Hem Forums Gemensamt, för alla Samlevnad & Relationer Hur är en förlovad thailändska "ringmärkt"?

Viewing 14 reply threads
  • Author
    Posts
    • #387319

      Hej,
      Hur är en förlovad thailändska “ringmärkt”?

      På samma sätt som en svenska med vanligtvis slät ring på vänster ringfinger?

    • #427432
      jjonsson
      Participant

        Inte lika vanligt med det “mellansteget” i thailand.
        I alla fall inte som vi har det här.

        Men förlovning kan ske på samma sätt som vi har det här, ringar. (och guld)
        Den kan ske i samband med Bröllop.
        Eller några dagar innan.
        Dom två sistnämnda verkar vanligast, så man kan nog inte gå 100 på “ringmärkningen” :blackeye:

        Naturligtvis olika kan jag tänka mig beroende på hur traditionell släkten är och var i landet man är.

      • #427433

        jag har annan erfarenhet från vänner, där sker förlovning som en helt egen ceremoni med munkar å mat å allt vad det är . . sen ska enligt standard bröllopet ske inom ett år ..

        vet inte om det är lokalt i Bangkok eller lokalt i den/dom familjerna men har varit med om ett antal sådana ceremonier.

        glömde. . .å ja, ringar var inblandade . .dock i en mycket billigare variant än bröllops ringen och dom lämnades också tillbaks som delbetalning på dom “riktiga” ringarna.

      • #427434
        jjonsson
        Participant

          Vore intressant att veta om det är just Bangkok.
          Även om det är det verkar det ju ändå en aning mer allvarligt än sverige, här kan man ju vara förlovade länge.

          Jag har ju en lite mer traditionell thaikultur inblandat i mitt förhållande.
          Eller så ville hon gifta sig direkt och glömde att ge mig alternativet “förlovning” :blackeye:

        • #427435
          stgrhe
          Participant

            Det gosatta syftar på är mer att likna med den gamla svenska trolovningen och som faktiskt finns reglerad i lag. Att bryta en trolovning (foerlovning) kan alltså innebära krav på skadestånd. Lagen har sin grund, som så mycket annat i Thailand, att det skall utgå kompensation till den foerfoerdelade släkten foer att de tappat ansiktet.

            Trolovningen är en gammal sed och inte något modernt Bangkokpåfund.

            G.

          • #427436
            Thaisambo
            Participant

              Visst är trohet och lojalitet gamla seder och de har haft rättsverkan även i förhållandet mellan man och kvinna i Sverige också. Trolovningsbarn fanns också som begrepp och var inte samma sak som oäkting.

              Trolovning som rättsbegrepp avskaffades i Sverige 1915, men trolöshet finns fortfarande kvar som rättsbegrepp inom ekonomisk rätt och även i samband med rikets säkerhet, där det är ett brott som kan ge livstids fängelse i Sverige.

              Så nog är frågor runt trohet och löften av gammalt allvarliga saker och det är definitivt inte något som är specifikt för Thailand, snarare är det något som gäller människan som helhet. Det har rötter i sammanhållning, stam- och klantänk och för människans överlevnad.

              Tromannaskap är ett annat begrepp som lever kvar, bland annat inom förvaltning som förmyndare, företrädare, representant etc. Tromannen hade särskilt höga krav på sig att vara redbar, pålitlig och betrodd.

              Trolöshet i bemärkelsen att inte hålla sina löften, inte göra sin plikt, hålls fortfarande för att vara mycket allvarliga saker och bedöms hårt. Var man än är.

              Det här är kulturellt intressanta saker av gammalt, jag letade lite på nätet, men inte fanns det mycket att läsa om det. Man får gå till biblioteken och leta i de äldre arkiven. Jag försökte hitta ordet Trolovningsbrott på nätet, men det ordet står inte att finna. Ingen har skrivit det nånstans, men nu får man snart träff på forumet när man söker på det!

            • #427437
              jjonsson
              Participant

                @stgrhe wrote:

                Trolovningen är en gammal sed och inte något modernt Bangkokpåfund.

                Nej så menade jag inte.
                Jag syftade mer på gosattas “standard är att bröllop skall ske inom ett år”
                Och snarare då att Bangkok “töjer” på seden med detta…

                Förlovning, det var nämligen inget som var bekant eller ok i min thaidel av släkten som är mer traditionell.
                Har man hittat den man vill leva sitt liv med så gifter man sig.

