Hem Forums Vårt ThailandsForum Läs detta! Om Forumet och Tekniken Upplever ni störningar på Thailandsforum senaste veckorna?

Viewing 44 reply threads
  • Author
    Posts
    • #391338
      Nille
      Keymaster

        Hej,

        Håller på och undersöker om vi har problem med servern eller hemsidan. För egen del har det varit ganska trögt från Hua Hin sista veckorna. Har tagit för givet att det varit min ISP eller browser men vill försöka ta reda på sanningen. Det enda jag vet att jag har problem med andra sidor på samma server.

        Fick detta av en medlem senast idag.

        1) Svårt att logga in;
        2) Långa svarstider;
        3) Felmedelanden gällande servern; och
        4) Ständiga utloggningar

        Hur fungerar det för dig, och från var?

        Har du tankar eller funderingar i ämnet posta dem gärna här.

      • #464743

        Ja det har varit ovanligt trögt senaste tiden, sjukt långa svarstider och ofta inget svar alls!

        Mycket värre än det har varit förr.

      • #464744

        Ja det har varit ovanligt trögt senaste tiden, sjukt långa svarstider och ofta inget svar alls!

        Mycket värre än det har varit förr.

        (från sverige då, både hemma och på jobbet som har dom snabbaste linorna Sverige kan leverera)

      • #464745
        Rob

          Långa svarstider ifrån Sverige, dock verkar det flyta på bra idag.

        • #464746
          Hemska Sven
          Participant

            Att vi har en seg server har jag snart vant mig vid, och andra forum jag skriver på är betydligt snabbare att koppla upp.
            Nog kan man begära lite mer av serverleverantören? :flower:

          • #464747

            denna kommer hela tiden senaste tiden

            500 Internal Server Error

            The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

            Please contact the server administrator, webmaster@thailandsforum.se and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

            More information about this error may be available in the server error log.

            Apache/2.2.9 (Debian) DAV/2 mod_ssl/2.2.9 OpenSSL/0.9.8g Server at http://www.thailandsforum.se Port 80

          • #464748

            Har uppe i narheten av Udon Thani har jag inte markt nagot speciellt med forumet senaste tiden.

          • #464749
            Thaisambo
            Participant

              Absolut! Det är väldigt mycket störningar och det har ingenting med linjen att göra.

              Jag får väldigt ofta avbrottet “Server Error 500”, även märkbart långa svarstider, det är en påtaglig väntetid.

              Det tar uppenbart lång tid att få svar, rekommenderar inbyggnad av svarstidsmätning på sidorna så kan man få exekveringstiden i servern på millisekundsnivå. Då ser man vilka sidor som innehåller programanrop som tar mycket tid.

              Server Error 500 är en generell felkod som lämnas användaren om servern inte svarat inom satt svarstimeout (en konfigureringsparameter på servern som brukar sättas av den som svarar för serverkonfigureringen). En vanlig sättning är 3 sekunder.

              Denna felkod innehåller ingen annan information om något mer än att webbapplikationen på servern inte lyckats få fram svarsdata att skicka till användaren tillräckligt snabbt. Webbservern har helt enkelt tröttnat på att vänta på webbapplikationen.

              Kanske en script som står och loopar eller fastnar av någon annan anledning, tre sekunders exekveringstid är rätt mycket på en modern hyfsat snabb dator, men kan ju tyda på överbelastning också, tror dock inte att det är det som är problemet i detta fall.

              Då och då kommer MySQL General Error som alternativ. Det pekar antingen mot att MySQL databasen är defekt (vilket jag inte tror på) eller att felaktiga/defekta anropsdata skickas in till MySQL av någon anledning. Felet är inte permanent, det är inte bestående, vilket pekar på möjligen brister i hanteringen av internt minne, för små databuffertar eller liknande, vilket kan resultera i oavsiktliga överskrivningar av buffertminne från olika processer. Indikationen är att buffertminne genom överskrivning från annan process får sitt innehåll förändrat, vilket är förvirrande för MySQL – lång svarstid eller detta förhatliga “General Error” som resultat.

              Det är debuggingjobb som behöver göras på servern, ringa in de kritiska programsatserna, läsa programkod och försöka lista ut varför innehållet i buffertdata förändras och varifrån det kommer.

              Betvivlar starkt att det har något med linjekommunikationen eller trafiken mellan Sverige och Thailand att göra även om man kan uppleva det som att frekvensen är högre om linjen är snabb. Men den skillnaden beror nog bara på att man kan transportera mer data mellan webbklient och server under samma tidsperiod än vad fallet är med en långsam linje.

