Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Övrigt › Var kan köpa märkesklockor i thailand?
- This topic has 6 replies, 5 voices, and was last updated 12 years, 9 months ago by
Sven Viking.
-
AuthorPosts
-
-
13 September, 2013 at 12:39 pm #392586
Någon som har koll på var man kan köpa märkesklockor i thailand och om man veta om det är äkta klocka eller inte? Har kollat runt en del på nätet och hittat den här siten där det finns begagnade klockor från bl.a. Rolex. Handlar man där så vet man ju att det är äkta vara och samtidigt till ett bra pris så det känns ju tryggt. Har ni några tips om klockmarknaden i thailand? Är det mycket billigare än i sverige?
-
13 September, 2013 at 1:40 pm #477473
http://www.bloomberg.com/news/2013-09-09/thailand-to-scrap-luxury-goods-tax-to-lure-travelers-from-china.htm Ser ut som om Thailand kanske kommer att sänka skatten på lyx, om klockor är med vet jag dock inte.
Här är en som handlar med beg och nya i min närhet.
http://www.9naliga.com/
Sven -
14 September, 2013 at 1:05 am #477475
På Gaysorn i Bangkok, som ligger vägg i vägg med Intercontinental och mitt emot Grand Hyatt Erawan.
Märkesklockor är dyra i Thailand eftersom märkesleverantörerna själva sätter priserna och på så sätt håller imagen uppe.
Senast jag köpte en märkesklockavar till min fru och det gjorde jag i Singapore i en affär som jag tidigare handlat av. De har visserligen samma regler som här i Thailand, men i den butiken kan man, om man betalar kontakt och inte kräver ett elektroniskt kvitto, spara stora summor. Man skall dessutom helst vara första kunden den dagen.
Frugans klocka kom att kosta hälften av vad jag skulle behövt betala i Thailand och ännu dyrare hade det varit om köpet skett i Sverige.
Göran
-
14 September, 2013 at 6:59 am #477476
@Thaimaka wrote:
Någon som har koll på var man kan köpa märkesklockor i thailand och om man veta om det är äkta klocka eller inte? Har kollat runt en del på nätet och hittat den här siten där det finns begagnade klockor från bl.a. Rolex. Handlar man där så vet man ju att det är äkta vara och samtidigt till ett bra pris så det känns ju tryggt. Har ni några tips om klockmarknaden i thailand? Är det mycket billigare än i sverige?
Jag har relativt god insikt i klockornas ”värd”, var du än köper en klocka så är det låda och certifikat som gäller vid köpet, gör upp affären på den lokala Rolexbutiken (I det land som affären görs upp), i samband med detta så ber du Rolex gå igenom klockan och polera upp den.
I Rolex sitter det nummer vid armbandets fäste som ska stämma överens med Certifikatets nummer, Rolexbutiken ser även om klockan är stulen från en butik eller kurir när de kollar nummer och äkthet.
Säljs klockor utan Certifikat är de billigare, i många fall även stulna (avråder bestämt dessa).
Det fanns tidigare en person som köpte klockor i Sverige och därefter fraktade ner klockorna till Thailand, försäljningsställen var andrahandsbutiker.
Rolex har världspris mer eller mindre, de höjer lite hit och tid efter kurser mm.
En av mina goda vänner åker EU runt som kurir (handlare till handlare) med exklusiva klockor mm, det går att göra bra affärer i varje land, beroende på vad som är populärt just i det aktuella landet och hur dess ekonomi ser ut för tillfället.
Vill du köpa en klocka utan att förlora på affären skall du köpa en ovanlig klocka, oftast ordentligt dyr och av ett känt exklusivt märke (t.ex. AP eller Rolex), samt ha den i din ägo en längre tid.
Jag har själv köpt via kurir flera gånger och även mina andra vänner, bl.a. har jag hjälp en Kines med ett inköp då klockan var billigare i Sverige än vad den var i Hong Kong (handlar om kursväxling).
Rz
-
14 September, 2013 at 10:56 am #477478
OK ber om ursäkt för detta är off topic men varför lägga pengar på en Rolex eller annan prestige klocka?
Själv har jag en Rolex date från 1979, har kvar kvittot på 3895 sek, som jag sällan brukar. Till vardags hemma bär jag inte klocka,pensionär, och när jag ska ut så har den stannat och då tar jag av bekvämlighet på mig en Omega Seamaster från 1982 som går på batteri och slår fel på några sekunder per år.
Annledningen till att jag köpte just en Rolex var att den var vattentät och som jag just börjat att intressera mig för astronomisk navigation så fanns det få armbandsur med kronometer certifikat.
I dag är tekniken annorlunda och de flesta ungdomar klarar sig bra med mobilen.
Ska man köpa en rolig teknisk mekaniskt armbandsur i dag så kanske ett Kinesiskt verk med en flygande Tourbillon vore ett bra köp
Sven
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.