Hem Forums Gemensamt, för alla Övrigt Guldsmycken, billigare i Thailand eller Sverige?

Viewing 10 reply threads
  • Author
    Posts
    • #391662
      scherloff
      Participant

        Är det någon som har koll på om det är någon större skillnad i priset på en guldlänk i Sverige resp. i Thailand? Jag menar då pris per gram. Jag tror mig ha förstått att designen på länkarna kanske inte alltid är detsamma här i Thailand som i Sverige, men generellt ändå, är det billigare att köpa en länk på låt säga 30 gram i Thailand än i Sverige. Jag avser då 18 karats guld.

      • #468882
        stgrhe
        Participant

          Kan tyvärr inte svara på din fråga, men om du är intresserad av 18k guld och avser att resa till Thailand /Sverige inom kort, kan du t.ex. resa med Emirates eller Etihad på under transittiden köpa betydligt billigare än i Sverige.

          Göran

        • #468883
          nathon
          Participant

            Detta är vad jag läst mig till på olika forum angående guld i Thailand,
            hoppas det är till någon hjälp.
            I Thailand betalar man “mer efter gram” än design i Sverige får du betala stora pengar för design,
            så priset på ett mer arbetat föremål skiljer mer mellan länderna än priset på ett enklare föremål,
            då du i Sverige enkelt förklarat får lägga till priset för design och arbete ovanpå guldpriset.
            Då det gäller en kedja kanske detta inte påverkar priset betydligt.

            En annan aspekt är att Thailändare älskar “gult guld” medans vi europeer generellt föredrar “rött guld”,
            därför säljs det betydligt mer “gult guld” i Thailand,
            vilket förmodligen innebär att konkurrensen är större och därigenom priset lägre,
            vad gäller “gult guld”. Men detta kanske du redan visste.

          • #468884

            Har på skoj varit inne på ett par guldbutiker i Sverige och frågat om Thaiguld 24 karat .
            24 karat betingar givet ett avsevärt högre pris än 18 karat , all efter vad Svenska guldsmeder hävdar
            Såg idag att man i Isaan ger 25300 thbt för en bath Thaiguld . Det har gått upp kraftigt …

          • #468886

            Nypan !,
            Jag vet din inställning i detta med guldkedjor 🙂 jag känner en del faranger här som Levt i Thai 15-20 år och aldrig blivit av med sin kedja , skillnad om man vistas bland ryssar och kriminella Thai på semesterorter, tror det finns mer av den sorten där än i Isaan , visst kommer jag att bli av med min kedja , då förmodligen när jag ligger med näsan rätt upp , och den som lyfter av min Thaibuddha med kedja är förhoppningsvis min fru … :flower:
            Ps . Sista halvåret i Sveriges Rinkeby blev jag flera gånger uppmanad att inte bära denna , det kom från en
            Ganska “tung” kille som fattat tycke för min hederlighet i min arbetsutövning .Jag lyssnade på detta men har nu åter min kära kedja runt min gamla boxarnacke …. 🙂

          • #468887
            scherloff
            Participant

              Tack för svaren!

              Intressant det där med gult resp. rött guld. Jag visste inte överhuvudtaget om att det fanns olika benämningar på guldet. Jag trodde i min enfald att allt guld, förutom det som kallas vitt guld, hette rött guld.

              Visste ni förresten att det även finns svart guld (nej, inte råolja!), rosa guld, grått guld etc?

              http://sv.wikipedia.org/wiki/Färgat_guld

            • #468888

              Vitt guld är även det gult guld bara överdraget med en legering 🙂

            • #468889
              scherloff
              Participant

                @Phonthaisongthaisilk wrote:

                Vitt guld är även det gult guld bara överdraget med en legering 🙂

                Nja, det är väl inte riktigt korrekt, att det bara är överdraget?

                Vad jag kan få fram från flera oberoende sajter på nätet så består vitt guld av vanligt guld som är legerat (blandat, alltså inte överdraget) med metallen palladium, silver eller zink och guldblandningen får då en gråvit färg. Sedan kan man ytbehandla vitguldet med någon annan metall för att få en ljusare nyans. Men det är inte alltid som man ytbehandlar vitguldet. Om köparen tycker om den lite gråaktigare nyansen som icke överdraget vitguld har kan man låta guldet vara utan ytbehandling.

                Den här informationen hittade jag på Vasastans Guldsmedjas hemsida:

                Lite fakta om VITGULD

                Vitguld – en legering (blandning) av rent guld och andra metaller.