              Man kan läsa webbserverns applikationslogg för att lista ut vilka anrop det är som kan få felkoden System Error 500 tillbaka, det finns i standarddesignen för webbapplikationsloggar (NCSA). Det har alla, sen är det leverantörsberoende vilka “utökade” loggformat man kan få ur servern.

              Webtrends är en programvara som snabbt kan presentera översiktliga analyser av innehållet i dessa loggar kategoriindelat för överskådlighets skull. Då hittar man snabbt de anropssatser som besvarats med olika felkoder (500 är väl intressantast här).

              Måste tillägga att det är några år sen jag gjorde analyser på webbserverloggar och felsökningar – men å andra sidan är det nåt jag jobbat med 1994-2008 på flera olika webbserverimplementationer. Det är stora loggar (vid någorlunda beläggning) och de är lite bökiga att hantera på en dator av den anledningen, men det finns aggregeringsverktyg, av vilka Webtrends är nämnt här.

            • #464750
              Auan
              Participant

                Från norra Thailand inga störningar.

              • #464751

                Märkligt nog så har jag inga störningar från min I Pad , däremot från mitt fasta internetabonnemang på jobbet.
                Ettcrelativt snabbt Telia abonnemang…där har jag dessa error meddelanden samt långa svarstider .

                Inte på I Paden

              • #464752
                Thaisambo
                Participant

                  Jag har ingen IPad själv (vill inte ha någon heller, avskyr att surfa på så små skärmar).

                  Men Din observation är intressant, det kan innebära att det inte är samma webbinterface för IPad som för “stora” webben.

                  I så fall är det inte samma PHP scripts (serverscripts) som exekveras utan det är en version som är anpassad till IPad. Det är bra att veta det när man söker efter källan, det är en inringning.

                • #464753
                  Jon

                    Jag har problem med långa svarstider och nåt enstaka serverfel. Både från Tapatalk på iPhone (både via WLAN och mobilt), samt även på dator. Detta gäller för åtminstånde tre olika uppkopplingar och leverantörer.

                    Allt detta i Sverige.

                  • #464754
                    Nille
                    Keymaster

                      Tack alla för er feedback och speciellt till dig Thaisambo.

                      Jag har påbörjar en migrering till en annan server som jag fått på rekomendation av killen jag har forumet på nu. Av förklarlig anledning håller han på att avveckla sitt eget web hotell.

                      Förhoppningsvis blir det bättre och om inte annat vet vet vi att koden behöver en översyn. Oavsett behövde vi byta då det var svårt att administrera servern där den ligger nu. Fanns ingen “bra” kontrollpanel.

                    • #464757

                      Har fått samma meddelande ett par gånger .
                      Men jag är tacksam så länge jag inte får “Get avay from this Forum ” 🙂

                    • #464758
                      Nille
                      Keymaster

                        Marcus på Strategit har idag hjälpt mig att byta databas servrar så jag hoppas våra problem är över för denna gång. Vi kommer givetvis följa Marcus råda att skaffa en kraftigare server, för växa det skall vi.
                        post78902.html#p78902

                      • #464759
                        Hemska Sven
                        Participant

                          Bra mycket snabbare nu, det känns bra. :flower:

                        • #464760

                          @Nille wrote:

                          Marcus på Strategit har idag hjälpt mig att byta databas servrar så jag hoppas våra problem är över för denna gång. Vi kommer givetvis följa Marcus råda att skaffa en kraftigare server, för växa det skall vi.
                          post78902.html#p78902

                          Hej,

                          Det verkar ju lovande det här. 🙂 Som jag har förstått det så kör ni forumprogramvaran i Debian, och eftersom det är en server så utgår jag från att det är stable-versionen som gäller. Jag har själv mycket positiva erfarenheter av det systemet, och det enda som borde kunna sätta käppar i hjulen för er är hårdvaruspecifikation och konfiguration; Marcus råd som syftar till målet att forumet ska ha rätt prestanda är därför ett mycket bra råd.

                          MvH,
                          Hans

                        • #464761
                          Thaisambo
                          Participant

                            Hm, det låter som om databasen legat (och kanske fortfarande gör det) på en delad databasserver trots att det är en MySQL databas.

                            Det innebär att det är möjligt att forumet kan störas ut av en helt annan databasapplikation (felaktigt skriven eller extrema volymer databastrafik) så att effekten vi sett tidigare uppstått (felmeddelanden från databashanteraren samt timeouts i form av HTTP 500 meddelanden).

                            Thailandsforum handlar ju om att hantera textmeddelanden. Det är ingen stor datavolym, jämförbart med t ex butiksdatasystem och liknande. Det handlar om små datavolymer och är absolut inte jämförbart med tunga databasbearbetningar som befolkningsregister, sorteringar, statistikkörningar från stora registers etc som ställer krav på att kunna hantera höga volymer data.

