Hem › Forums › Resa i Thailand › Provinser och platser i Thailand › Norra › Chiang Mai är en fantastisk plats att bo på!
- This topic has 8 replies, 6 voices, and was last updated 17 years, 9 months ago by
Mr Chiangen.
-
AuthorPosts
-
-
4 October, 2008 at 9:34 am #385851
Tjaba,
Har läst alla inlägg i denna tråd.
Jag har bott i Chiang Mai i elva år och trivs utmärkt.
Men, jag har just kommit tillbaka från en dryg veckas bilresa runt Laos, och ……..
Vackert land, underbara människor (som Thailand för 20 år sedan) och mat som faktiskt är godare än här. (Jag förstår inte varför Thairestauranger har blivit så populära när Laotisk mat faktiskt är godare.)Man kanske skulle flytta dit i stället. 🙂
Jimmy
-
4 October, 2008 at 12:35 pm #414797
@jimmysjo wrote:
Tjaba,
Har läst alla inlägg i denna tråd.
Jag har bott i Chiang Mai i elva år och trivs utmärkt.
Men, jag har just kommit tillbaka från en dryg veckas bilresa runt Laos, och ……..
Vackert land, underbara människor (som Thailand för 20 år sedan) och mat som faktiskt är godare än här. (Jag förstår inte varför Thairestauranger har blivit så populära när Laotisk mat faktiskt är godare.)Man kanske skulle flytta dit i stället. 🙂
Jimmy
Hur fungerar det med dina barn? Får de en ok utbildning i Chiang Mai?
-
5 October, 2008 at 6:44 am #414798
Inga barn. Eller fru (Inget tjafs eller bråk 🙂 ). Är en lycklig ungkarl.
-
5 October, 2008 at 7:00 am #414799
Jag skapade ett nytt ämne av dessa inlägg. De kom lite off topic i ämnet – Familj, flytta till Thailand eller inte!?
-
9 October, 2008 at 3:09 pm #414800
hej jimmysjo..du somlever och bor i chiang mai..som inte är så långt från nam som..jag undrar vad du lever av där?och har du kanske något för mej?just nu bor jag i norge..på 2×2 kvm och jobbar och sliter varje dag..åker ner med jämna mellanrum..typ varannan månad..men börjar tröttna på att pendla(längtan är för stor..jobbar innom rivningsbranchen..b.l.a med pcb och asbest..har du några tipps och råd så del gärna med dej..mvh petter
-
9 October, 2008 at 7:37 pm #414801
3 förslag till dig Petter
1. Bara du råder över de beslut du tar. Fundera på vad du vill göra resten av ditt liv.
2. Sluta resa varannan månad, res mer sällan. Du behöver var i Thailand längre perioder för att träffa någon som kan hjälpa dig med jobb.
3. Du måste ha ett liv när du är i Norge/Sverige med. Fundera på att vidareutbilda dig. Du kan göra det från Thailand. Är plugga inte intressant så vill du nog inte till Thailand tillräckligt mycket.Glöm att hitta jobb i Thailand, det är alldeles för svårt. Var realistisk.
-
10 October, 2008 at 12:37 am #414802
Hej Nisse,
“Glöm att hitta jobb i Thailand, det är alldeles för svårt. Var realistisk.”
Så sant.
Tråkigt men sant. Jag applåderar Nisse som säger sanningen.
Herr Chang har talat.
-
11 October, 2008 at 8:14 am #414803
hej och tack för förslagen..men..jag är 42år så jag tycker att tanken på vidareutbildning är lite väl sent i livet..och anledningen till att jag åker så ofta är att jag har en gravid kvinna därnere (Nam Som) samt att jag bygger hus…jag vet att ett traditionellt arbete..liknande det jag har här i Norge..inte är realistiskt att få där..men jag har många ideer..någon som vet hur det funkar med vatten rening? där jag bor dricker dom ju regnvatten..som alla andra..och min tjej har ofta ont i magen pga av det..fick henne att dricka flaskvatten sist jag var där och symptomen försvann.har kollat lite på vattenrenings utrustning i sverige och priserna är inte så höga..från 1500- 4000.. beroende på vad det är för rening..så min undran är!..någon som vet om det kan fungera? finns behov? någon som vet om någon provat att lansera det? mvh petter i Oslo..
-
14 October, 2008 at 2:28 pm #414804
Finns redan vattenreningssystem att köpa..
Angående skola o utbildning, finns några utmärkta skolor (internationella o andra ) i Chiang Mai. Knappast något problem..
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.