Hem › Forums › Att bo i Thailand › Kultur, Samhälle & Politik, › Certificate of residence

Viewing 18 reply threads
  • Author
    Posts
    • #388308

      Nån som vet var jag kan hämta ut ett dyligt, vilka paper behövs, räcker det med ettårs-Visum ,vigselbevis i Thailand samt frugans “husbok”? Kan man hämta ut detta i Bangkok när man har en adress i Buriram eller måste jag verkligen far upp till Nongkai
      Tacksam för svar efterssom dom djäklas med mig angående att skriva ett fordon i mitt namn. Kommunkontoret vill inte skriva fordonet på mig efterssom jag inte de inte har en fast adress. :scratch:

    • #437907
      Nille
      Keymaster

        Lite snabbt här men jag tror jag ordnade ett liknande när jag skaffade mitt körkort. Det vara bara att åka till ambassaden och få dem intyga att jag var den jag var ungefär. Ring dem.

        Det stod en del om det i tråden om gula boken

      • #437908

        OK, Det låter som att jag kan fixa detta på Thailändska ambassaden i Stockholm vid samma tillfälle som jag ansöker om ettårs visa , i så fall var det ju enkelt och inte alls som i Thailand vid sista resan…..undrar varför allt är så krångligt i det landet :scratch:

      • #437909
        Thaisambo
        Participant

          @Phonthaisongthaisilk wrote:

          …..undrar varför allt är så krångligt i det landet :scratch:

          Det tycker jag är rätt uppenbart. De förväntar sej naturligtvis en liten dusör och generositet av en rik farang, hela folkmentaliteten är ju inpyrd med det där.

          Du får den service Du är beredd att löna, men visst ställer språket till med problem, dock inte oöverstigliga och det gäller bara att locka fram den goda viljan.

        • #437910

          Dom har fått en hel del dosörer av mig på det lokala kommunkontoret vi bor , men nu är det i Muang Phon det gäller. Och jag talar hyfsad Thai + att jag alltid ler och inte låter mig förargas 🙂

        • #437911
          Nille
          Keymaster

            Jag ordnade detta på SVENSKA ambassaden i Bangkok alltså.

          • #437912
            maprao
            Participant

              Certificate of residence har jag alltid fått på Immigration men för tre månader sedan fick jag beskedet att det var sista gången jag kunde få intyget där. Det ska fortsättningsvis utfärdas av Sv ambassaden alternativt konsulat.

              Det blev startskottet att ordna en gul husbok. Kopior på hustruns ID, husbok, vårt äktenskapsbevis och mitt pass behövdes. Baanpojaj skulle också intyga att jag bor i hustruns hus. Det tog 3 dagar att få boken och den var gratis. Det känns egentligen ganska bra att vara skriven på en adress efter några år utan fast adress.

              Som skrivits i tråden om ”gula boken” ger boken inga rättigheter men gör det enklare att bo i Thailand och bevisar för svenska myndigheter att man bor utomlands.

              Kj

            • #437913

              Jo det förstår jag, men jag bor endast där (I Thailand) ca 2 mån varje år, men likförb.. vill jag skriva en motorcykel jag köpt i mitt namn, då krävs det dyligt dokument säger kommunkontoret.

              Skall det då ordnas av SV Ambassaden i Bangkok. Kan det vara möjligt , i så fall en förbättring 🙂

            • #437914
              Thaisambo
              Participant

                Du får berätta mer om hur det går!

                Intyg om bosättning…. Och svenska ambassaden i Bangkok skulle alltså skriva ut ett sånt intyg om att Du anses bosatt i Thailand åt Dig när Du vistas där 2 månader om året?

                Jag blir nyfiken på hur de reagerar när de ställs inför den frågan på den grunden. Som sagt – berätta gärna hur det avlöper!

              • #437915
                maprao
                Participant

                  Ja, det ska bli intressant att höra fortsättningen.

                  När jag tog körkort får 4 år sedan hade jag ett färskt intyg på bosättningen från ambassaden. Nej, nej det dömdes ut och jag fick åka till immigration och göra intyget. Nu har immigration tydligen slutat utfärda intygen men är övriga myndigheter “online” med de nya reglerna?

                  Jag är just nu spännd över att få göra pass till min thailändska adopterade dotter. Enligt regelverket, som finns på internet, är det enbart pappan som kan göra det tillsammans med dottern. Mamman får inte göra det. Nu är ju mamma thai och pappa farang så det kan vara upplagt för problem.

                  Kj

                • #437916
                  stgrhe
                  Participant

                    @Phonthaisongthaisilk wrote:

                    Jo det förstår jag, men jag bor endast där (I Thailand) ca 2 mån varje år, men likförb.. vill jag skriva en motorcykel jag köpt i mitt namn, då krävs det dyligt dokument säger kommunkontoret.

                    Skall det då ordnas av SV Ambassaden i Bangkok. Kan det vara möjligt , i så fall en förbättring 🙂

                    Förutsättningen att du skall få ett intyg från immigration är att du har minst ett non-immigrantvisum på ett år. Försök istället med polisen i Buriram eller svenska ambassaden även om det enligt reglerna är tveksamt om du har rätt att registrera ett motorfordon i ditt namn.