                            För övrigt anser jag att det är direkt olämpligt att använda databashanterare till det, hanteringen blir mycket enklare om man kör mot sekvensiellt lagrade registerdata, där data hanteras i ström. I en databashanterare beräknas åtkomstnycklar och data hämtas styckvis – man drar i normalfallet ingen som helst nytta av dyra buffertminnen eftersom effektiv I/O förutsätter att man utnyttjag bufferminnet effektivt – och det gör man inte annat än i undantagsfall om man använder nyckelbaserad åtkomst.

                            Men det är populärt att lagra även volymmässigt stora mängder data i en databashanterare trots att den inte är gjord för det och av designskäl direkt olämplig att använda för volymhantering (med “stora mängder data” syftar jag på datamängder som idag lagras över åtskiliga MB och upp i TB-klassen). Det kostar kopiöst med maskinkraft om man inte planerar lagringen korrekt relativt användningen.

                            Det kan vara något sånt som Strategit sett eftersom de valt lösningen att omallokera Thailandsforums databas till annan server som den enklaste lösningen.

                            Och jag har inte sett några av de tidigare problemen än. Inga stopp har synts till här än.

                          • #464762

                            Forumet är i phpBB, så ja det är MySQL-databas i botten (både tidigare och nu). Ska det använda det du beskriver, får du/någon skriva om er kod.

                            Vad syftar du på med “inga stora datamängder”? Har du insyn i detta forum? 😉

                            Hur som haver så ligger forumet på ett vanligt webbhotell, och det är inte längre en optimal lösning. Var kanske ett tag sedan det var det… 🙁

                            Men för att flytta måste en lämplig lösning hittas och jag har erbjudit mitt stöd till forumledningen för att hitta en lösning.

                            /Marcus

                          • #464763
                            Thaisambo
                            Participant

                              Hej Marcus,

                              Nej jag har ingen insyn alls i forumet, men med “stora datamängder” menar jag strängt taget trafikintensiva, inte datalagringsvolym för i stort sett inaktiva data, och här låter det mest som om det är sekundärminneshanteringen som var överlastad med tanke på de tydliga effekterna av att flytta på databasen. Det kan vara till exempel inbyggd sökfunktion som lastar ned – efter vad jag förstår är den inte byggd på någon indexerare utan söker direkt i databasen, som är en fritextdatabas. Det borde generera väldigt mycket trafik med databasen för det är, som man kan förstå det, där som flaskhalsen rimligen ligger.

                              Annars tycker jag inte att till exempel inläggsvolymen eller antalet användare är speciellt extrem – det är knappt 75.000 inlägg och knappt 5.000 användare, som mest har runt 150 stycken varit aktiva samtidigt, just nu är den aktiva volymen knappt 50 användare, men är ofta lägre än så.

                              Det är mycket möjligt att det är just applikationens egen inbyggda sökfunktion som är den mest krävande delen – just sortering och avsökning på applikationsnivå är traditionellt de tyngsta funktioner man har på en datacentral utöver backuptagningen. Och här är det fritextsökningar det gäller.

                              I övrigt är det nog Nille som i rollen av systemägare har bästa överblicken och detaljkunskapen om vilka resurser som behövs och hur de kan organiseras och den här applikationen är ju inte från början skriven med de förutsättningar ni erbjuder för kod- och driftoptimering utan har flyttats runt någon/några gånger.

                              Man kan förresten tänka sej att distribuera forumet och dess databas till egen server – jag gillar distribuerad hantering – och då är HP:s Proliant Microservers ett intressant alternativ, Man stoppar in ett komplett system och de kan köras i stort sett var som helst utan att nämnvärda installationsanpassningar behöver göras.

                              Drift, övervakning och backup kan man avtala om.

                              En recension från IDG:

                              HP Proliant N36L Microserver: Prisvärd server för lilla kontoret och hemma-mekaren

                              På till exempel Dustin ett par tusen (exkl moms), man kan lägga till sekundärminne efter behov.

                              Nåt som intresserar Nille för en bekväm ägarmiljö?

                            • #464764
                              Nille
                              Keymaster

                                Kan du summera det där över några få rader och på svenska tack? 🙂

                                Databasen är SQL och vi kör MySql. Forummjukvaran heter PHPbb3

                              • #464765

                                Vad har du för linor m.m. till den serverlösningen Thaisambo?

                                Jag skulle personligen tro på en egen server hos t.ex. Oderland eller liknande.

                                /marcus

                                PS!
                                Jag försöker hjälpa Nille, även om jag genom ett på sikt förlorar er som kunder. Vilket annat webbhotell hjälper er vidare när ni vuxit ur?
                                DS!