              • #427438
                Thaisambo
                Participant

                  Sådär ….. 🙂

                  Resultat för: Trolovningsbrott
                  #
                  Förlovad? : Samlevnad & Relationer • Thailand Forum
                  6 inlägg – 5 författare – Senaste inlägget: 15 timmar sedan

                  Jag försökte hitta ordet Trolovningsbrott på nätet, men det ordet står inte att finna. Ingen har skrivit det nånstans, men nu får man snart träff på forumet …
                  http://www.thailandsforum.se/forum/viewtopic.php?t=4619&f=15 – 15 timmar sedan – Liknande sidor

                  Riktigt kul att vara ensam om träffen på Google search nu!

                • #427439
                  maprao
                  Participant

                    Förlovningen ute på landet uppfattar jag inte som särskilt vanlig. Man gifter sig direkt. Allt verkar vara lite friare i Bangkok. Är det vanligt med förlovning där och giftemål inom ett år verkar det som att det finns ett “ångerår”.

                    “Ringmärkningen” tycker jag inte följer några regler alls. Vänster/höger, långfinger/ringfinger, 1 eller två ringar, släta eller med sten, allt i en enda röra.

                    I en annan tråd “sambo eller gifta sig”. Älskar man varandra tycker jag man ska gifta sig, jag ser inga fördelar med att vara sambo då.

                    Kj

                  • #427440
                    jjonsson
                    Participant

                      @maprao wrote:

                      Förlovningen ute på landet uppfattar jag inte som särskilt vanlig. Man gifter sig direkt. Allt verkar vara lite friare i Bangkok. Är det vanligt med förlovning där och giftemål inom ett år verkar det som att det finns ett “ångerår”.

                      “Ringmärkningen” tycker jag inte följer några regler alls. Vänster/höger, långfinger/ringfinger, 1 eller två ringar, släta eller med sten, allt i en enda röra.

                      Det är min uppfattning också, det var därför jag blev lite nyfiken på om det var just “lite friare” i Bangkok.

                      Ringarna ja, långfinger har jag fått för mig symboliserar nära vänskap.
                      Sen kan ju ringarna ryka oavsett symboliken när pengarna sinar verkar det ju som.
                      Inte alls känslan för affektionsvärde som här, är ringen 1 baht guld är värdet på den dagens guldpris inget annat.

                    • #427441

                      @maprao wrote:

                      Förlovningen ute på landet uppfattar jag inte som särskilt vanlig. Man gifter sig direkt. Allt verkar vara lite friare i Bangkok. Är det vanligt med förlovning där och giftemål inom ett år verkar det som att det finns ett “ångerår”.

                      “Ringmärkningen” tycker jag inte följer några regler alls. Vänster/höger, långfinger/ringfinger, 1 eller två ringar, släta eller med sten, allt i en enda röra.

                      I en annan tråd “sambo eller gifta sig”. Älskar man varandra tycker jag man ska gifta sig, jag ser inga fördelar med att vara sambo då.

                      Kj

                      Hmm… inga fördelar att vara sambo? Vad är då fördelarna med att vara gift?

                      För egen del föredrar jag att vara sambo med fru Chang för då slipper vi äktenskapsförord. Och eventuellt trassel vid skilsmässa. Vi har alltså “gift” oss via traditionell ceremoni i hembyn men ej registrerat detta hos myndigheterna.

                      Herr Chang har talat.

                    • #427442
                      Thaisambo
                      Participant

                        @Herr Chang wrote:

                        Hmm… inga fördelar att vara sambo? Vad är då fördelarna med att vara gift?

                        Det är stor skillnad på Thailand och Sverige när det är så här, i Sverige erkänns samboskap och det finns en reglering av förhållandet i lag, Sambolagen. Den går inte lika långt som äktenskapsbalken, men den styr en del rättigheter och skyldigheter när samboskapet varat nio månader eller mer och hanterar framförallt vad som ska ske ifall parterna skiljs utan att vara överens eller vid t ex dödsfall.
                        I Thailand finns ingenting för att hantera osämja när relationen bygger på samboskap. Det är bara att dra med sitt pick och pack (personliga tillhörigheter). Man kan visst med avtal separat reglera samägandeskap och liknande precis som sker mellan två enskilda individer i alla sammanhang.
                        Har man barn tillsammans så är det efter vad som framgått av en del inlägg på forumet ingalunda självklart att faderskap erkänns i Thailand när parterna inte är gifta i lagens mening (inregistrering på Amphur Office). Vi har inte ens sett något exempel på att det överhuvudtaget registreras något faderskap i Thailand när parterna är ogifta, thailändare eller ej, och det har inget med ev faderskapserkännande, DNA-test e d att göra. Det medför också att modern inte får någon hjälp med ev underhållsbidrag m m, det blir en helt frivillig överenskommelse mellan parterna, där myndigheterna inte tar någon del alls.

