Hem › Forums › Att bo i Thailand › Driva företag, Investera & Arbeta › Hus, Lägenheter & Mark › Köpa rismark samt i vilket namn
- This topic has 12 replies, 8 voices, and was last updated 15 years, 3 months ago by
maprao.
-
AuthorPosts
-
-
21 April, 2011 at 5:30 am #389998
Har en fråga om detta med att äga risland. min fru äger en mark /rismark i isaan . Familjen äger naturligtvis även dom några rai. Nu tänker min fru köpa på sig mer mark( 6 rai till ) a 40.000 THBT / rai vilket jag anser vara i överkant , speciellt som hon köper av sin mors bror. Hon säger även att hennes mor kan sköta om detta om hon bara skickar ner den aktuella köpesumman. Modern skriver sig då för denna mark samt att hon skriver sin dotters /min frus namn under sitt i “lagfarten”. På detta sätt skall min fu vara garanterad att ingen kan sälja vidare eller att ingen kan göra anspråk på min frus mark om tillex. modern skulle avlida , då nästa ägare automatiskt blir den som har sitt namn under.
Nån som känner till om detta är korrekt?? samt om priset 40000thbt är det som gäller idag, har själv en uppfattning om att det borde ligga på 30-35000 thbt /rai.
Tacksam för svar
Phonta
-
21 April, 2011 at 9:52 am #452631
En sak som borde vara synnerligen intresseant och defenivt avgörande för priset, är vilken sorts “titel” marken har. Detta bör klaras av först. De flesta rismarkerna har i själva verket mycket svaga titlar och många har egentligen bara “squatters rights”. Så ta först reda på vilken sorts lagfart marken har innan du satsar en enda baht. När vi vet det kan vi ge dig bättre råd.
Göran
-
21 April, 2011 at 12:09 pm #452632
Det finns nog inget exakt svar vad som är rätt pris, det avgör köparen. Men två viktiga saker är om det går att få ut mer en en skörd av ris årligen på den aktuella marken. Det finns områden i Isaan med gått om vatten där två skördar är möjliga, den andra saken är hur långt det är från den aktuella marken till närmaste stora transportväg. Men med god tillgänglighet för mark som ger EN skörd bör priset ligga på 30-35´baht annars lägre ner mot 20`för mark som ligger långt från transportvägar. :flower:
-
21 April, 2011 at 1:48 pm #452633
Som jag förstår är det din arbetsmyra till hustru som skall köpa marken. Du kan ju aldrig bli ägare till marken och sannolikt aldrig få någon avkastning från den. Hon köper den nog inte heller till sina, som du beskrivit, lata döttrar.
Vill hon köpa för sina egna pengar i mammans namn, låt henne göra det. Står en farang som sponsor kan du räkna med att priset är för högt. Tycker du sedan att du ska bidra med något, gör det som gåva när affären är avslutad. Hustrun måste först ta ansvaret för affären med egna pengar.
När sedan mamman går bort kan du räkna med att hennes släktingar också vill ärva. Arvslagstiftningen är inte som vi är vana vid, syskon, barn och andra släktingar vill ha sin del av kakan. Har sedan marken inte någon sorts Chanote kan det bli ytterligare problem. Det finns alltså ingen anledning att köpa i mammans namn.
Kj
-
21 April, 2011 at 5:48 pm #452634
Det var nog mest det att hon inte kan skriva på själv , sen kan ju det ändras när hon kommer ner.
Nej , jag sponsrar inte en THbath mer 🙁 -
21 April, 2011 at 10:33 pm #452635
@Phonthaisongthaisilk wrote:
Det var nog mest det att hon inte kan skriva på själv , sen kan ju det ändras när hon kommer ner.
Nej , jag sponsrar inte en THbath mer 🙁Om marken har en riktig lagfart och köp alltså skall registreras hos land office, kan köpet genomföras genom ombud som fått en fullmakt från köparen. Land office har en särskild blankett för det här.
Göran
-
22 April, 2011 at 12:19 am #452636
@stgrhe wrote:
Om marken har en riktig lagfart och köp alltså skall registreras hos land office, kan köpet genomföras genom ombud som fått en fullmakt från köparen. Land office har en särskild blankett för det här.
GöranMen Göran, det där är mer än överkurs för de allra flesta.
Kj
-
22 April, 2011 at 8:15 am #452637
jag köpte lös ytterligare 4 rai och sponsrade – betalade 30 000 i Whichian Byri…så nu har vi 49 rai – planterat sockerrörsträd och investerat i bevattningsanläggning…vet ej om det går åt helvete med denna invesstering…men jag har provat förlora pengar på aktier så mitt perspektiv är lite annorlunda …jag hoppas min fru lyckas..ser detta som hennes trygghet…också..jag varken vill ta del av hennes mark utan jag hoppas vi tillsammanss får många lyckliga år tillsamans – vi är ju 51 respektive 57 år så vi har ju ett annat perspektiv på livet…
-
22 April, 2011 at 12:55 pm #452638
@maprao wrote:
@stgrhe wrote:
Om marken har en riktig lagfart och köp alltså skall registreras hos land office, kan köpet genomföras genom ombud som fått en fullmakt från köparen. Land office har en särskild blankett för det här.
GöranMen Göran, det där är mer än överkurs för de allra flesta.
Kj
Göran, detta var mycket bra information som många bör ha nytta av ! Stort tack !
Om man inte fattar detta kan man förlora en hel del slantar!
-
23 April, 2011 at 7:48 am #452639
Om affären måste göras snarast så tycker jag att hon skall registrera marken via ett ombud i sitt namn. Då står hon som ägare direkt och slipper eventuella problem. Men det beror förstås vad det finns för papper (lagfart) på marken.
Men det kanske inte är panik att affären måste göras omgående, speciellt om priset är lite högt, så kanske säljaren är villig att vänta tills hon kommer till Thailand och köpet kan genomföras. -
24 April, 2011 at 6:01 am #452640
Då måste ju min frus mor kunna vara ombud för detta , dvs registera marken i min frus namn .
jo , naturligtvis så skall det ske nu när vi är i Sverige , annars vore det ju planering , och det finns ju inte i en Thailändares liv. 🙂
-
24 April, 2011 at 11:32 pm #452641
@Phonthaisongthaisilk wrote:
annars vore det ju planering , och det finns ju inte i en Thailändares liv. 🙂
Ja, det är bara att bita ihop. Ibland nog så svårt. Det verkar som de är lyckliga av att slippa tänka något i förväg. Livsstilen är olika och det är bara att acceptera har jag lärt mig
Kj
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.