Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Övrigt › Vad skall jag göra för att trivas i Thailand?

Viewing 4 reply threads
  • Author
    Posts
    • #388794
      Rospigg
      Participant

        Hej Glegolo.

        Du undrade vad jag tillfalligt bor och om detta skulle vara enda alternativet. Som jag har skrivit i en annan trad sa bor jag vid Bangsaen 2 som ligger en tva mil oster om Bankkok, nagot vaster om det Bangsaen som man kan hitta pa kartor. Gangavstand till/ fran Ancient City ( Muang Borang ).

        Jag var inte installd pa att resa till Thailand da jag fick en friresa, enbart flygbiljett. Dels hade jag for mycket att gora i Sverige, dels hade jag inte alls penagar avsatta for en resa pa grund av att jag bygger en gaststuga vid mitt hus och behover reparera eller byta bil m.m. Inget dromlage att langta fran Sverige eller till Thailand.

        Efter langa diskussioner med fru Rospigg om for och nackdelar med att vanta ytterligare ett eller flera ar sa kande jag mig tvingad av situationen. Det fanns fordelar med att aka nu fast jag inte hade nagon onskan.

        Fru Rospigg skulle sta for de mesta i Thailand under rimliga kostnader ( vi har delad ekonomi ). Saledes var jag ekonomiskt till en hel del i handerna pa henne aven om jag kunde uttrycka onskan am vad jag ville. Badliv ar inget som en thailandare prioriterar sarskilt hogt. Att aka till systern och sova dar var praktiskt under nagon natt. Mycket av bagageinehallet skulle dit for vidare transport till andra slaktingar. Dessutom hade de bil och lattare ( ? ) kunde skjutsa oss till olika platser de forsta dagarna. Allt har sina for och nackdelar. Jag/ vi trodde att vi skulle fa bo i en annan lagenhet som de hyrde. Den hade de dagarna fore hyrt ut i andra hand for att tjana lite pengar. Det fick vi reda pa pa plats. Resan har nu visat sig mest ha nackdelar.

        Efter allt trassel da sonen klagade sade fru rospigg att alternativet hade da varit att sova pa hotell vilket vi onskade fran de nagon av de forsta dagarna. Det var nog inte fru Rospigg lika installd pa som oss andra. Nar nu sonen blev sjuk ( se annan trad, trakigheter pa landet ) och inte fick bada fanns inte samma starka hallhake pa fru Rospigg. Hon hade tvingats skriva pa papper till sonen att han skulle fa bo pa hotell och bada.

        Nasta gang ( ? ) blir det nog en ren badresa for oss utan fru Rospigg

      • #443253
        KillerRacer
        Participant

          Herr Rospiggs misär beror ju på att dels så vill hans partner inte göra samma saker som han. Dels så blev Thailandsresan något ihopkrafsat och något som han tydligen inte var beredd på och därför kunde planera ordentligt. Sedan att allt riktigt sket sig gjorde ju inte saken bättre.

          Är man i Thailand så måste man kunna göra de saker man vill. Värdelöst om man tvingas vara där som någon annans bihang. Jag tycker mest synd om Herr Rospigg…

        • #443254
          Thaisambo
          Participant

            @jaiburiram wrote:

            Rospiggs senaste inlaga inspirerade mig att läsa en dikt av Johan Ludvig Runeberg som jag nästan alldeles glömt bort.
            Dikten är “Högt bland Saarijärvis moar”.

            Förlåt !

            Den dikten ska absolut reciteras här!