                              • #464766
                                Thaisambo
                                Participant

                                  Kort och gott: Skaffa egna maskiner (det finns billiga servrar nu, säljs utan operativ, skärm, tangentbord m m och en måttlig systemdisk för att bära ett operativ). Gärna 64 bitars maskin. Den kan enkelt pluggas i en serverkonsol via portarna för mus, tangentbord och skärm.

                                  Processorkraften har marginell betydelse om inte applikationen är väldigt beräkningsintensiv och ni inte behöver Microsofts tyngsta och mest överlastade operativ – och det tror jag inte.

                                  Det blev för långt – jag klipper av så detaljer kommer i nästa inlägg.

                                  Hoppas det fungerar som “försvenskning” annars kan säkert Marcus förklara på sitt sätt.

                                • #464767
                                  Thaisambo
                                  Participant

                                    Det är bara att installera ett 64 bitars operativ och så de applikationer ni behöver (PHPbb och MySQL) och så applikationen, konfigurera och köra. Man kan hänga på ett extra hårddiskkabinett (fördelen är att det kan göras “hot swappable”, en ev trasig hårddisk kan bytas utan att systemet behöver startas om, men är en dyrare lösning) eller ta några externa 2-3 TB härddiskar via USB 2.0/3.0 – den här HP Prolianten har gott om USB portar och s k “USB hubbar” är ett otyg man bör undvika.

                                    NAS – Network Attached Storage – är en annan lösning, dock lite dyrare och det kan behövas ett separat fiberbaserat kabelnät för att få tillräcklig fart. Tror inte det ska behövas, det är så få maskiner och enskilda datorer klarar inte att ensamma utnyttja fulla kraften i ett bra fibernät i Gbpsklassen.

                                    Anledningen till att undvika externa USB hubbar är bara den att den elektriska belastningen kan bli för stor, de drar för mycket ström i maskinens USB port och man kan få funktionsproblem pga det).

                                    Ett operativ jag är nyfiken på för de här ändamålen är Windows XP 64 bit Enterprise, enkelt och inte så belamrat med diverse påbyggnader från MS. Borde vara effektivt och är dessutom gratis med full licens (laddas ned som torrent på “den där skumma siten” som distribuerar film, musik m m). Men det är klart, vill man ha underhåll, support och uppgraderingar på operativet så är serveroperativen dyra saker (det finns dock minivarianter, men vad de kostar vet jag inte).

                                    Det är en lågpris lösning som borde landa kring 6.000:- och då har Du 6-8 TB sekundärminneskapacitet plus maskinens systemdisk med möjlighet att bygga ut ytterligare.

                                    Systemmanagementet kan man köra även remote med hjälp av till exempel Hyena som är relativt prisbillig.

                                    Vad gäller webbserverprogramvaran (HTTPD daemon) har jag inte full koll idag, men den biten har Du kanske koll på redan och annars går det att hitta produkter, det är ingen komplicerad programvara.

                                    Brandväggen är med fördel en fristående hårdvara, men den borde med fördel kunna hostas av den ni hyr in er hos för drift och backup tjänsterna. Då räcker att speca vilka portar ni behöver för inkommande trafik, möjligtvis är ett proxyfilter bra att ha påslaget också (parera DoS och SYN flooding attacker från ondsinta marodörer på nätet).

                                    E-posten är väl redan löst i särskild ordning på annat sätt.

                                  • #464768
                                    Thaisambo
                                    Participant

                                      @strategit wrote:

                                      Vad har du för linor m.m. till den serverlösningen Thaisambo?

                                      Jag skulle personligen tro på en egen server hos t.ex. Oderland eller liknande.

                                      /marcus

                                      PS!
                                      Jag försöker hjälpa Nille, även om jag genom ett på sikt förlorar er som kunder. Vilket annat webbhotell hjälper er vidare när ni vuxit ur?
                                      DS!

                                      Hej Marcus!

                                      Cat 5 i första hand, tror att det bara blir dyrt och bökigt om man ska upp på Cat 6. Sen ska man tänka på att en hel del trafik går via långsamma förbindelser, mobilt 2G/3G, ADSL och annat. Flera användare sitter i Thailand och med trafikproblem som vi inte kommer åt, överlastade trafikfilters vid gränsen och sånt – jo, Thailand har en mer omfattande Internetcensur (och troligtvis loggning) än vad vi själva har. Man kan testa hur det ser ut med till exempel Speedtest.net.

                                      Därför ska man vara sparsam med dyr kräm – enkla, prisbilliga, grejer räcker väldigt långt när förutsättningarna är så här. Det räcker att det fungerar som det ska i stort sett, ev överskott äts ändå upp nån annanstans och användarna kommer inte att märka någon skillnad.

