller om vi fick 15/5-15/6 pga att det blir en kalendermånad.
är korrekt.
Det första, 16/5-15/6 = 30 dagar, är en felräkning. Den tidsperioden innebär 31 dagar, inte 30.
Det andra, 15/5-15/6, är också en felräkning, det är en 32 dagars tidsperiod. Inte 30.
Båda tolkningsförslagen innebär överlappning med det uppehållstillstånd ni redan har till och med den 16/5 och det har ingenting med någon kalendermånad att göra.
Det är 30 dagars utökning ni fått och första dagen med utökningen är dagen efter det att det innevarande uppehållstillståndet gått ut, dvs den 17 maj.
En detalj till:
@MsL wrote:våra visum går egentligen ut imorgon men då det är lördag var sista dagen för oss idag.!
Detta har ingenting med något visum att göra (en lapp som man fått inklistrad i passet på en thailändsk beskickning utomlands, konsulat eller ambassad)
Det som gäller som uppehållstillstånd är inresestämpeln, som också innehåller en datumstämpel, som visar när uppehållstillståndet går ut.
Det ni fått är en tilläggsstämpel som kallas Extension of Stay och som visar sista giltighetsdag för den utökning ni fått. Ovan finns två exempel i tråden på hur det ser ut. -
17 May, 2015 at 8:55 pm #489116
Kanske är Immigration Rayong unikt i det avseendet
Om det nu är Immigration kontoret som ligger i Map Ta Phut så kan jag bara hålla med.
Hade aldrig några problem när jag var där 2006-2007. De fixade saker o ting snabbt.
Varför? Det troliga är industrierna i området med mycket utländskt arbetskraft. Många européer
som jobbar där bla. Sedan är det ju många sjömän från internationell sjöfart som kanske
mönstrar av eller mönstrar på också. Nackdelen för dem som måste resa en bit för att komma till
immigration var om något företag var där med en så där 50-150 pass, då blev det väntetider.
Jag hade 10min med moppen dit, så det var bara att vända och åka dit lite senare eller nästa
dag.***********
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.