Hem Forums Att bo i Thailand Driva företag, Investera & Arbeta Hus, Lägenheter & Mark Vilken typ av teakolja är den allra bästa?

Viewing 7 reply threads
  • Author
    Posts
    • #388823
      scherloff
      Participant

        Så har jag då gjort beställning av ett teakdäck vid poolen. Träfirman, Kaindl Phuket, använder, säljer och rekommenderar teakoljan SIKA, vilket är ett internationellt känt premiummärke om jag har förstått det hela rätt. Verkar användas av båtfolk till båtarnas däck. Min fråga är om det är någon av er som har erfarenhet av SIKA resp. andra märken av teakolja? Till våra utemöbler i teak har jag hittills använt mig av Chaindrite, som även tillverkar en olja avsedd just för däck. Eftersom SIKA är dyrare undrar jag om det fungerar lika bra med Chaindrite, eller om det är värt att satsa på den dyrare SIKA-oljan? Någon som har några erfarenheter att dela med sig av?

      • #443537
        stgrhe
        Participant

          Kan inte svara på din fråga men om man drar en parallell till målarfärger är det nästan alltid så att ju dyrare färg besto bättre kvalité för samma färgtyp.

          Göran

        • #443538
          scherloff
          Participant

            Ja, det har du rätt i. Precis som du har vi bara använt oss av Jotuns färger i vårt hus. Ofta blir det så att snålheten bedrar visheten om man väljer billiga alternativ. Hög kvalitet och lågt pris går i princip aldrig hand i hand, tyvärr…

          • #443539
            stgrhe
            Participant

              @scherloff wrote:

              Ja, det har du rätt i. Precis som du har vi bara använt oss av Jotuns färger i vårt hus. Ofta blir det så att snålheten bedrar visheten om man väljer billiga alternativ. Hög kvalitet och lågt pris går i princip aldrig hand i hand, tyvärr…

              Faktiskt är det så att jag har inte råd att köpa billigt! Smaka på den formuleringen en stund och du ser snart sambanden.

              Göran

            • #443540
              scherloff
              Participant

                Ja, det är en klok devis. Och att investera i något fint och dyrt och sedan inte underhålla det på det mest optimala sättet vore naturligtvis korkat. Ska försöka läsa lite mer om SIKA på nätet och även kolla lite mer på båtfolkets diskussionssajter. Det kanske t.o.m. finns något alternativ som är ännu bättre än SIKA (och ännu dyrare, ha ha!)

              • #443541
                mattias1971
                Participant

                  @stgrhe wrote:

                  Kan inte svara på din fråga men om man drar en parallell till målarfärger är det nästan alltid så att ju dyrare färg besto bättre kvalité för samma färgtyp.

                  Göran

                  Strökollade på Plus häromveckan och som jag uppfattade det så var det inte alltid dyrast var bäst. Men att det skillde mycket mellan olika färger och oljor var helt uppenbart.
                  http://svt.se/2.109783/1.2009389/bara_sju_av_45_farger_godkanda?lid=puff_2009299&lpos=extra_0

                • #443542
                  Thaisambo
                  Participant

                    Just när det gäller lämpliga oljor för teak så är jag inte så hemma på området, men det finns extrema kinesiska träoljor med mycket god hållbarhet (fem år och mer) som eventuellt är lämpliga. Något speciellt fabrikat har jag inte på rak arm.

                    Sen finns något som heter Osmo hårdvaxolja (en tysk produkt) som används för utsatta ytor, t ex terrassdäck. Den är gjord för såväl stengolv som trägolv, men jag vet inte om den är lämplig för teak, som är ett “fett” träslag och svårt att ytbehandla beroende på att teaken i sig stöter ifrån sej. Osmo hårdvaxolja finns inte att få i Thailand, men kan köpas i Malaysia (jag tittade på detta häromåret för min brors räkning, han var intresserad av en sån här produkt för sina stengolv, men det blev aldrig av med genomförande). Det är en dyr produkt, kring SEK 4-500:- per liter hos Järnia eller runt SEK 13-1400:- för 4-5 liter. Vad den kostar i Malaysia vet jag inte och man behöver kolla om den fungerar på teak.

                    Men det man ska se upp med är att teaken kanske inte suger som man tänkt sej och isåfall kommer ju ytskiktet att flaga och då är det naturligtvis inte snyggt längre – då får man tvätta bort det man kan och slipa om innan man gör ett nytt försök.

                    Mitt bästa tips blir därför att ha ögonen på att den produkt man väljer verkligen är beprövad och fungerar för det underliggande materialet förstås!

                  • #443543
                    scherloff
                    Participant

                      Tack för länken till Plus. Ska kolla den. Tack också för tipsen om Osom. Jag behandlade min oljade ekparkett (när jag bodde i Stockholm) med deras oljevax och det var verkligen en toppenprodukt. På färghandeln där jag köpte Osmo avrådde de emellertid för att ha oljevaxet på utemöbler etc. Detta eftersom vaxet var så tätt att den fukt som kunde finnas kvar där under kunde mögla och på annat sätt skada träet. Men jag ska maila till tillverkaren av Osmo och höra vad de anser om saken. Det är en mycket bra produkt i alla fall, den saken är säker.

                  Viewing 7 reply threads
                  • You must be logged in to reply to this topic.