Nationalparken Pha Taem är verkligen inte en av Thailands mest kända parker, men denna plats i provinsen Ubon Ratchathani har mycket att visa upp på sina 340 kvadratkilometer.
Parken består av en klippig, skogsbeströdd platå som slutar i en brant avsatts ner i Mekongflodens dal. Den är Thailands östligaste punkt och Laos ligger för den med bra kastarm bara ett stenkast därifrån, på andra sidan floden. De som tar sig hit belönas med fantastiska vyer över landskapet, men även ovanliga klippformationer, kända lokalt som Sao Chaliang, och uråldriga klippmålningar som ska vara mellan 1,000-3,500 år gamla.
Målningarna är makalöst välbevarade och visar bland annat sköldpaddor, elefanter och handavtryck. Under de varmaste månaderna så är området relativt torrt och livlöst, men under regnperioden så kommer floran till liv och besökare med ögonen öppna kan få se både orkidéer och köttätande blommor.
Källa: Travelfish
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