                                      Jag försöker också hjälpa Nille men tar givetvis hänsyn till Dig. Dessutom har jag ingen verksamhet igång idag (förutom eget, privat, hemmanät) – detta är “ideologisk gratishjälp” till den som frågar.

                                    • #464769

                                      Jag tycker att det verkar fungera bra nu, och det gör ju att det finns tid att undersöka systemet lite. Debian-plattformen gör att det finns nästan oändliga möjligheter att se hur systemet fungerar utan att behöva göra några inköp:
                                      http://www.cyberciti.biz/tips/top-linux-monitoring-tools.html

                                      Det här är säkert något som Marcus har god vana med och kan hjälpa till med om ni vill. 🙂

                                      MvH,
                                      Hans

                                    • #464770

                                      @Thaisambo wrote:

                                      @strategit wrote:

                                      Vad har du för linor m.m. till den serverlösningen Thaisambo?

                                      Cat 5 i första hand, tror att det bara blir dyrt och bökigt om man ska upp på Cat 6. Sen ska man tänka på att en hel del trafik går via långsamma förbindelser, mobilt 2G/3G, ADSL och annat. Flera användare sitter i Thailand och med trafikproblem som vi inte kommer åt, överlastade trafikfilters vid gränsen och sånt – jo, Thailand har en mer omfattande Internetcensur (och troligtvis loggning) än vad vi själva har. Man kan testa hur det ser ut med till exempel.

                                      Cat5/Cat5e/Cat6 har inte riktigt med vad jag syftade på… Anslutning mot Internet syftade jag på. 1Gbit/s, redundans?

                                    • #464771
                                      Thaisambo
                                      Participant

                                        Menar Du garanterad bandbredd, dubblerade Internetanslutningar, avbrottsfri drift med redundanta serverklusters och sånt?

                                        Jag är lite osäker på vad Du har i åtanke… Jag skulle prata med den som ska hålla i driften och detta är mer av en kontraktsfråga och vad man är beredd att betala. Är det rätt uppfattat?

                                      • #464772

                                        Misstänker att jag missförstod dig när du pratade om att köpa server (IDG-länken). Trodde du menade att man skulle köpa en server och ställa den på linor som du hade… Sorry.

                                        För egen del, så litar jag rätt mycket på att t.ex. Oderland inte bara kan fixa linor och racks, utan även hårdvaran som man hyr/köper av dem. Vanligt är att man “hyr” under 2-3 år och sedan är hårdvaran din… man kan även bygga ut under hyrtiden om orsak finns.

                                        Ofta kan man både köpa “att sätta upp” och “att underhålla” servern… t.ex. se till att servern är patchad m.m. (det kan vara ett helvete om man har inget eller lite koll på det). Jag är till och med tveksam till att jag själv skulle “göra allt själv”, för jag är inte ens tekniker i våra egna system… det har jag personal som sköter i Stockholm (där vår serverpark står).

                                        Sedan lite om en annan sak, det har visat sig att orsaken till att er gamla databasserver (som Ni inte på något sätt var ensamma på) blev så seg var att flera andra av våra kunder som hade MySQL-konton på den server hade misskött sina installationer av phpBB. De hade lyckats med att få så mycket “robotkonton” som i sin tur skapade flera tusentals inlägg (forumspam) i sekunden… detta fick MySQL-servern att gå het. Dessa kunder har upplyst om att deras konton är tillsvidare suspenderade, tills de löst detta…

                                        Största problem vi som webbhotell har är att en del kunder installerar phpBB (eller annan applikation, men oftast phpBB) och sedan inte tänker på att phpBB då och då kommer med nya versioner. Så de kanske kör en version som är 2-5 år gammal… och då är det inte helt odokumenterat hur man kan ta reda på detta och sedan vad för brister den versionen har.

                                        Vi kan inte ha monitorering av alla 10-tusentals konto (där var och en kan ha halt från 1 till 100-tals olika saker installerade), utan det är först när något går fel och rapporter om problem når oss som vi kan gå in och se varför är det problem.

                                        Det finns för- och nackdelar med att köra en hemsida via Webbhotell, de mest uppenbara är priset är lågt (plus) och man delar resurser med andra (minus). Och detta minus blir allt större ju populärare ens hemsida blir… därför har jag och Nille en tid pratat om att hitta alternativa lösningar. Exakt vad det är för server (märke och modell) är i dagsläget inte det som vi pratar om, utan var kan vi hyra in detta till försvarbara kostnader och ändå inte stå där med undermålig serverhall och internetanslutning.

