Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Övrigt › IT & Fildelning om/i Thailand › hur bra fungerar ip-telefoni från Thailand?
- This topic has 9 replies, 5 voices, and was last updated 17 years, 6 months ago by
Thaisambo.
-
AuthorPosts
-
-
19 September, 2008 at 1:47 pm #385804
Jag är intresserad av att veta hur bra ip-telefoni funkar från Thailand?
Någon som har erfarenhet och som ringt mycket och långa samtal till Sverige/Skandinavien?
Är intresserad av att veta:
Kostnader?
Blir det några fördröjningar?
Om man har erfarenhet av att samtalet bara avlutas/”disconnectar” ?
Bästa Leverantören/mjukvara, jämförelse mellan olika leverantörer? (exempelvis: skype och liknande)
Tack på förhand!
/M
-
19 September, 2008 at 5:19 pm #414265
När jag bodde utanför Rayong 2006-2007, så ingick en 1Mbits ADSL lina i hyran på rummet.
Det var 30 rum som delade på den linan, men endast 7 pc uppkopplade som mest.
Köpte en trådlös router som jag kopplade in på linan, till detta köpte jag Netgears
trådlösa handenhet och körde med Skype, fungerade utmärkt, så länge internet
fungerade. Internet låg väl nere ca: 10 dagar varje månad. Efter varje åskväder så
var det stopp 2-3 dagar eller mer.Jag ringde för 16öre/min till Swedala och de som ringde
mig i Thailand betalade bara uppkopplingsavg. 50öre.
För det svenska tel.nr betalade jag då runt en 500 hundring/år till SkypeKöpte trådlös router och handenhet i Swedala, eftersom priset
var mycket billigare här.*****************************************************
-
19 September, 2008 at 6:07 pm #414266
Tack Marten_G för snabbt svar!
Hur bodde du när du hade 1mbit adsl, hotell eller lägenhet?
Låter mycket att det låg nere hela 10dagar varje månad.
Kanske beror på vart man bor också. Själv ska jag bo i Bangkok och Pattaya den största delen. Förhoppningsvis har dom ett lite stabilare nätverk där. Får man hoppas iaf.
Men det lär bli Skype som jag kommer köra på! Använde du en handenhet som kopplades in via usb då?
Väl mött
/M -
19 September, 2008 at 6:35 pm #414267
Det var nybyggda övernattningsrum för de som jobbade i området.
på ca: 30kvm, med allt. Hyra då 3500bath/mån exkl. vatten o el.
Internet ingick.Jag använde mig av den första versionen av denna handenhet SPH101.
Tyvärr så hade den ingen bordsladdare då, och den versionen käkade batteri också.
Men funkade klockrent.
http://www.netgear.se/Products/CommunicationsVoIP/Skype/SPH200W.aspx” onclick=”window.open(this.href);return false;dustin.se säljer denna modell
http://www.dustin.se/pd_5010112587.aspx” onclick=”window.open(this.href);return false;********************************
-
20 September, 2008 at 6:18 am #414268
Bangkok har väl bäst stabilitet och speed på internet. Ser man
hur thailändare drar kabel , el, tele eller internet så är det en
gåta att det överhuvud taget funkar.
Största problemet de har är att de till största delen använder sig av
koppar-kabel och att den är luftburen, särskilt utanför BKK. Därför
kan ju åskan härja fritt i dessa kablar.*****************************************
-
22 September, 2008 at 11:18 am #414269
Tack Marten_G!
Ska kika på den där modellen. Lär klippa till nu efter din recension. =)
/M
-
22 September, 2008 at 12:17 pm #414270
Hittade ett test ang. dessa telefoner från sept 2007
http://testcentret.idg.se/produkt.asp?pID=8374″ onclick=”window.open(this.href);return false;Så det finns ju ett antal att välja mellan. 2005-2006 hade ingen
av dessa kommit ut i Thailand ännu. Våren 2007 hade man Belkin
på Phantip i BKK, men till ett högre pris än i Swedala.Eftersom de flesta trådlösa närverk i BKK var öppna då, så kunde
man använda den i princip överallt. Man kunde bo på ett hotell utan internet, men
ringa på hotellet mitt emot, på deras öppna trådlösa lina.Modellerna klarar kryptering,MAC,inloggning, så det är inga problem
om man har använarnamn o krypternyckel.Nu kanske samtliga modeller finns representerade på Phantip också.
******************************
-
22 September, 2008 at 8:23 pm #414271
Grundförutsättningen är ju att man har en ADSL line. I HuaHin där jag testat en hel del har vi 2 Mbit.
Har testat Skype som dom flesta andra. Fungerar OK.
Har dessutom testat “riktig” IP telefoni i många former. Bolag som Megaphone, Cellip och Phonzo.
Som klienter har jag testat Vood 322 (bara Megaphone och en telefon ansluten till enheten) , Siemens C450IP , Linksys PAP2T (Även här en telefon ansluten) och Nokia N80 (via trådlös Router).Och det mesta fungerar bra.
hf
-
23 September, 2008 at 9:40 am #414272
Har själv Cats g.shdsl uppkoppling med 2mb ner och 2mb upp (på pappret iaf 😉 fungerar istort sett alltid väldigt bra med ip-telefonin. Kostar ca 2900 baht / månad men helt klart värt för att få bra ljudkvalité, nästan ingen som märkt att det är ip-telefoni från Thailand utan tror det är fast tele i Sverige.
Hade tidigare TOT adsl lina men gick inte alls lika bra, mycket “ekon” och hack i samtalen.
Använder en vanlig svensk operatör för ip-telefonin och en mjukvarutelefon på datorn (x-lite), fungerar kanon.
-
3 October, 2008 at 11:02 am #414273
Det är ju realtidskommunikation och för att IP telefoni ska funka bra (på SIP, dvs TCP/UDP port 5060) ska man ha en stabil genomströmmningskapacitet punkt till punkt på minst 256 Kbit, helst 512 Kbit. Då har apparaturen förutsättningar att buffra, vilket är viktigt för att få jämn och stabil kvalitet, både video och ljud.
Man kan testa detta med hjälp av TPTest, lättast och enklast är att göra det via http://www.bredbandskollen.se/” onclick=”window.open(this.href);return false; som ger hyfsat pålitliga resultat. SIP operatören, som man har sin IP telefon hos, ska man naturligtvis kunna räkna med har tillräcklig bandbredd i sin anslutningspunkt för att kunna stödja ett stort antal IP telefonikunder samtidigt förstås, så svagheterna brukar vara i någon länk på vägen. Detta går att lokalisera med hjälp av t ex traceroute, men är det bortom den lokala Internetoperatörens nät är det i praktiken omöjligt att som privatperson göra nåt åt det. Det är bara att byta operatör, som förhoppningsvis har en bättre stamnätsanslutning.
Men kvalitetstesta Internetanslutningen – och gör flera tester – för att se om det duger för IP telefoni!
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.