                        Men byn och diverse vänner/bekanta kan naturligtvis tänkas ta tag i situationen och av solidaritetsskäl klämma åt en utländsk barnafader som de anser lämpligt. Thailändsk polis lär inte lägga sej i, snarare hjälpa till mot en liten ersättning och om de har någon anknytning själva till byn. Maffiafasoner eller medborgargarde om man så vill.

                        Det är väl i huvudsak de nackdelar man kan ha med att vara sambo i Thailand, det är helt säkert en utsatt position och jag tror nog att det är bättre att rätta sej in i ledet och göra som de ska ha det normalt. Särskilt på landsbygden, ordningen är bättre där jämfört med städerna, där det kan bli lite grötigt – det är för mycket folk och det är lättare att försvinna i mängden!

                      • #427443

                        @gosatta wrote:

                        jag har annan erfarenhet från vänner, där sker förlovning som en helt egen ceremoni med munkar å mat å allt vad det är . . sen ska enligt standard bröllopet ske inom ett år ..

                        vet inte om det är lokalt i Bangkok eller lokalt i den/dom familjerna men har varit med om ett antal sådana ceremonier.

                        glömde. . .å ja, ringar var inblandade . .dock i en mycket billigare variant än bröllops ringen och dom lämnades också tillbaks som delbetalning på dom “riktiga” ringarna.

                        Ja, vi gjorde precis enligt ovanstående text. Detta i Bangkok men med min nuvarande fru som är från Nakon Si Thammarat.

                      • #427444

                        @Herr Chang wrote:

                        @maprao wrote:

                        Förlovningen ute på landet uppfattar jag inte som särskilt vanlig. Man gifter sig direkt. Allt verkar vara lite friare i Bangkok. Är det vanligt med förlovning där och giftemål inom ett år verkar det som att det finns ett “ångerår”.

                        “Ringmärkningen” tycker jag inte följer några regler alls. Vänster/höger, långfinger/ringfinger, 1 eller två ringar, släta eller med sten, allt i en enda röra.

                        I en annan tråd “sambo eller gifta sig”. Älskar man varandra tycker jag man ska gifta sig, jag ser inga fördelar med att vara sambo då.

                        Kj

                        Hmm… inga fördelar att vara sambo? Vad är då fördelarna med att vara gift?

                        För egen del föredrar jag att vara sambo med fru Chang för då slipper vi äktenskapsförord. Och eventuellt trassel vid skilsmässa. Vi har alltså “gift” oss via traditionell ceremoni i hembyn men ej registrerat detta hos myndigheterna.

                        Herr Chang har talat.

                        Det beror på från vems sida man tittar på det hela. :cyclops:
                        Från en mans sida i Thailand finns det inte så många fördelar att vara gift.
                        Från en kvinnas sida är det tvärt om, dom har väl en hel del att tjäna på ett bröllop. Anseende, trygghet m.m.

                        Sidospår: Enligt Thailändsk logig innebär väl det då att en man visar respekt och generositet och därmed kärlek genom att gifta sig? Sen är väl ert sätt med skenäktenskap (ursäkta uttrycket) rätt bra för att rädda ansikte.

                      • #427445
                        Nille
                        Keymaster

                          @jjonsson wrote:

                          @maprao wrote:

                          Förlovningen ute på landet uppfattar jag inte som särskilt vanlig. Man gifter sig direkt. Allt verkar vara lite friare i Bangkok. Är det vanligt med förlovning där och giftemål inom ett år verkar det som att det finns ett “ångerår”.

                          “Ringmärkningen” tycker jag inte följer några regler alls. Vänster/höger, långfinger/ringfinger, 1 eller två ringar, släta eller med sten, allt i en enda röra.

                          Det är min uppfattning också, det var därför jag blev lite nyfiken på om det var just “lite friare” i Bangkok.

                          Ringarna ja, långfinger har jag fått för mig symboliserar nära vänskap.
                          Sen kan ju ringarna ryka oavsett symboliken när pengarna sinar verkar det ju som.
                          Inte alls känslan för affektionsvärde som här, är ringen 1 baht guld är värdet på den dagens guldpris inget annat.

                          Min uppfattning är att i Bangkok så apar man efter de västerländska traditionerna (om man har råd kan tilläggas). Så detta gäller kanske den övre medelklassen och uppåt. Det är alltså mindre traditionellt i Bangkok.

                          Ringmärkningen då? Mig veterligen finns det inte i den Thailändska traditionen? Men detta har jag forskat sjukt lite om men låt oss återgå till den delen av diskussionen.

                      Viewing 14 reply threads
                      • You must be logged in to reply to this topic.