                                        Hallen ska ha skalskydd, UPS och helst diesel, möjlighet att till rimlig peng sköta hårdvara/mjukvara och ha redundanta fiberanslutningar på Gigabit-nivå…

                                      • #464773
                                        Thaisambo
                                        Participant

                                          Jo, vi kom lite fel där.

                                          Jag känner igen bilden Du beskriver…. Det är att släppa fram kunderna för långt ur tekniskt perspektiv när det gäller gemensamma resurser på ett webbhotell, bl a när det gäller installation av egna “hemsnickrade” applikationer som inte är tillfredsställande avlusade och debuggade och sen det där med DB-tjänsten på gemensam server. Man har även problemet med att för många olika applikationer – särskilt “hemsnickrade” – kostar RAM minne. Det är välbekant.

                                          Skulle vilja ha Nilles tankar kring detta, som Du säger är ett av problemen att många kunder på en gemensam DB-server är att någon kund med en illa skriven applikation kan störa ut alla andra kunder på denna DB-server. Detsamma gäller ju även andra resurser som processor, RAM minne och nättrafik – det ingår i hotellkonceptet att man ska dela på dessa resurser för att kostnaden för var och en ska bli lägre. Men att nå det målet är svårt, det kräver järndisciplin på hotellet och är inte uppskattat av alldeles för många potentiella kunder. Verksamheten blir lidande om man ställer för höga disciplinkrav, sen är det kostnaden för att få rätt nivå för varje kund också på tjänsten – det ska ju gå ihop.

                                          Vi kan stanna där.

                                        • #464774

                                          Nämn ett enda webbhotell (shared hosting) som har en MySQL-server per kund…

                                          /Marcus

                                        • #464775
                                          Thaisambo
                                          Participant

                                            Det är inte nödvändigt med en separat MySQL server, den kan mycket väl samsas med kundens egen HTTP Daemon och kundens applikation. Detta går att paketera i en maskin, sen är frågan var och hur denna maskin ska driftas.

                                            MySQL är Open Source och kan laddas ner och installeras var man vill utan extra licenskostnad…. Det finns också system som levereras med egen, inbyggd, MySQL server, som installeras tillsammans med övriga delar av systemet direkt på målmaskinen (naturligtvis är det då fråga om små, lokala MySQL databaser).

                                            Servertjänsten är för mig inte nödvändigtvis samma sak som en separat maskin, det är en tjänst som kan köras som en applikation i en dator. Enkelt utbyggbart med distribution av tjänsterna på flera maskiner om man vill och har behov av den kapacitetsförstärkningen som det medför.

                                            Det fanns tidigare något som hette Backupcentralen som sålde tjänster (backupkapacitet för att minimera downtime vid allvarliga driftaavbrott) för denna typ av lösningar, jag kan se att företaget såldes 1999 till Atle, vad som sen hänt har jag inte koll på.

                                            Egentligen är detta ingen riktig webbhotelltjänst, det är mera fråga om allmän datordrift utan direkt koppling till vilka serverapplikationer som körs för att tillhandahålla klienttjänster.

                                            Jag får av Oderlands hemsida intrycket av att det är just detta sätt att organisera servertjänsterna de avser när de talar om sitt “Egen server”-koncept. Det är lite tunt specat men att det är fråga om en rackmonterad DELL bladeserver och att det ingår flytt av såväl webbmaterial som databas till denna server förefaller nog helt klart.

                                            Tycker att den förefaller lite dyr, men i den relativt höga månadsavgiften på 6000:- ingår en hel del administrativa tjänster.

                                            Det är som de skriver i sin produktpresentation – “Perfekt server för en webbyrå eller en krävande kund med krav på hög säkerhet och tillgänglighet.” – och det är klart att det blir så när vägarna mellan olika tjänster görs så korta som möjligt.

                                            För mej är detta inget märkligt, det är helt normal allmän serverdrift och har inte så mycket att göra med vilka serverapplikationer man vill köra egentligen. Det handlar bara om att hålla systemet uppe och optimera tillgängligheten utan att besväras av andras applikationer.

                                            Det motsvarar också ungefärligen det koncept jag pratar om med mer av ansvaret lagt på kunden och begränsning av datacentralens insatser till i princip att hålla igång systemet, ta backup och övriga sedvanliga maskinhallstjänster som redundant strömförsörjning och Internetanslutning, brandvägg, kylning och liknande.

                                            Att Oderland – fullt förståeligt – vill sälja in extra tjänster är inte riktigt detsamma som att det är just de tjänsterna kunden oundgängligen behöver – det handlar om hur bekväm kunden vill vara och vad han vill betala för det – detta är en fråga för systemägaren hur han vill ha det.

