Hem › Forums › I Sverige med Thailändsk anknytning › Byråkrati & Myndigheter › UT och visum
- This topic has 3 replies, 4 voices, and was last updated 14 years, 8 months ago by
islander.
-
AuthorPosts
-
-
12 August, 2011 at 11:18 am #390238
Hej.
Jag har försökt nå Migrationsverket ett antal gånger idag men “alla linjer är upptagna, vi ber dig ringa senare” så jag provar att ställa frågorna här, säker någon som vet svaren.
1. Kan man få UT utan att vara gifta eller ha gemensamma barn? Vad jag har läst på MV’s hemsida så ska det gå att få UT för samboförhållande.
2. Kan man ansöka om turistvisum och UT samtidigt/parallellt? Vad jag förstått så brukar det ta ett antal månader innan UT beviljas.
Jag vill ju att min flickvän ska komma hit igen så fort som möjligt på turistvisum men samtidigt vill jag att hon ska få UT för att kunna börja arbeta. Så tanken var att hon ansöker om UT och klarar av intervjun för att sedan åka hit på turistvisa. Sen förmodar jag att hon behöver åka tillbaka till Bangkok den dan då UT är beviljat.
mvh
/P -
12 August, 2011 at 12:19 pm #454507
UT kan man endast söker utanför landet och väntar i landet tills beslutet kommer. Så det går inte att söka UT och sedan åka in med ett turist visum.
Det enda undantag jag har hört är om tjejen skulle vara gravid under ett visum vistelse då kan man söka i Sverige.
Så Punkt 1, Ja.
Punkt 2, Nej.
-
12 August, 2011 at 4:45 pm #454508
Det stämmer vad gäller visum. Man söker ju visum för att endast besöka landet, och inte för att bosätta sig. Söker ni visum samtidigt som ni har ansökan om UT inne så är det ju uppenbart att ni kommer att missbruka visumet, och få avslag. Det skulle rent av kunna ställa till problem för er ansökan om UT, med extra följdfrågor till er om varför ni söker Visum nu etc etc. Mera korrespondens = mera tid
-
12 August, 2011 at 5:48 pm #454509
@qwerty wrote:
Vad jag har läst på MV’s hemsida så ska det gå att få UT för samboförhållande.
Det går bra men ni ska ha varit sambos i minst tre månader helst ännu längre, har hon varit här i sommar så länge så sök UT nu, det brukar kunna gå rätt fort tidigt på “säsongen” längre fram i Oktober/November är det många som återvänder efter sex månader i Sverige och då blir det fort “kö”..
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.