                    Göran

                  • #437917

                    Ett non-immigrant multiple entry ett års Visa kommer jag att ha , men var säger reglerna att jag inte kan ha ett fordon i mitt namn. I så fall så är jag ju som vanligt “blåst” i detta land , Honda garanterade vid köpet att jag kan skrivas på fordonet, men det är klart , dom vill ju sälja …………….. Dumma faranger kan man ju blåsa :scratch:

                    Men å andra sidan, om jag har ett ettårs multiple entry Visa , så kan jag ju hävda att jag tänker bo i landet ett år med vissa resor till Sverige, då bör jag ju även kunna skriva en motorcycel i mitt namn. Ett dyligt Visa är inga problem då min hustru äger ett hus samt att vi sedan tre år är gifta både i Sverige samt Thailand. Förstår inte varför allt skall vara så föb…. krångligt , skriva en motorcycel på den som inköpt densamma 🙂

                  • #437918
                    Hemska Sven
                    Participant

                      Immigration Pattaya utfärdarde iaf Certificate of residence för min förnyelse av körkort i februari 2010. 200 bath för ett papper. Annars är regeltolkningen mycket lokal i Thailand, så det blir svårt med goda råd ibland. Men vad jag tror så ville nog Immigrtation ha lite extra pengar för att utfärda intyget i fråga, testa på ett annat Immigrationskontor i distriktet/länet om dom trilskas. Det kan ibland gå bättre då.

                    • #437919

                      Det låter nog ganska så klokt tycker jag , att allt kostar har jag redan förstått, tar nog och kollar i Bangkok, finns det immigrationskontor där ?

                      Lätt att ta det direkt när man kommer till Thailand. Dessutom verkar dom bättre på turistorterna , eller kanske mer turist/farangvänliga vänliga 🙂

                    • #437920

                      Certificate of residence det gör Polisen hära i Kranuan tillsammans med husägaren .
                      Min hustru får alltså gå till Polis stationen för att skriva ett sådant inom 24tim efter att jag kommit hit.
                      Det är hus ägarens skylldighet . Man ska alltså vara registrerad inom polisen först
                      Detta papper har jag använt då bla då jag fixade thai körkort också.
                      Enl turist polisens uppgifter är detta ett krav i hela Thailand och har funnits i lag länge.
                      men..läser att sådant bara verkar fungera hära i Kranuan (Khonkaen).
                      Då jag sökte om ett års visum ville Nongkhai också se detta papper.

                      Så..vi verkar ha lite olika krav överallt.
                      Nyfiken att höra om andra har samma system

                      Mikko

                    • #437921

                      Vad jag glömde skriva att jag bott hära nu i 3 år och samma gäller ca 30 talet faranger som bor här i Kranuan

                    • #437922

                      Nu måste jag in och rätta till min egen text till tidigare inlägg..
                      Notification from the house master , owner or the possessor of the residence .
                      Vilket blir ett hellt annat papper . (sorry om vilseledda inlägg)

                      Bara några punkter på detta papper.
                      1. Written at ort ..osv med datum mm
                      2. The immigration officer or lockal police officer
                      3. Adress , nummer , husägare , husbok nummer ..osv
                      4. Inne boende namn..pass nummer , land

                      Längre ner..Must notify within 24 hours from the time of arraving at the residence

                      Must notify the immigration divicion if located within bangkok area

                      Must notify the local immigration office if there is no immigration office in that local area
                      the lockal police office must be notified

                      Detta papper har jag haft med mig till immigration i Nonkhai..då jag tog körkortet..bank mm
                      och har inte haft problem heller..
                      Något annat har jag inte heller behövt under mina 4 år snart .
                      I mitt papper från Svenska Ambassaden står ju bara skrivet att jag meddelar att jag bor under denna adress
                      och alltså inget intyg .
                      Min post och alla andra ex försändelser från Sverige kommer till min skrivna adress i Thailand

                      Hoppas att jag inte ställt till med förvirring för vissa

                      Mikko

                    • #437923
                      stgrhe
                      Participant

                        @Mikko wrote:

                        Så..vi verkar ha lite olika krav överallt.
                        Nyfiken att höra om andra har samma system

                        Mikko

                        Det är samma system överallt men problemet är att de flesta utlänningar som kommer till Thailand och bor privat underlåter att göra den obligatoriska registreringen tillsammans men huvudmannen vars namn är angivet i husboken. Registreringen skall göras inom 24 timmar man min erfarenhet är att de inte är så noga med tidsaspekten.

                        Sådan anmälan skall göras hos närmaste immigrationskontor och om det inte finns något immigrationskontor på platsen, hos polisen. Denna registrering gäller som intyg för att kunna registrera motorfordonet om man har ettårsvisum.

                        Bor man på hotell ombesörjer hotellet registreringen.

                        Göran

                      • #437924

                        Låter ju faktiskt rätt rimligt att det skall vara så , myndigheterna måste ju veta var Falang upphåller sig i landet. Detta bör ju per automatik ge ett papper som visar min adress , detta skulle då vara det som fattas för att jag skall kunna skriva ett fordon i mitt namn. 🙂

                    Viewing 18 reply threads
                    • You must be logged in to reply to this topic.