                                            Jag har själv funderingar på att skaffa en sån här mikroserver från HP för olika ändamål, men det är för personligt bruk och inte kopplat till något absolut krav på 24×7 tillgänglighet – det räcker att maskinen är igång när jag behöver det med några lämpliga tjänster som t o m kan varieras, t ex intern cache DNS, filserver och annat smått och gott – det handlar om att avlasta min arbetsstation helt enkelt. Men får se när det kan bli av. Och det går att lösa till en betydligt lägre kostnad än Oderlands “egen server” koncept när man sköter alltihopa själv.

                                            Naturligtvis är detta inget för “nybörjare”, man behöver som regel en massa hjälp, fixa felsökning, dimensionera RAM och HDD vettigt, kunna hitta info på nätet etc – det behövs egen kompetens också och man ska veta med sej att man klarar det – annars är det lätt hänt att det kan bli dyrare (lärpengar) än att ta den “lätta” vägen.

                                            Det är ett val man kan göra och vilket som är lämpligast beror på egna förutsättningar.

                                          • #464776

                                            Ok…

                                            Så här:

                                            Webbhotell har antingen MySQL liggande på samma fysiska server som HTTP-servern ligger på, åtkomst till databas på localhost… Även detta är delad MySQL-server.

                                            Eller så har de som vi, en/flera separat MySQL-server/-rar. Då med intern åtkomst via antingen en IP-adress eller intern serveradress. Som intern adress kan man ange en subdomän som tillhör aktuell kund.

                                          • #464777
                                            Thaisambo
                                            Participant

                                              Japp, och man kan organisera det i stort sett helt fritt, ska det nödvändigt vara IP-baserad åtkomst kan man alltid använda LOCALHOST (127.0.0.1). Det går alltid att paketera, sen får man se om det behövs extra förstärkning med flera maskiner – och det brukar man förstås se som uppfyllt utan vidare på ett webbhotell med någorlunda kundvolym – systemet är skalbart.

                                            • #464778

                                              Jag vet att localhost är 127.0.0.1.

                                              Men t.ex. hos oss kan man inte välja localhost/127.0.0.1 som MySQL-servrar efter som våra 4 MySQL-servrar inte ligger på maskiner som agerar webbserverar (vi har 16 sådana, som inte gör annat än svara HTTP och bearbetar t.ex. PHP-kod).
                                              Utöver detta har vi alla filer på separata system, som alla webbservrar har access till… Detta för att vi lastbalanserar genom att tilldela en/flera webbservrar till en kund beroende på deras nuvarande behov.

                                              Tyvärr har vi inte samma möjlighet att lastbalansera MySQL-servrarna… 🙁

                                            • #464779
                                              Thaisambo
                                              Participant

                                                Nu är det ett bra tag sen jag hade lastbalansering aktuellt och jag har inte tittat igenom det här ordentligt, men den klarar även layer 7 trafik…. Förmodligen känner Du redan till den men det kan kanske vara värt ett tips ändå:

                                                PACKETSHAPER – SHAPE YOUR NETWORK FOR BUSINESS

                                                Hursomhelst ska den kunna skapa en “rättvis” trafikfördelning mellan olika klienter även för MySQL.

                                                Kan det vara nåt?

                                                Jag hittar ingen prislista, utan dom säljer på offert.

                                                Faktum är att den skulle kunna utjämna trafiken så att eventuella “skenande” MySQL applikationer “bromsas ned” så att övriga kunder påverkas ytterst marginellt…..

                                              • #464780

                                                Tror jag avbryter debatten där, och håller mig till att hålla kommunikationen via Nille.

                                                Inte för att vara otrevlig, utan för att ja tyvärr måste prioritera vad jag gör av min tid…. Även om det är hur kul som helst att prata om detta.

                                                Tack för din input.

                                                /Marcus

                                              • #464781
                                                Thaisambo
                                                Participant

                                                  Mycket vänligt! Och Nille är helt rätt person att prata med, han är ju systemägare!

                                                  Hoppas han ser någonting att ta vara på av det vi pratat om!

                                                  Lycka till!

                                                • #464782

                                                  Varför inte använda MySQL Load Balancer [1]?

                                                  [1] http://www.arcetri.astro.it/CC/Mysql/load-balancer.html

                                                  MvH,
                                                  Hans

                                                • #464783

                                                  Kan fråga våra tekniker. Men det är troligen något skäl för det…

                                                • #464784
                                                  maprao
                                                  Participant

                                                    Irriterande att alltid behöva använda Word när man skriver något, annars är det ju bara att börja om och lita på turen.