            Högt bland Saarijärvis moar

            Högt bland Saarijärvis moar bodde
            bonden Paavo på ett frostigt hemman,
            skötande dess jord med trägna armar;
            men av Herren väntade han växten.
            Och han bodde där med barn och maka,
            åt i svett sitt knappa bröd med dessa,
            grävde diken, plöjde opp och sådde.
            Våren kom, och drivan smalt av tegen,
            och med den flöt hälften bort av brodden;
            sommarn kom, och fram bröt hagelskuren,
            och av den slogs hälften ned av axen;
            hösten kom, och kölden tog vad övrigt.
            Paavos maka slet sitt hår och sade:
            »Paavo, Paavo, olycksfödde gubbe,
            tagom staven! Gud har oss förskjutit;
            svårt är tigga, men att svälta värre.»
            Paavo tog sin hustrus hand och sade:
            »Herren prövar blott, han ej förskjuter.
            Blanda du till hälften bark i brödet,
            jag skall gräva dubbelt flera diken,
            men av Herren vill jag vänta växten.»
            Hustrun lade hälften bark i brödet,
            gubben grävde dubbelt flera diken,
            sålde fåren, köpte råg och sådde.
            Våren kom, och drivan smalt av tegen,
            men med den flöt intet bort av brodden;
            sommarn kom, och fram bröt hagelskuren,
            men av den slogs hälften ned av axen;
            hösten kom, och kölden tog vad övrigt.
            Paavos maka slog sitt bröst och sade:
            »Paavo, Paavo, olycksfödde gubbe,
            låt oss dö, ty Gud har oss förskjutit!
            Svår är döden, men att leva värre.»
            Paavo tog sin hustrus hand och sade:
            »Herren prövar blott, han ej förskjuter.
            Blanda du till dubbelt bark i brödet,
            jag vill gräva dubbelt större diken,
            men av Herren vill jag vänta växten.»
            Hustrun lade dubbelt bark i brödet,
            gubben grävde dubbelt större diken,
            sålde korna, köpte råg och sådde.
            Våren kom, och drivan smalt av tegen,
            men med den flöt intet bort av brodden;
            sommarn kom, och fram bröt hagelskuren,
            men av den slogs intet ned av axen;
            hösten kom, och kölden, långt från åkern,
            lät den stå i guld och vänta skördarn.
            Då föll Paavo på sitt knä och sade:
            »Herren prövar blott, han ej förskjuter.»
            Och hans maka föll på knä och sade:
            »Herren prövar blott, han ej förskjuter.»
            Men med glädje sade hon till gubben:
            »Paavo, Paavo, tag med fröjd till skäran!
            Nu är tid att leva glada dagar,
            nu är tid att kasta barken undan
            och att baka bröd av råg allena.»
            Paavo tog sin hustrus hand och sade:
            »Kvinna, kvinna, den blott tål att prövas,
            som en nödställd nästa ej förskjuter.
            Blanda du till hälften bark i brödet,
            ty förfrusen står vår grannes åker!»

          • #443255
            stgrhe
            Participant

              @glegolo wrote:

              Hejsan Rospigg!!

              ledsen att höra att det inte riktigt funkar till 100% för dig härnere. jag tror att det är en stor omställning och kanske är det så att vissa av oss är bättre på att förtränga än andra. jag tillhör de som har funnit mig tillrätta härnere. jag är missnöjd med massor av saker, men jag har turen att ha fått ihop ett vettigt socialt liv häri Chaiyaphum.

              jag förstår dig till 100% när du säger det där om att prata svenska…. man måste få göra det ibland någon gång tycker jag med. Och sitta ihop med några gubbs ioch bara småljuga någon gång är också häärligt.
              men du Rospigg. jag tror att vissa saker påverkar oss mer än andra, jag tror:

              – Om man pratar engelska någorlunda, så kan man bredda spannet på det sociala umgänget, annars MÅSTE man hitta
              svenskar att prata med.
              – Sedan det kanske viktigaste, hur mycket har man lämnat “KVAR” i Sverige iform av känslor och familj och släkt och
              tidigare socialt liv.
              – Sedan att den familj man har härnere funkar till nästan 100%.

              Så mycket mer kan jag inte säga, det tar lite tid, men det gäller ju inte dig, du pratar ju om 15 år.. så du har haft tid att anpassa dig!! En liten ide´! Om du har 36 grader i sovrummet, då förstår jag att du misstrivs… kanske en A/C skulle göra susning!!! För mig är sovrummet en befrielse att komma in i.
              Så låt mig säga , bor du runt Chaiyaphum,och känner för att tjöta, PM;a mig..

              MVH
              Glegolo

              Du har kanske missat att Rospig inte bor i Thailand utan i Norrtälje med en thailändsk fru. Om jag förstått saken rätt är han f.n. på besök i Thailand med sin familj.

              Göran

            • #443257
              Rospigg
              Participant

                glegolo!

                Nej jag har aldrig bott i Thailand mera an tre manader i streck och kommer troligen aldrig att fullt ut bosatta mig dar/ har. Jag ar bara har pa en semester som blev av den mindre lyckade slaget. Sadant hander om man har otur. Jag skulle aldrig acceptera nagot liknande om jag bodde har permanent, vilket jag har ekonomi att gora. Jag trivs med systerns familj men kan inte i hela varlden forsta hur de orkar bo som de gor. Da menar jag inte den ekonomiskt fattiga miljon utan brist pa ordning.

                Var till The Mall i Bang Kapi och fick doppa magen nar frugan handlade, sa jag fick overleva en dag till.

                Thaisambo – rolig dikt om en otursfoljd gubbe och familjens provningar. Jag skrattade at den. Och, nej jag bor inte i Norrtalje aven om jag har viss anknytning dit och kanner en del folk sedan gammalt. Trevlig stad men trevligare forr.

                Nu ar det inte tankt att den har traden skall handla om herr Rospigg sa hoppa nu in nagon annan och beratta vad som gor att just du trivs i Thailand, eller kanske ar lite besviken pa just nu.

                mvh Rospiggen som nu har doppat nasan i skiten.

            Viewing 4 reply threads
            • You must be logged in to reply to this topic.