Hem › Forums › Att bo i Thailand › Driva företag, Investera & Arbeta › Hus, Lägenheter & Mark › lägenhet I Pattaya
- This topic has 10 replies, 5 voices, and was last updated 17 years, 2 months ago by
oxjanne.
-
AuthorPosts
-
-
16 August, 2009 at 11:44 am #387731
Har chans att köpa en ny lägenhet på 50kvm i centrala Pattaya kostar då 2.8 mj bath
på avbetalning 10 år ränefritt 25% kontant, dock endast som thai-bolag.Hur funkar detta ? Fallgropar? Extra kostnader?
Mäklaren säger att det är ingen skillnad förutom circka 10% lägre marknadvärde
Kul om någon har koll på läget. -
16 August, 2009 at 12:08 pm #432441
hej
Nja menar ju att i framtiden man säljer såmenade mäklare att lägenheten får ett lite sämre marknadsvärde
Ang Thai bolag samma som det brukar heta.
thai51% jag 49% någon typ av bolag .
-
16 August, 2009 at 1:05 pm #432442
Det verkar mycket underligt detta med thaibolags uppsättningen? Priset låter heller inte det speciellt attraktivt. Räntan och en jättevist låter redan inbakad. Hyr istället är mitt råd.
-
16 August, 2009 at 1:42 pm #432443
Det oxjanne syftar på är att det finns två nivåer på värdet på samma type av lägenhet i samma condo på andrahandsmarknaden beroende på om lägenheten ryms inom den 49% utländska kvoten eller om den här till den thailändska kvoten. Om mäklaren säger att det måste till ett thaibolag så tyder det på att lägenheten inte ryms inom den utländska kvoten. Som utlänningen är det defenitivt att föredra att köpa inom ramen för den utländska kvoten så att man får lagfart på lägenheten. Annars blir man minoritetsägare i det bolag som äger lägenheten.
Att tänka på är att bolag med nominerade thailändska aktieägare inte är tillåtet enligt lagen och dessutom kostar det att ha ett bolag. Mäklaren är alltså inte helt uppriktig, vilket tyvärr inte är ovanligt med mäklare här i Thailand.
Priset på 2.8 miljoner baht för 50 kvm verkar dyrt om det inte rör sig om en condo med absolut beach front och med sjöutsikt.
Göran
-
16 August, 2009 at 4:30 pm #432445
det gäller Pattaya hights,rätt så lyxigt. ev kan dom garantera 4% uthyrnings intäkter.
2.8 mj bath 4% 112000 bath intäkter per år minimumnär det gäller prise rså tycker jag inte det är så dyrt.
Ang Thai namn så är det säkerheten att äga så inget strul kan inträffa.
Tänkte det kunde vara kul med en lägenhet + investering.
-
16 August, 2009 at 11:54 pm #432446
@oxjanne wrote:
det gäller Pattaya hights,rätt så lyxigt. ev kan dom garantera 4% uthyrnings intäkter.
2.8 mj bath 4% 112000 bath intäkter per år minimumIngen kan garantera några hyresintäckter, det är bara tomt prat, men bortsett från det kan det ändå vara ett bra köp prismässigt om läget är “prime”. Tänk dock på att marknadspriset beror på:
1. Läget på fastigheten
2. Lägenhetens position i fastigheten (utsikt?)
3. Om lägenheten ligger högt eller lågt
4. Och för Pattaya även om det finns en bahtbusslinje utanför@oxjanne wrote:
Ang Thai namn så är det säkerheten att äga så inget strul kan inträffa.
Vem försöker du övertyga, att inneha ett bolag med s.k. nominerade thailändska aktieägare för köpa av fastighet (mark eller condo) är olagligt så hur kan det då vara helt riskfritt? Att sedan många andra gjort samma sak betyder inte att det blir mindre olagligt.
Göran
-
23 August, 2009 at 4:18 pm #432448
Hur har det gått med tilltänkta köpet?
-
26 August, 2009 at 10:35 am #432449
jag avvaktar, men mäklaren vidhöll att det inte var några problem med Thai bolag.
Det är ju lite irriterande att tahi får köpa det billigare.
Skulle dom ta bort den lagen i framtiden ang thai 51% farang 49% så faller ju värdet när man betalt farang priset.
Men priset var ändå hyfsat många priser i centrala Pattaya ligger ändå på 50 000 och uppåt per kvm.Kanske det blir på Jomtien Stone condo , ligger dock lite långt ifrån, circka 1.9 km Soi 12 till Soi 1där man hoppar av tuck tucken från Pattaya när man skall bada.
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.