                Tills för några år sedan legerades vitt guld med nickel. Eftersom nickel kan leda till allergi så har detta numera tagits bort, och man legerar istället med andra metaller. Det vanligaste är palladium, silver eller zink. Normalt en kombination av två eller fler av dessa.

                Palladium

                En alltför låg halt av palladium i vitguldet KAN leda till att smyckena får en gul ton med tiden, detta är ingen självskriven regel utan uppstår ibland, ibland inte. Ett sätt att minimera risken för detta, är att använda en hög halt av palladium i legeringen. Eftersom palladium är en kostsam metall, så använder olika tillverkare olika halt av palladium, allt från 0% till 16%, eller i enstaka fall högre. Massproducerade smycken har oftast en låg halt palladium, det ligger i sakens natur för att hålla ner prisbilden. Normal palladiumhalt i handsmidda smycken är idag ca 16%. Denna höga halt av palladium garantererar normalt sett att vitguldet bibehåller en fin färg.

                En låg halt av palladium betyder inte automatiskt att det är en lägre eller dålig kvalitet på vitguldet. De flesta färdiga smycken som säljs har en låg halt, och bibehåller ändå sin färg och lyster i många år. Man nöter t ex inte alls t ex örhängen och halssmycken på samma sätt som en ring. Det finns också andra legeringar som kan hålla färgen mycket bra.

                Rhodinering

                Vitguld är, oavsett legering, i sig lite mörkare i tonen. Man kan säga gråare, samtidigt som det har en varm ton. Inte gult, men en varmare ton än t ex silver. För att få en vitare färg, så ytbehandlas vitguld normalt med en annan metall, rhodium. Detta kallas “rhodinering”, och lägger sig som ett tunt ytskikt. Vid användning så nöts detta bort, vilket på en ring kan ta runt ett till två år. Då kommer själva vitguldet fram, och man kan då se en annan färgton, se ovan. Vill man ha tillbaka den ljusa färgtonen, får man lämna in ringarna till guldsmeden för ny rhodinering.

                Om man väljer en vitguldsring med hög palladiumhalt, och accepterar/gillar den gråare nyansen obehandlat vitguld har, så kan man välja att köpa ringarna obehandlade. Det är inga problem att senare putsa upp dessa och lägga på rhodium om man skulle ändra sig.

                Rhodinering används ofta också på finare/dyrare silversmycken, för att få en högblank lyster. Silver har en förmåga att oxidera med luften, och mörkna eller gulna med tiden. Detta sker inte om smycket är rhodinerat.

              • #468890

                Någon som vet hur mycket man får i Sverige för thaiguld?

              • #468891

                Sherloff

                Tack för saklig info, inte helt fel det jag påstod ,vilket glädjer mig då jag fått detta av en som håller på med smycken , kan ju vara en missuppfattning av mig . Inte ytskikt utan inblandning av palladium .. Men men .. Thaigumman tror i sin okunnighet att det finns vitt guld vilket jag dementerat , nu vet jag mer och även andra som läser ditt sakliga inlägg

                Tackar :flower:

              • #468892

                Thai guld är mellan 23-24K guld. DVS nästan 100% guld. Till er som pratat om färger på guld. Guld är gult, ett grundämne. Blandar man (legerear) guld mer andra metaller så får det en annan färg, samt andra egenskaper. I Thailand är “thail guld” ungefär som guldtackor är i västvärlden. DVS, du kan köpa och sälja utan någon större spread. Dock är spreaden på guldtackor betydligt högre i t.ex. Sverige än vad den är på guldsmycken i Thailand. IOM detta är det mycket klokare att om man vill investera i guld, göra detta i Thailand. Du kommer köpa och sälja till ett pris som avspeglar världsmarknadspriset. Skillnaden är att spreaden är mycket lägre.

                Jag jobbar med ädelmetaller och har själv investerat en del i thai guld, p.g.a den låga spreaden mellan köp och sälj.

                Spreaden mellan köp och sälj Thailand/Sverige är ca 3% mot 6%. (Guldtackor i Sverige mot “thai smycken i Thailand). Vid mindre investeringar är detta ingen större skillnad men trots allt värt att tänka på. Valutan påverkar såklart priset i Thailand mot Sverige så sluta jämnför och köp där du befinner dig. Priset utgår alltid från världsmarknadspriset.

                Om du säljer “thai guld” i Sverige kommer du ALLTID förlora mycket på detta, jämnfört med att sälja det i Thailand (med undantag för kraftiga valutasvängningar). I Sverige kommer man förmodligen betala för 21K vilket är en stor procentuell skillnad mot vad det egentligen innehåller.

            Viewing 10 reply threads
            • You must be logged in to reply to this topic.