                                                    Kj

                                                  • #464785
                                                    Nille
                                                    Keymaster

                                                      Kjelle, det var mycket länge sedan jag hade de problemen, om vi bortser från senaste månadens problem med DB servern, så se över din maskin och ISP. För mig fungerar det att gå tillbaka i browsern och få tillbaka den text jag skrev som sen försvan…

                                                    • #464786
                                                      Thaisambo
                                                      Participant

                                                        Faktum är att jag haft såna problem själv helt nyligen…. Och jag sitter på en 100 Mbps lina i Sverige.

                                                        Som jag ser det är det tekniskt sett fråga om att ha förlorat den aktuella sessionen med Thailandsforum och det kan bero på flera saker. Dels att sessionsparmetrarna inklusive eventuell sessionscookie eller hur det nu är löst skadats under transport mellan klient och server, men det är inte så troligt eftersom TCP innebär att omsändning sker om datapaketen skadats under transport. Fem gånger är en vanlig sättning på antalet omsändningsförsök. I sammanhanget ska man veta att HTTP är ett av protokollen under TCP, på port 80 för övrigt. Så detta är inte orsaken normalt, ens på en mycket svag förbindelse, bara paketen kommer fram.

                                                        Det jag sett pekar mer på att sessionstimeouten är för snålt satt, att servern uppfattar paketen som för gamla och begär ny inloggning när man försöker posta ett nytt inlägg. Det är det jag råkat ut för, dock inte på sistone. Vad Kjell fått för indikation vet jag inte, kanske är det samma, en begäran om ny inloggning.

                                                        Men som sagt, detta har jag uppfattat som bättre på sistone, sessionstimeouten verkar höjd och det var några dagar sen sist som TF ville ha ny inloggning för att man skrivit runt 10-15 min på ett inlägg.

                                                        Jag kan förstå att man pressar timeouten om man uppfattar det så att orsaken till problemen vi haft är att för många sessioner “hänger” – men vi har inte så många närvarande i systemet samtidigt. Det borde gå utan vidare att hålla 3-400 sessioner samtigt i luften och betydligt högre timeouts. Kanske 120 eller 180 minuter.

                                                        Testa det, tycker jag, vi måste tänka på de som sitter på 2G från Thailand, de ska inte behöva ha problem.

                                                        Och här har vi tydligen överlastning av MySQL databashanteraren (från andra kunder på webbhotellet) som huvudsaklig problemorsak – inte mängden uppkopplade användarsessioner.

                                                        Det blev en enorm förbättring när Marcus bytte MsSQL server häromdagen. Tror PhpBB koden är okej ändå…. Den kan säkert förbättras också, men då är det förbättringar i storleksordingen tiondels sekunder och det märker användarna i praktiken inte även om varje tiopotens man kan effektivisera motsvarar en tiodubbling av totalkapaciteten. Dvs fler användare kan vara närvarande samtidigt, men enskilt märker dom ingenting på den nivån.

                                                        Så nyckelfrågan är om Kjelle får en begäran om ny inloggning då och då när han försöker posta inlägg och att det är det som nödvändiggör användning av MsWord (eller någon annan texteditor)?

                                                        Jag använder förresten sjäv precis samma lösning som Nille för att “rädda” textbufferten som jag skrivit in – att gå tillbaka i browsern … Men jag har uppfattningen att den möjligheten varierar med olika web browsers. Ska därför tala om att jag i regel använder Google Chrome, men har flera instalerade på datorn, IE, Opera, Firefox och kanske någon till som jag glömt bort, jo, Apples Safari är det. Och det finns fler om man anstränger sej….

                                                        Ps: ursäkta fikonspråket, men jag tror det är begripligt, vi verkar ha en massa duktiga och kompetenta programmerare på forumet också, det är väldigt blandat och det märks. En del gillar detaljerna, andra tar bestämt avstånd så lätt är det inte att tillgodose allas behov och önskemål. Ber om överseende – för någon är det rätt i alla fall….

                                                      • #464787

                                                        Sessions timeout kan man sätta via sin .htaccess och även via den egna php.ini som finns per applikation (jo, vi kör ju su_php).

                                                      • #464788
                                                        Nille
                                                        Keymaster

                                                          För er som söker tunga IT killar kan jag rekomendera Marcus Farrington och hans företag StrategIT. Han har gett mig service av värdsklass över ett par år nu. Kreativ utvecklare, och dem vet ni växer inte på träd! :O

                                                          Bara att läsa dennna tråd som han personligen engagerat sig i på egen fri vilja.

                                                          Anledningen till att vi flyttar från Marcus server är dels att han slutar med web hotel dels att mina egna utvecklare har en favoritkontrollpanel jag kommer åt på annat håll!

                                                          Stort tack Marcus! :salute: Hoppas verkligen inte våra vägar skiljs här!

                                                      Viewing 44 reply threads
                                                      • You must be logged in to reply to this topic.