Hem Forums Gemensamt, för alla Medier om Thailand Nyheter Nästan hälften av alla munkar är överviktiga

Viewing 2 reply threads
  • Author
    Posts
    • #395327
      Thailandsforum
      Participant

        En ny studie visar att Thailands munkar har problem med med vikten, vilket nu kommer leda till en kampanj för att få munkarna att leva mer hälsosamma liv.

        Enligt professorn Jongjit Angkatavanich från universitetet Chulalongkorn så visar deras studie att 48% av munkarna har problem med fetma, som i sin tur leder till allvarliga hälsoproblem. Runt 42% hade högt kolesterol, 23% hade högt blodtryck, och 10.4% var diabetiker.

        Jongjit sade att överviktiga munkar visade sig ha fler än en kronisk sjukdom.

        “Fetman hos våra munkar är en tickande bomb,” sade Jongjit.

        Varje år så måste regeringen betala sjukhuskostnaderna för munkar som har problem med fetma eller kroniska sjukdomar. Vilket år 2012 var över 300 miljoner baht.

        [img2:17nv6a03]http://www.pictures.se/bilder/9thVs.jpg[/img2:17nv6a03]

        Det stora problem är att munkarna äter det som de får i gåvor av befolkningen. Ofta så ges dom juice, te, och kaffe som har väldigt mycket socker och energi. Maträtter så som kaeng kaew wan, tod mun, thong yib, foy thong, och khaotommud är väldigt vanliga att munkarna får att äta, och dessa rätter har väldigt mycket fett och socker.

        Universitetet Mahachulalongkornrajavidyalaya har nu börjat med utbildningsprogram för att lära munkarna att leva en mer hälsosam livsstil. Detta genom att lära dem om kost samt att få dem att röra mer på sig.

        Enligt munken Phra Maha Narong så är det munkarnas ansvar att hålla koll på vad de äter, men de tillåts inte att neka mat som ges från troende.

        Källa: BangkokPost
        Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

      • #492362
        Nille
        Keymaster

          Bevisar bara att de inte mediterar speciellt mycket för annars skulle de kunna lyssna på sin kropp.

          Jag vilken skitmat de får i gåvor alltså… Dessutom har de ju ingen kunskap om kost. Förr trodde vi att man blev fet av fett, sen att man blev smal av motion, nu vet man att man blir smalare av att hoppa över spannmål och processmat så mycket man kan. Hälsan kommer sen av sig själv.

        • #492363
          Lung Lennart
          Participant

            Vart tog “den tredje vägen” vägen?

        Viewing 2 reply threads
        • You must be logged in to reply to this topic.